Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Pod陰czenie p造ty grzewczej Candy ?

07 Lip 2008 19:59 9486 12
  • Poziom 17  
    Witam

Mam taki problem ze patrzebuje podlaczyc p造te grzewcza marki Candy chodzi tu o trojfazowke.
    Z tego co wyczytalem na forum to niema roznicy w kolejnosci faz w urzadzeniach tego typu (grzewczych).
    Ale wziolem do reki przewod wystajacy z plyty grzewczej i ukazala mi sie naklejka z takim oto opisem jak an obrazku:

Jakosc kiepska ale tak mi sie skompresowalo, ale wystarczy.

Moglem sie pomylic na tym rysunku z opisami ale mniej wiecej tak to wyglada.

L1 - Brazowy
    L2 - Czarny
    L3 - Szary
    N - Niebieski
    PE - 草-Ziel

Aha a ze sciany wystaja 4ry przewody 3 fazy i neutralny.

I nie wime jaka to jest instalacja czy TT czy TN-C-S bo ponoc do tej drugiej mozna podlaczyc PE do N

I teraz pytania do was:

Czy normalnie pod豉czyc faze do fazy L1 L2 L3 i N a PE zostawic luzem
    Czy tak jak na rysunku po豉czyc (pozwierac) przewody i po豉czyc ?
    Czy moze macie jakies inne pomys造 ??

Prosze o odpowiedz :-)

Pozdrawiam i z gory dzieki za pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 30  
    Pod陰czy豚ym tak
    L1 L2 L3 zewrzyj i pod陰cz tam faz
    N pod陰cz 0
    obudow pod陰cz pod np rurki metalowe od wody.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    Poszukaj lepiej tu, na forum, bo by這 ju kilka post闚 ze 透ami w oczach 瞠 kto pod陰czy, 瞠 mia這 by dobrze a nie by這 bo co za鄉ierdzia這, strzeli這 i p造ta nie dzia豉. Na wadliwe pod陰czenie producent gwarancji nie udziela. Je郵i masz w徠pliwo軼i zapro fachowca i niech on pod陰czy i b璠zie odpowiedzialny za swoj robot.

np: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic866708.html
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Wezwij elektryka - tak瞠 dla Twojego bezpiecze雟twa!
    Informacja dla edberg - do rurki to mo積a pod陰czy w捫 pralki a nie przew鏚 Ochronny PE to jest zabronione!
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    A jak wezwiesz elektryka to patrz co robi bo sam mam dwie p造ty po b喚dnym pod陰czeniu przez FACHOWCA!!!!!!! Te p造ty to tak ju maj
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    libretto4 napisa:
    A jak wezwiesz elektryka to patrz co robi bo sam mam dwie p造ty po b喚dnym pod陰czeniu przez FACHOWCA!!!!!!! Te p造ty to tak ju maj

Po co mam patrzec mu na rece jak i tak nie wiem co robi !
    A jakbym wiedzial co robi to bym sam to zrobil ;-)

Dobra znalazlem na stronie CANDY pdf`a ze schematem polaczenia :-D

http://www.candy.pl/getFiles.php?file=17657

A wyglada to tak !

Czyli po przewertowaniu kilku postow i stron www swierdzam ze polaczenie plyty grzewczej CANDY PVI 640 C nalezy wykonac nastepujaco stosujac tylko 2 fazy (jedna tez mozna ale wole 2) i stosujac sie do kolorow przewodow jakie zostaly zastosowane w plycie CANDY i po豉czyc ja w nastepujacy sposob.

PΧTA - SCIANA
    CZARNY - do fazy L1
    BR╴OWY - do fazy L2
    SZARY i NIEBIESKI - zwieram i pod豉czam do przewodu N

Tylko teraz co zrobic z przewodem PE ? Do kaloryfera go nie przykrece ! No chyba go zaizoluje i zostawie niech sobie dynda.

No i kolejnosc faz niema znaczenia bo te 2 uklady nie wspolpracuja ze saba tak jak np. w silnikach 3fazowych !

Pozdrawiam.

Ps. Kolejne doswiadczenie (^_^)

Ps2. W poscie ktory mi podsun掖 "mrhari" bylo wspomniane ze "fachowcy" pod陰czaja szary przewod do fazy! co powoduje uszkodzenie p造ty grzewczej i cholera o maly wlos bym tak nie pod陰czy i bym byl w plecy.

Dzieki za pomoc jesli ktos zauwa篡 jakie uchybienia (nie chodzi o pisownie) to prosze mnie poprawic.

Ps3. "edberg" twoim sposobem uszkodze p造te !
  • Poziom 17  
    Witam sorka ale zrobilem nowa odpowiedz aby nienamotac tego w jednym poscie.

No to tak, pod豉czylem wszystko jak na rysunku i dzia豉 :-) tylko jest jedno pytanie co zrobic z przewodami PE ?

Mozna by je podlaczyc pod N ale jak sprawdzi貫m miernikiem miedzy N a PE to wystapuje tam napiecie 350V przy w豉czonych urzadzeniach odbiorczych

Dlatego wole zapytac was czy takie pod豉czenie jest mozliwe ?
    Fakt ze ponoc mozna ale tylko w sieciach TN-C jak sprawdzic jaka to jest siec ? Mozna na slupie ale on jest na posesji goscia ktorego nie udalo mi sie zastac :-( moze jutro.

Pozdrawiam i dzieki z gory za odpowiedzi.
  • Poziom 25  
    Voodoo4 napisa:
    Mozna by je podlaczyc pod N ale jak sprawdzi貫m miernikiem miedzy N a PE to wystapuje tam napiecie 350V przy w豉czonych urzadzeniach odbiorczych
    Miernik Cie robi w balona, podlacz miedzy te dwa przewody zarowke, jesli faktycznie jest tam 350V to powinna ona "odejsc" z hukiem :)
    Cytat:
    Dlatego wole zapytac was czy takie pod豉czenie jest mozliwe ?
    Fakt ze ponoc mozna ale tylko w sieciach TN-C jak sprawdzic jaka to jest siec ? Mozna na slupie ale on jest na posesji goscia ktorego nie udalo mi sie zastac
    Mozna dokonac takiego podlaczenia w sieci TNC i taka siec prawdopodobnie posiadasz. Rozkrec jakies gniazdko z "bolcem" i zobacz do czego jest on podlaczony.
  • Poziom 17  
    marian_em napisa:
    Mozna dokonac takiego podlaczenia w sieci TNC i taka siec prawdopodobnie posiadasz. Rozkrec jakies gniazdko z "bolcem" i zobacz do czego jest on podlaczony.

Po rozkreceniu sa tylko dwa przewody czyli instalacja dwu przewodowa i bolec jest nie pod豉czony do nieczego.

G這wny wy豉cznik pradu (na zewnatrz budynku) sa tam 3 bezpieczniki "eski" takzwane a do skrzynki niemam dostepu bo jest zaplabowana.

Mam jeszcze jedno pytanie co zrobic jak lod闚ka i zmywarka kopie !
    Jak przystawie prub闚ke do nie pomalowanych czesci tych urzadzen to swieci a po zmierzeniu miernikiem lodowki/zmywarki a neutralny przewodem to mam 100V !

I jeszcze jedno pytanie przewod fazowy w gniazdku ma byc po lewej stronie jak bolec jest u gory patrzac od przodu czyli tak jak by bylo na scianie (jak na rysunku), bo dziwnym trafem w gnizdkach jest po prawej stronie !

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Umiejscowienie fazy nie jest jakos specjalnie istotne, natomiast to
    Voodoo4 napisa:
    Po rozkreceniu sa tylko dwa przewody czyli instalacja dwu przewodowa i bolec jest nie pod豉czony do nieczego.
    jest bardzo powaznym bledem i powinno zostac jak najszybciej naprawione.

Cytat:
    G這wny wy豉cznik pradu (na zewnatrz budynku) sa tam 3 bezpieczniki "eski" takzwane a do skrzynki niemam dostepu bo jest zaplabowana.
    masz zaplombowana skrzynke po liczniku?

Cytat:
    Jak przystawie prub闚ke do nie pomalowanych czesci tych urzadzen to swieci a po zmierzeniu miernikiem lodowki/zmywarki a neutralny przewodem to mam 100V !
    To jest wlasnie spowodowane zostawieniem styku ochronnego (bolca) "w powietrzu", dostepne czesci przewodzace sa polaczone przewodem ochronnym, ktory konczy sie na styku we wtyczce, gdyby gniazdko bylo prawidlowo podlaczone, to te czesci zostalyby szybko sprowadzone "na ziemie", prawie doslownie :]

Najlepiej by bylo, gdyby to obejrzal ktos na miejscu, na odleglosc mozna duzo rzeczy poradzic ale niestety osobistego rozpoznania to nie zastapi ;)
  • Poziom 17  
    marian_em napisa:
    Umiejscowienie fazy nie jest jakos specjalnie istotne, natomiast to
    Voodoo4 napisa:
    jest bardzo powaznym bledem i powinno zostac jak najszybciej naprawione.

Czyli Pod豉czyc bolec do przewodu zerowego "N" ?

Voodoo4 napisa:
    marian_em napisa:
    masz zaplombowana skrzynke po liczniku?

Nie ta skrzynka jest przed licznikiem a dokladnie tak:
    Skrzynka zaplabowana - obok 3 eski - i w budynku licznik z topnikami 8szt. po 25A

Voodoo4 napisa:
    marian_em napisa:
    To jest wlasnie spowodowane zostawieniem styku ochronnego (bolca) "w powietrzu", dostepne czesci przewodzace sa polaczone przewodem ochronnym, ktory konczy sie na styku we wtyczce, gdyby gniazdko bylo prawidlowo podlaczone, to te czesci zostalyby szybko sprowadzone "na ziemie", prawie doslownie :]

Czyli pod豉czenie bolcow do przewodu N powinno wyeliminowac napiecie na obudowie urz康ze AGD ?

I jeszcze jedno czy lodowce nie przeszkadza odwrucona faza w gniazdku bo wg. instrukcji lodowka we wtyczce ma faze z prawej strony jak bolec jest u gory a do zmywarki jeszcze nie zagladalem.

Cytat:
    Najlepiej by bylo, gdyby to obejrzal ktos na miejscu, na odleglosc mozna duzo rzeczy poradzic ale niestety osobistego rozpoznania to nie zastapi ;)

No ja wiem ale moje fundusze sa ograniczone i dlatego chcialbym to wszystko posk豉dac samemu i odrazu zdobyc troche doswiadczenia :-)

Ps. Az wstyd sie przyznac ze jestem po Technikum Elektrycznym (zaocznym) :-(

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Sory za nowy post.

Wnioski.

Pod豉czylem tak jak mowiles bolec do przewodu N, we wszystkich gniazdkach w kuchni odwrocilem faze na lewa strone i bolec na gore wtedy ladnie sie przewod uklada. Tylko w gniazdku podwojnym nie da sie odwrocic bo jak w jednym jest faza po lewej to w tym odwroconym o 180^o jest po prawej i na odwrot (chyba wiadomo o co chodzi :-)

Tak samo w instalacji gdzie podlaczalem plyte, piecyk i ogrzewacz wody w rozetce polaczylem przewod PE z N

Sprawdzilem wszystkie urzadzenia prubowka i nigdzie nie swieci i nic nie kopie :-D

Dziekuje za podpowiedzi i pomoc w rozwiazaniu problemow.

Pozdrawiam !