Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć zakres pomiarowy miliwoltomierza

kablarz 11 Lip 2008 21:44 7971 53
  • #31 11 Lip 2008 21:44
    kablarz
    Poziom 12  

Ja rozwiązałem to w ten sposób że po zakończonym pomiarze prąd jest ograniczany do zera albo prawie a wszystkie zaciski są zwierane ze sobą no i jeszcze szybkie diody prostownicze zaporowo na każdym elemencie półprzewodnikowym bez nich to tylko jeden dym z nich idzie :)

• Relpol
  • #32 11 Lip 2008 21:49
    kekon
    Poziom 17  

Cytat:
    Ja rozwiązałem to wtn sposób że po zakończonym pomiarze pąd jest ograniczany do zera albo prawie a wszystkie zasiski są zwierane ze sobą no i jeszce szybkie djody prostownicze zaporowo na każdym elemencie półprzewodnikowym bez nich to tylko jeden dym z nich idzie

Hmmm, niezły pomysł :)
    Mimo wszystko diody i tak powinny być gdyż może się zdarzyć, że np. obwód pomiarowy nagle odłączy się z jakiegoś powodu i wtedy układ zostałby zniszczony przez przepięcie.
    Ok, rysuję właśnie propozycję schematu pomiarowego i wstawię go do tematu. Może do czegoś się przyda.

• #33 11 Lip 2008 22:12
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Wzmacniacz pomiarowy mógłby wyglądać tak:

Jak zwiększyć zakres pomiarowy miliwoltomierza

Diody zabezpieczają przed zniszczeniem wzmacniacza.

Trochę ciężko coś proponować skoro nie wiemy jak jest zrealizowany twój miernik. Gdzie ten wzmacniacz miałby być dokładnie włączony.

Sygnał wyjściowy powinien być uśredniany tak by usunąć zakłócenia 50Hz (i wielokrotności), które na pewno wystąpią w mierzonym transformatorze ("odbierającym" otoczenie).

• #34 11 Lip 2008 23:51
    kekon
    Poziom 17  

Cytat:
    Wzmacniacz pomiarowy mógłby wyglądać tak:

Otóż to. Tylko trzeba dać inny układ bo INA101 jest trochę przestarzały.

Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

Narysowałem schemat układu do pomiaru małych rezystancji. Układ daje na wyjściu napięcie 0,1V/10mΩ. Ten układ to tylko propozycja; można (a nawet pewnie trzeba) pozmieniać w nim parę rzeczy.
    Układ jest zasilany z pojedyńczego napięcia 9..15V. Ponieważ potrzebne jest również napięcie ujemne (do zerowania miliomomierza) więc jest ono generowane popularnym układem 7660. Rezystancja mierzona to "Rx". Jak zauważył kablarz trzeba mogą pojawiać się przepięcia przy przerywaniu obwodu w trakcie pomiaru więc do kabla pomiarowego dołączona jest dwukierunkowa dioda typu transil. Gdyby układ miał jednak pracować z przetwornicami na duży prąd pomiarowy jak zasugerował nemo07 to sądzę że trzeba zabezpieczyć przed zakłóceniami wzmacniacz AD623 tak jak jest to podane w jego karcie katalogowej jak np. pokazano na str. 13 na Figure 43. Układ AD623 to wzmacniacz pomiarowy "ze średniej półki" - można dać lepszy. Do ustawiania zera przed pomiarem trzeba regulować potencjometrem P1. Zerując, jednocześnie usuwa się offset wzmacniacza AD623 który może w najgorszym przypadku wynosić 0,2mV (rezystory R9 i R11 są wyliczone dla zakresu offsetu - pomnożonego przez wartość wzmocnienia równą ok. 100 - od -250 do +250 mV).
    Prąd źródła prądowego który ustala zakresy pomiarowe zależy od Vref i rezystora R10 (I = Vref/10 przy założeniu że R3/R5 = R7/R8). I tu właściwie trzeba znaleźć jakiś kompromis: można zmniejszyć R10 do 2,5Ω i przełączać prąd źródła poprzez tylko przez zmianę Vref doprowadzonego do R8. Może być jednak konieczne jednoczesne przełączanie Vrev i rezystora R10 na inną wartość (co jest niekorzystne ze względu na możliwośc powstania łuku na przełączniku - szczególnie przy większych prądach). Układ AD8572 jest wzmacniaczem operacyjnym o wyjątkowo znakomitych parametrach. Stosowałem go wieloktornie i spisuje się wyśmienicie. Do opisywanego układu można jednak użyć tańszego wzmacniacza (akurat ten może być zasilany pojedyńczym napięciem). Jako P1 trzeba by było użyć precyzyjnego potencjometru; najlepiej 10-obrotowego.

• Relpol
  • #35 12 Lip 2008 00:53
    nemo07
    Poziom 36  

kekon napisał:
    Cytat:
    Kablarz
    Koncept jest klarowny i moj pomysl jest taki, ze potrzebujesz:
    1. Podwojne zasilanie bateryjne (np. +/- (6...9)V lub tp.) dla precyzyjnego wzmacniacza operacyjnego (WO).
    2. Dla oszczednosci baterii mocno wskazane byloby uzycie konwertera typu step-down, ktory z tych np. +6V/1,6A lub +9V/1,1A dalby cos rzedu 1V/10A (lub tp.) do zasilenia tranzystora mocy uzytego w
    3. Precyzyjnym i stabilnym termicznie, przelaczanym (dakadowo) zrodle pradowym. Do takiego zrodla potrzebujesz rowniez precyzyjnego WO.

Właśnie do takiego rozwiązania przez cały próbuję bezskutecznie przekonać kolegę Pawła Es.
    Konwerter nie zapewni oszczędności baterii tylko umożliwi większą wydajność prądową. Sprawność konwertera nie jest przecież 100%.
    Wprowadzenie przetwornicy DC/DC może być złym rozwiązaniem gdyż w ten sposób wprowadzisz do precyzyjnego układu pomiarowego zakłócenia, których odfiltrowanie wcale nie jest takie proste. Do pomiaru wystarczy prąd 0,1..1A. Zrobienie źródła dokładnego źródła prądowego o wydajności 10A i do tego zasilanego z przetwornicy spowoduje ogromne zakłócenia w układzie.
    Zapewni.
    Zalozmy zasilanie 9V. Policz sobie ile mocy stracisz na radiatorze przy pradzie 10A.
    A teraz z przetwornica (zakladam 75% sprawnosci) 9V/1,45A ---> 1V/10A

Nie demonizuj tych "zaklocen". Pomiar jest (quasi)DC! Wystarczy dostatecznie potraktowac sygnal mierzony (napiecie) filtrem "Low-pass".
    Faktycznie zrodlo nie musi byc precyzyjne, ale stabilne (od wahan temp., napiec i co tam jeszcze).
    1A nie wystarczy (sygnal ginie w szumach), ... no chyba ze uzyjesz najlepszych chopper-opampow.

Zabezpieczenie jest trywialne: Dwie antyparalelne diody Schottky 20A zapiete na zaciski pradowe i dwie na napieciowe poczwornego kabla. (Bezposrednio na zaciski, a nie tak, jak proponuje PawelEs tu: https://obrazki.elektroda.pl/26_1215806632.gif )
    ... I luku ni ma :|
    Okidoki?

PS: tego postu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5334461#5334461 nie przegladalem, wiec nie komentuje.

• #36 12 Lip 2008 01:15
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ja bym jednak zastosował to zabezpieczenie z diodami, bo mimo tego transila na 15V, przy zasilaniu wzmacniacza pomiarowego z +/-5V to nie przeżyje on już przy pierwszym przepięciu, transil pewnie też dostanie za swoje.

Do tego rezystora programującego wzmocnienie (1020Ω) dorzuciłbym równolegle 105kΩ co by dało bliższe 100 V/V wzmocnienie.

U4 musi być zasilany (ujemnie) z -5V a nie z GND, bo nie da z siebie - Uref

• #37 12 Lip 2008 12:26
    kekon
    Poziom 17  

Cytat:
    Zapewni.
    Zalozmy zasilanie 9V. Policz sobie ile mocy stracisz na radiatorze przy pradzie 10A.

Jeśli zastosujesz źródło prądowe 10A w układzie to weź pod uwagę jak dokłdanie będziesz musiał zaprojektować PCB. Tak duży prąd to pakowanie się w kłopoty. Przy prądzie 10A będziesz miał i tak o wiele większe straty w układzie niż przy powiedzmy przy 1A (niezależnie od tego czy jest to impulsowe czy liniowe_. Weź pod uwagę również to o czym wpomniał kablarz - problem gaszenia łuku i przepięć, które mogą powstać. Przy 10A jest to znacznie bardziej kłopotliwe nawet przy użyciu diod. Do pomiaru 10A jest zupełnie zbędne. Wystarczy mniejszy prąd i większe wzmocnienie mierzonego napięcia (w rozsądnych granicach oczywiście)
    Nawet jeśli zaprojektujesz impulsowe źródło prądowe (rozumiem że o takie Ci chodzi) to stracisz na dokładności i co więcej - będziesz miał duże straty na rezystorze na którym próbkowany jest tak duży prąd. Dodatkowo przy tak dużym prądzie będziesz musiał użyć pewnie kilku rezystorów drutowych połączonych równolegle lub jednego ale z dość grubego drutu oporowego. Lepiej jest użyć moim zdaniem rozwiązania gdzie nie ma przetwornicy, cewek i zakłóceń na rzecz zasilania z jednym 12V akumulatorkiem.

Cytat:
    Wystarczy dostatecznie potraktowac sygnal mierzony (napiecie) filtrem "Low-pass"

Wystarczy teoretycznie. Filtr low pass musisz i tak dac na obydwu wejściach wzmacniacza pomiarowego co moze spowodować wyraźne pogorszenie współczynnika CMRR oraz wprowadzi asymetrię. W takim wypadku trzeba dodać droższe wyższej jakości kondensatory o tolerancji nie większej niż 5% i dodatkowe precyzyjne rezystory (karta katalogowa AD623)

Cytat:
    Nie demonizuj tych "zaklocen".

Lepiej dmuchac na zimne - mogę się założyć że w przypadku impusowej przetwornicy i prądów rzędu 10A będziesz miał z tym na bank znacznie większe trudności niż przy stabilizatorze liniowym o prądzie max. 1A Samo odfiltrowanie sygnału może nie wystarczyć bo musisz wziąć pod uwagę jeszcze EMC generowane przez cewki przetwornicy i rozsiewane po kablach pomiarowych, ścieżkach PCB itp. Może się okazać, że układ pomiarowy działa ok, ale np. na wyświetlaczu miliwoltomierza nie zobaczysz nic poza "skaczącymi" cyferkami. W takim układzie będziesz musiał dodatkowo zastosować ekranowanie (gdybyś taki układ chciał sprzedawać to miałbyś trudności z przejściem atestowania na kompatybilność elektromagnetyczną)
    Stosowanie zasilania impulsowego w czułych, precyzyjnych układach pomiarowych jest błędem.

Jako pewien przykład mogę podać Ci chociażby pomiar bardzo małych rezystancji w mostkach tensometrycznych. Typowy tensometr ma rezystancję 120 lub 350Ω. Zmiana rezystancji pod wpływem odkształceń jest rzędu kilku miliomów. Generowana zmiana napięcie pod wływem takich zmian rezystancji jest typowo 1..5mV. Mimo tak małego napięcia i prądu zasilającego mostek (typowo kilkadziesiąt mA) nie stanowi to większego problemu przy pomiarze. Sygnał jest również - jak w przypadku milimomomierza - wzmacniany setki razy i nie ma trudności w eliminacji dryftów temperaturowych, szumów, długich kabli itp. Obecnie dostanie dobrego wzmacniacza operacyjnego o doskonałych parametrach nie jest "wyzwaniem" zresztą cena takich układów to juz nie jest co było jakieś 10 lat temu.

Cytat:
    U4 musi być zasilany (ujemnie) z -5V a nie z GND, bo nie da z siebie - Uref

Fakt, masz rację. Mój błąd.
    W takim razie trzeba użyć innego układu gdyż AD8572 zdaje się może być zasilany tylko z 1 napięcia i to max. 6V.

Cytat:
    Ja bym jednak zastosował to zabezpieczenie z diodami, bo mimo tego transila na 15V, przy zasilaniu wzmacniacza pomiarowego z +/-5V to nie przeżyje on już przy pierwszym przepięciu, transil pewnie też dostanie za swoje.

Transil też jest diodą :) Trasil wytrzymuje w impulsie nawet 1500W i są one właśnie specjalnie zaprojektowane to tłumienia impulsów o dużej mocy. Chociaż może i lepiej jest zastosować też i zwykłe diody ale w kilku miejscach układu.

• #38 12 Lip 2008 15:45
    kablarz
    Poziom 12  

Przedstawię rysunek tego układy co ja zrobiłem prosiłbym tylko o wyrozumiałość złożyłem to co umiałem przeważnie elemęty dobierałem intuicyjnie na czuja metodą prób i błędów wartości elemeętów nie wpisywałem na schemacie jeszcze nie ma przełącznika zmieniającego miejsce przecinka i przełącznika dzielnika w woltomierzu i zakresy są takie
    200Ω 0,01A
    20Ω 0,1A
    2Ω 1A
    0,2Ω 1A
    jako woltomierz wykorzystałem typową aplikacje ICL 7106 zasilaną z oddzielnej baterji9V

Włącznikiem K 1 załączam pomiar i powoduje on rozwarcie styków przekaźnika i prąd płynie przez mierzoną rezystancje w czasie trwania pomiaru pali sie dioda led rozwarcie styków K1 powoduje zmniejszenie do zera prądu następnie po czasie ustalonym przez C1 i R8 zwarcie styków przekaźnika i rozładowanie obiektu mierzonego a następnie wygaśnięcie diody LED po czasie ustalonym przez C2 i R9
    Wiem ze przy zasilaniu z 12V odkłada sie mnóstwo ciepła ale znacznie skraca się czas pomiaru.
    Jeszcze raz proszę o wyrozumiałość przy ocenie i pomoc

• #39 12 Lip 2008 15:53
    kekon
    Poziom 17  

Te zakresy i prądy są ok, ale można napięcie zasilania obniżyć z 12 do 6V bo na mierzonym rezystorze będzie max. 2V. Wtedy też będzie mniejsza moc wydzielana. Ale cosik nie widać schematu... (chyba nie dodałeś załącznika)

• #40 12 Lip 2008 16:26
    nemo07
    Poziom 36  

kekon napisał:
    (1) Jeśli zastosujesz źródło prądowe 10A w układzie to weź pod uwagę jak dokłdanie będziesz musiał zaprojektować PCB ...

(2) Weź pod uwagę również to o czym wpomniał kablarz - problem gaszenia łuku i przepięć, które mogą powstać. ...

(3) Nawet jeśli zaprojektujesz impulsowe źródło prądowe (rozumiem że o takie Ci chodzi) ...

Cytat:
    Wystarczy dostatecznie potraktowac sygnal mierzony (napiecie) filtrem "Low-pass"

1. Wystarczy teoretycznie. ...

Cytat:
    Nie demonizuj tych "zaklocen".

(4) Lepiej dmuchac na zimne - mogę się założyć że w przypadku impusowej przetwornicy i prądów rzędu 10A będziesz miał z tym na bank znacznie większe trudności niż przy stabilizatorze liniowym o prądzie max. 1A Samo odfiltrowanie sygnału może nie wystarczyć bo musisz wziąć pod uwagę jeszcze EMC generowane przez cewki przetwornicy i rozsiewane po kablach pomiarowych, ścieżkach PCB itp. Może się okazać, że układ pomiarowy działa ok, ale np. na wyświetlaczu miliwoltomierza nie zobaczysz nic poza "skaczącymi" cyferkami. W takim układzie będziesz musiał dodatkowo zastosować ekranowanie (gdybyś taki układ chciał sprzedawać to miałbyś trudności z przejściem atestowania na kompatybilność elektromagnetyczną)
    Stosowanie zasilania impulsowego w czułych, precyzyjnych układach pomiarowych jest błędem.

Cytat:

(5) Transil też jest diodą :) Trasil wytrzymuje w impulsie nawet 1500W i są one właśnie specjalnie zaprojektowane to tłumienia impulsów o dużej mocy. Chociaż może i lepiej jest zastosować też i zwykłe diody ale w kilku miejscach układu.

Kekon :arrow: Zanim komentujesz w ciemno i na oslep, czytaj temat i posty ze zrozumieniem.
    1. Nie rozumiesz, o czym tu mowa. Poszesrzenie zakresu w dol do 20mΩ. Wymaga ono zrodla 10A.
    2. Nie bedzie luku, kiedy dodam diody, ...o czym juz pisalem.
    3. Nie rozumiesz. Wroc i poczytaj.
    4. Tu wlasnie demonizujesz.
    5. Zadne "zwykle diody"! Musza byc ultra-fast! I zapiete dokladnie tak, jak napisalem. Widac, ze nie rozumiesz zasady indukcji Faraday'a.
    Nie widze bazy do kontynuacji w tym stylu.
    Bez odbioru

• #41 12 Lip 2008 16:36
    kablarz
    Poziom 12  

11. Nie rozumiesz, o czym tu mowa. Poszesrzenie zakresu w dol do 20mΩ. Wymaga ono zrodla 10A.

Nie wiem czy dobrze myśle ale niekoniecznie trzeba osiągnąc prąd 10A żeby mieć rozdzielczość 10µΩ wystarczyło by chyba zastosować mili woltomierz 4,5cyfry 200mV prąd 1A i cel osiągnięty

• #42 12 Lip 2008 16:48
    kekon
    Poziom 17  

Cytat:
    1. Nie rozumiesz, o czym tu mowa. Poszesrzenie zakresu w dol do 20mΩ. Wymaga ono zrodla 10A.

A tu właśnie się mylisz, wcale nie ma takiego wymagania.
    Posiadam u siebie omomierz firmy Hameg typ. HM8014. Dla tego przyrządu do pomiaru na zakresie 200mΩ i z rozdzielczością 0,1 mΩ wystarcza prąd zaledwie 20mA.
    Zobacza jakie ma parametry:

http://www.ndn.com.pl/katalog/hameg/pdf/hameg_hm8014.pdf

I nadal twierdzisz, że potrzeba aż 10A do pomiaru ? :) Skoro Niemcy zrobili to na 20mA to przy 20mΩ wystarczy 200 mA, nie sądzisz ?

Cytat:
    5. Zadne "zwykle diody"! Musza byc ultra-fast! I zapiete dokladnie tak, jak napisalem. Widac, ze nie rozumiesz zasady indukcji Faraday'a.
    Nie widze bazy do kontynuacji w tym stylu.

Na schemacie podałem diodę typu Transil i gdy zobaczysz schematy zasilaczy impulsowych sieciowych to przekonasz się że są właśnie tam stosowane.

Cytat:
    Zapewni.

Przecież cały czas piszę o tym, że do pomiaru wystarczy np. 100 mA ze stabilizatora liniowego a nie 10A z impulsowego ! Twierdzenie o rzekomej "oszczędności" baterii jest błędne bo wystarczy zrobić prosty bilans mocy:

Załóżmy że rezystor mierzony (Rx) ma 0,01Ω a przewody prądowe pomiarowe również po 0,01Ω.
    Przy prądzie pomiarowym 10A wydzieli się w mierzonej rezystancji:

Prx = I²R = 100 * 0,01 = 1W

Moc tracona w przewodach pomiarowych: Ppw = 100 * (0,01 + 0,01) = 2W.

Zatem moc pobierana z przewornicy będzie 3W. Jeśli nawet posiada ona 95% sprawność to moc pobierana z baterii będzie równa:

Pb = 3 / 0,95 = 3,15W

A teraz przypadek gdzie mierzymy prądem 100 mA ze zródła prądowego liniowego:

Moc tracona w rezystancji mierzonej:

Prx = I²R = 0,01 * 0,01 = 0,1 mW

Moc tracona w przewodach prądowych pomiarowcych:

Ppw = 0,1² * (0,01 + 0,01) = 0,2 mW

Napięcie na wyściu źródła prądowego będzie zaledwie 3mV więc można to pominąć. Ponieważ układ jest zasilany z 12V i pobiera 0,1A z baterii więc moc tracona w źródle prądowym będzie 1,2W. W sumie tracona moc całkowita będzie 1,2003W.

I teraz porównajmy:

Moc pobierana z baterii w układzie z zasilaniem impulsowym i prądem 10A:

3,15W

W drugim układzie: 1,203W.

I to ma być oszczędność baterii ? Widać, że nie rozumiesz prawa Ohma :)

• #43 12 Lip 2008 16:49
    nemo07
    Poziom 36  

kablarz napisał:
    11. Nie rozumiesz, o czym tu mowa. Poszesrzenie zakresu w dol do 20mΩ. Wymaga ono zrodla 10A.

Nie wiem czy dobrze myśle ale niekoniecznie trzeba osiągnąc prąd 10A żeby mieć rozdzielczość 10µΩ wystarczyło by chyba zastosować mili woltomierz 4,5cyfry 200mV prąd 1A i cel osiągnięty
    Policz sobie:
    10uΩ * 1A da 10uV DC na wejsciu WO. Takie wartosci trudno jest stabilnie wzmacniac.
    No, ale jesli potrafisz ... Trzymam kciuki.

Co do tego "gaszenia luku", bo widze, ze nie dotarlo, a ja tez napisalem cos lunatycznego :wink: :
    Diody o ktorych pisalem nalezaloby zmontowac na czyms w rodzaju zwory, ktora bylyby "zwierane" zaciski badanego uzwojenia. Dopiero do tak "rozbrojonego" uzwojenia nalezaloby przylaczac uklad pomiarowy. W odwrotnej kolejnosci nalezaloby tez odlaczac: najpierw uklad, potem zwore. I nie bedzie zadnych lukow.
    Tak wiec dwie, a nie cztery diody sa tu potrzebne.
    Ale ponadto identyczne pary diod beda potrzebne na obydwu parach kabli dla zabezpieczenia ukladu na wypadek, gdyby "zwora" nie kontaktowala.
    Czyli lacznie trzeba szesc ultra-szybkich diod.

• #44 12 Lip 2008 17:20
    kablarz
    Poziom 12  

nemo07 napisał:
    kablarz napisał:

Policz sobie:
    10uΩ * 1A da 10uV DC na wejsciu WO. Takie wartosci trudno jest stabilnie wzmacniac.

Właśnie ze nie potrafię zbudować takiego wzmacniacza ,nie potrafię zbudować źródła prądowego 10A Pewnie jak bym posiadał taką wiedze tobym nie zakładał tego tematu. potrafię zbudować źródło 1A o jako takich parametrach.Dlaczego myślisz ze ja chce wzmacniać te 10mV jeśli zastosował bym mili woltomierz 4,5cyfry 200mV to pełne wskazanie tego miliwoltomierza dla 200mV było by takie 199.99mV to dla 10µV było by 00,01mV Jeśli źle myśle poprawcie mnie

• #45 12 Lip 2008 17:27
    nemo07
    Poziom 36  

kablarz napisał:
    Dlaczego myślisz ze ja chce wzmacniać te 10mV jeśli zastosował bym mili woltomierz 4,5cyfry 200mV to pełne wskazanie tego miliwoltomierza dla 200mV byli by takie 199.99mV to dla 10µV byl by 00,01mV Jeśli źle myśle poprawcie mnie
    Nie studiowalem danych takich 4,5-cyfrowych chipow. Jesli sa dosc stabilne (male niepewnosci wskazan - dryfty itd.), to faktycznie nie potrzebujesz wzmacniac i jeden problem z glowy.

• #46 12 Lip 2008 17:31
    kablarz
    Poziom 12  

A co myślicie o tym co ja zrobilem schemat w załączniku

Dodano po 3 [minuty]:

Na myśi miałem ICL7129 cos takiego znalazłem

• #47 12 Lip 2008 17:47
    kekon
    Poziom 17  

Cytat:
    Policz sobie:

Najpierw piszesz o 20mΩ potem o 10µΩ. To duża różnica. W praktyce rezystancja uzwojenia dużego trafo energetycznego będzie w granicach kilku miliomów..kilkaset miliomów więc tym bardziej nie trzeba aż 10A do takiego pomiaru.

Cytat:
    Czyli lacznie trzeba szesc ultra-szybkich diod.

Nie muszą być ultraszykie, gdyż mamy do czynienia z indukcyjnościami rzędu henrów. Do tego celu wystarczą diody Schottky.
    Do zabezpieczania np. tranzystorów sterujących silnikami, cewkami, przekaźnikami stosuje przeważnie nawet zwykłe diody. Dopiero przy wysokiej częstotliwości jakie panują w zasilaczach impuslsowych są konieczne szybkie diody.

Cytat:
    Nie studiowalem danych takich 4,5-cyfrowych chipow.

I dlatego upierasz się przy 10A.

• #48 12 Lip 2008 17:59
    nemo07
    Poziom 36  

kablarz napisał:
    A co myślicie o tym co ja zrobilem schemat w załączniku
    ...
    Na myśi miałem ICL7129 cos takiego znalazłem
    Nie widac zalacznika.
    ICL7129 ma zakres min. 200mV, wiec jesli chcesz 10uV rezolucji i zakres 20mΩ, musi byc:
    albo zrodlo 1A i wzmacniacz 10x, albo zrodlo 10A (tanszy i prostszy wariant).
    Obawiam sie, ze niczego lepszego na 4,5 cyfry nie znajdziesz.

• #49 12 Lip 2008 21:52
    kablarz
    Poziom 12  

zakres 20mΩ wydawał mi sie konieczny przy zastosowaniu miliwotomierza 3,5 cyfry a przy 4,5 rozdzielczość pomiaru była by zadowalająca mnie schemat jest w załączniku trochę wyżej https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=304357

Dodano po 5 [minuty]:

A przy ICL7129 +10A lub wzamcniacz x10 to chyba by wyszła rozdzielczość 1µV to już nie dlamnie może ktoś inny się porwie na to ja za głu........ jestem:)

• #50 12 Lip 2008 22:02
    Quarz
    Poziom 43  

kablarz napisał:
    zakres 20mΩ wydawał mi sie konieczny przy zastosowaniu miliwotomierza 3,5 cyfry a przy 4,5 rozdzielczość pomiaru była by zadowalająca mnie schemat jest w załączniku trochę wyżej https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=304357

Dodano po 5 [minuty]:

A przy ICL7129 +10A lub wzamcniacz x10 to chyba by wyszła rozdzielczość 1µV to już nie dla mnie może ktoś inny się porwie na to ja za głu........ jestem:)
    Na schemacie, do którego tu podałeś linkę, nie ma podanych wartości elementów.
    Wobec powyższego, taki schemat nie jest wiele wart... :cry:
    W załączniku, moim, zamieniłem Twój dokument DOC na PDF, by było łatwiej go oglądać (Twój nie mieści się na ekranie i nie można go skalować).

• #51 13 Lip 2008 12:30
    kablarz
    Poziom 12  

Zamieszczam wartości elementów, dobierałem je na czuja
    R1-125 R2-12,Ω R3-1,25Ω R4-1,25Ω R5-50k R6 100Ω R7- 100Ω R8-91k R9-120k R10-2,2k
    C1-100µF/16V C2-100µF/16V C3-1000µF/35V
    D1-BY399 D2-1N4148 D3-1N4148 D4-LED(czerwona) D5-BY399 D6-BY99 D7-1N4001
    T1-IRFZ 9540 T2-IRFZ44N T3-IRFZ44N (takie miałem)
    U1-LM317
    przekaźnik styki 16A (FINDER)
    miliwoltomierz na ICL7106

Dodano po 19 [minuty]:

Czy któryś z Panów podjął by się zbudowania Miliwoltomierza na ICL7129 oczywiście odpłatnie. Jakoś wątpię, że ja poradzę sobie albo przynajmniej płytkę zaprojektować ?

• #53 18 Lip 2008 19:35
    kablarz
    Poziom 12  

Wiem, że przy moim stanie wiedzy zabrzmi to śmiesznie, ale kupione nie daje takiej satysfakcji jak własna konstrukcja. Spróbuję zrobić, tylko przy tym ICL7129 boję się o poprowadzenie mas. Szczerze, to nie mam za bardzo w czym płytki zaprojektować, bo resztę to jakoś dałbym radę.

• #54 30 Lip 2008 14:08
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Widzę, że temat nie został zamknięty, więc proponuję powrót do "źródeł", czyli do wzmacniacza nieodwracającego, x10, na powszechnie dostępnych elementach. Spełni on te niezbyt wygórowane wymagania bez sięgania do "kosmicznych" rozwiązań.

kablarz napisał:
    woltomierz chcę wykorzystywać do pomiaru rezystancji.
    Wykorzystuję ten " przyrząd " do pomiarów transformatorów jako tester i w zasadzie dokładność nie ma aż takiego znaczenia liczy sie rozdzielczość i powtarzalność pomiarów

:D