Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirlpool ADP 4420 było już

mgradzki 04 Lip 2008 18:33 8662 9
  • #1 04 Lip 2008 18:33
    mgradzki
    Poziom 16  

Witam, mam typowy problem z tą zmywarką było w kilku tematach, ale nie wszystkie informacje udało mi się znaleźć.
    Po załączeniu wypompowuje wodę, potem na chwilkę gaśnie zielona kontrolka, zapala się i zmywarka nie może nabrać wody. Włącza się na ok. sekundę pompa (przypuszczam, że opróżniająca bo w odpływie chlupie woda), potem wyłącza się na następną sekundę, może półtorej i tak przez cały czas. Wraz z załączeniem pompy zapala się zielona kontrolka.
    Wygląda mi to na objaw jakby nie wyrabiało się zasilanie i procesor się resetował.
    Takie problemy występowały wcześniej, ale po kilkudziesieciu sekundach zmywarka ruszała, teraz już nie chce ruszyć w ogóle.

Mam kilka pytań:
    1. Jak włączyć tryb testowy - próbowałem włączać zmywarkę z wciśniętym przyciskiem START, ale nie działało,może w tym modelu to jakoś inaczej się robi.
    2. Gdzie jest zainstalowany moduł sterujący i jak się do niego dobrać - pomierzyłbym napięcia zasilające na procesorze, spróbował zasilić z jakiegoś innego zasilacza, sprawdził luty,itp.

Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc to byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam.

1 9
  • Pomocny post
    #2 04 Lip 2008 19:15
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Ad 1
    Wyłącz głównym wyłącznikiem. Wybierz program 1 oraz wciśnij i trzymaj start. Włącz zmywarkę i jak zacznie migać dioda start zwolnij przycisk start. Kolejne wciśnięcie start uruchomi program testowy i ewentualne pokaże błędy mruganiem diody start (należy policzyć ilość błysków)
    Ad 2
    Elektronika jest w górnej części drzwi

1
  • #3 04 Lip 2008 19:43
    mgradzki
    Poziom 16  

mrhari napisał:
    Ad 1
    Wyłącz głównym wyłącznikiem. Wybierz program 1 oraz wciśnij i trzymaj start. Włącz zmywarkę i jak zacznie migać dioda start zwolnij przycisk start. Kolejne wciśnięcie start uruchomi program testowy i ewentualne pokaże błędy mruganiem diody start (należy policzyć ilość błysków)

Po wykonaniu procedury dioda miga z częstotliwością ok. 1 Hz. Po naciśnięciu START - próbuje ruszyć, ale nie da rady. Zapala się dioda, rusza pompa i dioda najpierw przygasa, a później gaśnie całkiem a pompa zatrzymuje się i tak w kółko.

Może to coś z zasilaniem, np zasilacz nie wyrabia po załączeniu jakichś triaków, czy jakichś innych obwodów i resetuje się procesor.

Zauważyłem też, że po włączeniu z wciśniętym przyciskiem START zielona dioda zapala się bardzo słabym (ledwie widzialnym) światłem na chwilę.

Biorę się za rozbiórkę drzwi.

0
  • #4 04 Lip 2008 19:53
    mrhari

mgradzki napisał:
    dioda miga z częstotliwością ok. 1 Hz.

Wciśnij i przytrzymaj ok 3 sekundy start. Jeśli przestanie migać to poszukaj czujnika ntc i sprawdź go.

0
  • #5 04 Lip 2008 20:23
    mgradzki
    Poziom 16  

mrhari napisał:

Wciśnij i przytrzymaj ok 3 sekundy start. Jeśli przestanie migać to poszukaj czujnika ntc i sprawdź go.

Po wciśnięciu i przytrzymaniu jeden raz mignie diodą, burknie i przestaje.

Czujnik NTC - wygooglałem, że to termistor (to trochę nie moja branża - ja serwisuję systemy meteorologiczne :) ). W temperaturze pokojowej rezystancja na nim skacze jak głupia (mierzone multimetrem cyfrowym) między 50k a 70k. Sprawdzałem dane czujników NTC w tme i podają niższe wartości rezystancji.
    Ile powinno być ? Podłączyłbym jakiś rezystor na chwilę i sprawdził, czy na poprawnej wartości rezystancji ruszy.

1
  • Pomocny post
    #6 04 Lip 2008 20:37
    mrhari

NTC przy 20°C ma mieć 58,1kΩ; przy 50°C ma 17,2kΩ a przy 85°C ma 4kΩ.
    Jeśli pomiar wykazuje jakieś "herezje" to pewnikiem Ntc jest do wymiany.

0
  • #7 04 Lip 2008 20:49
    mgradzki
    Poziom 16  

mrhari napisał:
    NTC przy 20°C ma mieć 58,1kΩ; przy 50°C ma 17,2kΩ a przy 85°C ma 4kΩ.
    Jeśli pomiar wykazuje jakieś "herezje" to pewnikiem Ntc jest do wymiany.

Pomierzyłem go jeszcze raz innymi z innymi sondami w mierniku i pokazuje 46k, więc to nie on.
    Jutro wyjeżdżam, jak wrócę to rozbiorę sterownik i obejrzę go.

Dzięki i Pozdrawiam

0
  • #8 09 Lip 2008 06:57
    Jasxx
    Poziom 21  

Tyle razy już pisałem! Jak przerywa pracę pompa drenażowa i w tym samym cyklu miga zielona dioda to na 1000% DO WYMIANY PROGRAMATOR.

0
  • #9 22 Lip 2008 09:00
    mgradzki
    Poziom 16  

OK, dzięki za porady
    Wszelkie próby reanimacji niestety zawiodły, więc mam ostatnie pytanie.

Czy we wszystkich egzemplarzach stosowane były takie same programatory ?? mam możliwość kupić taką zmywarkę z uszkodzoną pompą - programator jak twierdzi sprzedający jest sprawny - i mógłbym sobie go przełożyć - tylko, czy nie będzie problemu z tym, że nie będzie pasować??
    Ewentualnie gdzie można dostać jakiś używany programator - nie chcę inwestować nowego programatora w tą padakę.

Pozdrawiam

0
  • #10 22 Lip 2008 19:07
    mirofalcon
    Poziom 24  

Witam
    spróbuj podmienić elementy w części zasilania na module (kondensatory) w większości przypadków pomaga i przemierz pozostałe oraz popraw luty

0