Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk 160GB dziwnie wolno działa, i inne problemy...

lszlacht 07 Lip 2008 16:12 2619 8
  • #1 07 Lip 2008 16:12
    lszlacht
    Poziom 15  

Witam,
    Na wstępie troszkę o podzespołach komputera a później o problemach...
    Płyta główna: ECS k7s5a
    Procek AMD 1,1GHz
    RAM: 256 DDR2
    Dysk: Samsung 160GB
    Grafa: GForce FX 5200
    A teraz to co się dzieje... Otóż podczas kopiowania z partycji na partycje średnia prędkość to 800kB/s. Dysk raczej nie jest uszkodzony bo nie ma uszkodzonych sektorów i działa cicho więc mechanika jest dobra. chciałem sprawdzić czy tak samo jest na innym dysku SEGATE 40GB ale jak ustawiam go jako MASTER to komputer startuje tylko do początku wgrywania windowsa i wywala bluescreen'a. Sprawdzałem już chyba wszystkie możliwości i nie udało mi się uruchomić tego kompa z innego dysku na którym był windows. Jedynie komp uruchamia się całkiem gdy głównym dyskiem jest SAMSUNG, a inne dyski są dołączane. I co dziwne wtedy dysk dołączany też ma transfer między partycjami rzędu 1MB/s, gdy w innym kompie działa normalnie.
    Pozdrawiam i czekam na pomysł co jest nie tak z komputerem i jak temu zaradzić?
    Łukasz

• #2 07 Lip 2008 16:15
    iron64
    Spec Overclocking

Zły dział.
    Dysk pracuje pewnie w trybie PIO a powinien w DMA. Sprawdź w kontrolerach jego aktualny tryb pracy i/lub wymień taśmę.

• #3 07 Lip 2008 16:56
    lszlacht
    Poziom 15  

No sprawdziłem, i się okazuje żę działa w Trybie PIO. poczytałem w necie i próbowałem zmienić na DMA ale nadal działa w trybie PIO. A próbowałem odinstalować kontrolery, zmieniać w windows'ie, zmieniłem taśmy, (mam 80 jakby co) i nadal jest PIO. Jakieś pomysły jak to zmienić?

Do Moderatorów... Jeżeli to zły dział to proszę o przeniesienie do odpowiedniego:)
    Pozdrawiam

• #4 07 Lip 2008 17:11
    iron64
    Spec Overclocking

Rozumiem, że zwyczajne "DMA jeśli dostępne" sprawdziłeś również i po restarcie jest PIO nadal, tak?
    Jeśli zrobiłeś to wszystko i nadal lipa, to może taśmę włożyłeś odwrotnie i przez to pin od dma uległ uszkodzeniu? Upewnij się co do tego też.

• #5 07 Lip 2008 17:25
    tzok
    Moderator Samochody

Kilka podstawowych zasad:
    - dysk na końcu taśmy musi być ustawiony jako Master,
    - taśma powinna być 80-żyłowa,
    - wtyk podłączany do płyty głównej jest na dłuższym odcinku taśmy, wtyki bliżej siebie służą do podłączenia dysków.

Jaki masz system operacyjny?

• #6 09 Lip 2008 12:24
    lszlacht
    Poziom 15  

No to odpowiadam...
    :arrow: iron64
    Tak jest ustawione że DMA jeśli jest możliwość. Resetowałem komputer, ręcznie zmieniałem w rejestrze, uaktualniałem bios i nic. poza tym, że teraz komputer nie chce mi się uruchomić. Ale to szczegół bo karta graficzna się spaliła. Jak naprawie lub wynienie będzie działać, ale nadal w trybie PIO.
    :arrow: tzok
    Dzięki za tych kilka podstawowych zasad, jednak wszystkie odpadają w moim wypadku. Po pierwsze dlatego iż na wszelki wypadek sprawdziłem czy głupoty nie popełniłem, a po drugie dlatego iż się troszkę na kompach znam, ale jak widać chyba nie aż tyle co sądziłem bo nie umiem włączyć tego DMA.
    Co do systemu operacyjnego to WIN XP sp2.
    Jeszcze raz zaznaczę że jakikolwiek dysk podłączę to jest czytany w trybie PIO. Czy jest możliwość że na płycie głównej jest jakaś zworka odpowiedzialna za to?
    Pozdrawiam

• #7 09 Lip 2008 15:00
    iron64
    Spec Overclocking

Nie, takiej zworki nie ma. Może za to być wyłączona obsługa DMA w biosie, może być uszkodzony kontroler lub taśma. Wymieniłbym na inną i sprawdził w biosie czy na bank wszystko jest ok pod tym względem.

• #8 09 Lip 2008 15:13
    Usunięty
  • #9 10 Lip 2008 15:23
    lszlacht
    Poziom 15  

No to taśmami bawiłem się już trochę. Kupiłem jedną nową i sprawdziłem. Nic się nie zmieniło. Potem zamieniłem taśmę od dysku z tą od nagrywarki i też nic nie dało (każda taśma w kompie to 80). czyli to nie taśma. Czeka mnie jeszcze wgranie biosu Beta i wtedy zobaczymy czy coś się da ustawić. Bo w obecnym biosie wszystko co mogło mieć cokolwiek wspólnego z HDD zmieniałem tak by działało i za każdym razem resetowałem komputer. Bez rezultatu. A piny zaraz sprawdzę... tylko muszę zresetować komputer.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME