Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kryształu i kondensatorów

05 Lip 2008 22:47 1635 14
 • Poziom 10  
  Witam!

  Mam kilka pytań o kryształ i dobór kondensatorów.

  1. W jaki sposób wylicza się jakie kondensatorki będą potrzebne do zamontowania przy krysztale? Podejrzewam, że tutaj dużą rolę odgrywa load capacitance kryształu i sam układ do którego jest on podłączany + pewnie pojemność ścieżek. Krócej: Jaki jest wzór na wybór odpowiednich kondensatorków? Czy jest możliwa praca bez nich? Np. w przypadku odpowiednio dobranego kryształu i odpowiedniej długości ścieżek?

  2. Co się stanie w przypadku błędnego dobrania kondensatorów? Podejrzewam, że raczej nie wpłynie to dobrze na zgodność częstotliwości rzeczywistej z teoretyczną. W jakich przypadkach oscylator może w ogóle nie wystartować? Tzn. w przypadku jak bardzo źle dobranych kondensatorów?

  3. Jakie wady i zalety istnieją w przypadku podawania sygnału zegarowego na XIN zamiast kryształu? Czy można go wygenerować za pomocą PWM-a i jak zmieni się pobór prądu?

  4. Do układu jest mi potrzebny kwarc 27.12MHz, tylko skrajnie ciężko jest go dostać. Czy muszę wygenerować zewnętrzny sygnał zegarowy, czy np. użyć kwarcu 27.12/2 i *jakoś* dwukrotnie zwiększyć częstotliwość.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 38  
  1) Dobiera się takie jak potrzebne dla kryształu
  2) Nie wzbudzi się
  3) Hmm zależy skąd on jest ale pewnie większa odporność na zakłócenia
  4) Zainteresuj się słowem PLL
 • Poziom 10  
  Balu napisał:
  1) Dobiera się takie jak potrzebne dla kryształu

  Czyli chip do którego się podłącza kryształ i kondensatorki nie ma żadnego znaczenia? Czyli, jednym słowem, wszystko zależy od Load Capacitance kryształu?

  Balu napisał:
  2) Nie wzbudzi się

  Przy jak źle dobranych kryształach? Czy nie wzbudzi się nawet w przypadku pomyłki o pojemność ścieżki?

  Balu napisał:
  4) Zainteresuj się słowem PLL

  Mógłbyś polecić jakiś układ?
 • Poziom 35  
  1. Mozna sobie to tak uproscic....:] Ja daje wszędzie 27pF i chodzi (przynajmniej zakres 4-16MHz), lecz na 100% nie stwierdze odchylenia f od nominalnej....

  2.Sciezki to mniejsze zło. Większe to przegięcie z kondensatorami.

  4. ADF4001 (do kupienia w TME lub Alfine uwentualnie u innego dealera ADI) - sam stosowałem kiedyś z bardzo dobrym efektem....
 • PCBwayPCBway
 • Spec od GSM
  27.125Mhz to dosyć popularny kwarc w sterowaniu modelami RC.
 • Poziom 15  
  Ja natomiast uporczywie daję 22pF i również zawsze było ok.
  Trzymam sie zasady iż kwarc+kondensatorki jak najbliżej mikrokontrolera tak żeby ścieżki były możliwe krótkie.
 • Poziom 38  
  No krótkie ścieżki to podstawa podspodem najlepiej masa, ja daję 20..33 pF zależy co mam:)
 • Poziom 20  
  Daj 27 pF do mc13213 i będzie buba bo trzeba dać 6p8. Kontrolery freescle'a potrzebuja dodatkowo równoległej rezystancji 10M lub 1M zależnie od typu kontrolera i częstotliwości kryształku.
  Wszystkie te informacje zawsze są w notach katalogowych. Producent podaje jaki układ zbudowac dla kwarcu o danej częstotliwości. Oni to liczą testują i podają wprost, bez magii, wystarczy dobrze przeglądnąc wszystkie tabele i rysunki w dodatkach dokumentacji.
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  tak tak, i zawsze w ich pieknym wzorku jest 'crystal series capacitance, which can be found in the crystal's manufacturer's datasheet' tia... poszukam, moze mam pod biurkiem jakies datasheety kwarcow.

  4\/3!!
 • Poziom 20  
  Freddie Chopin napisał:
  tak tak, i zawsze w ich pieknym wzorku jest 'crystal series capacitance, which can be found in the crystal's manufacturer's datasheet'

  A kto każe liczyć. Producent podaje propozycje kondensatorów dla najpopularniejszych kwarców dostępnych na rynku.
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  jakiz to producent? bo ani Microchip, ani NXP tego nie robia. czyzby znow przejaw tego, ze jedynym producentem na ziemi jest Atmel?

  4\/3!!
 • Poziom 20  
  Atmel, Freescale aż do przesady przygotowują tego typu informacje. Jeśli NXP czy Microchip tego nie robią to jestem zdziwony.
  Choć właśnie przejrzałem dok dla LPC2106 ( akurat ten układ znam z nazwy na biegu) UM_LPC2106_2105_2104_1.pdf strona 39 i aż nie wierzę - wszystko podane jak na tacy
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  'na tacy' to pojecie wzgledne. jest w istocie tabelka, jednak jak latwo zauwazyc jest ona po prostu wynikiem ztabelaryzowania wzorku, bo w tabeli pojawia sie tak czy siak mistyczne 'Crystal load capacitance CL' (wczesniej zle napisalem, moj blad), a do tego jeszcze kolejna zagadkowa wartosc w postaci 'Maximum crystal series resistance RS'...

  microchip natomiast mowi nam tyle:

  Cytat:

  Capacitors
  C1 and C2 form the load capacitance for the crystal. The optimum load capacitance (CL) for a
  given crystal is specified by the crystal manufacturer. Load capacitance can be calculated as
  shown in Equation 7-1.
  [...]
  C1 = C2 = 2 x (CL - CS)


  czyli nie dosc ze trzeba znac optymalne CL to jeszcze CS <: prosciej po prostu przylutowac co jest pod reka, przewaznie zawsze dziala, wiec ... <:

  4\/3!!
 • Poziom 21  
  Jeszcze w przypadku punktu 2 zły dobór pojemności może spowodować, że kryształ zacznie pracować na wyższej harmonicznej, czyli w większości przypadków jego częstotliwość będzie wyższa niż maksymalna dla danego układu i układ nie wystartuje. Ale generalnie daje się pojemności w przedziale 18-33pF i powinno działać bez problemów. Zawsze jak układ nie wystartuje, to można kondensatorki zmienić.

  A odnośnie punktu 3, to takie generowanie ma więcej zalet niż kwarc, np. mniejszy pobór prądu przez sam układ, gdyż nie musi w nim pracować oscylator, a oscylatory potrafią zjadać nawet kilka mA (zależnie od częstotliwości), tyle, że trzeba jeszcze doliczyć pobór prądu przez układ generujący sygnał zegarowy (a tu może być więcej mA niż w przypadku wbudowanego oscylatora). Inną zaletą jest przeważnie szybsze uruchamianie się procesora. Oscylator na kwarcu potrzebuje trochę czasu, żeby się ustabilizować.
 • Poziom 20  
  To co jest po ręką to w 95% ma CL około 30pF i Rs w graniczach 150-250 Ohm.
  Kondensatory mają za zadanie zmniejszac dobroć kwarcu. Jeśli będzie ona za duża to kwarc nie wystartuje. Jesli za mała wzbudzi się na wyższych charmonicznych. W obu przypadkach pobór prądu będzie też zbyt duży