Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar czestotliwośći odbieranej stacji

LiutenetMaria 05 Lip 2008 18:08 3193 6
  • #2 05 Lip 2008 18:43
    andk1eltd
    Poziom 35  

Mierząc częstotliwość heterodyny poprzez sprzężenie indukcyjne. Wynik pomiaru trzeba skorygować o wartość częstotliwości pośredniej, czyli dla AM odjąć 465 kHz a dla FM dodać 10,7 MHz. Dla FM tego dodawania nie jestem na 100% pewny :oops: , ale może ktoś mnie skoryguje bo nie pamiętam - czy dla UKF heterodyna "chodzi" górą czy dołem. Tą korektę w miernikach robionych do radia wykonuje się na stałe, natomiast w mierniku uniwersalnym najprościej obliczać sobie "na piechotę".
    Sprzężenie z miernikiem zawsze powoduje odstrojenie obwodu heterodyny i powinno być w miarę możliwości minimalne ale takie aby umożliwiało pewny odczyt.

0
  • #4 06 Lip 2008 10:42
    andk1eltd
    Poziom 35  

Robi się jednozwojową cewkę z drutu 1mm i wpina się na koniec kabla pomiarowego. Taką sondę przybliża się do cewki heterodyny. Zjawiska uboczne to obniżanie częstotliwości heterodyny, zrywanie drgań - powodowane przez zbyt silne sprzężenie indukcyjne z obwodem pomiarowym.

0
  • #6 06 Lip 2008 18:21
    andk1eltd
    Poziom 35  

Nigdzie się nie wpinamy - pomiar "w powietrzu". Cewka jest sondą sprzęganą indukcyjnie z obwodem mierzonym.

0
  • #7 09 Lip 2008 21:48
    Andrzej L.
    Poziom 27  

Masa miernika połączona z masą mierzonego generatora przy małych sygnałach zdecydowanie poprawia punkt "zaskoku" stabilnego odczytu.
    Do odczytu częstotliwości w radiach najlepiej nada się gotowy układ na LC7265. Można nabyć jakieś złomowane stare radyjko z takim odczytem lub zrobić na piechotę. Wadą tylko jest to, że na naszą polską p.cz. AM się troszkę nie nada, bo nie przewiduje 465kHz. Najbliższą przewidzianą jest 469kHz. Na UKF pracuje wyśmienicie bez względu na heterodynę, bo można dodać lub odjąć 10,7MHz w zależności od konfiguracji kostki.
    W razie problemów z odczytem częstotliwości służę pomocą.

0