Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer sam mi się resetuje po czym wyskakuje komunikat...

05 Lip 2008 11:33 3916 24
  • Poziom 2  
    Witam mam problem z komputerem resetuje mi się sam podczas włączania albo jak już się włączy.
    Dzieje się to nie regularnie i nie jest to wina wirusów.
    Gdy komputer się już z resetuje i włącza się ponownie wyskakuje coś takiego:
    Cytat:
    "Bios Rom Checksum Error
    Detecting Floppy Drive A Media ...
    Insert System Disk And Press Enter".

Komputer wtedy piszczy jak oszalały i musze nacisnąć reset żeby się włączył.
    Z góry dziękuje za pomoc Tomek.
  • Poziom 10  
    Z komunikatu, który napisałeś, można wywnioskować, że jakiś problem z sumami kontrolnymi...

Na początek sprawdź, czy kondensatory na płycie nie spuchły, bo wtedy często dzieją się tego typu rzeczy.
  • Poziom 18  
    Napisz jak piszczy? Czy jest to ciągły pisk czy też w jakiejś sekwencji krótkich lub długich sygnałów. Ma to ogromne znaczenie dla zdiagnozowania problemu - sygnały są kodem błędu. Podaj konfigurację sprzętu.
  • Poziom 10  
    Podstawowe sygnały:

Oznaczenia zastosowane w tabeli:
    • krótki sygnał
    -- długi sygnał :

Brak Zasilanie
    Brak Uszkodzenie głośniczka
    • Kontroler napędów dyskietek, kontroler video, RAM
    • -- Monitor
    • • Monitor
    • • Błąd pamięci
    • • • Błąd pamięci
    • • • • Błąd zegara
    • • • • • Uszkodzenie procesora
    • • • • • • • Awaria kontrolera klawiatury
    • kilka razy Klawiatura
    • kllka razy Zasilanie
    sygnał ciągły Zasilanie
    -- Pamięć DRAM (prawd. odświeżanie)
    -- • Płyta główna
    -- • • Kontroler grafiki lub pamięć wideo
    -- • • Monitor
    -- • • • Monitor

Który występuje u Ciebie?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Tomek1991 napisał:
    "BIOS ROM CHECKSUM ERROR
    DETECTING FLOPPY DRIVE A MEDIA ...
    INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER".

Tłumaczenie:
    Błąd sumy kontrolnej pamięci rom zawierającej bios
    wyszukiwanie nośnika w stacji dyskietek A....
    włóż dysk z systemem i naciśnij enter.

Komunikat świadczy o uszkodzeniu zawartości pamięci ROM zawierającej BIOS. System oczekuje na dyskietkę z odpowiednią zawartością slużącą do zaprogramowania pamięci flash zawierającej BIOS płyty.
  • Poziom 31  
    Tak się dzieje często podczas złego odfiltrowania napięcia na płycie spuchnięte kondki albo zasilacz szwankuje.
  • Poziom 16  
    Może po prostu zresetować ustawienia biosu wyciągając baterie od biosu i z powrotem ją wkładając.

Ale jeżeli nie umiesz ustawić biosa do poprzednich ustawień to nie próbuj tego.
  • Poziom 2  
    Sygnał dzwiękowy jest ciągły i leci głośniej,ciszej,głośniej ,ciszej bez przerw jeden ciągły dzwięk.
    marcin_111_ napisał:
    Może po prostu zresetować ustawienia biosu wyciągając baterie od biosu i z powrotem ją wkładając.

Następny post proszę napisać wtedy, kiedy kolega nauczy się odróżniać BIOS od pamięci CMOS której zawartość podtrzymywana jest baterią.
  • Poziom 41  
    Jak jest "głośniej-ciszej-głośniej" to świadczy to ewidentnie o przegrzaniu jakiegoś elementu. Na począten proponował bym soline wyczyszczenie wnętrza z kurzu.. i zbadanie temperatury procesora, czipsetu, zasilacza, i w sumie czegokolwiek, co może się grzać.. (wystarczy palcem, jak jest "mocno gorące" to nie dobrze) no i oczywiście kwestia kondensatorów.

Aha! No i podaj konfigurację swojego komputera!
  • Poziom 10  
    Podaj konfigurację, bo bez tego można szukać przyczyny problemu jak igły w stogu siana... możemy tu wszyscy gdybać, co się mogło stać, ale tak tego nie rozwiążemy. Ja proponuję zdjęcie radiaka z procka i wymianę pasty, może stara już wyschła (jeśli była niskiej klasy) i po prostu nie odprowadza ciepła.
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Jak jest "głośniej-ciszej-głośniej" to świadczy to ewidentnie o przegrzaniu jakiegoś elementu

Procesora.
  • Poziom 10  
    "Bios Rom Checksum Error

Panowie, nie komplikujmy rzeczy prostych. Padła bateria CR2032, komp pewnie jest wyłączany przez listwę zasilająca, tak wiec BIOS został zresetowany i przywróciło ustawienia początkowe (dlatego chce bootować system z floppa - disk A).
    Dla pewności - wejdź do biosu i sprawdź datę, jeżeli będzie się diametralnie różniła od aktualnej to mam rację.
    Rozwiązanie - kup baterię CR 2032 (koszt około 2 pln), wymień i od nowa skonfiguruj BIOS (ustawienia proca, pamięci i bootowania), rozwiązanie alternatywne - skonfiguruj BIOS i nie wyłączaj kompa z prądu.
    Oczywiście mogę się mylić, ale opisane oznaki sugeruję zresetowanie CMOS.

Moderowany przez jankolo:

Kolega otrzymuje ostrzeżenie za:
    1. Nie czytanie całego wątku ze zrozumieniem;
    2. Udzielenie szkodliwej porady
    tekst tego komunikatu był już przetłumaczony na język polski, a koledze radzę aby napisał następny post wtedy, kiedy nauczy się odróżniać BIOS od pamięci CMOS której zawartość podtrzymywana jest baterią

• Poziom 10  
    jankolo, jesteś pewien, że to dźwięk oznaczający konflikt z procem? Zatem moja teoria, o której napisałem wyżej, może być słuszna.
    Jeżeli dźwięk przypomina syrenę pogotowia (wysoki - niski - wysoki - niski ....) to jestem pewien.
  • Poziom 10  
    Z tym się zgodzę, ale nie bardzo pasuje mi to z : "Bios Rom Checksum Error

Przegrzany proc i resetowanie ustawień BIOS?
    Nie pasuje mi to.
    Sprawdź datę w Biosie, a potem będziemy myśleć co dalej.
    Tomasz_21 napisał:
    Z tym się zgodzę, ale nie bardzo pasuje mi to z : "Bios Rom Checksum Error

Przegrzany proc i resetowanie ustawień BIOS?
    Nie pasuje mi to.
    Sprawdź datę w Biosie, a potem będziemy myśleć co dalej.

Kolega z uporem godnym lepszej sprawy pracuje na następne ostrzeżenie udzielając fałszywych porad. Kolega nadal nie rozumie różnicy między BIOS-em a pamięcią CMOS. Nie ma pojęcia "Resetowanie BIOS". Niech kolega mi wytłumaczy w jaki sposób resetuje się pamięć nieulotną. Kolega nadal nie rozumie znaczenia komunikatu, który się pokazuje. System oczekuje na podanie dyskietki do zaprogramowania BIOS-u, a kolega chce sprawdzać datę? A przegrzanie się procesora nie stoi w żadnej sprzeczności z uszkodzeniem BIOS-u: są to dwa kompletnie niezależne od siebie zjawiska.
  • Poziom 41  
    :arrow: Jankolo Tym razem nie mogę się zgodzić!
    Osobiście mam płytę, która wyświetla napis "CMOS Checksum error" właśnie po zresetowaniu zmiennych Biosa.
    A komunikat o dyskietce, jest związany z tym, iż po resecie kolejność bootowania ustawiona jest nieprawidłowo.. a więc, jednak zbadał bym trop z datą.
    Przecież nic się od tego nie popsuje.

A! No chyba, że ów komunikat, to JEDYNA rzecz na ekranie..
  • Spec Overclocking
    Taki komunikat jak w pierwszym poście zawsze występuje jako jedyny i nic poza nim. Trop z datą jest błędny od samego początku, przy tym komunikacie nie sprawdzisz daty, bo nie wejdziesz do biosu.
    Wojtek(KeFir) napisał:
    "CMOS Checksum error"

Tomasz_21 napisał:
    "Bios Rom Checksum Error".

Wojtek(KeFir), czy kolega dostrzega subtelną różnicę między tymi komunikatami?
  • Poziom 16  
    Nie szukam guza (guza czytaj: ostrzeżenia) ale mam pytanie:
    Czy błędy w pamięci CMOS mogą narobić błędów Biosowi ?
    Pytam bo miałem podobne problemy u siebie na kompie.
    marcin_111_ napisał:
    Czy błędy w pamięci CMOS mogą narobić błędów Biosowi ?

Nie rozumiem pytania.
  • Poziom 16  
    Chodzi mi o to czy błędy w CMOSie mogą być powodem błędów w trwałej pamięci Biosu.
    Po prostu czy błędy w Pamięci CMOS mogą zaszkodzić pamięci ROM przechowującej biosa.:?:
    Nie potrafię sobie wyobrazić takiego przypadku.
  • Poziom 2  
    Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc był to uszkodzony zasilacz.
    Pozdrawiam Tomek