Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator do falownika - dobór pojemności do 3f 90W

07 Lip 2008 23:21 4561 14
 • Poziom 24  
  Witam

  Buduje falownik do silnika 3f indukcyjnego 90W. Na początku będzie to prosta konstrukcja sterowana z uC modulującego trzy sygnały sterujące PWM w otwartej pętli. Zastanawiam się jaką pojemność dać kondensatora 400V w buforze DC. Później planuje falownik przystosować do silnika 1-1,5kW. Pewnie trzeba by zrobić jakiś układ ograniczenia prądu ładowania przy podłączeniu do sieci. Proszę kolegów o sugestie.
  Na początku będę bawił się silnikiem z nieobciążonym wałem, zastawiam się czy wtedy będzie potrzebny układ chopera na szynie DC.
 • Poziom 23  
  Falownik Obrusn PC322N, moc 2,2kW, zasilanie 1x230~zastosowano 5 kondensatórw 470µF, 400V (układ ograniczania prądu - szeregowy rezystor za prostownikiem 100Ω, 10W, "zamykany" podczas normalnej pracy przekaźnikiem 16A)
  Falownik Siemens Micromaster 1,1kW 1x230~, 3 kondensatory 330µF ,400V
  Falownik Siemens Micromaster 120W, 1x230~, 2 kondensatory 330µF, 400V

  W przypadku falowników zasilanych trójfazowo nie mam konkretnych danych w tych zakresach mocy.
 • Poziom 24  
  Czyli tak jak się spodziewałem, 1000µF będzie miało duży zapas dla tego silniczka. Patrzyłem na allegro, że w miare niedużym kosztem można uzyskać tą pojemność dla 400V.
 • Poziom 24  
  Znalazłem kiedyś fajny projekt wzorcowy falownika w necie, było tam dokładnie rozpisane wraz z obliczeniami jak i co trzeba dobierać (z innych źródeł wiem, że autor tego projektu sprzedaje takie obliczone i wykonane falowniki ludziom - więc raczej powinny działać... :wink: ) - jak będziesz zainteresowany to poszukam gdzieś linka a może nawet tego projektu i podeślę na prv.

  Co do czopera, to zależy głównie od bezwładności mechanizmu (czy nawet samego wirnika i wału), jeśli nie potrzebujesz szybkiego hamowania to da się obejść bez czopera, zwłaszcza przy eksperymentach na takich małych mocach. Z tego co wiem to rzecz cała rozbija się o wzrost napięcia na szynie DC podczas hamowania gdy silnik zaczyna robić za prądnicę, jeśli mieści się w rozsądnych granicach wytrzymałości układu to hulaj dusza piekła nie ma - z praktyki znam wiele falowników, które sprzedawane są bez czopera i gdy przesadzisz z szybkością hamowania, to po prostu odłącza zasilanie i puszcza silnik wybiegiem - ćwiczyłem to ostatnio przy napędzie 7,5kW i jakiś 50÷60 tonach na 30-metrowym wysięgniku - moment bezwładności ogroooomny, a ktoś zapomniał zamówić czopera do falownika i trochę "rzucało" przy szybkim hamowaniu a ostatecznie falownik puszczał całość wybiegiem wywalając błąd od wzrostu napięcia na szynie DC.
 • Poziom 24  
  Szukam...

  Odzysk energii spotykałem dotychczas przy mocy rzędu 100kW i wzwyż (wynika to raczej tylko z branży w jakiej się dotychczas obracam -łem) - ale to głównie zależy od aplikacji - tam gdzie dużo i często hamuje się duże masy jest sens stosować takie układy, zwłaszcza kiedy jest to linia technologiczna, gdzie na jednej szynie DC wisi więcej falowników, wtedy najłatwiej i najtaniej zrobić odzysk na współną szynę DC nie trzeba dodatkowego modułu zwrotu energii do sieci - robiliśmy to na dużych suwnicach kontenerowych, żurawiach portowych, wielkich kopalnianych przenośnikach taśmowych itp. (firmy sprzedające falowniki najczęściej chwalą się takimi układami w papierniach i w hutach o ile sobie dobrze przypominam). Oczywiście sztandarowym, książkowym przykładem jest właśnie odzysk poprzez zwrot do sieci, ale z tym spotkałem się tylko raz czy dwa i wiele nie mogę powiedzieć na ten temat lecz stosuje się do tego systemu podobne zależności od hamowania - lecz koszt zwróconej energii musi w ramach amortyzacji i funkcjonowania układu odzysku zwrócić się z nawiązką...

  Szukam dalej...


  Znalazłem! - Link już nieaktualny, ale pisz na prv...
 • Poziom 28  
  Koledzy nie ukrywajcie wiedzy na privie ;). Ciekawy temat o wykonaniu falownika, także byłbym zainteresowany wszelkimi materiałami. Kolego sieger możesz wrzucić tu schemat obwodu mocy jaki stosujesz w swoim falowniku?
 • Poziom 24  
  Jak można wywnioskować z poprzedniego postu, nie jestem autorem tego opracowania i w związku z tym nie mogę go udostępnić w sieci, tym bardziej iż autor zastrzegł, że kopiowanie lub taka publikacja wymaga jego pisemnej zgody... Zobacz: Dozwolony użytek prywatny
  Tak więc autor niegdyś wspomniane opracowanie udostępniał (dwa lata temu), ale z nieznanych mi powodów zaprzestał tego czynić. Link który nie działa! :cry:

  Trochę byłoby roboty (14 stron A4), aby opracować na podstawie tamtego swoje własne - ale jeśli będzie dostatecznie dużo zainteresowanych to rozważę taką opcję.

  Czyli podsumowując - proszę zgłaszać zapotrzebowanie w tym temacie.

  A dobrych znajomych zapraszam na prv...
 • Poziom 24  
  Schemat jeszcze nie powstał. Zakładam że będzie zasilanie z sieci 1f. Tranzystory IGBT. Scalony sterownik zapewne od IR, kiedyś skupiałem się nad IR2130, wczoraj chyba dotarłem przypadkiem do jakiegoś ich nowego produktu w odbudowie PLCC44 z usuniętymi niektórymi nogami. Sterownik ten ma zabezpieczenia nadprądowe i nadnapięciowe na szynie DC. Do 6 IGBT to już trzeba będzie dobrać kawałek radiatora. Zastanawiam się czy próbować pogodzić to wszystko z płytką czy pociągnąć kablami do tranzystorów.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  A masz już fizycznie IGBT czy dopiero rozważasz ich zakup?

  Może warto rozważyć zakup modułów IGBT zawierających cały mostek +czoper +czujnik temperatury itp gotowce np w Semikronie?

  Kondensator do falownika - dobór pojemności do 3f 90W

  albo to: Kondensator do falownika - dobór pojemności do 3f 90W
  plus to: Kondensator do falownika - dobór pojemności do 3f 90W

  są nawet takie gotowce:
  Kondensator do falownika - dobór pojemności do 3f 90W

  Do takiego SKiP w wersji CIB trzeba już naprawdę niewiele dodać...
 • Poziom 24  
  Te obrazki to przykład pierwszy z brzegu jaki szybko znalazłem w Semikronie - trzeba temat bardziej podrążyć - inni "wielcy" i "mniejsi" też produkują takie a nawet ciekawsze cuda - to był tylko przykład tego co można kupić gotowe. Inni, wiem że robią nawet takie z wbudowanymi czujnikami prądu, produkowane są moduły które przykręca się do płytki tylko jedną śrubą, a reszta jest na stykach sprężynowych - cuda na kiju - trzeba szukać i kombinować!

  Ale, fakt faktem, że takie nowe cuda potrafią czasem odstraszyć ceną - wszystko zależy od przeznaczenia... ale to już Twoja decyzja, ja tylko staram się pokazać inne możliwości...

  Swoją drogą, o ile dobrze zrozumiałem, to nie jesteś rozrzutny jeśli chodzi o moc - więc skoro można w Chinach wyprodukować falownik 1 czy 2 kW za 50÷100USD to znaczy, że komponenty nawet przy jednostkowym zakupie straszne być nie powinny - z drugiej strony natomiast nasuwa się pytanie: skoro na Allegro trafiają się takie używane falowniki za 100÷200PLN a nowe <400PLN (sprawdzałem :D ) to czy warto wyważać otwarte drzwi?
 • Poziom 17  
  Cytat:
  Scalony sterownik zapewne od IR, kiedyś skupiałem się nad IR2130, wczoraj chyba dotarłem przypadkiem do jakiegoś ich nowego produktu w odbudowie PLCC44 z usuniętymi niektórymi nogami


  Układ IR2130 to optymalne rozwiązanie; robiłem kiedyś falowniki na tym układzie i spisywał się dobrze. Co do kondensatora to 470uF przy mocy 90W to aż nadto (wystarczy w zupełności nawet 220..330uF). Zbyt duży kondesator to również większe ryzyko uszkodzenia tranzystorów w przypadku zwarcia (układ IR2130 dobrze sobie z tym radzi ale bywa że nie zdąży dostatecznie szybko wyłączyć tranzystorów)
 • Poziom 24  
  To może warto wziąć pod uwagę zakup jakiegoś małego za 100PLN, wybebeszyć go i założyć swoje sterowanie? Ja tak zrobiłem u siebie - został mi po jakimś kliencie padnięty 3kW - sterowanie diabli wzięli, ale obwody mocy są OK - więc mam do zabawy :D (choć póki co jakoś nie mam na to za dużo czasu :cry:, ale przynajmniej wielkie plany są :spoko: )