Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie temperaturą pieca

06 Lip 2008 11:56 4958 10
  • Poziom 20  
    Mam piec do wypalania ceramiki o takiej charakterystyce czasowo temperaturowej:
    sterowanie temperaturą pieca
    Chcę zrobił do tego porządne sterowanie. Przetrzepałem notatki z podstaw automatyki, ale tam szukaliśmy transmitancji obiektu gdy mieliśy wartość ustaloną, a tu wartość ustalona jest jakieś 400 stopni wyżej niż temperatura roztopienia pieca. (szacowane na oko)
    Jak w prosty sposób zamodelować taki piec i jaki rodzaj regulatora zastosować? PID? Problem w tym ze nie mogę sobie pozwolić na przeregulowanie większe niż 2% zadanej temperatury. Szczególnie ważne przy utrzymywaniu niskich temperaturach do 100 stopni. Obecnie jest termostat włacz wyłącz i przeregulowanie przy temperatuże 50 stopni ze względu na duża bezwładnosć czujnika i dużą pojemność cieplną grzałek jest czasem ponad 200%! Efekty tego są czasem tragiczne.
    Całość będzie oparte na procku AtMega128 i danymi wejściowymi do obliczeń jest tylko to co zmierzy procek, więc zaawansowane obliczenia w matalbie raczej nie wchodzą w grę. Wszystko musi się dać wykonać na procku.
    Siedzę już nad tym długi czas, ale pomysły mi się skończyły.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 21  
    polecam czujnik PT 100 do tego komparator i przekaźnik;)
    a na AtMega128 zrób termometr który bedzie sterował napieciem odniesienia komparatora i po bólu;)
    piec jest elektryczny?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 20  
    PT100 ;)
    Do pomiaru nadaje się jedynie termopara typu S lub R, K już się może roztopić.
    Obecnie jest właśnie taki regulator na komparatorze i dlatego chcę go zmienić.
    piec jest elektryczny o mocy 12kW.
  • Poziom 2  
    Najlepiej skontaktować się z firmą produkującą takie urządzenia (pt100, termopary). Polecam firmę Alf Sensor z Krakowa tel: 012-258-08-40, lub mail biuro2alf-sensor.com.pl Oni na pewno znajda rozwiązanie;
    www.alf-sensor.com.pl
  • Poziom 16  
    Mi się wydaje że tu wystarczy zwykły PID a nawet PI. Obiekty cieplne są łątwe do regulacji tym bardziej że tu nie ma dużego opóźnenia w stosunku do stałej czasowej obiektu. Podejrzyj sobie notatki z identyfikacji, w Matlabie mozna to fajnie zrobić nie mając pełnej charakterystyki skokowej
  • Poziom 20  
    Gdybym ja miał taki przedmiot jak identyfikacja. Jedyne co miałem z automatyki to podstawy automatyki i na tym się skończyło.
    Jak wykonać taką identyfikację bez pałenej charakterystyki skokowej?

Jeśli chodzi o firmy to z mojego doświadczenia raczej nie chcą się podzelić swoimi rozwiązaniami, ale mimo to spróbuję.
  • Poziom 16  
    To może podeśle Ci plik w którym jest opisane jak to sie robi. To jest praca zaliczeniowa ale tam są komendy i sposób jak to sie robi w matlabie
  • Poziom 20  
    Będę bardzo wdzięczny ;)
  • Poziom 26  
    mnie się wydaje że wystarczy tu zastosowac zwykly regulator PID z autotuningiem z wejściem typu K (choc polecałbym bardziej czujnik typu S) , mam na "swojej" hartowni takie regulatory i nie ma zbyt dużych rozbieżności miedzy wskazaniem czujnika wzorcowego a wskazaniem regulatora.polecam regulatoru Omrona E5CN
  • Poziom 20  
    Inna termopara niż S to praktycznie nie wchodzi w grę. No może jeszcze R i B, ale on są mniej popularne.
    Problem w tym, że muszę sam zrobić regulator PID, bo jest to fragment mojej pracy magisterskiej. Szukam więc algorytmu wg którego dokonywany jest taki autotuning.
    Jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat to będę wdzieczny za jakąkolwiek pomoc.