Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów wentylatora 230VAC

BB95 14 Lip 2008 15:36 16026 40
    Krater28
    Poziom 17  
    Witam
    Mój pomysł to taki - aby zainteresować się sposobem regulacji wentylatorów w dmuchawach do pieców C.O Mam zamontowany u siebie taki sterownik pieca. Sterownik nie posiada typowo płynnej regulacji ale ma jakieś 7-10 biegów. Kiedyś przed zamontowaniem rozebrałem z ciekawości ten sterownik i jest tam zastosowany tylko triak. Silnik dmuchawy jest silnikiem z kondensatorem. Silnik co najważniejsze - podczas pracy nie gra. Wynika z tego że regulacja jest prawidłowa. Jeszcze jedno - podczas startu dmuchawa na 0,5-1s załączana jest na pełne obroty - czyli rozruch silnika. Nie wiem jak sterowany jest triak - może to jest rozwiązane jak sterowanie grupowe? - czyli załączenie na parę okresów/przerwa/znowu załączenie. Przypuszczam że wykorzystywana jest bezwładność elementów wirujących - ale nie wiem tego na pewno bo nie brałem sterownika na oscyloskop.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
    kekon
    Poziom 17  
    Hmmm, a nie jest to zrobione tak, że triak jest tylko jako układ rozruchowy ? Ewentualnie może służyć do przełączania par biegunów - wtedy można skokowo regulować prędkość.
    Krater28
    Poziom 17  
    kekon napisał:
    Hmmm, a nie jest to zrobione tak, że triak jest tylko jako układ rozruchowy ? Ewentualnie może służyć do przełączania par biegunów - wtedy można skokowo regulować prędkość.
    Nie. Silnik podłączany jest na wtyczce takiej jak monitory komputerowe - czyli L, N, PE. Nie ma tam żadnych kombinacji. Przed chwilą sprawdziłem w menu sterownika ile jest biegów - jest ich 10. Ja do swojego pieca zakupiłem trochę droższą dmuchawę 3 biegową (przełączane uzwojenia ręcznie) zatem można powiedzieć że mam teraz 30 biegów nadmuchu. Sterownik obsługuje każdą typową dmuchawę z silnikiem indukcyjnym. Wystarczy zaglądnąć na alledrogo żeby przekonać się, że praktycznie każdy producent sterowników chwali się możliwością zmiany siły nadmuchu przez sterownik.
  • IGE-XAO
    solar1
    Poziom 15  
    UKLAD U2008 nadaje sie do regulacji silnikow klatkowych - bo tak te silniki sie prawidlowo nazywaja dodajac do niego jakis cyfrowy potencjometr np cos z serii ds nie ma problemu z rozruchem takiego silnika nawet na najnizszych obrotach
    takie uklady sa na rynku .. zakres regulacji 0-10V 1-100% obrotow wentylatora cena to 40euro jak sie nie myle
    BB95
    Poziom 14  
    Witam

Mam właśnie układ zrobiony na U2008 z potencjometrem zwykłym, nie wiem czy zakres napięć będzie dobry dla potencjometru cyfrowego. Nie wiem jakie napięcia są na potencjometrze.
    Poziom 35  
    BB95 napisał:
    Witam

Mam właśnie układ zrobiony na U2008 z potencjometrem zwykłym, nie wiem czy zakres napięć będzie dobry dla potencjometru cyfrowego. Nie wiem jakie napięcia są na potencjometrze.

to chyba nie ma znaczenia .. widzlaem u2008 z ds1802 w dzialajacej aplikacji sprawowalo sie to dosc dobrze :)
    choc pewnie z atmega czy attinym bylo by to rozwiazanie tansze
    mikitap
    Poziom 12  
    Nie wiem jak sterowanie stałym napięciem. Jeśli jest to wentylator niedużej mocy może pomoże coś na wzór regulatora światła powszechnie stosowanego w budynkach mieszkalnych. Osobiście podłączałem w taki sposób wentylator promieniowy o mocy 100W.
    Jeśli jest to mocniejszy silnik to może coś mocniejszego na ten wzór.
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Witam Panowie ;-)
    Pozwolę sobie podpiąc się do tematu. Rzecz dotyczy owego U2008 (kit AVT1007). Kolega zrobił ów kit i reguluje on suszarkę do włosów jak najbardziej OK, natomiast wentylatora łazienkowego już nie. Ten wentyaltor to VENTS 125S i chyba nie jest silnikiem komutatorowym. Jeśli nie jest (po czym to rozpoznać?) to czym regulować jego prędkość?
    gizzy19
    Poziom 9  
    Witam!! To mój pierwszy raz na forum. To trochę stary temat ale też potrzebuje regulacji prędkości obrotowej silnika dmuchawy w nagrzewnicy. Silnik 1f, z fazą pomocniczą(i kondensatorem), moc 750W. Jak myślicie jakby dzialal układ który wycinał by periodycznie kilka okresów np. podaje napięcie sinusoidalne przez 3 pełne okresy. Następnie 2 okresy przerwy i tak w kółko. Czy silnik pracowałby ciagle w stanie rozruchu i czy nie grzałby się nadmiernie?
    BB95
    Poziom 14  
    W moim przypadku, silnik dwufazowy z kondensatorem wytwarzającym fazę pomocniczą, pomógł tylko falownik. Kończę temat.