Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mc34063 - problem ze stabilizacją i wydajnością prądową

OldSkull 05 Lip 2008 21:22 4300 20
  • #1 05 Lip 2008 21:22
    OldSkull
    Poziom 27  

Złożyłem układ step-down (7. strona noty aplikacyjnej) i mam z nim pewien problem (a właściwie kilka problemów):
    -napięcie zależy od obciążenia, jeśli wyreguluję sobie na diodzie (5mA) na 4.2V i dorzucę druga diodę to spada o ok 0.1-0.15V, jeśli dorzucę coś ciągnącego ok 200mA to leci moooocno w dół (gdzieś do 3.8V)
    -wydajność prądowa to hmmm, elementy dobierałem na około 750mA, jeszcze sprawdziłem "kalkulatorem" dla tego elementu, który parokrotnie się przewijał, a jak widać szybko zaczyna siadać

Jako zasilanie na wejściu najpierw użyłem ładowarkę od komórki Siemensa (miała 8.4 V), ale stwierdziłem, że może była tak samo badziewna jak telefon i nie mogła udźwignąć, wziąłem mocniejszą (0.75A), dalej to samo. W końcu wziąłem trafo 20paro woltowe - nie pomogło.
    Co ciekawe (i dobijające) jeśli wyregulowałem na jednym zasilaniu na potencjometrze to po podłączeniu na wejściu innego, na wyjściu dostawałem inne napięcie, różniące się o ok. 0.1V (czyli bardzo dużo).

Do pierwszego zastosowania o jakim myślę dla tego układu (zasilacz impulsowy do power LEDa) mogę jeszcze użyć LM317 (ale wtedy sprawność leży - i muszę to jakoś dodatkowo chłodzić), ale do drugiego (zasilacz labo) coś takiego jest niedopuszczalne :/.

I przy okazji pytanie: gdzie można znaleźć schemat do przetwornicy step up/down, ale na mosfetach P i N? w nocie tego nie ma, tak samo w jednym pdfie, który mówi o zastosowaniu dla tego układu i dla uA78S40.

0 20
  • #2 05 Lip 2008 21:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

1. Namaluj schemat (łącznie z podłączeniem diod na wyjściu!) z podaniem wartości elementów.
    2. Zrób zdjęcie płytki.

0
  • #3 05 Lip 2008 22:20
    OldSkull
    Poziom 27  

układ:

fotki:

jeden rezystor jest do pomiaru prądu, a te 2 są szeregowo. Potencjometr 100k, wieloobrotowy.

0
  • #4 05 Lip 2008 22:53
    -RoMan-
    Poziom 42  

1. Jako R1 nie możesz używać rezystorów drutowych.
    2. C1 2.2pF? To nie ma prawa działać.
    3. Przetwornic nigdy nie montuj na pająka.
    4. Brak kondensatora na wejściu zasilania.

0
  • #5 05 Lip 2008 23:37
    OldSkull
    Poziom 27  

ad2. czeski błąd - oznaczenie 222, czyli 2.2nF. oczywiście nie zastosowałbym 2.2pF, nawet nie wiem czy takie da się kupić.

ad4. wewnątrz zasilacza z którego ciągnąłem jest kondensator, ale dam jeszcze jeden bliżej

ad1. rozumiem, że w takim razie dać 5 równolegle zwykłych węglowych? Rozumiem, że ten co użyłem ma za dużą impedancję własną?

ad3. Jeśli dam ten kondensator i zmienię R1 to powinno działać?

I może od razu:
    Masz może jakieś pewne źródło, gdzie mógłbym znaleźć schemat (i krótkie objaśnienie w razie potrzeby) do podłączenia mosfeta do tego układu?

0
  • #7 06 Lip 2008 00:30
    -RoMan-
    Poziom 42  

-> silvvester

Mógłbyś wyjaśnić, co sugerujesz swoją podpowiedzią?

-> OldSkull

Nie ma znaczenia ile kondensatorów jest w zasilaczu. To jest układ impulsowy i musi mieć kondensator na wejściu. Dobry elektrolit o niskiej ESR + kondensator ceramiczny 100 nF równolegle. To jest elementarz układów impulsowych.

Co do rezystora - użyj metalizowanego 0R22 0.6W - są dostępne w sklepach.

MOSFET do MC34063? Teoretycznie da się ale sensu zbytniego to nie ma. To jest naprawdę dość podły układ.

0
  • #8 06 Lip 2008 01:03
    OldSkull
    Poziom 27  

@silvvester:
    wiem o co Ci chodzi - miałem nieco inny datasheet, u ST to bło na 7. stronie, u Motoroli na 8.. W każdym razie step-down.

@RoMan:
    spróbuję, dzięki

0
  • #10 06 Lip 2008 12:29
    lechoo
    Poziom 39  

-RoMan- napisał:
    MOSFET do MC34063? Teoretycznie da się ale sensu zbytniego to nie ma. To jest naprawdę dość podły układ.

Może i podły, ale tani i popularny - takie rozwiązanie z mosfetem P-ch widziałem w wielu routerach, modemach, switch-ach itp. Jedną taką płytkę właśnie mam przed sobą...

0
  • #11 06 Lip 2008 14:23
    trol.six
    Poziom 30  

Ja nie wiem czy MC34063 jest podły, ale ma jedną rzecz, nie ma swojej stałej częstotliwości pracy. I czasem nie które wrażliwsze urządzenia mogą mieć wąty w niskim paśmie. Szczególnie radia.

Wynika to stąd że w MC34063 prądy impulsowe mają zawsze jakieś wartości minimalne, większe od typowych przetwornic PWM. Jeżeli wiemy jakie będzie obciążenie, to zawsze możemy sobie dobrać pojemności i dławiki, bo przy step-down prądy impulsowe na wejściu są większe niż na wyjściu.

I jak robimy taką przetwornice na większy prąd, np 2A, to automatycznie, rosną nam te prądy pulsacyjne. W typowych PWM zjawisko to nie występuje, ze względu na regulacje wypełnienia.
    Stąd MC jest bardziej podatny szczególnie kiedy zwiększamy jego wydajność.

Można to poprawić nie dając zbyt małego dławika, ale rosną nam wymiary takiego dławika.

Z drugiej strony, często w opracowaniach przetwornic można spotkać prace gdzie przetwornice pracują wokól głównej częstotliwości. Ma to niby na celu redukcje poziomu zakłóceń na całe pasmo.

0
  • #12 06 Lip 2008 16:39
    -RoMan-
    Poziom 42  

-> lechoo

To, że miliony much... Sam dość długo propagowałem nawet tutaj ten układ. Nawet podawałem wielokrotnie _poprawną_ metodę liczenia Ct.
    MC34063 jest podłym układem, o fatalnej jakości pracy i tego się nie zmieni. Niewiele droższy LM3578A jest o niebo lepszy - normalny PWM, wyższa częstotliwość pracy, slope-compensation jednym kondensatorem, bardzo ciekawe rozwiązanie wzmacniacza błędu, mniejszy spadek napięcia na czujniku prądu, czujnik prądu może być na potencjale masy lub zasilania. Wady: klucz tylko 0.75A i klucz nie może pracować na potencjale niższym niż potencjał masy.

MOSFETy w obu układach da się użyć i zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że jest to możliwe. Ale z dwojga złego naprawdę wolałbym użyć LM2578A w takiej sytuacji.

-> trol,six

Częstotliwość pracy niekoniecznie w tym układzie jest zmienna. W stabilnych warunkach obciążenia bliskiemu maksymalnego układ może pracować przez przypadek w PWM.
    Jednak w większości przypadków jest to wyjątkowo chaotyczna praca bang-bang, przy niekorzystnych prądach, z szalejącym wypełnieniem i - często - wręcz z niepotrzebnymi, dodatkowymi wyzwoleniami klucza.
    W efekcie na wejściu są potrzebne wielokrotnie większe pojemności niż by to wynikało z obliczonej częstotliwości pracy.
    Zdecydowanie łatwiej zapanować nad PWMem o stałej częstotliwości.

0
  • #13 07 Lip 2008 08:20
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam

Cytat:
    Niewiele droższy LM3578A jest o niebo lepszy

Jak to liczyłeś :?: jeden kosztuje ponad 10zł a drugi poniżej 1zł :!: . Ekonomia wygrywa z ceną.

0
  • #14 07 Lip 2008 10:16
    -RoMan-
    Poziom 42  

W TME LM3578A - 4.39 + VAT, MC34063 - 1.29 + VAT.
    Dławik do LM3578A będzie mniejszy i tańszy, pojemności na wejściu i wyjściu również. W efekcie koszty stają się zbliżone.

0
  • #15 07 Lip 2008 15:46
    Dar.El
    Poziom 40  

Masz rację, trochę kosztuje taniej ale i MC... można kupić już po 50gr. Do źródła prądowego zasilającego LEDy nie trzeba dużych dławików, przykład w linku podanym wyżej.

0
  • #16 07 Lip 2008 20:05
    trol.six
    Poziom 30  

-RoMan-:
    Owszem, stąd napisałem że znając obciążenie możemy sobie podobierać wszystko.

Dar.El:
    Twoja przetwornica raczej będzie dość wrażliwa na to jaką ilością LED'ów obciążymy układ. Owszem jest fajna, szczególnie jeśli chodzi o prostot, ale IMHO brakuje jej uniwersalności pod tym względem.

Choć nie wiem czy bez specjalnych zabiegów LM3578A też by dał rade.

0
  • #17 07 Lip 2008 21:42
    Dar.El
    Poziom 40  

Moja przetwornica nie jest uniwersalna, praktycznie trzeba dobierać rezystor do konkretnej diody LED i nawet kondensator równoległy z LED ma wpływ na średni prąd. Ale za tak niską cenę nie musi być uniwersalna.

0
  • #18 07 Lip 2008 21:59
    silvvester
    Poziom 24  

-RoMan- napisał:
    -> silvvester

Mógłbyś wyjaśnić, co sugerujesz swoją podpowiedzią?

aplikacja z jakiegoś patentu do poprawy pracy mc34063 :)

0
  • #19 07 Lip 2008 22:23
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Dar.El napisał:
    Witam
    Zrobiłem źródło prądowe na MC34063, tu jest opis:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic635248.html
    Jeszcze mam parę płytek, stabilizatory napięciowe też.
    A ja przypomnę, iż w tamtym temacie podałem linkę do DataSheet specjalizowanego układu służącego do zasilania LED (SLED), o TAM.
    Układ tani i znacznie sprawniejszy od MC34063, oraz wymagający mniej elementów zewnętrznych.

Pozdrawiam

0
  • #20 07 Lip 2008 23:50
    trol.six
    Poziom 30  

Czy ja wiem? Klucz bipolarny, napięcie na rezystorze 0.3V. Stabilność prądu wystarczy zobaczyć na wykresie. Zaleta to większa częstotliwość pracy, no nie wiem też jak szybki jest naprawdę. I może cena.

Te driwery mają tylko jedna zaletę, mało elementów zewnętrznych.

Kurcze, coś autor tematu zniknął. Nic nie pisze czy zrobił postęp czy nie.

0
  • #21 08 Lip 2008 09:30
    OldSkull
    Poziom 27  

Nie zniknąłem, czytam ;)
    Trochę zmieniłem zamysł z regulacji napięcia na regulację prądu, przy okazji się okazało, że nie mam żadnego trafka ani zasilacza na 0.8A (mam na 0.4 - za słaby, oraz na 4 - za duży i trochę żal; przy okazji: czy wolno łączyć równolegle zasilacze impulsowe na zasadzie (zasilacz + mały rezystor)+(zasilacz + mały rezystor) ?). Dla małych prądów stabilizację osiągnąłem, ale chwilowo muszę się wstrzymać. Może wybebeszę jakiś stary zasilacz i sprawdzę co tam jest zepsute, a nuż działa i tylko bezpiecznik padł :)

0
  Szukaj w 5mln produktów