Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon - dodatkowy moduł z triakami

08 Lip 2008 23:13 3870 20
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich. Posiadam kolorofon c-333c i chciałbym podłączyć do niego żarówki 60W 230V. Nie chciałbym przerabiać środka i wymieniać trafa ani tranzystorów. Myślałem nad dodatkowym modułem z trzema triakami sterowanymi z kolorofonu. Czy dało by rade zrobić coś takiego ? I mam prośbę o schemat i opis części do kupienia :P pozdrawiam i z góry dziękuje...
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 42  
    Dodatkowy moduł może tylko być sterowany za pomocą optotriaków + triaki.

Schemat to układ discolitez (moduł wykonawczy optotriak + triak)
  • Poziom 12  
    czyli triak nie może być sterowany sygnałem z kolorofonu ? Nie zabardzo wiem o jaki schemat chodzi ...
  • Poziom 12  
    Chodzi ci o ten schemat ? : Kolorofon - dodatkowy moduł z triakami

a podłączyć to mam w tych miejscach :

• Poziom 23  
    Zaraz to nie jest sterownik kolorofonu na 220V tylko na niskie napięcie, zakładam że 12V mam coś w podobie, polecam zrobić taki myk:
    Ze wpinasz optotriaka w miejsce bazy tranzystora mocy, czyli takie coś

albo
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Właśnie tak zrobiłem. A jak podłączyłem się na wyjściu tranzystora sterującego tyrystorem to jakoś nie chciało działać. A teraz kolorofon myka jak nic :P Dzieki wielkie i pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jakiej mocy rezystory zastosować (ile wat) ?
  • Poziom 23  
    przed triakami starczy 0,125w
  • Poziom 10  
    Zrobiłem wszystko jak pokazałeś na schemacie https://obrazki.elektroda.pl/39_1215941530.jpg zastosowałem optotriaki MOC3041 ale gdy podłącze pod źródło dźwięku to żarówki nie reagują tylko czasem zapalą się przy wyłączaniu lub włączaniu. Co może być przyczyną ? Dodam jeszcze, że wylutowałem z płytki tyrystory i od bramki na płytce podłączyłem kabelkiem pod optotriak, czy to może mieć wpływ na to ?
    Proszę o szybką odpowiedź z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    a masz podobny kolorofon, to mruganie, podczas załączania to tak jak trzaski w głośnikach podczas włączania wzmacniacza, coś źle jest w kolorofonie, sprawdzałeś biegunowość optotriaka?
  • Poziom 10  
    Starczy rezystor 680 Ohm ?
    Rozumiem, że pisząc wyjście masz na myśli bramkę na płytce PCB, tak ?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Jeśli wywaliłeś tego TyRystora <przykracany na nakrętkę 13> to podłącz pod tranzystor sterujący, a dokładniej nóżkę który podłączona jest z bramką triaka prawdopodobnie Korektor, na razie spróbuj zastosować zwykłą Led jeśli będzie świecić, chodzić nie wiem czy na pewno, ponieważ mągą byc zbyt małe napięcia, diodę podłączaj z nisko omowym <ok100> rezystorem to bez problemu podłączaj "MOC" taki czyli 680 rezystor wystarczy.
  • Poziom 10  
    Tyrystory wlutowałem z powrotem więc nie ma problemu. Czy ma to wyglądać tak:
  • Poziom 23  

jak nie działa to mogą być złe podłączone biegunowości
  • Poziom 10  
    Czyli bramka kolorofonu ma być podłączona pod anodę optotriaka, a anoda kolorofonu przez rezystor pod katodę optotriaka ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    hmm widać po schemacie ze masa jest spolaryzowana dodatnio... wiec zrób jak ci pokazałem, jak nie top odwrotnie podłącz wejście optotriaka, jak ta opcja tez nie działa to juz coś innego sie stalo
  • Poziom 10  
    No właśnie nie działa ;( ja już nie wiem co robić
    jak podłączyłem kilka diod na wyjściu na lampy to chwile mrugały a później się spaliły
    Co robić ?
  • Poziom 23  
    hmm czyli mrugały, to już dobry sygnał, a ze się spaliły to oznacza ze nie maiły rezystora lub był ale miał za małą rezystancję, skoryguj to daj daj ok 1k om, opto triack tez mógł sie spalić <po stronie pierwotnej>