Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagranie kasety przez magnetofon C64

wojac33 04 Lip 2008 16:27 5022 14
  • #1 04 Lip 2008 16:27
    wojac33
    Poziom 12  

Witam!
    Mam problem, musze szybko nagrać kasetę z muzyką, a wszystkie magnetofony w domu się zepsuły :/
    Znalazłem magnetofon od starego komputera Commdore 64
    Czy dało by się nagrać kasetę, gdybym doprowadził do wtyczki napięcia (zasilanie komputera - 9V AC i 5V DC [stabilizowane]) i sygnał audio.
    Zdjęcie wtyczki:
    Proszę o pomoc jak to podłączyć.
    Mogę jeszcze zrobić zdjęcie rozkręconego magnetofonu, jakby coś pomogło.
    Pozdrawiam :)

0 14
  • #3 04 Lip 2008 17:40
    transwormatolek
    Poziom 12  

Tym magnetofonem raczej muzyki nie nagrasz, a nawet jeśli to jakość będzie koszmarna i oczywiście mono. To jest magnetofon do zapisu danych komputerowych a nie muzyki...

0
  • #4 04 Lip 2008 20:55
    Tommy82
    Poziom 39  

z tego co kojarzę to on trochę przetwarza dane które zapisuje

0
  • #5 04 Lip 2008 22:11
    wojac33
    Poziom 12  

A jak on przetwarza te dane?
    Daję zdjęcie ze środka, może coś pomoże:
    Jak podłączyc to wszystko, żeby chociaż zobaczyc czy działa?
    Proszę o pomoc, potrzebuje szybko kasety, a jak wczesniej pisałem zepsuły się wszystkie magnetofony.

1
  • #6 04 Lip 2008 22:53
    oj
    Poziom 42  

Te magnetofony nie są przystosowane do zapisu audio - i nie przerobisz o tak

0
  • #7 04 Lip 2008 23:04
    transwormatolek
    Poziom 12  

Widzę, że się uparłeś...
    Rozkład wyprowadzeń http://pinouts.ru/Storage/petdatasette_pinout.shtml

Czyli podłączasz +5v, +6v do silnika, masę i sygnał audio do write line. Złącze sense zostawiasz luźne - to sygnał informujący komputer o działaniu magnetofonu (aby komputer automatycznie zaczął przesyłanie lub otrzymywanie danych bez "press any key" itd).

Datasette modyfikuje chyba tylko sygnał przesyłany DO komputera (przy odczycie), układy modyfikujące sygnał do zapisu umieszczone były w komputerze.

Ostrzegam... pasmo przenoszenia będzie konkretnie obcięte a i na przesterowanie się przygotuj... To magnetofon do zapisu 2 sygnałów w okolicy 1kHz (dwa poziomy logiczne 0 i 1) a nie do zapisu audio...

0
  • #8 05 Lip 2008 00:06
    k4be
    Poziom 31  

Schemat starszej wersji magnetofonu (w tej na zdjęciu 2 układy AN6562 zastąpiono jednym LM324):
    Jak widać, sygnał zapisywany (wejście na przewodzie brązowym) przechodzi tylko przez bramki TTL, więc nie uda się nagrać dźwięku - ewentualnie skrzypienie podobne do dźwięku, jeśli sygnał będzie miał wystarczającą amplitudę.
    Możnaby spróbować magnetofon sterować sygnałem PWM o dużej (60kHz?) częstotliwości...

0
  • #9 05 Lip 2008 08:00
    wojac33
    Poziom 12  

A gdyby spróbowac doprowadzic sygnał do tej takiej rolki (głowica?) co nagrywa?

0
  • #10 05 Lip 2008 10:19
    k4be
    Poziom 31  

Do tego jest potrzebny generator podkladu (bez niego dynamika i poziom zniekształceń zapisu będą słabe) i wzmacniacz kompensujący zmianę impedancji głowicy dla różnych częstotliwości - dla uniknięcia zniekształceń liniowych.

0
  • #11 05 Lip 2008 16:19
    oj
    Poziom 42  

Podsumowując, napraw tamte uszkodzone magnetofony.

Nie oznacza to, że z mag. C64 nie można zrobić "magnetofonu" - szybciej można zrobić walkmana

0
  • #12 05 Lip 2008 17:34
    wojac33
    Poziom 12  

Ok, naprawiłem już jeden z zepsutych magnetofonów. Przyczyna nie działania zapisu na kasecie była bajecznie prosta - zgięła się blaszka od przycisku rozpoczęcia nagrywania. Dzięki za pomoc :)

0
  • #13 15 Mar 2016 20:06
    aijk
    Poziom 10  

Witam temat troche odgrzany ktos wie gdzie jest podlaczony czarny kabelek wychodzacy od c5 i r15?

0
  • #14 16 Mar 2016 00:08
    transwormatolek
    Poziom 12  

Najprawdopodobniej nigdzie. To punkt pomiarowy sygnału przed układem formującym prostokąt.

0
  • #15 18 Lut 2019 19:06
    soseno82
    Poziom 6  

Witam
    Chce uruchimkc od lat nieuzywanego C64.
    Napotkalem jednak problem tego typu. Kiedy wkladam do magnetofonu tasmy, podczas ladowania gier nie ma poxiomych pasow. Tlo ekranu jest jednolite. Gry sie noe wczytuja. Uzywam black box. Kiedy wchodze w menu ustawiania glowicy , sa pionowe pasy i regulacje przeprowadzic mozna.
    Pomoze ktos ?

Dodano po 13 [minuty]:

Dziwnym jak dla mnie jest fakt, ze mozna wczytac z tasmy program do ustawiania glowicy.

0