Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat nadajnika i odbiornika RC

03 Lip 2008 19:46 12673 6
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  W PE był obszerny kilkuwydaniowy artykuł o aparaturze zdalnego sterowania ale 7-kanałowej.Byś miał jeszcze dwa kanały gratis.
 • Poziom 31  
  Według polskiego prawa telemetria czyli zdalne kierowanie jest przeniesione na pasmo 35 MHz . Tyle że UKE po twoim zgłoszeniu do Nich powinno Ci wydać odpowiednie zezwolenie . Co do schematu zobacz w Poradniku Radioamatora lub w dziale Roboty na Elektroda .pl :)) Pozdrawiam !
 • Poziom 20  
  Z tego co się orientuje częstotliwość CB Radia na 14 kanale jest również wykorzystywana przez modelarzy.
 • Poziom 16  
  27 MHz - używana raczej w zabawkach
  35 MHz - modele lotnicze
  40 MHz - modele lotnicze, pływające i kołowe (są podzakresy przewidziane dla poszczególnych typów)
  2.4 GHz - ostatnio robi się modne ale nie wiem czy legalnie.

  Mimo wszystko na jakikolwiek zakres byś nie zrobił, to urządzenie bez certyfikacji będzie nielegalne. Pomyśl jak ściska w dołku jak rozbijesz model z powodu zakłócenia.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Kanały mogą być różne. Najprostsze załącz/wyłącz - jeśli chcesz włączać np światła w samochodzie. Może być tak jak w samochodzikach z supermarketów kanał z 3 stanami lewo/prawo/prosto lub w przypadku napędu przód/stój/tył. W lepszych konstrukcjach są kanały proporcjonalne. Wtedy wychylenie steru czy skręt kół zależy od wychylenia (obrotu) manipulatora w nadajniku. A z ilością kanałów jest jak z mocą wzmacniaczy. Im tandetniejszy sprzęt - tym na pudełku opisana jest większa "moc" (ilość kanałów). Tu masz przykład prostej aparatury http://www.rcabc.com/product_info.php?cPath=4_30&products_id=415 A 500 metrów zasięgu w szczególności w pobliżu innych modeli pracujących na tym samym paśmie - to już wyższa szkoła jazdy. Ceny aparatury powalają a wykonanie we własnym zakresie wymaga dużo doświadczenia z konstrukcjami radiowymi.