Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiary do suba stx 25/100/8 SC

05 Lip 2008 09:06 2541 26
  • Poziom 9  
    Witam. Otóż Mam głośnik STX'a GDN 25/100/8 SC, który kupiłem do suba. Mam prośbę do kogoś kto się zna, żeby w miarę możliwości obliczył mi wymiary do tego suba. Zamieszczam scr wykres z programu WinISD. Nie wiem czy dobrze wprowadziłem parametry tego głośnika:

Chciałem zapytać czy te wymiary i strojenie będzie dobre (to sub do muzyki)

Jeszcze pytanie odnośnie br, bo mam akurat taką rurkę i pasowało by mi 5 cm średnicy wewnętrznej. Tylko czy nie będzie świstów? co prawda jest na zielono...

Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy mogę uszczelnić obudowę wewnątrz silikonem bo gdzieś czytałem, że opary silikonu mogą rozpuścić zawieszenie głośnika.

Proszę o opinie := Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    długość 45, 35-szerokość, 35-wysokość. B-R O średnicy wewnętrznej 7cm. Długość dobierz eksperymentalnie.
  • Poziom 42  
    Wykres bez częstotliwości nie mówi nic, z mojego doświadczenia to łagodne podbicie tylko cie ucieszy. B-R o średnicy 5 cm to za mało dla tego głośnika, będzie hałasował.
    Zadaj mu z 8cm b-r i zobacz jaką długośc pokaże.
    Generalnie im większej średnicy tunel - przy rozsądnej długości - tym lepiej.
    Skrzynkę śmiało uszczelniaj silikonem - tylko daj mu wyschnąć. A przede wszystkim zrób ją dokładnie
  • Poziom 23  
    A najlepiej to ją dobrze sklej jakimś dobrym klejem do drewna i efekt będzie dużo lepszy niż uszczelnianie silikonem. I nie dawaj zbyt dużo śrub, skrzynka powinna być tak sklejona, żeby śruby były zbędne. Ten STX ma gumowe zawieszenie więc raczej nie straszny mu silikon ;)
  • Poziom 9  
    A dlaczego jeśli mogę wiedzieć nie może być zbyt dużo śrub? Nie znam się jeszcze za bardzo na tym, więc proszę potraktować to pytanie poważnie... I dlaczego lepszy efekt będzie klejem do drewna niż silikonem?
    śruby osłabiają materiał,chociaż nieznacznie, jak dobrze posmarujesz klejem, nie będziesz potrzebował żadnego silikonu.
  • Poziom 9  
    Zbudowałem w końcu tego suba :) Najpierw może podam wymiary:

Zewnętrzne - 57,5 x 39 x 31 cm
    Wewnętrzne - 53,9 x 35,4 x 27,4 cm (grubość ścianki - 1,8 cm)
    Co daje trochę ponad 52 l.

BR ma 7,5 ś. wewnętrznej, długość 17 cm.

Jest to sub pasywny, targam nim na amplitunerze Diory AWS 307.

Na razie jeszcze nie ma zwrotnicy, czekam na przesyłkę od Kortyleskiego.

Planuję w najbliższym czasie zamontować zwrotnicę, okleić czarną okleiną.

Jak narazie efekt nie jest powalający, Diora ma swoje lata i 2x20W. Do jednego wyjścia podłączone są dwa panasonici oba po 30W czyli 60W a sub ma 100W a i tak wymięka przy połowie basów i połowie głośności. Stąd moje pytanie czy zwrotnica pomoże coś w tej kwestii?

Jeszcze fota:

Proszę o komentarze, co ewentualnie mógłbym zmienić, proszę brać pod uwagę, że to moja pierwsza konstrukcja. Pozdrawiam.
    obudowa wydaje mi się trochę za duża pod ten głośnik. przez co mogłeś uzyskać za niskie strojenie, i mniejszą wytrzymałość mocową. przed oklejeniem proponuje wyszlifować wszystkie płaszczyzny na równo, szpary wcześniej dobrze wyszpachlować, tak, aby powstała jednolita bryła, bez żadnych szpar, bo to też może być powód niskiej wytrzymałości głośnika. Oceniam na 3
  • Poziom 9  
    Ponawiam pytanie czy jak zamontuje zwrotnice to może się poprawić ta wytrzymałość mocową? oraz czy jest jakiś sposób na zmniejszenie obudowy nie zmniejszając jej (?) chodzi mi o takie coś, jak np. wytłumienie powoduje efekt "większej" obudowy, to czy jest jakiś sposób żeby ją "zmniejszyć" ?
  • Poziom 42  
    Jest ... wsadzić parę cegieł. Zwrotnica nie ma wielkiego wpływu na wytrzymałość mocową głośnika..
    To że wymięka "przy połowie basów i głośności" ...czym steryjesz diorę? Po mojemu po prostu wzmacniacz nie wyrabia... Za duża obudowa, pisałem zdaje się koło 35-40 litrów. Jakie strojenie B-R?
    Zwrotnicę wyślę jak obiecałem tylko może kolego dasz mi adres na pw?
    Zacznij zbierać te 100 zł na mostek tda do niego...
  • Poziom 9  
    A więc strojenie BR jest na około 37 Hz, a o co chodzi z tym czym steruje diorę?

Edit:
    E a z tymi cegłami to na serio?
  • Poziom 42  
    Cegły - kiedyś już pisałem, montowałem no name głośnik i ni cholery nie mogłem do niego parametrów trafić, zrobiłem obudowę z zapasem i dokładałem cegły, pełne, białe.
    Po uzyskaniu oczekiwanego efektu po prostu wkleiłem 4 sztuki na dno paczki. Klient się ucieszył że "taki ciężki to musi łupać..."
    W każdym razie jest to najprostszy sposób zmiany objętości bez przerabiania obudowy.
    Pytałem czym sterujesz bo wiele źródeł ma sygnał dużo silniejszy niż dedykowane diorze 0 dB, co za tym idzie np. komputerem łatwo możesz przesterować wzmacniacz (twoje "wymięka") - a to prosta droga do spalenia 20 Watowym wzmacniaczem nawet 200Watowego głośnika...
    Zmniejsz obudowę do 40 littrów i na próbę przestroj tunel na jakieś 43Hz, zobacz efekt.
    No i cały czas mało mocy...
  • Poziom 9  
    Aha, no więc Diorę steruje przeważnie komputerem, a czasem (rzadko) słucham radia na diorze. chyba nie będę bawił się z cegłami tylko skrócę trochę tego suba żeby wyszło te 40l. Co jeszcze radzisz do tego zrobić żeby było jak najlepiej?
  • Poziom 42  
    No i cały czas mało mocy...
  • Poziom 9  
    Słuchaj, zmniejszyłem obudowę do 40l, strojenie jest na 35hz, jeszcze nie zakładałem wszystkiego więc nie wiem jak gra. Mam okazję zrobić wzmacniacz do niego ponieważ mam kolegę który jest elektronikiem i powiedział, że to nie problem. Potrzebuje tylko schematu wzmacniacza który by pasował do tego suba, proszę żebyś mi powiedział wszystko co będę potrzebował, jak to podłączyć, i ile to będzie kosztowało (części) itp.

Edit:

Myślałem na przykład o TDA7294, nie znam się na tym ale znalazłem taki na allegro, pisze, że 100W... co o tym myślisz to jest do zrobienia dla elektronika?
  • Poziom 42  
    Jeden TDA ma max 70W więc mało... Mostek TDA 7294 już wystarczy, nawet z niewielkim zapasem.
    Schematy są na elektrodzie, napisz do użytkownika "irek2" zapewne udostępni schemat gotowego wzmacniacza do subwoofera na tych układach.
  • Poziom 9  
    A jak będę miał ten mostek to co będzie mi jeszcze potrzebne żeby to działało tak jak ma?
  • Poziom 42  
    Jak bedziesz miał kompletny wzmacniacz to już nic.
    W skład kompletnego wzmacniacza wchodzi :
    1)Mostkowy koniec mocy
    2)Filtr dolnoprzepustowy z regulacją i dopasowaniem poziomów - żebyś dał radę podłączyć się pod wyjścia głośnikowe swojego wzmacniacza.
    3)Zasilacz.
  • Poziom 9  
    A więc podłączyłem suba narazie bez niczego tak jak był (tylko teraz ma mniejszą obudowę- 40l) i jakoś dziwnie się zachowuje, a mianowicie jest pewna granica, powyżej której głośnik nagle zaczyna charczeć a nie robić bass. Może być to spowodowane za małą odległością pomiędzy końcem BR a tylną ścianką?

Edit:
    Ta odległość wynosi około 6 cm.
    to jest za mało. Zdecydowanie. To pierwszy powód, drugi, moc twojego wzmacniacza - 2 x 20 w. głośnik nie zagra jak 100-watowy, tylko jak 20-watowy. Trzecia sprawa - spróbuj odjąć z objętości obudowy tylnymi bokami tak, żebyś nie przeszkadzał przewodowi b-r w pracy. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Wiecie co, pisałem do kolegi którego polecił mi kortyleski, jednak nic nie odpisuje może ma ktoś taki schemat? Bardzo proszę w miarę możliwości jeśli ktoś wie, żeby podał link lub zamieścił tutaj taki schemat, zależy mi na szybkości, ponieważ ten kolega który może mi to wykonać, niedługo wyjeżdża za granice. Proszę, żeby ktoś zamieścił mi wszystko co potrzebne do wykonania tego, żeby bez szukania mógł mi to zrobić. Czy chodzi o takie "coś"?

I jeszcze pytanie, o co ci chodzi parish12, jak odjąć z objętości obudowy tylnymi bokami, bo nie rozumiem? Pozdrawiam.

Edit:

Fajny avatar? heh, paint rulez ;) pozdro
    To znaczy żebyś nie zagradzał drogi bass-reflexowi, czyli unikał kładzenia czegokolwiek bezpośrednio za rurką. Avatar świetny ;)
  • Poziom 42  
    Ta płytka jest pod jedną kość TDA... Ty potrzebujesz mostka.
    Schematów na elektrodzie jest mnóstwo!!!! Tylko szukać i wybierać
  • Poziom 9  
    Ech, chłopaki mam problem z tym wzmakiem, właśnie dlatego że jest ich tyle :/ moglibyście coś podać co by pasowało do mojego suba? szukałem, i każdy jest inny, nie wiem za co mam sie brać. Sorry, że nic bez was nie zrobię ale nie znam sie za bardzo na tym :) Pozdrawiam

Edit:

A nie wystarczył by pojedynczy TDA7294?
  • Poziom 42  
    mało.... A może J-35? To tani kit a ma spory potencjał...
    Tylko trzeba by mu troche napięcie podnieść dla 8 Ohm,
  • Poziom 9  
    A jaki transformator musiałby być do wzmaka na J-35?
  • Poziom 42  
    Jakbyś pokusił się o wymianę tranzystorów końcowych i sterujących na inne - o wyższym napięciu pracy - trafo 2x35V o mocy 200W bedzie z zapasem. Na wyjściu z zasilacza dostaniesz wtedy koło 47V co na Twoim 8-omowym głośniku zapewni odpowiednią moc.