Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wysterować falowniki LG serii IC5?

03 Lip 2008 23:20 2972 15
  • Poziom 1  
    witam kolegów mam pytanie jak wysterować falownik LG serii IC5 1.5kW czujnikiem termicznym zakres temperatur 0-40stop.to ma sterować silnikiem wentylatora 0,4kW zmieniając jego obroty w zależności od temperatury.podejrzewam że należy taki czujnik podłączyć najpierw do jakiegoś przetwornika a ten dopiero do falownika.drugie pytanie to czy można do takiego falownika podłączyć dwa silniki równolegle /nie są takie same lecz zbliżone parametrami/ Pozdrawiam/
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 22  
    Witam
    Do falowników można podłączać dwa silniki równolegle, ale falownik musi mieć moc sumie mocy dwóch silników, każdy sinik za falownikiem musi być zabezpieczony oddzielnym wyłącznikiem silnikowym. Aby sterować falownikiem za pomocą czujnika temp. musi on mieć wyjście napięciowe 0-10V,lub prądowe 4-20mA, albo odpowiedni przetwornik.
  • Poziom 18  
    Silniki możesz łączyć równolegle pod warunkiem że moc sumaryczna nie przekroczy mocy falownika. Natomiast jeśli chodzi o czujnik to zależy jaki
    to jest czujnik - typu PT czy termopara typu K. Należałoby zrobić lub kupić
    przetwornik który na wyjsciu będzie podawał sygnał 0-10V. Falownik ma
    wejście napięciowe 0-10V i wtedy będzie można sterować. Należy też pamiętać że praca falownika na małych prędkościach 0-10Hz nie jest zbyt
    zdrowa dla silnika

Leszek
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Spotkałem sie z sugestjami wielu forumowiczów aby nie wstawiać zadnych styczników ,wylaczników itp. pomiedzy falownik a silnik. Gdzie lezy prawda?
  • Poziom 18  
    Lepiej nie wstawiać - załączenie lub odłączenie silnika przy pracującym
    falowniku może spowodować jego uszkodzenie.
    Jednak spotkałem się z aplikacjami gdzie falownik rozpędza silnik 1 i po
    osiągnięciu 50Hz przechodzi na bypass (stycznikiem) i następnie rozpędza
    silnik 2, przechodzi na bypass itd. Aplikacje takie pracują wiele lat a falownik
    ma 160kW i takie rozwiązanie było najtańsze. Teraz taniej wyszłoby wstawić softstarty

Leszek
  • Poziom 28  
    montowałem ostatnio falownik tego typu i ustawia się tam parametry dla drugiego silnika, w wtorek przeszukam manuala od tego falownika i odpowiem Ci więcej jak to zrobic
  • Poziom 2  
    Koledzy mam pytanko, chciałbym założyć wyświetlacz do falownika ic5 aby tylko pokazywał częstotliwość nic więcej jaki zastosować może ktoś z was zakładał nie chodzi o zadajnik zewnętrzny. Z góry dziękuje i pozdrawiam
  • Specjalista Automatyk
    Witam,

Falowniki mają wyświetlacz same w sobie a ten co kolega by chciał założyć
    to na być np. na szafie sterowniczej ?

Pozdrawiam,
  • Poziom 21  
    Nie do przetwornika Kupujesz czujnik aktywny.
    Falownik konstrukcja jest leciwa i szału nie robi, Zadajesz setpoin (temperaturę, analogowo czy cyfrowo)) z klawiatury, potencjometru czy wejść cyfrowych to uzależnia pozostałe nastawy. Sam regulator PID jest prosty w ustawieniu ale cała otoczka początkującemu może utrudnić życie.
    Ja stosuję potencjometr V1 jako źródło zadawania częstotliwości a regulator sprzężenia jako wejście I2 (4-20mA).
    Jak będzie programował dołącz sobie przełącznik i oprogramuj wejście czyfrowe np P5
    (i24 paramert21) wtedy jak zawodzi twój czujnik przełączasz się na sterowanie V/F i zadajesz za pomocą potencjometru.
  • Poziom 2  
    potrzebny sam wyświetlacz zewnętrzny. Gdyż potencjometr i start do przodu jest wyprowadzany a ludki otwierają szafę żeby zobaczyć częstotliwość. Jakiś konkretny model za nie duże pieniążki
  • Poziom 39  
    n54 napisał:
    Spotkałem sie z sugestjami wielu forumowiczów aby nie wstawiać zadnych styczników ,wylaczników itp. pomiedzy falownik a silnik. Gdzie lezy prawda?

Nie wstawia się urządzeń mogących odłączyć silnik w sposób niekontrolowany.
    Jeżeli są styczniki np pracy wielosilnikowej to steruje nimi przemiennik tak by przełączenie odbyło się bezpiecznie dla przemiennika.
    Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie zamontować dla każdego silnika przekaźnik termiczny.
    Taki przekaźnik nie rozłączy obwodu silnika ale jego styk pomocniczy podłączony do wejścia błędu zewnętrznego wyłączy falownik w razie problemu.
  • Poziom 2  
    Ryszard49 to są zadajniki kompletne mi potrzebny jest wyświetlacz aby odczytać na zewnątrz by nie otwierać szafy. Sam wyświetlacz
  • Poziom 2  
    A jakiś miernik panelowy który mógłbym podroczyć