Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sygnalizacja dźwiękowa błędu

07 Lip 2008 06:56 2456 7
 • Poziom 12  
  Witam!
  Chciałbym wykonać sygnalizator dźwiękowy, oraz świetlny błędu/awarii. Nie do końca wiem jak się do tego zabrać.
  Mianowicie
  Posiadam 8 stanowisk o których poprawne działanie muszę dbać. Na każdym stanowisku jest zamontowany sygnalizator diodowy. Niestety w miejscu, którym przebywam nie widzę praktycznie żadnego z nich co strasznie wydłuża czas mojej interwencji. Przeciągnąłem już przewody ze wszystkich sygnalizatorów robiąc sobie prostą sygnalizację diodową u siebie na biurku jednak w wielu wypadkach nie zdaje to rezultatu (pracuję przy komputerze nie widząc migających nad moją głową małych diód).
  Chciałbym dołożyć do tego jeszcze sygnalizację dźwiękową o wystąpieniu błędu. Nie chodzi mi jednak o to aby ten sygnalizator brzęczał przez cały czas gdy jest awaria ale aby sygnalizował mnie tylko, krótkim kilkusekundowym dźwiękiem. Z każdego sygnalizatora dostaję 24V DC.
  Prosił bym o jakąkolwiek podpowiedź jak mam się do tego zabrać bo z moich przemyśleń niewiele wynikło.
  Odpowiem na wszystkie pytania jeśli tylko ktoś nie zrozumiał o co mi chodzi.

  Pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Witam!

  Zrób sumę logiczną sygnałów ze wszystkich ośmiu stanowisk. Najprościej zrobisz to na ośmiu diodach prostowniczych: anody diod do sygnału z konkretnego stanowiska, natomiast katody wszystkich połączone razem i przez rezystor do masy. Z rezystora pobierasz sygnał logiczny do przerzutnika monostabilnego, a na przerzutniku ustalisz wymaganą stałą czasową RC trwania sygnału akustycznego). Z przerzutnika mono sterujesz akustycznym buzzerem z wbudowanym generatorem (można takie gotowe i nieduże sygnalizatory, najlepiej z przetwornikiem piezoceramicznym - pobierają mały prąd - kupić w sklepach). Przerzutnik monostabilny można rozwiązać na wiele sposobów (pewnie inni Koledzy zaraz Ci tu podrzucą pomysły). Jeśli jako przerzutnik monostabilny użyjesz układu scalonego np. NE555, który ma niższe napięcia zasilania od 24VDC, to w miejsce jednego rezystora (podciągającego do masy układ sumy logicznej na diodach) zastosuj odpowiednio dobrany dzielnik napięcia na dwóch rezystorach, a do zasilania NE555 i buzzera piezo prosty stabilizator parametryczny (opornik i dioda Zenera max. do 15V), bo rozumiem, że poza 24VDC nie masz tam niższego napięcia stałego. Jeśli zastosujesz NE555, to na wyjściu sumatora logicznego (diodowego) trzeba będzie dać dodatkowo inwerter w postaci dowolnego tranzystora npn z układem różniczkującym RC na jego wyjściu, tak aby można było wysterować, krótkim impulsem bezpośrednio wejście wyzwalania NE555, niezależnie od czasu trwania sygnału błędu.

  W takim układzie jak powyższy, sygnalizacja akustyczna będzie tylko od pierwszego sygnału błędu (z dowolnego stanowiska), co może być wystarczające bo masz dodatkowo sygnalizację świetlną. Gdybyś chciał aby sygnalizacja akustyczna pojawiała się za każdym razem (przed skasowaniem błędu z pierwszego sygnalizowanego stanowiska), jeśli tylko jakieś następne stanowisko zasygnalizuje błąd, to układ trzeba zmienić. Sumator diodowy zamienić na iloczyn logiczny (diody "odwrócić", a rezystor podciągajacy do +V ze stabilizatora na diodzie Zenera). Inwerter z układem różniczkującym RC zamiast na wyjściu, trzeba dać na każde wejście "diodowego" iloczynu logicznego.

  Do napięcia pracy 24VDC były dostosowane (niegdyś produkowane przez CEMI) układy logiczne typu LOGISTER. Były produkowane różne bramki logiczne i przerzutniki w tej technologii hybrydowej. Gdyby Ci się udało gdzieś dorwać z demobilu takowe, to całą wymaganą logikę dla Twojego układu zrobisz właśnie na nich, bez konieczności obniżania napięcia DC, a tak to musisz sobie taką logikę stworzyć od zera z elementów D,T,R,C na własną rękę, zgodnie z tym co napisałem powyżej.

  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Z tego co dobrze zrozumiałem to coś takiego
  sygnalizacja dźwiękowa błędu

  Ale odnoszę dziwne wrażenie że czegoś zapomniałem...
 • Poziom 31  
  Witam!

  Poniżej masz schemat (nie sprawdzony praktycznie):

  sygnalizacja dźwiękowa błędu

  Pozdrawiam
  PS W tym układzie sygnał błędu z dowolnego stanowiska (pod warunkiem, że wszystkie stanowiska są aktywne przed pojawieniem sie sygnału błędu) wyzwoli sygnał akustyczny, trwający ok. 2 sekund (jeśli chcesz aby sygnał był krótszy/dłuższy, zmniejsz/zwiększ wartość C3). Na pewno da się to zrobić prościej, tak jak pisałem wcześniej, np. bez układu scalonego, ale NE555 kosztuje grosze i całość można zmontować na "pająka" (przy wykorzystaniu podstawki pod NE555) i podkleić gdzieś pod pulpitem stanowiska kontrolnego (wiadomo, dobrze zrobiona prowizorka działać będzie latami). ;-) . Zamiast stabilizatora parametrycznego z diodą Zenera, który wymaga precyzyjnego dobrania wartości rezystora szeregowego, proponuję wstawić tani stabilizator w obudowie TO92. Wartości elementów w układzie nie są krytyczne - można je zmieniać w szerokim zakresie, dostosowując układ do swoich potrzeb.

  Acha, jeszcze jedno - sygnał błędu do tego układu, w każdym z ośmiu kanałów, musi być pobrany przed rezystorem ograniczającym prąd do diody sygnalizacyjnej LED ( a nie z anody samej diody LED!).
 • Poziom 12  
  Witam!
  Nie miałem za bardzo czasu się za to zabrać wcześniej. W sumie dzisiaj to złożyłem i nie niestety nie działa.
  Możliwe że błąd wynika z mojego pierwszego posta. Mianowicie stan "normalny" (brak żadnego błędu) to zaświecona dioda czyli 24V na każdym wejściu. Stan w czasie awarii to migająca dioda (pulsujące 24V - 0V).
 • Poziom 36  
  Wobec tego co teraz napisałeś układ nie będzie pracował.
  Można by rozwiązać to dodając jeszcze po dodatkowym tranzystorze na każde wejście (czyli 8 ) a i to nie rozwiązuje do końca problem gdyż to pulsujące napięcie będzie ponawiało wyzwalanie tego uniwibratora.
  Należało by to dodatkowo rozwiązać.

  A z jaką częstotliwością migają te diody ?

  dodano następnego dnia.

  I mogło by to wyglądać tak.

  sygnalizacja dźwiękowa błędu

  I jeszcze taka sugestia, żeby może zamiast tego układu czasowego zastosować przycisk kasujący alarm. Gdy alarm się włączy będzie działał do póki nie naciśniesz przycisku ...
 • Poziom 12  
  Diody migają z częstotliwością około 2Hz.
  A jeśli chodzi o przycisk do resetowania takiego buczka to wcale nie jest taki głupi pomysł... podpinany do reseta 555?
 • Poziom 36  
  Tak przycisk podpinamy do resetu 555 ale cała jego aplikacja będzie wyglądała trochę inaczej.
  Pytałem o częstotliwość po to by właściwie dobrać pojemność kondensatora (22uF), by uzyskać na bazie tranzystora ciągłe napięcie mimo pulsowania napięcia na wejściu.
  Oczywiście na wyjściu układu 555 ma być buczek.
  Zamiast NE555 można zastosować jeszcze inny układ ale domyślam się że taki już posiadasz to go zostawiłem.

  sygnalizacja dźwiękowa błędu


  Układ ten (poprzednie wersje również), ma taką niedoskonałość, że gdy wystąpi awaria jednego urządzenia, zostanie to zasygnalizowane, ale gdy przed ustąpieniem tej awarii nastąpi awaria drugiego urządzenia to nie będzie to już sygnalizowane. Gdyby to miało znaczenie to należało by układ wykonać jeszcze inaczej.