Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(prosze o pomoc) w doborze tranzystora.

07 Lip 2008 10:24 2195 16
  • Poziom 20  
    buduje ukąłd do kluczowania cewki zapłonowej w MZ TS250 i tam jest niestety 6V instalacja. na początek kluczowałem ją IRF840, ale ten ma 0,85oma i 1/3 napiecia zostawało na nim :( potrzebne mi coś co ma dużo niższy opór ale wytrzumuje te 400V (tyle chyba pojawia sie na cewce podczas kluczowania?) prad cewki to 3,8A. co polecacie? dodam że oczywiscie żeby nasycic tranzystor jest max 6V-7.5V podczas jazdy.

(Proszę o pomoc) – ozdobnik? -->REGULAMIN pkt 11.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE. [hefid]
  • Specjalista-oldradio
    djbully napisał:
    buduje ukąłd do kluczowania cewki zapłonowej w MZ TS250 i tam jest niestety 6V instalacja. na początek kluczowałem ją IRF840, ale ten ma 0,85oma i 1/3 napiecia zostawało na nim :( potrzebne mi coś co ma dużo niższy opór ale wytrzumuje te 400V (tyle chyba pojawia sie na cewce podczas kluczowania?) prad cewki to 3,8A. co polecacie? dodam że oczywiscie żeby nasycic tranzystor jest max 6V-7.5V podczas jazdy.

Może użyj tranzystora bipolarnego? Napięcie nasycenia nie powinno przekraczać 1V
  • Poziom 20  
    do tego ukłądu to musiałby być darlington chyba, wejdzie to w stan nasycenia?
    jaki bipolarny sie nada? jakiś impulsowy?

Proszę załadować zdjęcie wg reguł z Ogłoszenia 3 w tym dziale. [hefid]
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    djbully napisał:
    ....do tego ukłądu to musiałby być darlington chyba...
    Najlepiej by było. Napięciem 6 Volt raczej nie otworzysz całkowicie mosfeta mocy .

Do wyboru masz:
    1) BU323A :arrow: 16A / 400V
    2) BUX37 :arrow: 15A / 400V
    3) TIP162 :arrow: 10A / 400V
    4) BU920 :arrow: 10A / 400V
    5) BU921 :arrow: 10A / 450V
    6) BU922 :arrow: 10A / 500V
  • Poziom 20  
    Tomasz.W napisał:
    djbully napisał:
    ....do tego ukłądu to musiałby być darlington chyba...
    Najlepiej by było. Napięciem 6 Volt raczej nie otworzysz całkowicie mosfeta mocy .

Do wyboru masz:
    1) BU323A :arrow: 16A / 400V
    2) BUX37 :arrow: 15A / 400V
    3) TIP162 :arrow: 10A / 400V
    4) BU920 :arrow: 10A / 400V
    5) BU921 :arrow: 10A / 450V
    6) BU922 :arrow: 10A / 500V

dzieki, te pierwsze odpadaja bo to3, wole to220. a te drugie to i tak dla 4A ic da sie zejsc jedynie do 1,1V ucesat, no to i tak lepiej niz mosfet
  • Poziom 15  
    może lepiej zasilać układ sterujący większym napięciem ok 12 V i dać tranzystor polowy mocy ?
  • Poziom 35  
    Tomek 35 napisał:
    może lepiej zasilać układ sterujący większym napięciem ok 12 V i dać tranzystor polowy mocy ?
    Tylko napisz jeszcze skąd wziąść to 12 Volt.
  • Poziom 15  
    może mała przetworniczka 6/12V? ,chwilowo na warsztacie może 12 V wziąść z zasilacza i zobaczyć czy będzie ok.
  • Specjalista-oldradio
    djbully napisał:
    do tego ukłądu to musiałby być darlington chyba, wejdzie to w stan nasycenia? jaki bipolarny sie nada? jakiś impulsowy?

Darlington ma większe napięcie nasycenia. Możesz np. wziąć zwykły nie-Darlignton, np. BU407, a bazę polaryzować mu właśnie MOSem.
  • Poziom 2  
    Spaliły się 2 tranzystory na płytce wzm. z kasety domofonowej jak na fot. Czy jest jakaś uniwersalna para tranzystorów którą mógłbym zastąpić tę uszkodzoną? Na obudowach tranz. niestety nie widać ich typów.
  • Poziom 13  
    Witam może nie na temat ale do MZ z instalacją na 6V proponuje zrobić jakiś zapłon CDI z prostą przetwornicą .Możesz ją zasilić nawet 5V. Ostatnio robiłem ten http://www.ot40.com/cdi_ignition.htm . Tyrystor możesz sterować z przerywacza bez procesora. Iskra na standardowej cewce MZ ma długość ok 2-3 cm pozdrawiam
  • Poziom 20  
    pikachu1986 napisał:
    Witam może nie na temat ale do MZ z instalacją na 6V proponuje zrobić jakiś zapłon CDI z prostą przetwornicą .Możesz ją zasilić nawet 5V. Ostatnio robiłem ten http://www.ot40.com/cdi_ignition.htm . Tyrystor możesz sterować z przerywacza bez procesora. Iskra na standardowej cewce MZ ma długość ok 2-3 cm pozdrawiam

:) dawaj wiecej szczegółów, b oz tego tam na stronie to głupi jestem zamieszali trochę. do wyzwalania to naturalnie przerywacz, zmiennego kąta nie potrzebuje. jak to chodzi z MZ testowałeś? noramalna cewka mz to wytrzyma? ile to prądu pobiera ta przetwornica?

dafnis66 -> wsadz tam bc337 i bc 327 ;)
  • Poziom 13  
    Jeżeli nie chcesz wyprzedzenia zapłonu i układ będzie sterowany przerywaczem to nie potrzebujesz tej części z procesorem . Wysterczy przetwornica napięcia 6/250-300V .Nie polecam tej ze strony bo miałem problemy z jej uruchomieniem (trzeba liczyć ilość zwojów dla każdego rdzenia a do tego ten bd242 dość mocno sie grzeje) Ale doskonale sie nadaje jakaś prosta przetwornica np na NE555. Przetwornica ładuje kondensator (musi być mkt na ok 500V) . Kiedy dasz impuls na bramke tyrystora ten rozładuje kondensator przez cewke dając ładną iskre:) Przetwornica powinna chodzić na ok 30-40kHz. Normalna cewka z MZ wytrzyma napewno. Prądu nie pobiera za dużo napewno mniej niż układ z tranzystorem (układ ze strony jest zasilany z akumulatorków 4,8V).
  • Poziom 20  
    tyrystor sie sam wyłaczy? ta przetwornica ma chodzić na prostokąt? jakie wypełnienie? jakie wrażenia co do pracy silnika?
  • Poziom 13  
    Tyrystor sie zatka kiedy przestanie przez niego płynąć prąd czyli kiedy kondensator sie rozładuje. Przetwornica powinna chodzić powyżej 20 kHz w przeciwnym razie może piszczeć. Jeżeli chodzi o to czy ma być sinus czy prostokąt to w tym wypadku chyba jest bez większego znaczenia. Nie wiem z jakim wypełnieniem pracuje ta ze strony a nie mam oscyloskopu żeby zobaczyć . Bez problemu działa do 500Hz co dla dwusuwowego silnika oznacza możliwość pracy do 30 tys obrotów na minute (silnik MZ napewno tyle nie ma :) Ostatnio odpalałem na tym silnik MZ ETZ 250 z instalacją 12v tylko że wersja z procesorem i czujnikiem halla. Silnik pracuje równo lepiej wkręca sie na wysokie obroty łatwiej pali zimny no i ma wyczuwalnie większą moc :) Nie wiem jak ze spalaniem bo to nie mój sprzęt pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Czym zastąpić tego BT148 bo nie mogę go dostać?
  • Poziom 20  
    tic106m

lub cokolwiek na 400V 4A 200mA bramki