Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejący się Seagate ST3160815AS 160GB sATA II 8MB

04 Lip 2008 02:10 3531 7
 • Poziom 18  
  Jaka może być maksymalna temperatura dysku (Seagate ST3160815AS 160GB sATA II 8MB)? Włożony jest do obudowy BigTower. W której jest aż 5 wentylatorów. Wymiana powietrza jest ogromna. Natomiast dysk ten w IDLE ma 46 stopni. W stresie 48-50 stopni (montaż video). Czy te dyski aż tak się grzeją? Raczej temperatury w HDTune są wiarygodne. Dysk po kilku godzinach obróbki video parzy.
 • Poziom 16  
  Proponuje wejsc na strone producenta tego dysku tam znajduja sie programy do spr dyskow twardych poprostu sciagnij taki programik i przetestuj twardziela .

  Moderowany:

  Pisanie bezsensownych i nic nie wnoszących do dyskusji porad, z uwagi na wcześniejszą działalność kolegi na forum nakładam kolejne ostrzeżenie oraz nadaję rangę "Użytkownik obserwowany".

 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Jeśli dysk jest dość dobrze odmuchiwany , a osiąga tak wysoką temperaturę i nie jest to błąd czujnika/programu , to wskazanie jest na zacierające się łożysko silnika . Niestety w ostanim okresie trafia do mnie sporo dysków tej właśnie firmy , z zatartymi łożyskami silnika . Niektóre przypadki śą totalnie zakleszczone . Powoli dołącza do niej także WD , ale nie są to narazie znaczne ilości . Oby nie postępowała ta destrucja zbyt daleko do przodu . Na twoim miejscu wziąłbym to pod rozwagę . Na wszelki wypadek , zarchiwizuj dane z tego dysku na inny .


  Pozdrawiam .
 • Poziom 18  
  O zacieraniu się łożyska nie ma mowy. Jest to łożysko typu FDB (Fluid Dynamic Bearing). Tam nie ma co się zatrzeć panie "BIGOLSEN". Jedynie może się zużyć w miarę czasu. Typu głośna praca, buczenie, drgania. Zamiast kulek jest specjalna ciecz. Jak podaje producent tych łożysk. Średni czas bezawaryjnej pracy to ok. 6 lat. Szkoda, że sam musiałem przeszukać tony stron w poszukiwaniu odpowiedzi. Najlepsze właściwości ślizgowe tej cieczy, to 40-50 stopni. Natomiast temperatura nowych dysków Seagate, może sięgnąć 60 stopni Celsjusza. A temperatura 44-49 jest jak najbardziej prawidłowa. Przetestowałem dzisiaj nowy dysk WD WD3200AAKS. Tak samo temperatura mieści się w granicach 44-49 stopni. Natomiast starszy WD 1200JB (ATA 100) ma temperaturę 46. Co najdziwniejsze? Nadmierne schładzanie HDD powoduje jego szybsze zużycie. Tak podają specjaliści. A zestawy chłodzące HDD to jedynie typowy marketing. Służący do nabijania kasy producentom, tych gadżetów.

  Szkoda, że użytkownicy ELEKTRODA nie odpowiadają na konkretne pytania. Ehhhh.....
 • Poziom 18  
  Mało wiarygodny jest ten link. Prędzej wygramy w dużego lotka. Niż tak się nam porobi z HDD. Wiadomo, że zawsze komuś trafi się wadliwy towar. I tego są efekty. Ale bez przesady. Nie do tego stopnia. Tylko zastanawiam się, jaka musiała być temperatura? Aby tak stopić materiał. Fizycznie nie jest to możliwe. W silniku o tak znikomej mocy, takie tarcie po prostu się nie wytworzy. Aby wywołać taką temperaturę.
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  murgrabia napisał:
  O zacieraniu się łożyska nie ma mowy. Jest to łożysko typu FDB (Fluid Dynamic Bearing). Tam nie ma co się zatrzeć panie "BIGOLSEN".


  Gratuluję tak dużego poczucia humoru . Na screenie przedstawiam łożysko w kawałkach .

  Grzejący się Seagate ST3160815AS 160GB sATA II 8MB

  Pomyśl ,co się stanie kiedy zabraknie tam smarowania , lub podzespoły łożyska ulegną przegrzaniu , wskutek nadmiernej temperatury .
  Tu linki do opisów łożysk :
  http://www.hitachigst.com/tech/techlib.nsf/te...256D340075052F/$file/FD_White_Paper_FINAL.pdf
  http://www.wdc.com/en/library/eide/2579-001052.pdf
  Jako przykład podam ci dyski firmy Toshiba , która to od dość dawna stosuje ten typ łożysk w swoich dyskach i niestety to one nagminnie padają - patrz zacierają/zakleszczają się . Oczywiście nie musisz w to wierzyć , ale przynajmniej nie wypisuj bzdur jak wyżej .

  Pozdrawiam .
 • Poziom 18  
  Koledzy "BIGOLSEN, milakowie, okzo ". Gdzie padła od was odpowiedź, na temat "jaka może być maksymalna temperatura tego dysku"? Sami bzdury piszecie. Jedna osoba o zacierającym się łożysku? Aby zarchiwizować dane? Czy ja się zapytałem o przyczynę wystąpienia wysokiej temperatury? Druga podsyła jakieś linki? Konkretne pytanie = konkretna odpowiedź. Trzy osoby ostro piszą odpowiedzi, tylko nie na temat. Proponuję już zakończyć ten wątek. A nawet proponuję go usunąć.

  Tutaj prośba do moderatora forum!!!
  Serdecznie proszę o wykasowanie tego tematu. Kompletnie nic nie wniósł na forum ELEKTRODA. Jedynie poza zaśmieceniem serwera...... [u]