Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wyjąć klawiaturę w Fujitsu Siemens V5545

booboss 05 Jul 2008 22:15 10014 9
 • #1
  booboss
  Level 10  
  Witam,

  wczoraj zalałem klawiaturę w FS V5545 i nie działa połowa klawiszy pomimo suszenia. Było to piwo więc generalnie coś się mogło posklejać. Jak mogę bezpiecznie wyjąć klawiaturę żeby ją porządnie umyć ? Jeśli nie pomoże to oczywiście będę zmuszony kupić nową ale wolał bym najpierw spróbować ją umyć.

  Podobno wyciąga się ją od góry (jak w każdym notebooku chyba) ale nie wiem jak a nie chcę czegoś połamać.
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  W większości notebooków odkręcasz od spodu kilka wkrętów mocujących taką szeroką, wąską maskownicę znajdującą się między klawiaturą a ekranem. Po odkręceniu delikatnie podważasz ten pasek plastiku i powinien dać się wyjąć. Pod nim zobaczysz 2-3 śrubki mocujące klawiaturę od góry - odkręcasz, podnosisz klawiaturę, wypinasz taśmę i... wyrzucasz, zamawiasz nową, zakładasz, działa. Zalanej klawiatury NIE DA SIĘ SKUTECZNIE wyczyścić, może pomoże na kilka dni-tygodni, później znów zacznie się kleić.
 • #3
  booboss
  Level 10  
  To zawsze jakieś rozwiązanie. Przynajmniej będę miał sprawnego notebooka dopóki nie dostanę nowej klawiatury. Dzięki za informację, zaraz będę to oglądał i spróbuję znaleźć śrubki i maskownice.
 • #4
  tzok
  Moderator of Cars
  Ostatnio naprawiałem znajomemu FS po takim zalaniu, ale nie pamiętam modelu.

  Maskownicę trzymało w sumie 5 wkrętów (2 na spodzie i 3 pod baterią), klawiaturę trzymała tylko maskownica.

  Naprawa polegała na zdemontowaniu klawiatury z laptopa a następnie na wyjęciu wszystkich klawiszy razem z ich mechanizmem zawieszenia, następnie zdjąłem czarną folię maskującą i odkleiłem od aluminiowej podstawy folię przewodzącą. Następnie wykąpałem ją w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, następnie opłukałem dokładnie pod bieżącą wodą, wysuszyłem i poskładałem wszystko "do kupy". Podczas mycia trzeba pamiętać o rozdzieleniu 3 warstw folii (dolna, rozdzielająca, górna), górna z dolną są zgrzane w 2 punktach, trzeba uważać, by ich nie rozerwać.
 • #5
  booboss
  Level 10  
  Koledzy, dziękuję za odpowiedź ale nie mogę zlokalizować śrubek które trzymają maskownicę. Nie mam pewności które to są. Poniżej wrzuciłem w miarę dokładne zdjęcia tego obszaru notebooka. Gdyby ktoś był tak dobry i na nie zerknął to będę wdzięczny.

  Jak otworzę maskownicę to myślę że z resztą sobie poradzę.

  ---------------------------
  Jak wyjąć klawiaturę w Fujitsu Siemens V5545

  Dół notebooka - wyjęta bateria - te srebrne śrubki to już pod baterią

  Jak wyjąć klawiaturę w Fujitsu Siemens V5545

  Te same ujęcie tylko na większym zbliżeniu

  Jak wyjąć klawiaturę w Fujitsu Siemens V5545

  Ten sam róg notebooka - widok z tyłu

  Jak wyjąć klawiaturę w Fujitsu Siemens V5545

  Ten sam róg co powyżej - widok maskownicy
 • #6
  tzok
  Moderator of Cars
  Po prostu odkręć wszystkie śrubki które znajdują się pod maskownicą, lepiej odkręcić jedną za dużo niż jedną za mało... maskownica trzyma się dodatkowo na zatrzaskach.
 • #7
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Kolego Boobos, odkręć wszystkie wkręty pod maskownicą, rzuć też okiem w okolice środka laptopa, bywają też wkręty oznaczone literą "K", które trzymają od spodu klawiaturę.

  Tak przy okazji, to gratuluję koledze Tzok cierpliwości, w życiu nie podjąłbym się rozebrania klawisz po klawiszu, wyjęcia folii i ... składania tego do kupy - pół dnia roboty, czyli biedny klient musiałby ze dwie stówy położyć (nowe klawisze dostanie się za 150-200 PLNów) ;-) . No, chyba że to ktoś znajomy, albo co gorsza... znajoma, wówczas wiadomo ;-)
 • #9
  booboss
  Level 10  
  Witam ponownie. Dla wiadomości kolejnych userów którym przyszło by rozbierac tego notebooka. Maskownica w tym modelu akurat nie jest przykręcona nijak. Trzeba wykazac sie odrobiną odwagi i delikatnie wyszarpac ją "na siłę" Klawiatura pod maskownicą też nie jest przykręcana; trzymie się na klawiaturze. Mycie klawiatury pod zlewem z użyciem płynu do mycia naczyń itd. nic nie pomogło. Mój kolega właśnie ją rozbiera na części pierwsze - a właściwie już skończył. Robił to już parę razy i trochę to trwa ale nie pół dnia.

  Autoryzowany serwis FS w Katowicach zaśpiewał za klawiaturę 280 PLN Brutto, tak więc może warto się pobawic.

  Jeszcze raz dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pomoc.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Niektóre styki się utleniły. Do wyrzucenia.
 • #10
  tzok
  Moderator of Cars
  Takie pytanie - czym zalałeś.

  Kilka wskazówek dla potomnych:
  - po zalaniu nie próbować włączać komputera (prąd przepływający przez płyn zniszczy styki i ścieżki),
  - jak najszybciej trzeba klawiaturę rozebrać i umyć,
  - nie wolno próbować suszyć klawiatury suszarką czy gorącym powietrzem,
  - utlenione ścieżki i styki można naprawiać farbą przewodzącą na bazie srebra (np. Electon 40AC).