Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie anteny HB wybór transpondera do precyzyjnego ust.

netTv 03 Lip 2008 13:41 18036 18
  • #1 03 Lip 2008 13:41
    netTv
    Poziom 24  

Witam,

Może pytanie wyda się stosunkowo banalne jednak wśród różnych wątków przewijają się mniej lub bardziej wydumane informacje.
    Do rzeczy, chodzi o dokładne ustawienie anteny na satelicie HotBird 7A,6 i 8A. Jak zapewne wiedzą zaawansowani użytkownicy SAT TV każdy z transponderów ma różną charakterystykę wiązki stąd na ziemi objawia się to różnym natężeniem pola w zależności od miejsca.
    Stąd moje pytanie do profesjonalistów/instalatorów lub zaawansowanych użytkowników na którym programie/częstotliwości/satelicie jest najkorzystniej ustawiać antenę w środkowej Polsce do odbioru Cyfrowego Polsatu ? Chodzi mi o uzyskanie maksymalnie optymalnej jakości sygnału.
    Dotychczasowe spostrzeżenie wykazują różnice w jakości pomiędzy satelitami HB nawet o 20%. Ustwienie dotyczy anteny Triax TD80.
    Temat wart wyjaśnienie szczególnie dla przyszłych użytkowników SAT TV.

0 18
  • #2 03 Lip 2008 16:46
    Marek-B
    Poziom 24  

Ustaw na Viva polska , nie pamietam transpondera. jak będziesz miał na niej sygnal optymalny , reszta poleci bez problemów . To jeden ze slabszych transponderów.

11075 V 27500 3/4 znalazłem częstotliwości.

1
  • #3 03 Lip 2008 21:14
    LeDy
    Poziom 43  

Jeżeli się nie mylę to sygnał sprawdzasz dla częstotliwości 12188 i nic ci po Viv-ie. Jak dolne, jakość, będziesz miał > 65% to już dobrze- oczywiście w menu i poziom sygnału a nie paski przy odbieraniu( nie podałeś tunera więc podaję dla Echostara).

-1
  • #4 03 Lip 2008 22:45
    tomarex
    Poziom 24  

Witam.
    Ustawienie samej anteny nic tu nie da.
    Przy inklinacji satelitów max. 0,03°, odległości i szerokości wiązki anteny, jest to bez znaczenia jeśli chodzi o siłę sygnału na którego satelitę ustawiamy.
    Znaczenie podejrzewam może mieć jedynie kąt skręcenia polaryzacji, gdyż wydaje się mało prawdopodobne precyzyjne ustawienie anten poszczególnych satelitów.
    Ale różnica musiała by być wyrażona pewnie w stopniach, bo i tak kąta skręcenia konwertera nikt nie ustawi z dokładnością do dziesiątek stopnia.
    Reasumując Polsat nadaje na wszystkich trzech satelitach, więc dla odbioru z tej platformy nic to nie daje.

0
  • #5 03 Lip 2008 23:02
    netTv
    Poziom 24  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Odkurzyłem telefon do kolegi który pracuje w technice Słonecznej Platformy :) Powiedział że należy ustawiać antenę na jeden z trzech transponderów 12188V, 12284H, 12265H. Przy ustawieniu maksymalnej jakości sygnału na jednym z nich, sygnał z pozostałych transponderów HB-6 i HB-7A będzie w zakresie tolerancji. Jeśli zaś chodzi o ViVa 11075 V to jest to najsłabszy transponder ze względu na charakterystykę wiązki, która nie najlepiej pokrywa Polskę. Jednak jeśli korzysta się z więcej niż jednej platformy można próbować ustawić maksymalną jakość właśnie na tym transponderze. Natomiast np. dla platformy N transponderem podstawowym jest 11449 H na HB-7A gdzie nadawane są programy MGM (kanał 20), nSport, Wojna i Pokój, Discovery HD. Po wybraniu jednego z nich należy włączyć menu DIAGNOSTYKA.Inny sposób polega na wybraniu w menu USTAWIENIE ANTENY, co automatycznie przełącza nbox na kanał podstawowy.
    No to tyle z tego tematu ;)

1
  • #6 03 Lip 2008 23:21
    tomarex
    Poziom 24  

No tak, tylko należało by dodać że jakość sygnału ustawimy przede wszystkim kątem skręcenia konwertera.
    Jeśli tak podaje nadawca to z tego wynika, że są duże różnice w skręceniu polaryzacji anten nadawczych. Ciekawe tylko ile stopni?

0
  • #7 04 Lip 2008 08:30
    pajo21
    Poziom 35  

Anteny nadawcze nie mają nic wspólnego z kątem skręcenia konwertera w antenach odbiorczych.
    Kąt skręcenia konwertera zależny jest od usytuowania satelity względem anteny odbiorczej.

0
  • #8 04 Lip 2008 10:14
    netTv
    Poziom 24  

pajo21 napisał:
    Anteny nadawcze nie mają nic wspólnego z kątem skręcenia konwertera w antenach odbiorczych.
    Kąt skręcenia konwertera zależny jest od usytuowania satelity względem anteny odbiorczej.

A dokładniej chodzi o umieszczenie anteny odbiorczej względem anteny nadawczej satelita jest geostacjonarny :)
    Wiem że np. dla Cyfry + HB-7A instalatorzy przynajmniej w centralnej Polsce nie stosują skręcenia konwertera.
    Zresztą nie dziwie się, skoro nie zawsze jest dostęp do konwertera po zamocowaniu anteny.

0
  • #9 04 Lip 2008 19:02
    tomarex
    Poziom 24  

pajo21 napisał:

Zastanów się co piszesz - widać że nie wiesz co to polaryzacja liniowa!

0
  • #10 04 Lip 2008 21:13
    pajo21
    Poziom 35  

Wiem co to polaryzacja liniowa ale to Ty piszesz jakieś bzdury.Skręt konwertera trzeba dostosować do położenia satelity.Sygnał z satelity umieszczonego np nad Pacyfikiem będzie docierał do anteny położonej w Polsce pod pewnym kątem i właśnie ten kąt trzeba uwzględnić.

0
  • #11 04 Lip 2008 21:18
    LeDy
    Poziom 43  

tomarex napisał:
    pajo21 napisał:

Zastanów się co piszesz - widać że nie wiesz co to polaryzacja liniowa!

Chyba zbyt dużo naczytałeś się teorii i to nie koniecznie do Astry i Hotbirda. Ma to znaczenie na dalszych satelitach.

0
  • #12 05 Lip 2008 20:20
    tomarex
    Poziom 24  

W odpowiedzi na takie zarzuty musiałbym napisać wykład zaczynając od podstaw teoretycznych.
    Bowiem bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego wypisuje się różne przemyślenia nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.
    Wykładu nie napisze bo nie mam na to czasu, ani chęci między innymi z powodu obraźliwych wypowiedzi np "pajo21" który na innym forum kilka lat temu również mnie obrażał za pomoc innym kolegom, przez co zacząłem służyć pomocą tutaj.

Proszę sobie przestudiować np. następujące tematy:
    - dla jakiego punktu odniesienia ustawiana jest polaryzacja anten nadawczych na satelitach;
    - dla jakiego punktu odniesienia ustawiana jest polaryzacja anten nadawczych na satelitach Astra i dlaczego;

zakładając że ktoś wie co to jest polaryzacja liniowa

więc dlaczego ustawiając antenę na Astrę 19,2°, w miejscu o tej samej długości geograficznej co satelita, nie ustawiamy konwertera pionowo, lecz musi mieć polaryzator skręcony o ok 7,5°

Niestety kąt skręcenia konwertera jest uzależniony od wielu czynników np.:
    - pozycji satelity względem pozycji odbiorcy;
    - czy polaryzacja anten nadawczych jest zgodna z polaryzacją w pkt na ziemi o tej samej długości geograficznej;
    - modelu i egzemplarza konwertera
    Pomijam tu zamierzenia właściciela satelity od faktycznej precyzji wypozycjonowania.
    Jak łatwo sprawdzić dzisiejsze satelity HB mają inklinację od 0,01° do 0,04°, natomiast prawidłowe ustawienie polaryzacji nie jest podawane. Można jedynie domniemywać znając technikę pozycjonowania satelitów, że ustawienie polaryzacji nie jest możliwe w przestworzach z taką dokładnością, co również wpływa na kąt skręcenia polaryzacji konwertera dla danej pozycji i wybranego nr satelity (czyli również transpondera).

Uważam to forum za najbardziej fachowe, więc proszę nie wypisywać tu własnych przemyśleń przez pajo21 i LeDy jako porad nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości i wprowadzania zamieszania.
    Pozdrawiam
    Marek

0
  • #13 05 Lip 2008 23:15
    r222
    Poziom 10  

A tu kalkulator co i jak przy ustawieniach trzeba uwzglednic
    [url=]http://www.satlex.de/pl/azel_calc-params.html?satlo=-30.0&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=51.08%2C17.00&la=51.08&lo=17.00&country_code=pl&diam_w=75&diam_h=80[/url]

0
  • #15 07 Lip 2008 01:21
    tomarex
    Poziom 24  

netTv napisał:
    jednak wśród różnych wątków przewijają się mniej lub bardziej wydumane informacje.

niestety ten temat też nie obył się bez takich informacji, a co gorsza z obraźliwymi tekstami.
    Do rzeczy.
    Choć nie dotyczy to tematu, ale odpowiadam aby nie wprowadzać ludzi w błąd, którzy nie przestudiowali zagadnień które podałem
    informuję że:
    kalkulator jaki podał "LeDy" pokazuje fałszywe wyniki dla satelitów Astra. Twórca myślał teoretycznie że tak jest, a w rzeczywistości Astry mają inny kąt skręcenia polaryzacji.
    Wiarygodny kalkulator dla Astry jest TU na stronie ses-astra.com
    a dla wszystkich satelitów -TU- (podaję za kolegą "r222" dla tych co nie potrafią otworzyć linku)
    Proszę włączyć oba kalkulatory i porównać skew.

0
  • #16 07 Lip 2008 09:16
    ansat
    Poziom 25  

Koledzy,wasza dyskusja jest czysto teoretyczna kąt skrętu konwertera zależy od tego jaki Chińczyk go zrobił, w tym samym modelu może być różny.Kąt skrętu ustawiamy taki aby jakość sygnału była najlepsza ( BER ).

0
  • #17 07 Lip 2008 14:37
    tomarex
    Poziom 24  

Swięta racja. Temat powinien się zakończyć po tym moim poscie.

tomarex napisał:
    No tak, tylko należało by dodać że jakość sygnału ustawimy przede wszystkim kątem skręcenia konwertera.

o różnicach w wykonaniu też napisałem
    tomarex napisał:
    - modelu i egzemplarza konwertera

Przydała by się ingerencja moderatora, aby uporządkować temat.

0
  • #18 07 Lip 2008 16:50
    netTv
    Poziom 24  

tomarex również miałem kiedyś podobne spostrzeżenia co do konta skręcenia konwertera. Wczoraj zamontowałem monoblok. Który został zamocowany na wprost. Teraz na HB mam mniejszy rozrzut pomiędzy jakością na poszczególnych transponderach niż na pojedyńczym konwerterze skręconym zgodnie z zaleceniami nadawcy czyli ~6 stopnia dla Warszawy. Co Ty na to ?

--
    A

0
  • #19 08 Lip 2008 01:11
    tomarex
    Poziom 24  

Z monoblokami to już jest w ogóle dziwna sprawa.
    Ostatnio musiałem monobloka przekręcić aż tak, że bałem się że będą problemy z odbiorem Astry. Naturalnie rura stojaka była idealnie w pionie.
    Niestety co uniwersalne to jest najczęściej do d...
    Bowiem takie zblokowane konwertery powinny być produkowane dla danej długości i szerokości geograficznej. A to co jest dostępne u nas, nigdy nie wiadomo dla kogo było przeznaczone. Były przecież single przeznaczone chyba dla krajów arabskich, bo u nas należało je ustawić pod kątem ok 45°.
    Wniosek jest jeden nie należy ustawiać skosu w stopniach, tylko wyłącznie przy pomocy pomiaru jakości (stopy błędu, BER - jak zwał tak zwał ten pomiar). W ostateczności przy pomocy tunera analogowego zmieniając w menu polaryzację na przeciwną i szukać najczystszego szumu na ekranie i można jeszcze posiłkować się odstrojeniem częstotliwości.
    Na dodatek "Co Ty na to?" można jeszcze dodać, co napisał kolega "ansat" o Chińczykach.
    ps.
    i naprawdę polecam stronę http://www.satlex.de/pl/azel_calc.html
    poustawiać sobie różne satelity i różne długości i szerokości geograficzne - można wyciągnąć bardzo ciekawe wnioski.

0