Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala ISDN + analogowa bramka GSM + port domofonu

drtailor1969 15 Feb 2004 05:11 7706 15
Renex
  • #1
    drtailor1969
    Level 12  
    Witam wszystkich serdecznie.

    Po własnych eksperymentach oraz przeszukaniu internetu stwierdziłem, że muszę poradzić się kogoś mądrzejszego... Wiem, że dla dużej części bywalców tego forum mój problem może się wydać lamerski, ale wydaje mi się, że pomysł jest niegłupi, a dokładne opisanie go może pomóc również innym (dlatego postaram się napisać "łopatologicznie"), którzy mają podobny problem, bądź nie wpadli jeszcze na podobny pomysł, zwłaszcza, że rozwiązanie jest (prawie) gotowe... W końcu nie tylko doświadczeni elektronicy z 30 letnią praktyką tu zaglądają
    Dlatego prosiłbym tych ostatnich o chwilę cierpliwości przy czytaniu i jakieś sugestie co i jak z tym można zrobić (wymiana centrali na analogową lub bramki na ISDN'ową raczej nie wchodzi w grę - to tak na wszelki wypadek ).
    Do pełnej euforii potrzebny jest tak na prawdę tylko układ detekcji dzwonienia, który (najlepiej przez przekaźnik) doprowadzi do zwarcia dwóch styków dzwonka przycisku domofonu. Centrala ma wprawdzie funkcję automatycznego otwarcia drzwi po wciśnięciu przycisku dzwonka domofonu, ale niestety nie potrafi sama odebrać połączenia z domofonu (bardzo słusznie, ale w normalnym zastosowaniu...)

    Sprzęt:
    Centrala Panasonic KX-TD208G w złączach dodatkowych współpracuje z domofonem (port analogowy). Przypuszczam, że jest tak w większości central.
    Złącza:
    a i b - złącza kanału analogowego (toru fonii)
    TO1 i TO2 - zwalniacz zamka
    TS1 i TS2 - włącznik wzmacniacza domowonu
    2 złącza do przycisku dzwonka domofonu (i tu tkwi problem)
    oraz (w tej sytuacji niepotrzebne) 3 złącza przełącznika zewnętrznego
    Złącza TS1 i TS2 zamykają obwód w momencie wybrania linii domofonu bądź przy podniesieniu słuchawki podczas dzwonka z domofonu.

    Bramka GSM Siemens 2Phone

    4 kable:
    żółty, zielony, czerwony, czarny
    Para czerwony i czarny to Tx1 i Rx1
    Para zielony i żółty to Tx2 i Rx2 (prawdopodobnie - nie mogłem się dokładnie doczytać).
    Napięcie w stanie spoczynkowym na Rx1 i Tx1 to 27V DC
    Przy podłączeniu bezpośrednio do telefonu bramka działa bez zarzutu (w obie strony). Sprawdzałem to równiez z analogową centralą znajomych - przy podłączeniu do linii miejskiej zero jakichkolwiek problemów, czyli bramka jest OK.


    Wykonanie:
    do złącza "a" centrali podłączyłem Rx1 bramki (czerwony)
    do złącza "b" centrali podłączyłem złącze centrali SO1
    do złącza SO2 cetrali podłączyłem Tx1 bramki (czarny)


    Do tego momentu wszystko jest OK. Rozmowy wychodzące działają bez zarzutu. Problem zaczyna się przy rozmowach przychodzących...
    To znaczy... rozmowy jak najbardziej przychodzą, tylko ich nie słychać. Aby telefon zadzwonił, trzeba ręcznie zewrzeć złącza dzwonka domofonu (wtedy pięknie dzwoni ).
    Tu właśnie potrzebne jest sensowne rozwiązanie nad którym siedzę już któryś dzień z kolei i nie mogę dojść jak to zrobić...

    Do Rx1 i Tx1 bramki podłączyłem szeregowo kondensator (elektrolit 1uF/60V) i przez regulator napięcia 7805 5-cio woltowy przekaźnik który zwiera przewody przycisku dzwonka domofonu.
    Efekt jest taki, że w momencie nadejścia rozmowy przekaźnik pięknie bzyczy, jadnak czas zwarcia styków jest chyba za mały, gdyż centrala nie otrzymuje zamknięcia obwodu, lub otrzymuje go na zbyt krótki czas.

    Jeśli ktoś miałby jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem, to prosiłbym o pomoc (pewnie przyda się to równiez innym...)

    Z góry dziękuję

    Serdecznie pozdrawiam

    Darek
  • Renex
  • #2
    uaz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kwestie wyzwalania przekażnika sygnałem dzwonienia rozwiązałem ( w innym zastosowaniu zupełnie ) przez dodanie do przekaźnika mostka gretza i za nim kondensatora równolegle z przekaźnikiem. Kondensator to 4,7 mikro, a przekaźnik kontaktronowy na 24V. Już nie było bzyczenia styków :)
  • #3
    drtailor1969
    Level 12  
    Dzięki serdeczne!!!

    Wprawdzie przekaźnik nadal bzyczy ;), ale już na tyle wolno, że wyzwala impuls na tyle długi, aby załączyć przekaźnik na czas wystarczający.
    Zrobiłem to jednak jeszcze dodatkowo poprzez 7805, bo nie miałem "na szybko" przekaźnika na 24V (z 5 i 12V nie ma problemu). Myślę jednak, że nie ma to większego znaczenia (oprócz teoretycznie kosztów całości i skomplikowania układu ;) ) chyba, że się mylę...
    Jeszcze raz serdeczne dzięki :) :please:

    Swoją drogą, to myślę, że ten pomysł z bramką na domofonie jest na prawdę niezły i chyba narysuję do tego schemat i umieszczę go pro publico bono w internecie.
    Jeszcze tylko pytanie odnośnie innych central niż Panasonic KX-TD208...
    Czy słusznie podejżewam, że większość central ma analogowy domofon i że będzie to z nimi działać?

    Pozdrawiam serdecznie

    Darek
  • Renex
  • #4
    Anonymous
    Anonymous  
  • #5
    drtailor1969
    Level 12  
    Uchm...
    Już tak zrobiłem... Przetestowałem z 10 mikro i jest OK.
    A teraz idę zebrać pająka "do qpy" i to jakoś sensownie na płytkę przenieść a potem wrzucić w jakąś obudowę...
    Wieczorkiem postaram się wysmarować schemat z cyklu "dla opornych".
    W każdym razie dzięki PICIA :)
    A jak to jest z innymi centralami? Też mają analogowe domofony i takie same złącza? Po mojemu pewnie tak, ale na 100% nie jestem pewny...
    Pytam, bo głupio by było tylko dla TD208 to robić... ;-) Lepiej, żeby to i innym się przydało, więc zastanawiam się, czy nie trzeba tam jeszcze czegoś zmodyfikować, aby było profesjonalnie (i uniwersalnie)...
    Jak byście mogli rzucić okiem i chwilę się nad tym zastanowic, to byłoby super.

    Jeszcze raz dzięki za wszelką pomoc


    Darek
  • #6
    Anonymous
    Anonymous  
  • #7
    drtailor1969
    Level 12  
    Dzięki serdeczne za punkty. Na pewno się przydadzą :)
    Ale wracając do tematu...
    Mój entuzjazm z działalnością "wynalazku" był trochę przedwczesny... :(
    Wszystko niby działa i teoretycznie jest OK, ale wynikł kolejny problem...
    W czasie rozmowy u abonenta zewnętrzego jest wszystko w porządku, ale u podpiętego do centrali słychać pogłos. Nie jest to kwestia bramki, czy telefonu, gdyż przy telefonie podłączonym bezpośrednio do bramki tego efektu nie ma. Problem ten nie występuje również w przypadku podpięcia bramki pod linię miejską centrali analogowej (testowałem z KX-T30810 znajomych).
    Według mnie jest to związane z torem fonii domofonu w centrali, ale mogę się mylić... Odwrócenie polaryzacji przewodów a i b (Rx i Tx) złącza domofonu nic nie daje, więc to nie to...
    W przypadku zasymulowania normalnego działania domofonu (z użyciem do tego drugiej centrali) dźwięk jest w miarę czysty.

    Myślę, że moze to być kwestia:
    a) zaimplantowania do projektu jakiegoś filtra
    b) pogrzebania i dopasowania toru fonii domofonu centrali (na mój gust będzie to pewnie jakiś kondensator filtrujący, ale jak już pisałem mogę sie mylić, w końcu elektroniką nie zajmowałem się już tak długo, że aż :oops: , a człowiek się starzeje i sporo zapomina...).
    c) ????

    W przypadku a - gdzie można znaleźć schemat (ew. jak najprościej zrobić)

    W przypadku b - "wymiękam", bo nie mam schematu centrali (ew. gdzie
    można znaleźć). Jutro zapytam wprawdzie osobę od której tą centralę kupiłem, czy przypadkiem go nie ma, ale osobiście nie sądzę żeby miała...
    W końcu po co normalnemu uzytkownikowi schemat centrali ;-).

    W przypadku c - Czy ma może ktoś jakiś pomysł jak można rozwiązać problem "kubła" po stronie wewnętrznej (po stronie miejskiej jest wszystko OK).

    Za wszystkie pomocne sugestie i wskazówki z góry bardzo dziękuję.

    Pozdrawiam

    Darek
  • #8
    uaz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    podobny efekt przesterowania/echa występuje w cyfrowych ( TD1232 ) panasonicach po np. przepięciu na porcie - zaobserwowałem że zmiana wartości właśnie jednego z elementów w torze foni pomaga ( rezystora ) - choć to nie uszkadza się rezystor, a układ scalony - mimo to dorywczo radziłem sobie w ten sposób. Myślę że i tu trzeba by dążyć do zwiększenia tłumienia - nie mam niestety chyba schematu do konkretnie tego typu centrali :(

    ale mimo to - pomysł jest extra !!!
  • #9
    drtailor1969
    Level 12  
    Dzięki za słowa uznania... Mam jeszcze kilka innych nietypowych pomysłów, ale o nich później... po zakończeniu tego, żeby wątki się nie poplątały... ;)
    Niestety "ustrojstwo" nie do końca chce "kolaborować"....
    Zabrałem więc dziś graty "pod pachę" i przejechałem się po znajomych z centralami. W efekcie sprawdziłem "toto" z:

    KX-TD816
    KX-TD1232
    KX-T30810BS (wesja z wbudowaną w płytę główną obsługą domofonu - ciekawa sprawa w 30810)
    Siemens Hicom 150E
    Slican NCT 1248.1

    Efekt - wszędzie to samo. Przy podłączeniu do portu domofonu zawsze "kubeł" po stronie centrali.
    Wnioski - Nie jest to kwestia centrali, a "ustrojstwa" i jego dopasowania do pracy z portem domofonu.
    Swoją drogą, to człowiek od którego kupiłem tą centralę na Allegro bardzo miło mnie zaskoczył. Wprawdzie stwierdził, że schematu nie może mi przemailować, ale może skserować serwisówkę i mi ją przysłać pocztą po kosztach (około 50 stron). Według mnie jest to nieczęste zachowanie na Allegro, gdzie jak na pewno wszyscy wiemy, polityka sprzedawców sprowadza się bardzo często do "sprzedaj i zapomnij". Dlatego też (chociaz nie lubię robić nikomu reklamy), to uważam, że netzwerkman jest na prawdę w porządku i że podchodzi do sprawy profesjonalnie. Szkoda, że już mu wystawiłem komentarz, bo dostałby znacznie lepszy, ale kto mógł to wiedzieć... ;)

    Ale przepraszam za tę dygresję i wracam do tematu...
    Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł jak dopasować to do toru fonii domofonu w centrali to byłbym bardzo wdzięczny (nie chciałbym przy własnych eksperymentach rozwalić centrali, dlatego najpierw wolę się zapytać mądrzejszych ode mnie). Po prostu chodziłoby mi o zrobienie czegoś bardziej uniwersalnego niż dopasowanie tego do pojedyńczej centrali, gdyż jak coś robię, to staram się to zrobić najlepiej jak się da. Dlatego też jeszcze nie umieściłem schematu, gdyż chcę to zrobić dobrze, bo myślę, że (jak stwierdzł Uaz), pomysł jest ekstra i dobrze, żeby mogli go wykorzystać również inni...
    Myślę, że takie rozwiązanie istnieje, tylko ja go jeszcze nie widzę (coś jak w Matrix'ie)... ;)

    Będę więc wdzięczny za wszelkie rady i sugestie jak to zrobić...

    Z góry bardzo dziękuję

    Darek
  • #10
    Anonymous
    Anonymous  
  • #11
    drtailor1969
    Level 12  
    Czyżby nikt nie miał pomysłów co z tym fantem można zrobć??? :cry:
  • #12
    k_artur
    Level 12  
    Jestem pełen "podziwu", udało się dwa wyjścia aktywne skierować na siebie i zmusić do współpracy ;P
    Analogowa bramka GSM z reguły jest elementem "zasilającym" tak samo jak port (m.in. bramofonu) w centrali (wyjątkiem jest m.in. Nokia 22PBX posiadająca zarówno port FXO jak i FXS).
    Bramofon jest z reguły elementem "zasilanym" - podobnie jak zwykły telefon.
    Ale to jest tylko pierwszy z problemów do rozwiązania ;(
    Drugi to sam sposób transmisji "akustycznej", większość kaset domofonowych pracuje po "dwutorze", tzn nadawanie jest po innych przewodach niż "nasłuch", bramki GSM pracują tak jak telefony - po "jednotorze" tzn w sygnał w obie strony idzie tą samą parą.
    Jest jeszcze trzeci - przeniesienie sygnalizacji takiej jak:
    wywołanie, zgłoszenie czy wybieranie numeru.
    W skrajnym przypadku może być tak że centrala nie przewiduje wysyłania cyfr do bramofonu z aparatów systemowych (bo i po co?).

    Wykonanie odpowiedniego "sprzęgacza" jest możliwe nawet tylko na podstawie opisów złącza bramofonu i "pomacania" miernikiem - jest tu nieduży wybór wariantów, ale wykonanie takie układu jako uniwersalnego mija się z celem, będzie zbyt drogi jeżeli ma uwzględniać wszystkie warianty.

    A.K.
  • #13
    drtailor1969
    Level 12  
    Za słowa "uznania" dziękuję bardzo. W końcu najważniejszy jest pomysł. Sam wynalazca telefonu Johann Reis (był 15 lat szybszy niż Bell i Gray - dowód tutaj : http://german.about.com/library/blerf_reis.htm ) nie zaczął produkować telefonów i kłaść sieci telekomunikacyjnych, ale idea pozostała... Wykorzystał ją Bell i zaczęły dzwonić telefony... To tyle z historii, a teraz wracam do tematu...
    Sprawa przeniesienia sygnalizacji (wywołanie, zgłoszenie czy wybieranie numeru) nie jest problemem. Pod tym kątem wszystko działa jak należy (opis połączeń kilka postów do góry).
    Wszystko jest również OK przy zasymulowaniu połączenia bramki portem wewnętrznym innej centrali. W przypadku pracy z sygnałem z drugiej centrali fonia jest czysta. Pogłos występuje tylko w przypadku podłączenia bramki.
    "Macając" organoleptycznie (czyt. miernikiem) porty domofonów różnych central stwierdziłem, że są w miarę znormalizowane i dlatego też myślę o zrobieniu czegoś uniwersalnego (czytaj pasującego przynajmniej do kilku typów central - niekoniecznie chcę to dopasowywać do np Alcatel'a S12, bo i po co ;) ).
    Jeśli masz więc jakiś pomysł jak coś dodać do tego "sprzęgacza" aby wyeliminować występujący pogłos, to byłbym wdzięczny za sugestie.

    Stwierdzenie typu "To banał" niczego nie wnosi, a pogłos pozostaje ;>
    Co do kosztów wykonania takiego układu, to wydaje mi się, że każdy powinien sam stwierdzić, czy leży to w zasięgu jego możliwości finansowych, czy nie. W każdym razie miałby już jakąś alternatywę. Swoją drogą to wydaje mi się, że przy centralach klasy SOHO koszt dodania takiego układu będzie mniejszy niż wymiany posiadanej centrali ISDN na modułową i dołożenie karty analogowych linii miejskich (z reg. kilka portów).

    Czekam więc dalej na jakieś pomysły...

    Pozdrawiam

    Darek
  • #14
    k_artur
    Level 12  
    drtailor1969 wrote:
    Za słowa "uznania" dziękuję bardzo. W końcu najważniejszy jest pomysł. Sam wynalazca telefonu Johann Reis (był 15 lat szybszy niż Bell i Gray - dowód tutaj : http://german.about.com/library/blerf_reis.htm ) nie zaczął produkować telefonów i kłaść sieci telekomunikacyjnych, ale idea pozostała... Wykorzystał ją Bell i zaczęły dzwonić telefony... To tyle z historii, a teraz wracam do tematu...

    Kolejny dowód na to że sukces ma wielu ojców :)
    Mogę wskazać więcej stronek z róznych krajów z podobną informacją.
    Faktem jest że Bell pierwszy opatentował swój wynalazek.
    To tak jak z radiem: Marconi wynalazł radio a Popow zakłocenia :)

    drtailor1969 wrote:

    Sprawa przeniesienia sygnalizacji (wywołanie, zgłoszenie czy wybieranie numeru) nie jest problemem. Pod tym kątem wszystko działa jak należy (opis połączeń kilka postów do góry).
    Wszystko jest również OK przy zasymulowaniu połączenia bramki portem wewnętrznym innej centrali. W przypadku pracy z sygnałem z drugiej centrali fonia jest czysta. Pogłos występuje tylko w przypadku podłączenia bramki.
    "Macając" organoleptycznie (czyt. miernikiem) porty domofonów różnych central stwierdziłem, że są w miarę znormalizowane i dlatego też myślę o zrobieniu czegoś uniwersalnego (czytaj pasującego przynajmniej do kilku typów central - niekoniecznie chcę to dopasowywać do np Alcatel'a S12, bo i po co ;) ).
    Jeśli masz więc jakiś pomysł jak coś dodać do tego "sprzęgacza" aby wyeliminować występujący pogłos, to byłbym wdzięczny za sugestie.

    Stwierdzenie typu "To banał" niczego nie wnosi, a pogłos pozostaje ;>

    Niestety problem jest nietrywialny.
    Jedyne co moge podpowiedzieć to tylko to że bramka spodziewa się impedancji 600 Om ze strony PBX w paśmie 300-3500Hz. Jeżeli to nie jest zapewnione to mogą wystąpic odbicia sygnału i efekt j.w. W niewielkich granicach układ tłumienia echa w bramce czy telefonie GSM powinien z tym sobie poradzić.
    Jeżeli centrala jest cyfrowa to dochodzi jeszcze opóźnienie na polu komutacyjnym - komutacja z podziałem czasu (a tutaj układ tłumienia echa w bramce jest praktycznie bezsilny jeżeli opóźnienie przekracza 20ms)

    Oczywiście panaceum na wszystko jest DSP :) ale tego nie proponuję

    drtailor1969 wrote:


    Co do kosztów wykonania takiego układu, to wydaje mi się, że każdy powinien sam stwierdzić, czy leży to w zasięgu jego możliwości finansowych, czy nie. W każdym razie miałby już jakąś alternatywę. Swoją drogą to wydaje mi się, że przy centralach klasy SOHO koszt dodania takiego układu będzie mniejszy niż wymiany posiadanej centrali ISDN na modułową i dołożenie karty analogowych linii miejskich (z reg. kilka portów).

    Pod warunkiem że centrala tej klasy ma port bramofonu i do tego wolny.
    Zawsze można dobrać odpowiednią bramkę do istniejących warunków.

    A.K.
  • #15
    drtailor1969
    Level 12  
    Witam...
    DSP jest oczywiście panaceum, ale można się obejść bez niego w sposób klasyczny...
    To, że każdy pomysł ma wielu ojców to niezaprzeczalny fakt... W końcu potrzeba jest matką wynalazków. Z drugiej strony po co wyważać otwarte drzwi i zastanawiać się jak coś zrobić, skoro ktoś już przez to przeszedł...


    Trochę to trwało, bo najpierw kombinowałem samodzielnie, potem jeszcze raz poszukałem po necie i... Znalazłem, przerzeźbiłem i.... Zwyciężyłem...

    Otóż K_Arturze (i wszyscy inni oczywiście też ;-) ) panaceum na ten problem, to zmodyfikowany kit AVT-1258 z EP1/2000 (Układ przywołania do telefonu lampką nocną)...
    Proste jak budowa cepa i jest w dodatku z separacją galwaniczną (transoptor) co myślę, że mogło być powodem pogłosu.
    Schemat i opis dorzucę wieczorkiem...
    Osobiście schemat odchudziłem, bo do moich potrzeb nie były potrzebne wszystkie "wodotryski" typu fotorezystor sprawdzający czy jest noc, czy dzień i inne (przepraszam za wyrażenie) duperele typu regulacja dzwonka...
    Wrzucę to jednak w całości, bo być może ktoś będzie chciał ich do czegoś uzyć.
    W każdym razie ja (jak już pisałem) trochę to odchudziłem ze zbędnych elementów. Jako, ze zależało mi również na maksymalnej miniaturyzacji, toteż zrobiłem to "na pająku" i upchnąłem w natynkowe gniazdko 2xRJ45 (zmieściło się) i zalałem teflonem zamiast robić dodatkową płytkę.

    Układ działa bez najmniejszych problemów, brumień, tętnień pogłosów i tym podobnych "uprzyjemnień".


    :arrow: K_Arturze... Większaość małych central ISDN MA port domofonu, zaś tylko w niewielu z nich jest używany... Przynajmniej z tego co ja wiem. Poza tym sprawa dotyczyła (patrz tytuł postu) centrali ISDN z portem domofonu (w dodatku wolnym) i podłączeniem do niego w/w bramki. Przynajmniej takie było założenie. Trudno by było podłączyć bramkę do uzywanego już przez domofon portu ;)
    Oczywiście można również kupic bramkę Nokia Premicell 22 za 2-2,5k PLN (ale za to z możliwością konfiguracji trybu pracy - nie zapominaj, że wtedy jest potrzebny WOLNY port wewnętrzny ;) a o to trudniej, niż o wolny port domofonu) zamiast Siemens'a 2Phone'a za 600PLN... Można było również wezwać serwis lub kupić centalę z mieszanymi łączami (np. KX-TD816 + kartę 2B+D - byłoby super) tylko najważniejsze jest pytanie PO CO?, skoro ten sam efekt można było uzyskać inwestując trochę czasu i około 60PLN zamiast kilku tysięcy...


    Pozdrawiam serdecznie

    Darek
  • #16
    drtailor1969
    Level 12  
    Jak obiecałem... Poniżej schemat, opis i PCB w pdf'ie.
    Wszystkim biorącym udział w dyskusji serdecznie dziękuję za wzelkie rady i sugestie. Były mi bardzo pomocne, zaś na pewno całość przyda się innym mającym podobny do mojego problem.

    Pozdrawiam serdecznie

    Darek