Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizator niskiego poziomu wody w studni: jakieś pomysły?

mimo87 03 Lip 2008 23:08 2788 3
  • Poziom 9  
    witam
    muszę zrobić jakiś sygnalizator niskiego poziomu wody w studni(układ działający na własnym zasilaniu bo nie mam jak doprowadzić jakiegoś napięcia tam- zostają baterie i akumulatorki) więc komunikacja musi być z pompą na falach radiowych układ gdy poziom wody spadnie za nisko ma rozłączyć obwód cewki stycznika(230v) a gdy poziom się podniesie załączyć(myślałem też o takiej granicy bezładności aby pompa nie włączała się na 2 sekundy co 4 sekundy)

myślałem żeby kupić zwykły dzwonek domowy bezprzewodowy, załącznik umieścić w studni razem z wymyślonymi pływakami, a przy pompie zamontować stycznik na 12v który będzie załączany prądem który miałby płynąc przez bazę dzwonka(zamiast sygnału dźwiękowego załączenie stycznika) a załączenie stycznika rozłączało by obwód cewki stycznika 3fazowego pompy

i mam pytanie czy wymyślony sposób jest w miarę ok czy macie jakieś cenne sugestie lub całkowicie inne zrealizowanie problemu?
    z góry dziękuje za odpowiedź

a i mam nadzieje że w dobrym miejscu na forum
  • Poziom 27  
    Nie można używać prądu stałego do sensora poziomu wody, bo następuje elektroliza i przestanie działać. Ja posiadam taki układ, który można zastosować jako sensor w studni, zasilany prądem stałym. Schemat był publikowany w Radioelektroniku. Jeśli będziesz chciał, to go podam. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika Klawo ( nie wiem jak dokładnie się to pisze). Podłącza się bezpośrednio do cewki stycznika.
  • Poziom 9  
    nie wiem czy się zrozumieliśmy. dodaje obrazek (paintowy ale tak na szybkości go robiłem )tak jak ja to wymyśliłem. na rysunku jest głośnik skreślony oznaca że bedzie wymontowany a jego obwód zastąpiony cewką stycznika
    Sygnalizator niskiego poziomu wody w studni: jakieś pomysły?
    jeśli twój pomysł da się zastosować w moim przypadku byłbym bardzo wdzięczny za schematy czy idee zrobienia tego. głównym problemem jest brak możliwości dociągnięcia zasilania do studni i tym samym połączenie pompy ze studnią jakimikolwiek przewodami
  • Poziom 27  
    Dosc dlugo nie odpowiadalem, bo nie moglem znalezc schematu.Ja posiadam bardzo wiele roznych schematow i to zajmuje czasami duzo czasu, jak cos sie potrzebuje zanim sie znajdzie.Uklad wysciowy to wykonaj wedlug wlasnego pomyslu, jedynie trzeba pamietac, ze nie ktore dzwonki bezprzewodowe wysylaja sygnal tylko raz w momencie nacisniecia przycisku dzwonkowego, tak samo i uklady alarmowe z pilota.Zwiazane to jest z oszczedzaniem bateri i po naladowaniu kondensatora elektolitycznego prad pobierany jest z niego, a nie z bateri bezposrednio.Uklad wyjsciowu z monitora nalezy wyprostowac i wtedy sterowac baza tranzystora wyjsciowego sterujacego np. wyzwalenie nadajnika.Posiadalem tez drugi schemat juz gotowy z rozwiazaniem przekaznikowym ,ale nie moge go znalezc.Zasada w oby ukladach jest bardzo podobna.