Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał VGA, jeden monitor, a dwa urządzenia PC i XBox360

kkdx 07 Lip 2008 22:46 3466 4
  • #1 07 Lip 2008 22:46
    kkdx
    Poziom 11  

Proszę o pomoc, chcę podłączyć do jednego monitora dwa urządzenia: komputer i konsolę XBox360.
    Każde z tych urządzeń podłączone z osobna swoimi kablami działa perfekt, obraz jak z bajki.
    Po zastosowaniu przełącznika ręcznego po sporej modyfikacji polegającej na wymianie okablowania na przewody łączące gniazda wejście/wyjście na krótkie odcinki pełnego kabla VGA (pocięty oryginalny kabel), obraz żenada.
    Obraz jest mdły, nie ostry i cienie konturów liter zarówno z komputera jak i z konsoli.
    I teraz mały zong. Jak wspomniałem każdy z kabli z osobna działa poprawnie, eliminując przełącznik i łącząc kable ze sobą w szereg obraz znów jest nie ostry.
    Kabel do komputera zmieniłem na droższy i to samo.
    Kabel do konsoli z górnej półki za 100 zeta.
    Następna ciekawostka problem tan występuje na monitorze LCD, a na zwykłym CRT kineskopowym, nie.
    O co tu chodzi, czy połączenie dwóch kabli ze sobą może obniżyć jakość sygnału VGA.
    Przecież istnieją przedłużacze i łączówki do kabli, by zwiększyć ich długość, czy ma to coś wspólnego z ich długością (impedancja kabli).
    Czy może zastosowanie przełącznika KVM tu coś pomoże.
    Nie chcę znów stracić forsy, jeśli nie ma być pozytywnych efektów.
    Może zmienić monitor posiadający do wyboru dwa wejścia.
    Proszę o doradzenie i pomoc.

0 4
  • Mitronik
  • #2 08 Lip 2008 04:36
    tofurman2
    Poziom 13  

Po pierwsze:
    Jak łączysz ze sobą dwa kable VGA w szereg?
    Moim zdaniem to niemożliwe bez użycia jakichś dodatkowych urządzeń typu przejściówka, bo kabel ma z obu stron złącze męskie VGA.

Po drugie:
    To, co działa dobrze na monitorze CRT nie musi działać dobrze na LCD, a to dlatego, że w komputerze jest tworzony obraz cyfrowy, który później przed wyjściem z karty graficznej jest zamieniany na sygnały analogowe (sygnały, bo oddzielnymi kabelkami idą sygnały koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego oraz luminancji).
    To wystarcza do prawidłowego działania monitora CRT.
    Monitor LCD zamienia natomiast sygnały analogowe z powrotem na postać cyfrową. I tu pojawia się problem.
    Bo jeśli na kablach analogowych występują jakieś zakłócenia (spowodowane najczęściej słabym ekranowaniem kabla (szczególnie w Twoim przypadku tyczy przełącznika) to obraz po podwójnej konwersji i tych zakłóceniach w międzyczasie będzie rzeczywiście do d...

Należało by w przełączniku sprawdzić jakość lutów i jakość połączenia. Nie pamiętam już, bo dawno tymi kablami się nie bawiłem, ale warto by sprawdzić, czy jakieś dwa przewody (szczególnie te od luminancji) nie są skrosowane w kablu, bo wtedy podłączenie szeregowo 2 kabli zmienia miejsca gdzie dochodzą sygnały.
    Czyli mówiąc krótko spojrzyj na schemat kabla i dobrze zaekranuj przełącznik.
    Jeśli to nie pomoże, zostanie Ci tylko kupić komercyjny przełącznik sygnału VGA 2 wejścia na 1 wyjście.

0
  • Mitronik
  • #3 08 Lip 2008 21:39
    kkdx
    Poziom 11  

Połączenie szeregowe dwóch kabli VGA odbywa się przez przejściówkę żeński/żeński, jest to oryginalna przejściówka Bigben złocone styki, grubość przejściówki 1cm. Kable również są Bigbena, złocone styki,kable RGB 75 ohm w podwójnych ekranach,kable chrominancji i luminancji złocone i seperowane. Stąd tak wysoka cena tych kabli i dlatego je wykluczam. Jeśli chodzi o sygnał z karty graficznej to masz rację, lecz nie w tym rzecz.

0
  • #4 08 Lip 2008 22:00
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

tofurman2 napisał:
    Po pierwsze:
    dwa przewody (szczególnie te od luminancji)

Siema,
    Chce kolega doradzać a nie zna podstaw standardu VGA...
    Niech kolega łaskawie napisze, na którym pinie w VGA ma luminancję ?

0
  • #5 10 Lip 2008 12:21
    kkdx
    Poziom 11  

Sory trochę się zagalopowałem z pojęciem luminancji.
    Przyznaję Ci rację (jasność świecenia nie ma tu nic do rzeczy).
    Chodziło mi o odchylanie poziome i pionowe (horizontal i vertikal), pin 13 i 15.
    Jeśli nie chcący kogoś uraziłem to bardzo przepraszam. :cry:

0