Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Discolitez na ulicy - sygnalizator świetlny.

kaytec 03 Lip 2008 15:15 24386 27
  • Discolitez na ulicy - sygnalizator świetlny.

Witam, jako że na skrzyżowaniu ulic przy których mieszkam została wymieniona sygnalizacja świetlna, korzystając z okazji przywłaszczyłem sobie jeden z nich (zostały wywalone na śmietnik). Jak się okazało, był w idealnym stanie, całe fabryczne okablowanie, żarówki, kostka - inne nie miały takiego szczęścia i po 30 sekundach zostały pocięte przez złomiarzy - a ten jako jedyny miał plastikowe daszki (reszta miała aluminiowe) co uchroniło go od tragicznego losu :). Początkowo świecił mi jako lampka nocna, lecz po 2 dniach przerobiłem go na discolitez. Schemat i oprogramowanie jest bardzo dobrze znane w internecie i na elce, wiec na ten temat nie ma co się wypowiadać. Jako kabla sygnałowego użyłem skrętki komputerowej (miałem w domu pod dostatkiem. Całkowity koszt zmieścił się w 15 złotych.
    3x moc 3041 - 1PLN
    3x BT 138/600 2.50 pln
    Reszta, kable płytka, rezystory i kondensatory miałem. koszt jakieś 3PLN.
    Jak każdy discolitez robi wrażenie przede wszystkim na żywo wśród gości odwiedzających mój pokój:) Zdjęcia i film nie przedstawiają działania całościowego - bardzo ciężko nagrać zwykłym aparatem efekty świetlne.
    Żarówki jakie użyłem to najzwyklejsze 25watt OSRAM za 1.50. Nie mają dużej bezwładności. Co do estetyki płytki to jest ona z odzysku dlatego taka brudna był na niej jakiś prototypowy układ. Jako chłodzenie triaków użyłem śrubek 3/50. Triaki są dość mocne (12A) wiec praktycznie się nie grzeją.

Dla osób chcących zrobić ten układ: UWAGA WYSOKIE NAPIĘCIE. NAWET PO ODŁĄCZENIU ZASILANIA ZACHODZI MOŻLIWOŚĆ PORAŻENIA PRĄDEM (KONDENSATORY)

Poniżej film i zdjęcia.
    (po wejściu na YouTube jest opcja oglądania w wyższej jakości)

Link

Z mojej strony tyle :) Pozdrawiam.

ps. wiem że to kolejny discolitez, nawet był już chyba taki projekt z sygnalizatora, ale nie z tego "dla pieszych" :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #3 03 Lip 2008 16:53
    kaytec
    Poziom 20  

Płytka uniwersalna nie jest do niczego bezpośrednio przymocowana - trzyma się na grubych kablach (2.5mm) idących do kostki która jest przymocowana w fabryczny zatrzask/prowadnice na nią. W nocy jest całkiem sympatycznie, oczywiście najlepiej oświetla drugą stronę pokoju. Mam jeszcze inne nakładki (czerwona i żółta strzałka) więc w razie czego można zmienić, wtedy na pewno będzie oświetlać bardziej rozpraszając światło.

• #4 03 Lip 2008 17:26
    Tomekddd
    Poziom 23  

z jakiego programu korzystasz do sterowania??

• #5 03 Lip 2008 17:56
    JmL(TM)
    Poziom 24  

Heheh! Wlasnie sobie wyobrazilem takie swiatla w Berlinie na Love Parade to by dopiero wszystkich powalilo na kolana :D Pomysl swietny, a swoja droga ciekaw jestem jaki jest koszt takich swiatel jesli ktos chcialby sobie takowe sprawic. Co do tych "srubkowych" radiatorow to planujesz to zmienic, bo w tej opcji to chyba te triaki nie pociagna dlugo...

• #6 03 Lip 2008 18:22
    Jarzab M
    Poziom 17  

Fajny pomysł :D :D Szkoda ze u mnie nie ma takich sygnalizatorów bo bym nie czekał na wymianę ;p ;p Powiedz co to za muza na filmiku? :D

• #7 03 Lip 2008 18:22
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Koszt calosci mysle ze zamknie sie w 10-15zl, program do sterowania podany jest w tytule ;) Triaki przy mocy zarowek 25W nie potrzebuja radiatorow, ja w swojej iluminofonii zastosowalem zarowki 40W, tyrystory sa zimne.

• #8 03 Lip 2008 19:04
    CMS
    Administator HydePark

Musze powiedzieć, że jestem pod wrażeniem.

Widząc temat "Discolitez na ulicy - sygnalizator świetlny." pomyślałem że jak tylko go otworze to będę musiał przenieść do innego działu/kosza, a tu proszę...
    W życiu bym nie wpadł na to żeby w taki sposób wykorzystać sygnalizator, owszem miałem kiedyś chrapkę na taki mały sygnalizatorek przeciw mgielny (taki jak są montowane na dole pod dużym sygnalizatorem) żeby zrobić z niego kolorofon ale "pieszy" naprawdę świetnie się prezentuje mimo że ma tylko "dwa kanały".

Gratuluje pomysłu.

• #9 03 Lip 2008 19:07
    Obcy1111
    Poziom 11  

Efekt fajny. gdyby nie była taka obudowa to nie wzbudzałby zainteresowania. Możesz powiezieć co to za kawałek leciał w tle tego filmiku?

• #10 03 Lip 2008 19:27
    bandzior2
    Poziom 26  

Super pomysł i super wykonanie :D Kto by pomyślał, że z czegoś takiego można zrobić Discolitez :D

• #11 03 Lip 2008 19:38
    Duch__
    Poziom 31  

Jest to jedyny (chyba) Discolitez na Elektrodzie, który naprawdę mi się spodobał, ze względu na swoją orginalność. Dobrze że trafił Ci się akurat sygnalizator przejścia dla pieszych, ma w sobie to coś... ze zwykłym (samochodowym) już nie było by tak fajnie.

PS. Wymień te pseudo radiatory i będzie gitara.

Pozdrawiam Duch__

• #12 03 Lip 2008 19:43
    KJ
    Poziom 31  

Też kiedyś miałem taki sygnalizator nawet z tego samego "źródła" tj wymieniali obok mnie na skrzyżowaniu i zostawili. Też myślałem żeby zamontować w nim kolorofon ale miałem tylko jeden więc wyjąłem przednie szkło z symbolem i zamontowałem w reflektorze stroboskop :) Miałem ... bo kiedyś pożyczyłem na imprezę i już nie wrócił. Pomysł uważam za bardzo oryginalny, wykonanie ładne tylko przykręć jakiś radiator do tych triaków :) Przydał by się ktoś znajomy na kolei :) bo tam mają szkiełka jeszcze w kolorze niebieskim :) a konstrukcja samego sygnalizatora jest chyba ta sama :D

• #13 03 Lip 2008 19:47
    CMS
    Administator HydePark

Panowie, spokojnie z tym "znalazłem" po zaraz się okaże, że co drugi młody zapaleniec discolitez znajduje :angel: sygnalizator w sobotę w nocy wracając z baru w nocy, jak akurat panowie drogowcy będą wymieniać :) :sm31:

• #14 03 Lip 2008 19:48
    dgajew
    Poziom 18  

Cytat:
    Możesz powiezieć co to za kawałek leciał w tle tego filmiku?

brzmi to jak remiks utworu Chemical Brothers "The Salmon Dance" :)

• #15 03 Lip 2008 20:06
    czorny30
    Poziom 11  

Efekt zniewalający. jeszcze takie 3 na pozostałych rogach pokoju i było by idealnie :):) Gratulacje pomysłu. :)

• #16 03 Lip 2008 22:51
    kaytec
    Poziom 20  

Witam, dziękuje za miłe słowa. Discolitez ma 3 kanały jak widać na zdjęciach płytki, trzecim jest lampka na sygnalizatorze, można do niej wkręcić kolorową żarówkę - oświetla ona sufit albo ścianę zależy jak się ustawi - widać na filmie (w zasadzie jest tam kolorowa - pomarańczowa, ale nie widać tego efektu), Co do radiatorów, to nie wiem czy jest sens bo triaki przy ciągłym świeceniu (3 godzin) były zimne mimo ciepła w obudowie. Co do zwarć i uszkodzenia lpt, to właśnie po to jest ten układ, spokojnie można zbić żarówkę czy coś, komp bezpieczny.
    Co do pochodzenia sygnalizatora podaje dane skrzyżowania na którym zostały wymienione - Olsztyn, skrzyżowanie Kościuszki/Niepodległości.

• #17 05 Lip 2008 01:04
    Ogro
    Poziom 16  

kaytec napisał:

ps. wiem że to kolejny discolitez, nawet był już chyba taki projekt z sygnalizatora, ale nie z tego "dla pieszych" :)

tak tak, projekt z sygnalizacji już był :D był to mój projekt :D
    ale tych "dla pieszych" niemiałem... :D
    miałem 4 sztuki zwykłych... jeden wykorzystałem :D
    zapraszam
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=690250&highlight=
    (P.S. to jest mój projekt sprzed ponad roku... ;) )

Twój projekcik też ciekawie wykonany... no to ten... kiedy robimy zadyme na jakimś skrzyżowaniu???? wystarczą nasze sygnalizacje i laptop... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
    pozdrawiam :D

• #18 05 Lip 2008 11:36
    BartekWB
    Poziom 27  

Bez urazy, ale sygnalizator dla pieszych bije na głowę sygnalizator dla aut :), jak go zobaczyłem to rozbawiło mnie to, nic skomplikowanego niby a cieszy, dobry efekt. Z tym trzecim kanałem to możesz gdzieś załatwić strzałkę skrętu w bok i domontować.

• #19 05 Lip 2008 15:33
    msichal
    Poziom 21  

Naprawdę świetna konstrukcja, po zobaczeniu filmiku po prostu uśmiechnąłem się i wysłałem link każdemu, komu się dało :P
    Szkoda, że nie mieszkam w mieście, takie coś naprawdę by sie przydało :P

Post edytowałem. [CMS]

• #21 06 Lip 2008 12:38
    damian2b2
    Poziom 10  

wietam
    jakbym chciał zrobić sobie taki Discolitez odnośnie elektroniki to optotriak moc**** musi mieć przejście przez zero ??? bez przejścia to nie będzie działać?? a i jeżeli o triaka to mogą być BTA 16 ???

• #22 06 Lip 2008 20:19
    kaytec
    Poziom 20  

Tak, moc musi mieć detekcje przejścia przez zero, co by mógł się wyłączać "automatycznie". A triak BTA 16 może być.

• #23 07 Lip 2008 00:03
    raszek_zdw3
    Poziom 11  

Witam bardzo fajne wykorzystanie sygnalizatora podoba mi sie.

możesz napisac dokladnie jak sie nazywa konfiguracja wykorzystana na filmiku??

• #24 07 Lip 2008 14:47
    kaytec
    Poziom 20  

Jest to moja osobista konfiguracja, bazująca na którymś z fabrycznych rigpacków.

• #25 09 Lip 2008 00:30
    mariusz324

Poziom 13  

Bardzo mnie zaciekawił ten projekt ;] wiec postanowiłem poszperać w google i znalazłem coś takiego http://www.apm.pl/oferta-sygnalizatory_mondial.php
    Napisałem im maila z zapytaniem ile może kosztować taki sygnalizator zobaczymy co odpiszą ;P ciekawe tez czy sprzedają takie rzeczy odbiorca indywidualnym ;D hehe

• #26 09 Lip 2008 23:09
    Bigfoot
    Poziom 25  

Merytorycznie nie ma co tu komentowac - standard. Ale tak jak mnie pomysl i filmik rozbawil to chyba pierwszy raz na elektrodzie! Gratulacje poczucia humoru i oryginalnosci!

BF

• #27 12 Lip 2008 02:02
    Meny93
    Poziom 10  

bardzo mi sie podoba ten projekt i chce zrobic sobie tez podobny. Tak z ciekawosci poszukalem w necie ile kosztuje taki nowy syglalizator i sie okazuje ze prawie 1000zł, a na allegro niema wogole.

• #28 26 Wrz 2008 18:27
    novik89
    Poziom 13  

Ma ktoś schemat tego układu?? Bardzo proszę o przesłanie mi go :]