Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ADG 931 nie grzeje - jak sprawdzić presostat

05 Lip 2008 21:23 6494 3
 • Poziom 9  
  Ledwo uporałem się z przeciekami, a tu kolejny problem. Po włączeniu programu zmywarka napełnia się wodą,
  - potem zgodnie z programem myje,
  - potem zgodnie z programem wylewa wodę,
  - ponownie nalewa i myje (programator działa) by po chwili przestać działać, myje i myje, aż ręcznie popchnę programator.

  Grzałka nie grzeje - sprawdziłem miernikiem nie ma napięcia
  Termostat w drzwiach - ma dwa styki jeden rozwarty i drugi zwarty. Po podgrzaniu ten który jest rozwarty - zwiera się, a po dalszym podgrzewaniu ten który jest zwarty rozwiera się
  Jest też coś co na schemacie nazywa się presostat high pressure - jak sprawdzić czy jest dobry czy zepsuty - gdyby uległ awarii to efekty mogą być takie jak opisałem ?

  Zamieszczam zdjęcie presostat high pressure
  Whirlpool ADG 931 nie grzeje - jak sprawdzić presostat

  Whirlpool ADG 931 nie grzeje - jak sprawdzić presostat
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Specjalista AGD
  ddario napisał:
  jak sprawdzić czy jest dobry czy zepsuty - gdyby uległ awarii to efekty mogą być takie jak opisałem ?

  Dmuchnąć w niego, cisnienie wywarte na membrankę spowoduje rozwarcie (zwarcie) styków.
  Efekty popsucia? różne, to zależy co on włącza i wyłącza pod wpływem zmiany poziomu wody, jeżeli jest w szereg z grzałką...
  Nie napisałeś czy grzałka jest OK, ma (+-) 27 ohm?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 9  
  Na początku dziękuję za odzew.

  W zmywarce są trzy takie urządzenia na schemacie opisane jako:
  - presostat (podpięty wąską rurką do zbiornika wody), domyślam się, że kontroluje on właściwy poziom wody,
  - presostat safety (podpięty wąską rurką też do zbiornika wody), zapewne chroni on pralke przd przelaniem gdyby pierwszy presostat się zepsuł.
  - presostat high presure (ten który zamieściłem na zdjęciu). Na schemacie elektrycznym w jednym obwodzie z grzałką (bezpośrednio z nią spięty kabelkiem). Jest on podpięty wąską rurką do pompy wody (napędzającej wirniki myjące). Z tego widać, że grzałka załącza się gdy wykryte jest ciśnienie za pompą - czyli pompa pracuje. Z drugiej strony grzałka wpieta jest do zacisku termostatu (sprawdzony i jest OK).

  We wszystkie trzy dmuchałem. W presotstat safety i presostat słychać było wyraźnie przełączanie (nawet nie trzeba było żadnego wysiłku), w presostat high presure natomiast nic nie słyszłałem (nawet nim trochę postukałem potem - ale dalej nic) - sądzę, żę może być uszkodzny. Czy wiecie ile kosztuje takie ustrojstwo ? Przy najbliższej okazji sprawdzę grzałkę omomierzem. Ale sprawdzałem wcześniej czy na jej zaciskach jest napięcie i wskazówka woltomierza ani nie drgnęła - również po dolaniu do zmywarki wody (miałem obawy, że może poziom wody nie ten i ma to coś wpólnego z tym presostat który kontroluje normalny poziomo wody).
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 9  
  Hydrostat wysokiego ciśnienia (presostat high presure) ma regulację, pokręciłem nią trochę. Gdy ustawiłem na dużą czułość wyraźnie przełączał się podczas dmuchania. Dokręciłem więc z powrotem jak był ustawiony pierwotne (przy takim ustawieniu nie potrafiłem ustami wytworzyć takiego ciśnienia aby się przełączył - nawiasem mówiąc nie sądziłem, że pompa myjąca zmywarki wytwarza takie ciśnienie). Po zmontowaniu wszystko działa, hudrostat wykrywa pracę pompy i uruchamia grzałkę.