Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unimor M651 TS- nie włacza się

airbites 08 Jul 2008 14:11 3111 11
 • #1
  airbites
  Level 22  
  Witam, niedawno pisałem tutaj z problemem o brzydkiej jakości obrazu i okazuje ze rozgałęźnik był kiepski i teraz jest ładny obraz. Ale wczoraj podczas oglądania(wieczorem) telewizor nagle wyłączył się. Żadne reakcje na włączenie guzika, nie świeci liczba programu i lampka kontrolna. Tylko słychać taki dźwięk(piszczenie) jak nacisnę guzik do włączenia telewizora.

  Sprawdziłem czy nie ma spalonego na płycie głównej, bezpiecznik.

  Dodam ze nie utrzymywał obraz w jednym punkcie czyli czasem np. napis TVP 1 czasem schowa u góry a czasem pojawiają paski w górnym krawędzi w prawej(najczęściej) i lewym stronie.

  I związku z tym czy coś trzeba wymienić czy już nie opłaca się naprawić??
 • #2
  pankracy 2
  TVs specialist
  Witaj!
  Przeciążona przetwornica {zasilacz } wydaje taki dźwięk , czyli pisk a to świadczy o usterce w układzie odchylania poziomego a konkretnie tranzystor lub trafopowielacz , albo oba elementy są jednocześnie wadliwe.
 • #3
  andrzej c
  Level 29  
  Proponuję wymienić dwa kondensatory elektrolityczne C513-1µF i C515- 47µF po pierwotnej stronie przetwornicy. Następnie upewnić się, czy po wtórnej stronie przetwornicy, po diodzie D507 jest zwarcie do masy. Jeśli tak, to trzeba stwierdzić co jest przyczyną. Może być uszkodzona sama dioda, tranzystor mocy odchylania poziomego T602- S2055, lub kondensatory elektrolityczne C521 i C522, oba po 47µF/250V.

  Dodano po 35 [minuty]:

  W przypadku gdyby tego zwarcia nie było, usterka nadal może być w tej, lub też pozostałych gałęziach zasilania. Aby się upewnić gdzie, należy :
  1) po diodzie D507, a przed kondensatorem C521 przeciąć ścieżkę i wlutować żarówkę 230V/60W między katodę diody, a masę,
  2) włączyć telewizor; jeśli przetwornica wystartuje i żarówka zapali się, to znaczy, że uszkodzenie jest dalej w odchylaniu poziomym; jeśli przetwornica nie ruszy i nadal będzie piszczeć, to przyczyny należy szukać w innych gałęziach zasilacza, wówczas
  3) należy sprawdzić czy i po której z diod D506, D508 i D 509 jest zwarcie do masy

  Dodano po 26 [minuty]:

  4) jeśli uszkodzenie będzie jednak w odchylaniu poziomym, to przyczyną najprawdopodobniej będzie trafopowielacz; nie jest wykluczone, że uszkodzenie tkwi w obwodzie cewek odchylania poziomego, lub w gałęzi 200V zasilającej wzmacniacze wizyjne ( np. dioda D 604 i kondensator elektrolityczny C610 - 47µF/ 250V ).
 • #4
  airbites
  Level 22  
  właśnie chciałem powiedzieć ze uchylanie poziome i pionowe nie utrzymuje w jednym punkcie na ekranie. Zobaczę czy ta nie ma uszkodzenia i jeśli znajdę te nazwy.

  Dodano po 25 [minuty]:

  i jeszcze zauważyłem ze pod płyta główną czyli tam gdzie są dużo polutowanych. ten kolor na lutach są ciemne jakby były spalone. ja zrobie zdjęcie i tutaj wstawię.

  Dodano po 30 [minuty]:

  Unimor M651 TS- nie włacza się Unimor M651 TS- nie włacza się Unimor M651 TS- nie włacza się Unimor M651 TS- nie włacza się
 • #5
  andrzej c
  Level 29  
  To jest normalne zjawisko. Część lutów jest zgrzanych, a część w miejscach, gdzie jest wyższe napięcie pokrytych kurzem. Tam, gdzie Kolega zauważy spękane luty należy je poprawić. Jest to częsta przyczyna awarii.
 • #6
  airbites
  Level 22  
  Ok, sprawdze te luty. A ten schemat i te które podaliście to nie mogę znaleść taka liczby na płycie głównej. I z czego to widze ze ten schemat jest z konca 1995 roku a ten leewizor jest z poczatku 1994 roku i myśle ze inne były te zasilacze i inne.
 • #7
  andrzej c
  Level 29  
  Schemat jest ten sam na pewno. Numery schematowe elementów są na pewno pod każdym z nich na płycie telewizora. Trzeba cierpliwie je odszukać.
 • #8
  airbites
  Level 22  
  Juz wiem, była uszkodzona TRANZYSTOR S2055AF(sprawdziłem napiecie) ale nie mogłem wymienić bo nie miałem specjalnej narzędzi żeby np. wyjąc stary tranzystor i włożyć nowy.

  A jeszcze jedno czy ten tranzystor może uszkodzić od podwyższenia napięcia?? bo u mnie czasem napięcie w gniazdku 235V a czasem(najczęściej wieczorem i w nocy) wskoczy nawet do 250V.
 • #9
  andrzej c
  Level 29  
  Teoretycznie może, ale przetwornica jest tak skonstruowana, że stabilizuje napięcia wyjściowe, przy zmianach napięcia zasilającego i zmianach obciążenia. Dlatego powinna sobie z tymi zmianami poradzić, o ile jest w pełni sprawna.Pprofilaktycznie, jak pisałem wcześniej należy wymienić dwa elektrolity po pierwotnej stronie C513 i C515. Przyczyną uszkodzenia tranzystora mogą też być kiepskie luty, o których również pisałem. Należy je popoprawiać, zwłaszcza w bloku odchylania (np. na transformatorku sterującym TR601, kondensatorach i diodach włączonych równolegle do uszkodzonego tranzystora,trafopowielaczu, czy też gałęzi cewek odchylających, wraz z modułem korekcji )., Luty też należy sprawdzić w całym zasilaczu. Po wymianie tranzystora i przed włączeniem telewizora trzeba sprawdzić następujące elementy: diody D602 i D603 oraz kondensatory C605, C606 oraz C614.
 • #10
  airbites
  Level 22  
  Został wymieniony TRANZYSTOR S2055AF na nowy a niektóre dodatkowo polutowane nóżki za pomocą drugiej osoby i ta osoba miała specjalne narzędzie do wycinania polutowanych nóżek. i poi zamontowaniu nowego działa jak należy. czyli uruchomił telewizor. i znikło ten czarny pasek w bocznym górnym krawędzi kineskopu. Tylko nadal na początku schowa u góry np. nazwę programu i po pól godziny wraca do normy. Ale już przyzwyczaiłem się do tego. W ten telewizorze nie działa telegazeta jakiś 8-10 lat ale nigdy nie używaliśmy telegazety. i jeszcze nie działa dźwięk jak jest podłączony magnetowid czy DVD na złączę EURO albo na Video i Audio tzn tylko szumi. Ale w drugi telewizorze oglądamy DVD(mamy większy ekran). I dzięki za poradę i wytłumaczenia:D
 • #11
  andrzej c
  Level 29  
  Jeśli po włączeniu telewizora jest rozciągnięty w pionie obraz i po czasie wraca do normy, przyczyną mogą być elektrolity w układzie odchylania pionowego zbudowanego w oparciu o układ TDA 8175. Te elementy znajdują się na płytce modułu korekcji UME, umiejscowionej najbliżej trafopowielacza. Trzeba sprawdzić te kondensatory, albo od razu je wymienić, bo to niewielki koszt. Zwłaszcza C852-220µF, C857-2200µF, C856-4,7µF, C851-10µF oraz C868-47µF. Jeśli chodzi o brak fonii ze żłącz SCART i cinch, to proponowałbym sprawdzić stan lutów na ich wyprowadzeniach , jak również modułu fonii UMF ( wyprowadzenia 7 i 8 ). W przypadku dobrego przejścia sygnału fonii od gniazd do modułu UMF wszystko wskazuje na uszkodzenie wejść 7,8 układu TDA 6612. No, chyba, że procesor sterujący z jakiegoś powodu nie przełącza (za pomocą szyny I2C) wejść tego układu.
 • #12
  airbites
  Level 22  
  jak naładuje akumulatory do aparatu cyfrowego to zrobie zdjecie jak wygłada po właczeniu telewizora ale kiedyś był reczne ustawiony pionowo i poziomo i jakis miesiac było ok i znow powrociło chyba jakis procesor ma problemy z utrzymywaniem ustawienia obrazu(tak myśle).

  Proszę poprawić treść postu zgodnie z regulaminem pkt.15. [dzimi]