Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fotoelementy jak stosować?

07 Lip 2008 00:26 2208 2
 • Poziom 15  
  Chciałbym zadać kilka pytań:

  1.Po co w fototranzystorze 3 nóżki?
  2.Jak budować odbiorniki i nadajniki z fotoelementów?
  3.Gdzie stosować fotodiody a gdzie fototranzystory?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Trzynóżkowy fototranzystor ma po prostu wyprowadzone wszystkie trzy elektrody tranzystora (emiter, kolektor i bazę), dzięki czemu można go sterować jak zwykły tranzystor lub/i fototranzystor.
  Nóżki bazowej nie należy zwierać bezpośrednio do masy, bo fototranzystor straci "zwrok". Należy ją podłączyć do masy przez rezystor np. od 10k w zwyż.

  Fotodiody są szybsze od fototranzystorów ale wymagają większego wzmocnienia. Stosuje się je w obwodach wysokich częstotliwości (np. odbiorniki transmisji w łączach światłowodowych).
  Fototranzystory stosuje się w obwodach niskoczęstotliwościowych (zdalne sterowanie na podczerwień, bariery fotoelektryczne).

  W fotorezystorze zależnie od natężenia oświetlenia zmienia się jego rezystancja (od kilkunastu kiloomów (oświetlony) do megaomów (nieoświetlony). Jest to element najwolniejszy z tych trzech i stosuje się go np. w czujnikach obecności światła (np. wyłącznik zmierzchowy)

  Zależnie od zastosowania stosuje się parę: nadajnik-odbiornik lub sam odbiornik światłoczuły.
  Nadajnikiem może być żarówka z soczewką, dioda led, dioda laserowa (większe zasięgi). Układy z diodami świecącymi pozwalają na łatwą modulację strumienia światła co pozwala go w odbiorniku odróżnić od świateł otoczenia.
 • Poziom 15  
  Jeśli chodzi o budowę układów z fotoelementami to chodziło mi o to jak połączyć elementy tak, aby uzyskać odbiornik i nadajnik działający na tej samej częstotliwości np: jako włącznik czy przełącznik.