Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

no llinuksowcy! - Mandrake 9.2

14 Lut 2004 19:42 4055 40
  • Poziom 39  
    no llinuksowcy! już 2 tygodnie jadę na mandrake 9.2 /pandorze?/
    i nie mam możliwości drukowania .lexmark jet printer 1020
    więc proszę pokażcie mi jak to prosto w tak wspaniałym systemie [] zmienić, drukarka jest zainstalowana poprawnie wybrana zlisty dostępnych przy instalce.port prawidłowy system drukowania każdy był sprawdzany program ją widzi wysyła zadanie do niej i jeszcze z dumą zawiadamia mnie ż e poprawnie wysłane -oczekiwanie na wydruk może to potrwać itak trwa........ drukarka nie pierdnie tak w gnomie jak i w kde dla was to pestka kompilowanko czy coś . trochę w tym sarkazmu ale szlag mnie.. postawię jeszcze red hata i jeśli tam tak będzie no to witaj windo niezawodna -a pingwin niech sobie testuje głowice wN.A.S.A.
    szkoda bo mi się podoba ten system ,interek -to w nim śmiga
    pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Sprubuj ustawić drukarką HP 500c lekxmark ją emuluje. Oprucz tego najpierw ściągnij sterownik do 1100 i skompiluj go
    http://www.linuxprinting.org/download/printing/lm1100/
    użyj do tego ggc 3.1 lub nowszgo
    perl -p -i -e "s/friend Lexmark/friend class Lexmark/" *.h
    przed kompilacją w folderze wprowadz komędę:
    Type: Filter
  • Poziom 39  
    zacząłem kombinować ściągnąłem ten sterownik ale widzę że nie nadajemy na tej samej fali jestem za cienki do tych suchyh informacji nie umiem tego zrobic hyba że na pw wytłumaczysz mi krok po kroku co jak
    zainstalowałem red hata 9 tam jest to samo nie drukuje i koniec

pozdrawiam
  • Poziom 39  
    a czy niema tego sterownika w wersji rpm?
    wróciłem do manrake 92 dalej to samo zadeklarowałem hp 500c nic nie dało nie umiem skompilowaś tego sterownika i jeszcze mysz mie wku. bo zamarza co 5 minut i muszę restartować co to może być ? partycje swap ustawiałem od 200 - do 500mb to nie ma wpływu pamięci mam 256 sdram wolnnych 70 mb. ki diabeł.dzięki drak.
    czyżby już nikt nie miał lexmarka 1020?
  • Moderator Samochody
    Niestety Linux to nadal system dla ludzi lubiących "sporty" ekstremalne. Na odległość trudno cokolwiek Ci poradzić, najlepiej znajdź kogoś, kto Ci to zrobi i wytłumaczy na przyszłość co i jak robi...
  • Poziom 39  
    tak wiem i nie miał mi kto powiedzieć że aby zalogować rootem trzeba nacisnąć contr.alt ,f1 nawet w dokumentacji o tym ani słowa nasuwa się konkluzja że lepiej być mądrym ,bogatym ,zdrawym ,niż biednym ,głupim ,ichorym[] tym sposobem linyks będzie tylko dla garstki wytrawnych zjazdowców na lodowcu w austrii a nie na jakiejś podrzędnej wyrwirączce .właśnie się zniechęcam a tak być nie musiało bo gdybym odniósł jakiś prosty sukces to bym już nie popuścił .
    nic nie mam na myśli złego wię się nie obrażajcie
    tylko że już to raz poruszyłem co jest celem forum -napewno nie przechwalanie się tylko pomoc w rozwikłaniy jakichś dupeszwancy nieraz dla niektóruch b a n a l n y c h
    logika mówi -więcej pingwinów to ratio większe iwykopsać prędzej wingrozę czy ją olać
    pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    Heh... instalacje sterków od grafiki to dopiero jest wyczyn w tym super przyjaznym systemie... należy wyłączyć X-serwer (ale jak to już nie raczą napisać) na domiar złego potrzeba źródeł jądra i jeszcze coś trzeba ręcznie zmieniać w plikach konfiguracyjnych... na prawdę super przyjazny system... User Friendly jak się patrzy.
    W MDK jest kilka "serwerów wydruku" do wyboru, może spróbuj używać innego?
    W terminalu też można się zalogować jako root - służy do tego polecenie 'su' a te nieszczęsne X'y wyłącza się wydając polecenie 'init 3', włącza 'init 5' - to tak na przyszłość.
  • Poziom 39  
    kasuję go nie mam czasu na naukę ,ten program jest porąbany a przynajmniej nie do domowego użytku acula miałeś rację to nie dla mnie/ "sukcesem tego porąbania właśnie jest to że papra w nim kto chce /open source jądra ,kernele ,pakiety???????/ dziwny twór naśladujący po trochu inne systemy po co tego dziwnego dosu tyle - nie chcę go już nawet na serwer sory/windo proszę zamknąć ten temat pozdrawiam
  • Poziom 39  
    drak napisał:
    Sprubuj ustawić drukarką HP 500c lekxmark ją emuluje. Oprucz tego najpierw ściągnij sterownik do 1100 i skompiluj go
    http://www.linuxprinting.org/download/printing/lm1100/
    użyj do tego ggc 3.1 lub nowszgo
    perl -p -i -e "s/friend Lexmark/friend class Lexmark/" *.h
    przed kompilacją w folderze wprowadz komędę:
    Type: Filter

nie daje mi to jednak spokoju ja znalazłem tą stronę z której mi wieści ślesz ale zachiny nie wiem gdzie te linijki powstawiać i twierdzę że sam nie wiesz bez obrazy aco to jest to gcc?wlinku jest 2.96 wogóle są tam chyba z 4 pakiety i jakieś ochłapy po 1 kb. czy to przedtem czy potem czy zamiest lm1100 poduczyłem się trochę i jak trafiam na w miarę normalny pakiet to potrafię go rozpakować ,skompilować ,zainstalować i to na 2 sposoby ale te dziwactwa to już szczyty jeszcze mój angielski..-powtarzam nie ma szans lepiej nową drukarkę kupić ale ta w windzie działa cudnie a żeby było ciekawiej to gdyby to zrobić co radzisz to jeszcze ma to działać z ukrycia emulując hp 500c do której zaś sterowniki ....................mistrzostwa świata co za mutancki system
    udowodniłem sobie że jest denny i wszystkich nowicjuszy przestrzegam przed nim został mi jeszcze knopix do testów ale finał mogę odgadnąć
    pa pa pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Gcc jest to kompilator c no ludzie 5 lat mam linux'a Obecnie Slockware. lm1100 ten sterownik obsługuje twoją drukarkę w jednym sterowniku jest zawarta obsługa paru drukarek. Nastempnie niewiesz co nazywasz śmieciem te pliczki mają za zadanie wczytać sterownik gdy masz gcc 2.94 , a drugi urzywasz gdy znieniasz pojemniki z tłyszem trzeba to robić jaklo root. Gdy masz gcc 3.1 to sterownik wprowadza się tak jak juz wcześniej napisałem. W twoim przypadku to nie problem masz jeszcze nowszy gcc. Zaś hp500c powinien z tego co pamiętam być odrazu w linux'ie wystarczy wybrać drukuj do hp500c. Pakiet jest jeden ma tylko dwie wersje. Knoppix jest dystrybucją live - ładowaną odrazu z płyty możesz mieć na dysku virusa 98 i gdy masz ustawione botowanie z płyty w biosie to wkładasz knoppix resetujesz komputer i masz linux.
    Moja rada poducz się anglika i w linux'ie czytaj readme. Puki nie wiesz jak zainstalować tą drukarkę urzywaj knoppix'a
  • Poziom 39  
    perl -p -i -e "s/friend Lexmark/friend class Lexmark/" *.h -gdzie tą linijkę napisać? i kiedy tyle mi jeszcze powiedz" bitte.
    byłem już na forum w stanach dla nich wszystko jest proste awyjaśnienia otrzymałem suchsze od twoich
    natomiast zmieniam nieco zdanie o linuksie -chodzi to to jak bmka miałem problemy z myszą kabelek czasem zwierał z drugim -windzie to nie przeszkadzało.
    mam knoppixa obraz muszę przeegrać-to znaczy że tam drukarka pujdzie spoko?
    i ostatnia prosba którą drukarkę kupić żeby nie było tych utrudnień, mam 300zł i przeznaczę na ten cel- lexmark już leciwa.
    pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    Szczerze i uczciwie Ci radzę - dozbieraj jeszcze 120zł i kup sobie... Windows XP Home ;)
    Zobacz do jakich drukarek masz sterowniki w danej dystrybucji Linuxa i kup którąś z tych.
  • Poziom 39  
    w mojej dystrybucji są sterowniki nawet do mojej która nie idzie a jeśli chodzi o chome -to mam profesional i windę 98 pirata jednak ten linuks mi pasuje z kilku innych powodów -jednym z nich jest supr jazda w interku -pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    Ja tam mam Win 98, MDK 9.2 i Knoppixa 3.1 jeśli chodzi o net to akurat różnicy nie ma tylko w Win Mozilla uruchamia się z 5x szybciej... nie wspominając o IE, który mimo że podobnie jak Konqueror jest stale obecny w pamięci i tak uruchamia się szybciej (właściwie natychmiast).
  • Poziom 39  
    no to ja mogę mieć coś nie tak w windzie ale tam korzystam z mye mozilla mniej mnie kręci
    przy okazji wyczułem że jednak wolisz windę
  • Poziom 19  
    ja jeszcze z banalniejszym pytaniem
    jak w md92 skonfigórowac połaczenie przez modem z netem...
    za h*** nie moge do tego dojsc
    od czego zaczac?
    o co chodzi...
    ps. 1 raz mam linuxa... przedtem urzywałem tylko movixa :D
    pozdrawiam hey

z ost. chwili..
    udało mi sie nawiazac połaczenie i zainstalowac kadu
    ale mam takie pytanko
    idzie moze zrobic jakis skrót do netu...
    tzn do wybieranie przez modem bo narazie wchodze przez konfiguracja >konfiguracja komputera > centrum sterowania mandrake> siec i internet > połacz...
    dzieki za pomoc ...wiem ze to banalne..
    ale ja niewiem jak to sie robi :(
    narka hey
  • Poziom 39  
    ja mam lana ale widzę że w kade /konfiguracja/inne i jest tam konfigurka programu pocztowego to akurat musi byc proste wskazówki po polsku
  • Poziom 19  
    wiem..jak skonfigurowac poczte...
    ale chodzi mi o to zeby zrobic jakis skót na polpicie...zeby modem mi zaczał wybierac..nr... a gdy bede sie rozłaczał... zeby gdzies było...kliknac...
    a ps. sa jakies liczniki do impulsow.. telefonicznych pod mdk?
    dzieki hey
  • Poziom 17  
    marcinus128 napisał:

z ost. chwili..
    udało mi się nawiazac połaczenie i zainstalowac kadu
    ale mam takie pytanko
    idzie moze zrobic jakis skrót do netu...
    tzn do wybieranie przez modem bo narazie wchodze przez konfiguracja >konfiguracja komputera > centrum sterowania mandrake> siec i internet > połacz...
    dzieki za pomoc ...wiem ze to banalne..
    ale ja niewiem jak to się robi :(
    narka hey

Jeśli masz kde to jest tam program kppp. Prosty w kofiguracji i zlicza impulsy i koszty itp.
    Jeśli go skonfigurujesz, to po uruchomieniu go wciskasz "połącz" i już. A potem "rozłącz".
  • Poziom 19  
    dzieki za podpowiedz..zaraz mykam sprawdzic....
    sorki za fatyge.. no..ale jestem naprawde poczatkujacy...w linie...
    a bardzo mi sie spodobał
    pozdrawiam hey
  • Poziom 39  
    ha skoro już odkurzyliśmy ten yemat to może mi pomożecie -otóż chcę słuchać dżwieku z interku np radio. itrzeba mieć real player czy schock vave ale pod mandrake znalazłem tylko jeden program i on nie wejdzie za chiny zainstalowałem mimo ostrzeżeń ale cisza
    cholera zawsze czegoś niema to biblioteki to nałówki się nie podobają to zaś coś... proszę o link działającego flasha czy jakiegokolwiek ,mandrake 92 niepodaję szczegółów bo jestem w windzie pozdrawiam
  • Poziom 19  
    to znów ja... do tematu.. jak juz w mdk9.2
    mam taki problem mianowicie na odtwarzaczu totem gdy próbuje odpalic jakies aviki
    jest obraz ale... taki troche pociety w poziomie i z prawej str obrazu jest rozowy pas...
    czym to jest spowodowane... co moge z tym zrobic...?
    w mplayerze tez to miałem ale zamieszałem w ustawieniach video i zrobiło sie wszycho ok...
    ale w totemie niema w preferencjach nic do ustawienia z vidio

ps. dlaczego na mplayerze obraz niejest w full screenie ?
    to jest normalne?
    gdy w preferencjach ustawie panscan i wyłacze program zgodnie z instrukcja .. po ponownym
    właczeniu jest bez zmian... a w preferencjach nawet tego niema ze właczyłem owy panscan

dzieki z pomoc heyka
  • Poziom 17  
    marcinus128 napisał:

ps. dlaczego na mplayerze obraz niejest w full screenie ?

Jak to nie jest?

Jeśli jest klawisz "f" przypisany do full screena, to on właśnie przełącza m. oknem, a fs. Jaki masz video output?
    Jeśli chcesz na fs, to dodaj -vo vx (albo xv - nie pamiętam kolejności tych literek :? ) i wtedy wciśnij "f". Jeśli wciskanie nic nie daje, to w pliku konfiguracyjnym przypisz sobie coś do full screena. Jak to zrobić nie pamiętam - dawno to robiłem. Jest to opisane w "instrukcji obsługi" tego programu.

2. Wpisz mplayer, a wyświetli się lista, będzie tam parametr do fs, podaj go i już. wpisanie
    Code:
    $ mplayer -vo help
    wyświetli wszystkie możliwości vo.

Ciekawy efekt daje -vo aa na konsoli (jeśli mplayer skompilowany z obsługą aa - potrzebna biblioteka aa)
  • Moderator Samochody
    Elpiko... i niech ktoś mi powie że Linux jest ustandaryzowany... "jeżeli program jest skompilowany z obsługą aa", skąd mogę wiedzieć jak jest skompilowany :?:
    Mam ten sam problem - tzn. przełącza się na FullScreen ale ten FullScreen nie jest Full a 3/4 ekranu ;) - u mnie dotyczy to tunera TV.
  • Poziom 17  
    tzok napisał:
    "jeżeli program jest skompilowany z obsługą aa", skąd mogę wiedzieć jak jest skompilowany :?:

Wystarczy wisać:
    Code:
    $ mplayer -vo help

Jeśli w liście znajdzie się aa, to znaczy, że jest.

Albo po prostu:
    Code:
    $ mplayer -vo aa plik

Jak pójdzie, znaczy to, że jest, jak nie pójdzie, to wyświetli komunikat, że nie może otworzyć wybranego video output.
    Takie to trudne?

Jeśli sam kompilowałeś, możesz przejrzeć plik log wygenerowany przez ./configure.

:arrow: tzok powiedz mi, dlaczego Ty chcesz mnie sprowokować do kłótni? Jak Twoim zdaniem powyższy problem ma się do standardów?
  • Moderator Samochody
    Ano tak, że program można samemu skompilować (jak zresztą cały system) to już skutecznie "zapobiega" standaryzacji...
    Kolejne pytanie - czy warto się interesować MDK 10, jeśli mam MDK 9.2, głównie chodzi mi o szybkość działania (z KDE) i czy 10'ka zmieści się na dysku 2,1GB (bez swapa, 0,5GB RAMu powinno mu wystarczyć).
    System ma służyć jako maszyna biurowo (OO) - multimedialna (DivX/TV) i do przeglądania Internetu (Mozilla), nie potrzebuje żadnych serwerów (ew. SAMBA)/firewalli/kompilatorów. Dostęp do netu jest przez LAN, więc obsługa modemów też nie jest mi potrzebna.
  • Poziom 19  
    tzn. fs mam
    pokryw czarne tło cały obraz monitora... ale sam obraz filmu jest w malej ramce
    jedynie co moge to kombinacja Ctrl + Alt + +/- zmienic rozdzialke i wtedy jakos idzie ogladac... ale to nie jest full tak jak w windzie panscan...
    chciałbym miec obraz na całym... czy wyciagniety ..czy nie...ale na całym ekranie...
    wiem ze to mozliwe bo na MOVIXIE tak mam ... ale nie potrafie zrobic tak MOVIXA zeby wyswietlał napisy nawet jesli wrzuce na niego czcionki i film jest o takiej samej nazwie co tekst...
    dzieki za podpowiedzi
    zamieszam na konsoli....
    za dalsze wskazowki tez z góry dziekuje

narka hey

ps. w totemie mam fs z panscanem.. ale tj. wspomniałem jest z rózowym paskiem i pociety.wiec niebardzo mozna ogladac...
  • Poziom 17  
    dot. MPlayera:

marcinus128 napisał:
    tzn. fs mam
    pokryw czarne tło cały obraz monitora... ale sam obraz filmu jest w malej ramce

Dokładnie tak się dzieje, jeśli jest ustawione -vo x11
    ustaw sobie -vo vx Napewno próbowałeś?

Napisy załaduj parametrem -sub plik_z_napisami

________
    Cytat:
    Ano tak, że program można samemu skompilować (jak zresztą cały system) to już skutecznie "zapobiega" standaryzacji...

Kompilowałeś kiedyś coś? Jeśli tak, to wiesz, że wszystko ma swoje miejsce. Jeśli zdecydujesz się na instalację/kompilację inną niż standardowa, to napewno wiesz, co robisz, wiesz, jakie będą tego skutki, jak sobie z nimi poradzić.
  • Moderator Samochody
    Elpiko, skończmy z tym, uważam że najlepszym sposobem dystrybucji proramów jest licencja FreeWare i nikt nie przekona mnie do PublicDomain/GPL/GNU. Jestem zwolennikiem ClosedSource, bo uważam, że to daje lepszą jednolitość i mniejszą redutancję kodu. Co prawda nie uważam się za programistę ale mam o programowaniu jakie - takie pojęcie i studiuję informatykę...
    Wracając do mojego pytania - mam dysk 2,1GB/UDMA-33, który mogę "poświęcić" na Linuxa. Jaką byś mi polecił dystrybucję Linuxa abym się do tego systemu przekonał. Pytam całkiem na poważnie. W grę wchodzi ściągnięcie 2-3CD z szybkiego serwera lub zakup płytek za max 30zł. Dokładna konfiguracja mojego komputera to:
    M/B: ASRock P4i45PE (i845PE/ICH4)
    CPU: Intel Celeron 4A 2.0GHz
    RAM: 512MB DDR-266
    VGA: nVidia GeForce FX 5200 64bit/64MB
    Audio: Yamaha DS-XG
    IEEE1394: VIA Fire II
    NIC: Realtek RTL-8139
    Skaner: HP SJ 2300c (z tym będzie problem - zamierzam wymienić, tylko na co?)
    PRN: HP DJ 690C
    Tuner: Prolink PixelView Play TV PAK (BT878+)
    CD-RW: LiteOn LTN52327s
    DVD: LG DRD8120b
    Dodam, że ten Linux musi umieć zainstalować swój boot-loader na tym właśnie dysku (PRI-Slave) i nie tykać MBR dysku PRI-Master.
    Jak do tej pory "przerabiałem":
    -Knoppix 3.1
    -MDK 9.2
    -Slackware 9.0 (nie udało mi się X'ów odpalić)
    -DEMO Linux 2.0
  • Poziom 39  
    przerabiałem knoppixa -mam monitor samsung 15 cali mogę odswieżanie ustawić na 60hz inaczej nie pójdzie -zrywa synchro [kolejna kaszana] dziwne w xp czy w win98 idzie 75 hz i dobra tzok doradż mi jak to zrobić żeby przy starcie wybrać opcję z odświeżaniem i ustawić langa na pl? nie udaje mi się to muszę podziwiać knopa po angielsku przy okazji- nie trać czasu na debiana nie umiałem go nawetzainstalować tworzyli go mistrzowie tekstu []