Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nissan almera - zdarta lewa opona od zewnątrz

03 Jul 2008 22:49 4296 7
  • Level 14  
    Witam, jak w temacie, lewa opona jest kompletnie zdarta, najbardziej od lewej strony, mam wrażenie, pokręcając kołem że szczęki na lewym kole są mocniej zaciśnięte niż na prawym (przy zwolnionym hamulcu), ale to może być tylko złudzenie, wstępnie obejzalem oba koła, nie ma żadnych luzów, podejrzewalem lozysko bo przy bardzo malej predkosci slychac w lewym kole jakies tykanie czy ocieranie, proporcjonalne czestotliwoącia do szybkości jazdy, i slychac to przy naprawde malej predkosci moze z 5/h wiec musi to ocierac na bardzo malym obwodzie, a najmniejszy to oś i łożysko, po dłuższej jeździe końcówki osi nie są gorące wiec wnioskuje że łożysko się nie nagrzewa, al egorące są tarcze hamulcowe i to w obu kołach. Nie jestem mechanikiem i nie zabardzo umiem te wskazówki połączyć w całość. Jeśli ktoś umie doradzić co może być przyczyną...

Krzysztof
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mówimy o przednim kole?
    Z resztą co by nie było widać że problem że zbieżnością
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 12  
    Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do warsztatu na sprawdzenie geometrii zawieszenia.
  • Helpful post
    Level 19  
    Zdarta opona może świadczyć też o źle ustawionej rozbieżności (przy przednim napędzie), lub zbieżności (przy tylnym napędzie) lecz przeważnie następuje wówczas zdzieranie obu opon. Należy sprawdzić zbieżność / rozbieżność kół przednich.
  • Level 14  
    Dzięki za odpowiedzi, zapomiałem dodać że oczywiście chodzi o przednie zawieszenie, no i jak mogłem nie pomyśleć o zbieżoności, miałem coś podobnego swego czasu w kadecie jak mi wahacz spawali, tylko tam rozjechane były oba koła i oba się zdzierały, tu jest tylko z lewym problem ale może poprostu lewe się ... no właśnie, czy może to świadczyć o jakimś poważnym problemie że nie ma zbieżności, bo wnioskuję że musi być jakis tego powód, może się doś wygina, coś jest lużno, problem z wahaczem... Czy to bywa tak samo z siebie? Oczywiście pojadę na sprawdzenie geometri, ale teraz będzie mnie trapił problem co może być przyczyną.
    Zapomiałem dodać że rzecz dzieje się w UK gdzie ceny serwisowania są kosmiczne, a za dwa tygodnie wybieram się do Polski i chciałbym mieć pewność że auto nie rozkraczy sie po drodze. (w kadecie kiedyś wypadła mi półoś ze skrzyni).
  • Level 19  
    Zbieżność można sprawdzić samemu (prawie dokładnie) ja ustawiam ją sobie sam domowym sposobem i nie miałem nigdy problemu - po sprawdzeniu w serwisie zawsze było w normie.
    Sposób jest prosty.
    1) sprawdzamy ciśnienie w kołach (musi być jednakowe w obu) i stawiamy samochód na równej powierzchni z kołami w miarę prosto.
    2) po obu stronach kół przednich w poprzek samochodu kładziemy dwie grubsze listwy (nie mogą się uginać gdy podnosimy jeden koniec) i muszą wystawać trochę poza samochód.
    3) podkładamy pod listwy (zaraz przed i za kołem) klocki jednakowej wysokości na obu końcach, by listwy były maksymalnie wysoko (większa dokładność).
    4) z boku jednego koła kładziemy krótką i prostą listwę o długości trochę większej niż średnica koła (wszystkie listwy muszą dolegać do opon).
    5) na listwach kładziemy dwie metrówki 2m (przed położeniem porównać podziałkę na obu metrówkach, bywają różnice do kilku mm), tak by początek tych metrówek dolegał do krótkiej.
    6) przy drugim kole kładziemy również krótką listwę na końce metrówek i odczytujemy wskazania.

Przy przednim napędzie samochodu na metrówce z przodu powinno być 1-4 mm więcej niż z tyłu, natomiast przy tylnym napędzie odwrotnie.

Dobrze jest mieć kogoś do pomocy, bo łatwo o przesunięcie listew i wynik będzie nie dokładny.
  • Level 18  
    MACHA
    Sposób pomiaru skomplikowany i obarczony błędem.
    Są rzeczy których nie da sie zrobić za pomocą młotka i sznurka.
  • Level 13  
    Kolego to bedzie raczej kat pochylenia kola poniewaz zdziera Ci jedna opone-tylko dokladnie mozna to sprawdzic na przyzadach w warsztacie.