Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston 3832V-non stop włącza sie i wyłącza swiatło

blanc 04 Lip 2008 09:23 4582 8
  • #1 04 Lip 2008 09:23
    blanc
    Poziom 11  

Objawy były nastepujące: słychać było ciągłe cykanie, jak się okazało był to odgłos włączającej się i wyłączającej się lampki w komorze chłodziarki. Jak pokrętłem wyłączyłem lodówkę i ponownie włączyłem było kilkanaście minut spokoju, po czy zaczynało się od nowa, w którymś momencie poszedł dym z programatora. Dowiedziałem się, że sama płytka z układem elektroniznym kosztuje 380zł plus 100zł usługa wymiany to gul mi skoczył i postanowiłem sprawdzić ten panel sterowania, okazało się, że spaleniu uległ przekaźnik, za 1,5zł kupiłem nowy, znajomy elektronik wylutował stary przekaźnik, wstawił, nowy, niestety lampka dalej mruga, a lodówka nie chłodzi. Czy ktoś potrafi mi pomóc w tej sprawie? Bardzo dziękuję za ewentualna pomoc.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Lip 2008 16:32
    jpserwis
    Specjalista AGD

Do wymiany sterownik, ale wcześniej można sprawdzić czy chłodzi, podłączając sprężarkę na krótko, bo w tym modelu zdarzają się niespodzianki.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Lip 2008 22:11
    iskrownik
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Moduł można naprawić ... Kondensator 3,3µF wymienić ,dławik 1mH i
    rezystor coś ok 22Ω/0,25W (elementy po stronie pierwotnej w gałęzi zasilania
    przetwornicy napięcia ) Dwa warystory to też należało by też sprawdzić . Profilaktycznie EEprom 93c86 przeprogramować (raczej powiem że nawet trzeba). Z praktyki 90% modułów do MBA da się naprawić z powodzeniem ( mi się udało około 120 sztuk ożywić :D ) Jakbyś wsad do EEpromu potrzebował to napisz na priva. ( ntc sprawdź 3,3k przy temperaturze ok 25 st.C i sprężarkę)
    Pozdrawiam i życzę udanej naprawy

1
  • #4 07 Lip 2008 02:55
    blanc
    Poziom 11  

dzięki za pomoc, ale czuję że zabulę za cała płytę, z wymiana tych kilku części jakoś bym jeszcze sobie poradzil, ale przeprogramowanie eepromu to dla mnie czarna magia, a żona pogania, szkoda, że od razu nie wymieniłem tych kilku części
    pzdr

0
  • #5 07 Lip 2008 20:18
    iskrownik

Szkoda kasy ale to Twoja wola... Naprawa by Cię wyniosła góra 5 pln i odrobinę cierpliwości( ewentualnie jakaś kasa dla elektronika...

1
  • #6 08 Lip 2008 11:41
    blanc
    Poziom 11  

iskrownik napisał:
    Szkoda kasy ale to Twoja wola... Naprawa by Cię wyniosła góra 5 pln i odrobinę cierpliwości( ewentualnie jakaś kasa dla elektronika...

Części, które podałeś wymieni mi kolega elektronik, ale o co chodzi z tym eepromem...

0
  • #7 08 Lip 2008 22:24
    iskrownik

Witam! Masz tu wsad (eeprom często się sypie po takiej awarii przetwornicy)
    przeprogramujesz przy użyciu Ponyprog program ogólnie dostępny w sieci.

0
  • #8 09 Lip 2008 10:31
    blanc
    Poziom 11  

iskrownik napisał:
    Masz tu wsad (eeprom często się sypie po takiej awarii przetwornicy) przeprogramujesz przy użyciu Ponyprog program ogólnie dostępny w sieci.
    Dziękuję tobie i wszystkim za pomoc, lodówka działa, wymieniony został przekaźnik, który się sfajczył i kondensator ten 400V, z tym, że 4,7µF, bo 3,3µF nie mieli, ale gościu w sklepie twierdził, że w takim układzie to nie powinno mieć znaczenia, zmierzył urządzeniem pomiarowym dławik i rezystor i stwierdził, że są w porządku i nie ma co tego ruszać.

Kolega wymienił mi ten kondensator na płycie sterownika duże były emocje, jak wkładałem sterownik na swoje miejsce w lodówce, pierwszy dobry sygnał to sygnał dźwiękowy, którego od awarii nie było i na momencik zaskoczył agregat, na dobre włączył sie po 8 miunutach i jak na razie wszystko działa. Dobrze, że nie trzeba było kombinować z tym eepromem, bo z tym bym sobie nie poradził, ale pewnie kolega elektronik tak.

Jeszcze raz dzięki za pomoc, koszt naprawy 3 zł, a chcieli ode mnie 500zł
    teraz mam kasę na odkurzacz :D
    pozdrawiam

0
  • #9 09 Lip 2008 17:44
    lidmar
    Poziom 24  

wyślij ze dwieście koledze iskrownikowi -za pomoc ,za 300 też kupisz odkurzacz

0