Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5412 - problem ze stereo

Endriu 16 Lut 2004 18:12 2332 8
  • #1 16 Lut 2004 18:12
    Endriu
    Poziom 10  

Witam.

Drobny wstęp.
    Kupiłem to radio nieprzestrojone. Po uruchomieniu przed przestrojeniem nieznalazłem żadnej stacji (mam takie odczucie że ktos probowal w nim krecic). Mimo to podjąłem próbe przestrojenia. Próba sie powiodła. Wszystkie regulacje (te które było można) przeprowadziłem na słuch. Radio w mono gra całkiem dobrze, jednak po przełączeniu w stereo zapada grobowa cisza :( Po ponownym przełączeniu w mono sygnał stopniowo narasta, aż osiągnie maksymalną ustawioną wartość. Czy ktoś z kolegów zetkną sie już z takim problemem i zechciałby słuzyc mi swoją radą. Z góry dziękuję.
    Chcę dodac, że elektronika zajmuje sie tylko amatorsko.
    Radio przestrajałem zgodnie z opisami z Sewisu Elektroniki.
    Ponado proszę mi oszczedzć komentarzy w stylu " lepiej sie za to nie bierz jak sie na tym nie znasz.
    Za wszelkie choćby najmniejsze sugestie z góry dziękuje.
    I jeszcze jedno, całą sieć (strony internetowe, grupy dyskusyjne) przejrzałem, a uzyskane informacje nie dały mi oczekiwanej pomocy.
    Na tym kończe swój wywód licząc na pomoc ze strony kolegów.

Pzdr. End

0 8
  • #2 16 Lut 2004 18:55
    h jaworski
    Specjalista AGD

musisz sprawdzić czy masz dobrze zestrojone obwody wejściowe słaba czyłośc może włączać układ wyciszania ale zacznij od sprawdzecia stabilizatorów napięcia +18v i 40v zła filtracja napięcia 18v może zakłucać pracę układu wyciszania jak zasilacz będzie dobry to sprawdz jak ci działa ukf na słabych stacjach cały problem w tym że klawisz stereo powiązany jest układem wyciszania na mono układ wyciszania jest wyłączuny włączając stero włączasz wyciszanie i teraz jak masz słaby sygnał to włąćza się wyciszanie i masz ciszę możesz też mić rozlegulowany układ wyciszania ale o tym modę napisać jutro bo dzisiaj nie mam schematu

0
  • #3 16 Lut 2004 20:11
    Endriu
    Poziom 10  

Dziękuje za zainteresowanie i pierwszą podpowiedz.
    Sprawdziłem oba napięcia i wszystko wygląda prawidłowo. Z tego względu ze sprzet jest leciwy wymienie na wszelki wypadek wszystkie elektrolity w obu zasilaczach.
    Poza tym obmierzając elementy na nóżce 5 ul 1200 po wcisinięciu stereo mam 1,5V a na 12 4,98V na schemacie jest w jednym i drugim punkcie 0.
    To zdaje sie moze byc zwiazane z wyciszaniem. Dodatkowo na ul 1621 na nóżce 15 powinno byc 3V a w tym miejscu jest 0. Na nóżce 9 i 10 tego samego układu powinno być 2V a jest zero. Nie wiem jak ma sie jedno do drugiego ale może to w czymś pomoże.

End

0
  • #4 17 Lut 2004 15:31
    h jaworski
    Specjalista AGD

połącz bazę tranzystora t1311 do masy (na płycie dekodera )i zobacz czy ci działa jeżeli zacznie działać to bankowo uszkodzony zasilacz albo programator jeżeli nie to sprawdz czy wskaznik zera detektora masz dobrze zestrojony ( przy dostrojeniu do stacji musi świecić zielona dioda a nie czerwone sam wskażnik sprawdzisz zwierając kunkty k307 i k308 ze sobą wtedy musi ci swiecić zielona douda a nie czerwone ) jeżeli sam wskażnik działa dobrze a nie możesz zestojć na stacji to masz rozstrojony dyskryminator

0
  • #5 17 Lut 2004 20:01
    Endriu
    Poziom 10  

Po połączeniu bazy tranzystora do masy nic sie nie zmienia. W dalszym ciągu brak stero. Przy dostrojeniu do stacji świecą wszystkie diody tj. obie czerwone i zielona. Po zwarci punktów k307/308 efekt jest ten sam, również swiecą wszystkie trzy diody. Czyli z tego co zrozumiałem mam rozstrojony dyskryminator? Czy jest jakaś domowa metoda na zestrojenie jego?

Pzdr.
    End

0
  • #6 18 Lut 2004 17:53
    h jaworski
    Specjalista AGD

sory przy zwarciu k307 i k308 mają świecić wszystkie diody poprawne zestrojenie dyskryminatora sprawdzisz przy wyłączonym klawiszu arcz odstruj stację w prawo tak aby paliła się tylko dioda czerwona i włącz arcz powinna się stacja dostrojić czyli zapalić co najmniej jeszcze dioda zielona a najlepiej jak zapalą się 3 diodytak samo zrób odstrajając w lewo też powinno się dostroić jeżeli z ktureś strony ci się odstraja to dysktyminator jest odstrojony dostraja się go filtrem l 308 sprawdz czy napięcie na nodze 12 ul1200 spada cći prawie do zera w czasie dostrojenia bo jeżeli to napięcie jest odoło 5v to włącza ci się wyciszanie w czasie dostrojenia musi spaśc do prawie 0v i tu może być uszkodzony układ za słaby sygnał i rtozstrojony ustaw perek r 1321 w prawym skrajnym położeniu parsząc z przodu obudowy a r 1318 w prawie środkowym położeniu możesz też sprawcdzić czy regulacja r 1318 nie właącza sygnału

0
  • #7 18 Lut 2004 19:22
    bartymeusz85
    Poziom 12  

Możliwe, że do stereo jest za mały sygnał wejściowy. Aby odebrać w stereo potrzeba sygnał o wyższym poziomie.

0
  • #8 18 Lut 2004 19:36
    Endriu
    Poziom 10  

Wszystko by sie zgadzalo. Zrobilem tak jak napisałeś i po przełaczeniu na stereo coś zaczyna być tam slychać, (bardzo niewyraźnie)na nóżce 12 ul1200 napiecie raz rośnie a raz spadado zera i tak w kolo (wcześniej utrzymywało sie caly czas w okolicach 5V) . Musze chyba jeszcze powalczyc z obwodem hetereodyny i obwodem wejsciowym tak aby miec sygnal na odpowiednim poziomie. Jutro mam wolny dzien to bede dzialal. O efektach powiadomie.
    Dzieki
    End.

0
  • #9 19 Lut 2004 14:07
    Endriu
    Poziom 10  

Niestety po cieżkich walkach musze zrezygnować. Nie mogę wstroić sie w pasmo tak aby góra i dół były zgrane. Takie mam wrażenie, że stroje na jakieś boki. Jak świecą wszystkie diody dostrojenia(zera detektora) to po lekkim odstrojeniu siała sygnału wzrasta, po właczenie arcz rzadna dioda sie nie zapala. Rozstrojone jest to wszystko na maksa.
    Dzięki za pomoc. W jednym mnie to utwierdza, że radio jest sprawne(wcześniej miałem wątpliości), tylko totalnie rozstrojone. A bez generatora to nie robota.
    Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
    Pzdr.
    End

0