Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Medion MD3906 - nie czyta płyt

krzychuu87 06 Jul 2008 11:17 3612 7
Optex
    krzychuu87
    Level 11  
    witam. mam takie combo Medion (amplituner + odtwarzacz DVD). problem polega na tym, że nie chce czytać płytek. laser czyściłem już czystym spirytusem 98%. po rozkręceniu tego ustrojstwa, okazuje sie, że silnik naędu płyt nie chce sie zakręcić, tzn. kilka razy drgnie, ale nie kreci płytki, po czym na wyświetlaczu jest napis NO DISC.
    jak sądzicie, w czym tkwi problem? zwalony laser czy może silnik? a może coś jeszcze innego?
    pozdrawiam

dodam jeszcze, że czasem silnik ruszy i udaje się odczytać płytki, zwłaszcza CD, gorzej z DVD
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
    grubas
    Level 40  
    Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie w ostatnim zdaniu:D
  • Optex
    krzychuu87
    Level 11  
    ok. wymienię ten silnik i zobaczymy, czy to pomoże. i jeszcze taki jeden dylemat: czy jeśli po wymianie odczyt płytek będzie kiepski, regulacja mocy lasera coś pomoże?
    grubas
    Level 40  
    Ale mi nie chodziło o silnik tylko o laser.
    Jak lepiej czyta CD a DVD gorzej jest oczywiste, że laser jest już do wymiany.
    krzychuu87
    Level 11  
    aha. to trochę zmienia postać rzeczy :) martwi mnie też taka sprawa, że jak silnik ruszy to w 50% odczytuje DVD, no i trochę częściej CD. ale podkreślam, jeśli silnik ruszy.
    w takim wypadku poszukam lasera, ale nie za bardzo wiem, skąd zdobyć info na temat tego, jaki dokładnie to jest laser. może jakieś propozycje?

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

ok. rozmontowałem ten mechanizm, wymontowałem laser z kilkoma elementami i mam takie plastikowe coś nie większe od kurzego jaja, o kształcie nieregularnym ;) i tam jest napisane SF - HD6. poszukałem tego oznaczenia i znalazłem coś takiego:
    SF-HD6
    jeśli dobrze rozumiem, to jest to ten model lasera itd. z całym mechanizmem. obawiam się jednak, że wtyczki mogą być nieco inne i że trzeba będzie sie męczyć żeby dopasować tackę do obudowy.
    jak myślicie?
    krzychuu87
    Level 11  
    zakupiłem cały mechanizm (tacka, silniczki itd.), ale jest problem, którego sie bałem. trzeba było przelutować wszystkie połączenia. 5-pinowa kosta, która steruje wysuwaniem i wsuwaniem się tacki jest ok, to działa. problemem okazuje się sterowanie silniczków odpowiadających za napęd płyt i ruch lasera. w starym mechaniźmie jest wtyczka 9 pinowa. nowy ma gniazdko 8 pin. wszystko przelutowałem wg oznaczeń (SP+, SP-, LIMIT, GND, SL+, SL-). ale jest problem, ponieważ 3 połączenia ze starego mechanizmu nie mają swojego miejsca w nowym. zauważyłem, że w starym mechaniźmie jest czujnik umieszczony pod okrągłym dyskiem, dociskającym płyty od dołu. natomiast w nowym mechaniźmie tego czujnika nie ma. co gorsza, te trzy problematyczne wyprowadzenia nie mają opisu w płycie sterującej całym DVD. są oznaczenia SP+, SP-, LIMIT, GND, SL+, SL- natomiast te trzy kabelki są nie opisane. i teraz nie wiem, co z tym zrobić, bo po podłączeniu bez nich nowy mechanizm zachowuje się jak stary, czyli nie rozkręca silnika... prosiłbym o jakieś rady
    pozdrawiam
    Marian112233
    Level 2  
    Przeszukując Internet w poszukiwaniu rozwiązania znalazłem kilka wskazówek

taką:

1. sprawdź przyczyny uszkodzenia
    a. uszkodzona przetwornica - chyba chodzi o regulator napięcia np. AZ431BZA to w KORR, może u Ciebie jest podobny
    2. skutki
    a. zablokowanie pamięci procesora - pełny bufor pamięci ''error dysk/no disk" - czyta cd a dvd nie
    b. nieumiejętna zmiana softu, aby czytał nowe dvix - może uszkodzić fonię - totalny brak dźwięku

oraz taką:

Procesory DVD mają określoną pojemność pamięci wewnętrznej, tzw. bufor pamięci. Każde uruchomienie płyty DVD i błędne jej odczytywanie jest zapisywane do tego bufora jako error (dla odczytu w serwis mode). Ograniczona pojemność powoduje zablokowanie bufora po wielokrotnym uruchamianiu DVD.
    Po wymianie na nowy laser i oczywiście usunięciu zwory lub zworek laser czyta CD ale nie DVD no i prawidłowo. Laser DVD nie ma zasilania - blokuje go procesor, pamięta o uszkodzeniu lasera DVD.
    Aby to rozwiązać należy zresetować bufor pamięci - wykasować zapisy.

Metod i sposobów jest wiele:
    1. Na płycie głównej - mini switch z opisem RESET
    2. Płyta serwisowa a nawet płyty (w przypadku laserów SONY KHM)
    Po uruchomieniu DVD odczytuje zawartość płyty jako CD - program
    resetujący procesor. DVD uruchamia się ponownie i już czyta DVD.
    3. Kombinacja przycisków na pilocie i na DVD jednocześnie (różne układy
    kombinacji) Najlepiej szukać na rosyjskich forach internetowych, oni
    mają olbrzymią wiedzę i dzielą się nią z innymi.
    4. DVD musi być włączony, ręcznie zębatkami wysunąć maksymalnie
    szufladę płyty. Wyłączyć i ponownie włączyć DVD (często w
    mechanizmie zamontowany jest "mini reset" ale wysuwanie szuflady
    pilotem lub lokalną klawiaturą go nie uruchomi).

PROSIMY WYMIENIĆ REGULATOR NAPIĘCIA AZ431BZA GDYŻ JEGO USZKODZENIE POWODUJE CAŁKOWITE ZNISZCZENIE LASERA (USZKADZA SILNIKI I DIODĘ LASERA)

od siebie:

Sprawdź jeszcze taśmę łączącą laser z dekoderem - płytką. Taka szeroka 20, 26 pinowa.

Mam nadzieję, że to Tobie pomoże. Ja sam szukam rozwiązania podobnego problemu.

Pozdrawiam

Dodano po 11 [minuty]:

Przeczytaj również wątek
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4739094#4739094

Ciekawe podsumowania, apropo szeregu zabiegów opisanych wyżej.
    krzychuu87
    Level 11  
    trochę mnie to zaskoczyło, ale był zwory na laserze. myślałem, że skoro kupuję cały mechanizm, zworek nie będzie. no ale usunąłem je, i teraz sytuacja jest taka: silnik rzkręca płytki, widać że soczewka świeci (patrząc od frontu w ciemności do szuflady z tacką), przez kilka chwil słychać ruch lasera, słychać, że stara się odczytać płytkę, silnik ciągle kręci, ale niestety na każdej płytce (CD, DVD) NO DISC. no i nie wiem co jest grane podejrzewam, że może to być wina regulacji, ale nie za bardzo wiem o ile obrcić i czy to jest to.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

teraz wiem już co jest nie tak. wtedy zapomniałem dodać, że nowy laser przełozyłem do starego mechanizmu. teraz wsadziłem go spowrotem do nowego mechanizmu i czyta wszystkie CD, VCD itd, ale nie DVD. czyli bufor jest zapchany. stwierdzam to na 99,99% ;)
    i teraz uprzejma prośba do Wszystkich, którzy byli na tyle łaskawi, by zaglądnąć do tego tematu :)
    jeśli ktokolwiek wie jak zresetować bufor w tym modelu, proszę o info. jakiekolwiek wskazówki co do resetowania bufora w produktach Medion mile widziane.
    z góry dzięki