Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka sieciowai internet oraz dwie sieci...

djhr 05 Lip 2008 21:30 3403 5
  • #1 05 Lip 2008 21:30
    djhr
    Poziom 9  

Witam szanowne grono doradców. Proszę o pomoc, ponieważ trochęsię w tym pogubiłem, choć temat zasadniczo jest prosty, postaram sięopisać dokładnia (załączam schemat sieci).

W budynku jest łącze internetowe podzielone na kilka komputerów (switch 1). w Moim pomieszczeniu zainstalowałem drugi switch, by swoje przyłącze rozdzielićnakolejne 3 komputery jakie posiadam. Do tej pory jest wszystko OK. problem zaczyna się teraz:

amy drukarkę sieciową (LAN) a w zasadzie ploter wielkoformatowy, który jest podłączony do switcha poprzez LAN (ma tylko wyjście LAN). Korzysta z niej TYLKO JEDEN kompuer z naszej sieci, ale ważne jest by na tym komputerze tak samo jak na innych był również INTERNET i połączenie z innymi komputerami, albo chociaż tylko połączenie z tymi kompuertami (internet można by sobie darować ewentualnie). Dodam że drukarka jest eksploatowana intensywnie (prawie non-stop) i przesyłane są do niej dość duże pakiety danych z komputera obsługującego drukarkę.

Cały sens moim zdaniem jest w tym, by dane wysyłane do drukarki nie błąkały siępo całej sieci, ponieważ prawdopodobnie blokująruch w całym budynku, przez co często siada internet.

USTAWIENIA SIECI:

Nie wiem co zarządza internetem w naszym budynku, ale adresy IP są przydzielane automatycznie, i to akurat musi tak pozostać (zmieniają się czasem komputery). Prawdopodobnie jest to jakiś bardzo prosty router sprzętowy (nie komputer) do którego raczej nie mam dostępu...

PYTANIA ZASADNICZE:

1/ JAKI IP ustawić w drukarce? (obecnie ma taki sam jak wszystkie komputery i końcówka 15)

2. DLACZEGO nie chce drukować (na tych samych ustawieniach) jeśli drukarka jest wpięta w switch (widzi drukarkę ale nie drukuje, lub wywala druk po kilku minutach) a drukuje BEZ PROBLEMU jeśli jest drukarka wpięta bezposrednio do komputera?

3. JAK Z TYM PORADZIĆ NAJPROSSZYM SPOSOBEM (te zwykle są najlepsze)

Ktoś pomoże? z góry serdecznie dziękuję...

0 5
  • #2 05 Lip 2008 22:40
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

2. jeśli drukarka wpięta jest bezpośrednio do sieci, to musisz ją na każdym korzystajacym z niej komputerze prawidłowo zainstalować (jako sieciową, a nie udostępnioną z innego komputera). No chyba, że tak robiłeś...

0
  • #3 06 Lip 2008 00:00
    djhr
    Poziom 9  

Tak, to jest akurat ok. Drukarka jest zainstalowana jako sieciowa i nie jest udostępniona (takiej potrzeby nie ma). Jako sterownik drukarki jest zainstalowany program zarządzający maszyną i drukiem (RIP).

0
  • #4 06 Lip 2008 00:32
    tomassek
    Poziom 15  

Najprostszy sposób to zrobili ludzie u mnie. Też jest ploter, wydruki idą prawie non stop, nieraz plotuje się przez cały weekend. Sprawe załatwili tak, że postawili zwykły komputerek na którym śmiga xp, do niego podinstalowali ploter HP designjet 500 - komputer podłączony do sieci i ploter udostępniony. I teraz projektantów jest gdzieś ze 15, puszczają ploty windows sobie kolejkuje oni sobie zamykają komputery i idą do domu. Nieraz drukują do pliku na swoim kompie, po sieci wrzucają do katalogu na komputerze sterującym i tam przez wiersz poleceń wysyłają plot do drukowania i też wpada on w kolejkę. Komenda w stylu copy lpt1 nazwa pliku czy tam print lpt1 nazwa pliku - to byś musiał poszukać. I to właściwie najprostsza metoda na rozwiązanie problemu. Drukują sobie do pliku bo win xp ma ograniczenie do 10 połączeń sieciowych z danym zasobem i nieraz się czepiał o to. Drukarki zwykłe które były też w ten sposób obsługiwane przepieliśmy na printserwery i każdy drukuje bezpośrednio ale to idzie szybko i małe ilości więc problemu nie ma.
    Piszesz, że ploter ma tylko wejście LAN - napewno ? pod żadną klapka nie ma ukrytego LPT albo USB ? Nie widziałem jeszcze takiego cudaka :) No ale jeżeli tylko lan to do tego komputera możesz wstawić 2 sieciówki i kablem typu cross podpiąć ploter do 1 a do drugiej zwykłą siec.

0
  • #5 06 Lip 2008 01:27
    djhr
    Poziom 9  

do tomassek:
    To nie jest drukarka, która drukuje prosto z windowsa, żeby sobie "wrzucać" pliki prosto do kolejki i druku, czy drukować Ctrl+P.
    Jej sterownikiem jest potężny program ripujący, czyli kombajn w którym ustalane są wszelkie parametry druku, układ, profile, kolejki, wielkości kropli, rodzaj rastra itp...
    Maszyna ma naprawdę TYLKO złącze LAN (tak jak większość tej klasy sprzętu) i nic więcej. Posiada własną wbudowaną kartę sieciową, nadaję jej IP przez printserwer i widać ją w sieci jako jedno z urządzeń. Problem tkwi tak jak napisałem - tylko w samej konfiguracji sieci czyli odpowiednim poustawianiu IP, może bram, czy klas sieci, podsieci czy sam nie wiem czego, tak aby drukowany plik trafiał prosto do drukarki.

Sprwa prosta - jeden komp ma zainstalowaną drukarkę i RIP'a do jej obsługi i tyko jeden komp ją obsługuje. Ale ten sam komp musi mieć połączenie z innnymi komputerami w sieci (żeby móc odbierać pliki z tychże komputerów, albo nawet bezpośrednio z internetu).

Czyli wszystko wpięte w jeden switch i to na 100%, bo większość drukarni tak własnie ma zrobione (co potwierdził mi serwisant maszyny). Dwie sieciówki odpadają bo to zupełnie zbędne zamieszanie. Tylko kwestia konfiguracji sieci, coby megabajty drukowanego pliku mające trafić do drukarki nie błądziły po całej infrastrukturze sieci w budynku zapychając łącza na pierwszym switchu..... Na 100% chodzi o to, bo czasem nawet to działa, drukuje ale jak jest duże obciązenie na sieci to staje drukarka albo wywala internet, po prostu zapycha się główne łacze. Te pakiety danych mogą sobie latać w obrębie mojego switcha, który obsługuje moje komputery, tylko niechże nie zapychają łącza w całym budynku, bo to nie ma sensu...
    Specjaliści od sieci z pewnościa mająna takie tematy proste rozwiązanie, bo słyszałem że to nie jest nic trudnego, tylko JAK to osiągnąć?...

0
  • #6 06 Lip 2008 04:13
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Jeżeli masz prawdziwy switch (a nie jakiś HAB) to on połączy tylko wybrane IP i nic nie będzie się pałętało po całej sieci, trzeba tylko na stałe wpisać jakieś IP, bramę...
    U mnie przykładowo jest sieć na adresach od 192.168.0.1 do 192.168.0.255
    i na ruterze jest zablokowane wszelkie inne IP, ale drukarki mam powyżej tego zakresu, przykładowo jedna ma ustawione

Cytat:
    Current IP Adres 192.168.1.75
    Current Subnet Mask 255.255.255.0
    Current Gateway 192.168.0.1 (adres serwerka internetowego DHCP)

A programy drukujące mają wpisane drukowanie do adresu IP drukarek.
    normalnie w sieci nie widać tych urządzeń, ale programy po ręcznym wpisaniu IP drukują bez problemu.
    A jeśli korzystasz z windowsowskiego menadżera drukarek to przykładowo w zakładce Port mam wpisane
    Cytat:
    nazwa portu IP_192.168.1.75
    nazwa drukarki lub adres IP 192.168.1.75
    protokuł Raw
    ustawienia Raw
    numer portu 9100
    włączony stan protokołu SNMP

Ale najlepiej przy niezbyt zabezpieczonych sieciach, i jak tylko jeden komputer ma drukować na ploterze to warto wydać te 15zł na dodatkową kartę sieciową i skrosowanym kablem dopiąć ploter - działa dużo szybciej i bezpieczniej , a w programie obsługującym wybrać tylko właściwą kartę sieciową i ustawić odpowiednie IP .... jakie ma ploter

0