Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik zużycia paliwa do ciągnika

dmnk 08 Lip 2008 12:17 3241 6
  • #1 08 Lip 2008 12:17
    dmnk
    Poziom 9  

chciałbym wykonać miernik zużycia paliwa, który byłby zastosowany w ciągniku i liczyłby zużycie paliwa na mtg. co byście zastosowali do elektronicznego pomiaru przepływu paliwa żeby można go było zastosować do mikrokontrolera.

• #2 08 Lip 2008 23:36
    Marian B
    Poziom 34  

Najprościej, to w szklanej rurce o średnicy wewnętrznej ok.8÷10mm, obraca się śmigiełko zawieszone na jednej, lub dwóch igłach. Obroty/impulsy są zliczane za pomocą pary: żaróweczka lub dida LED, i fototranzystor lub fotodioda. Wbrew pozorom wykonanie czegoś takiego nie jest trudne. Rurka szklana jest trzymana uchwytem w kształcie U, oczywiście w tym uchwycie zamocowane ułożyskowanie, uszczelnienie, oraz końcówki do podłączenia wężyków. Piszę o tym tak szczegółowo, bo kiedyś przymierzałem się do zrobienia takiego przepływomierza. W moim rozwiązaniu, w tym uchwycie U były zamontowane naprzeciw siebie dwa wentyle z dętki rowerowej , te gwintowane, zewnętrzne części. Dawało to możliwość ściśnięcia szklanej rurki z dwóch stron, za pomocą uszczelek.
    Do wnętrza rurek/wentyli, z brzegu, trzeba wlutować igły/łożyska. Wszystko powinno dać się ładnie wyregulować.
    Moim zdaniem podobne przepływomierze są do zakupienia.

• #3 09 Lip 2008 11:10
    dmnk
    Poziom 9  

nie wiem gdzie ty umieszczałeś tą igiełkę żeby była szczelna??
    miernik zużycia paliwa do ciągnika

• #4 09 Lip 2008 16:32
    Marian B
    Poziom 34  

Ten rysunek jest z gruntu błędny. Szklana rurka, oraz rurki/wentyle są umieszczone w linii prostej. Uchwyt z grubej blachy w kształcie litery U utrzymuje wszystko w całości. Igły/łożyska wlutowuje się wewnątrz otworu w rurce wentyla, ale tak, aby nie zaślepić otworu. Odpowiednio je wyginając, można dokładnie wycentrować. Regulując nakrętkami na wentylach, można wszystko dokładnie ustawić. Może być trudno wlutować igłę wewnątrz otworu, nie zaślepiając go, dlatego na kołnierzu wentyla można zrobić nacięcie piłką do metalu, i wlutować odpowiednio wygiętą igłę w to nacięcie. Po zalutowaniu i opiłowaniu kołnierza otrzymujemy gładką płaszczyznę.

• #5 09 Lip 2008 16:54
    dmnk
    Poziom 9  

znalazłem coś takiego: Link czy przez tą plastikową przeźroczystą obudowę zadziała fotodioda?

• #7 10 Lip 2008 23:02
    dmnk
    Poziom 9  

tak właśnie myślałem że to trzeba będzie obudować żeby światło nie odbijało się od tego plastiku. A jeszcze jedno znalazłem takie cos Link jak myślisz czy tym będzie się dało dokładnie zmierzyć przepływ? Będę musiał się zastanowić bo to jednak 30*2+10(przesyłka) to sporo wychodzi jak na eksperymenty nie wiadomo czy to będzie poprawnie działało.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME