Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mp3 z bateri AAA na baterie od telefonu

LifeMaster 08 Lip 2008 23:14 2526 14
  • #1 08 Lip 2008 23:14
    LifeMaster
    Poziom 9  

Dzień dobry. Mam taki mały problem gdyż chce zmienić zasilanie odtwarzacza MP3 z baterii AAA (1,5V) na baterie od telefonu Sony Ericsson T630(3,6V) Tylko Nie wiem jakiego rezystora użyć żeby MP3 się nie spaliło. Czy może mi ktoś pomóc I czy coś jeszcze będzie potrzebne do takiego przejścia?

0 14
  • #2 08 Lip 2008 23:28
    mkpl
    Poziom 37  

Są dwa sposoby ;) jeden trydniejszy drugi dosyc prosty
    Pierwszy urzyc LM317 i krecąc potencjometrem ustawisz sobie wymagane napiecie. Choc tym sposobem to lepsze efekty uzyskasz z akumlatorkiem AAA

Drugi sposob wydajniejszy to zbudowanie prostej przetwornicy ktora ma lesza sprawnosc jak stabilizator i dluzej podziała.

Sam osobiście zrobił bym to w ten sposob ze pominoł bym wewnetrzna przetwornice z 1.5V do 5V i podłaczył się przetwornica z 3.6V na 5V ale to juz musiał byś mieć pojecie o elektronice

0
  • #3 08 Lip 2008 23:59
    megao
    Poziom 23  

Rozwiązanie z rezystorem kiepsko się sprawdzi, nie wykorzystasz dobrze energii akumulatorka. Lepiej pomyśl o przetwornicy impulsowej.

Jednak jeśli upierasz się przy rezystorze to liczysz z prawa Ohma - spadek napięcia dzielony przez prąd pobierany przez playera.

0
  • #4 09 Lip 2008 00:12
    LifeMaster
    Poziom 9  

Co do tej przetwornicy to ile ona może kosztować i czy ma duże rozmiary?? I Jak ją podłączyć żeby działało??

0
  • #5 09 Lip 2008 00:23
    megao
    Poziom 23  

Koszt to kilkanaście złotych. Podłączenie zależne od sterownika jaki wybierzesz. Gabaryty niezbyt duże, aczkolwiek mogą mieć znaczenie w przypadku playera.

0
  • #6 09 Lip 2008 01:04
    oj
    Poziom 42  

megao napisał:

Jednak jeśli upierasz się przy rezystorze to liczysz z prawa Ohma - spadek napięcia dzielony przez prąd pobierany przez playera.

I upali odtwarzacz w trybie Stan-by.

Nie wiem po ci to robić jak by nie było akumulatorów AAA o pojemności 1000mA na rynku i ładowarek do nich.

Aby ten aku. z Sony Ericsson T630 naładować to trzeba mieć (robić) specjalną ładowarkę; sam zasilacz (ładowarka) od telefonu nie wystarczy.

----
    Z przetwornica to się zaplącze i w ogóle nie zrobi.

Jest taki układ np. jak LP2951, 8-mio nóżkowe maleństwo, dwa rezystory i jest 1,5V

0
  • #7 11 Lip 2008 12:47
    LifeMaster
    Poziom 9  

Megano: Czy jak kupię takom przetwornice to będzie na niej jakaś instrukcja jak podłączyć?? I jak nazywa się taka przetwornica na takie napięcie(jakiś numerek ma)??

Oj: Mógłbyś przybliżyć trochę temat tego LP2951 i rezystorów do niego jak by to podłączyć i jakby to działało. Już szukałem w goglach o tym LP2951 i trochę nie kumam tych schematów.

0
  • #8 11 Lip 2008 13:09
    mkpl
    Poziom 37  

Oj masz w sumie racje choć przetwornica nie jest zmowu tak bardzo skomplikowana i nie pobiera dodadkowo energii by wydzielic ja niepotrzebnie w postaci ciepla.
    Ja bym zrobił uklad na MC34063A wszystkie elementy ogolno dostepne są. Co sie tyczy LP2951 to sprawa jest bardzo prosta choć łatwiej bedzie zdobyc miniaturowego LM317.
    Lecz najprostrzym rozwiazaniem wydaje mi się połaczenie szeregowo 3 diod prostowniczych co da wymagany spadek 2.1V

0
  • #9 11 Lip 2008 15:03
    oj
    Poziom 42  

Ale o jakich tu mowa stratach przy przeciętnym poborze prądu ca. 25mA.

Tu chodzi o maksymalne wykorzystanie energii (jednocześnie niskiego napięcia) akumulatora i tutaj LDO jak najbardziej się nadaję.
    Można też zrobić stab. LDO na elementach dyskretnych - schemat jest na forum.

MC34063A się nie nadaje bo ma niskie minimalne napięcie pracy 3V; ale można zrobić na dużo nowocześniejszej jakiejś miniaturowej przetwornicy.

LM317L jak najbardziej ale napięcie we-wy na dość duże za to łatwo dostępny

LP2951 jest dostępny w:
    http://www.semiconductors.com.pl/

0
  • #10 11 Lip 2008 15:25
    -RoMan-
    Poziom 42  

Użycie stabilizatora liniowego to strata ponad połowy energii.

3V konieczne do pracy MC34063 to akurat nie jest wada w tym przypadku. Wadą jest duże napięcie nasycenia klucza, całkowicie dyskwalifikujące ten układ w tym zastosowaniu. Po prostu jego sprawność byłaby niewiele wyższa od stabilizatora liniowego. Sytuację znacznie poprawiłoby użycie zewnętrznego klucza PNP (saturated switch).

Osobiście użyłbym i tak LM3578A - ze względu na łatwą implementację zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora (str. 9 rys. 8 PDFa).

0
  • #11 11 Lip 2008 16:13
    mkpl
    Poziom 37  

Co mysicie o podniesieniu napięcia z tych 3.6V na 5V i zasilenie mp3 z usb? Pobór prądu powinien być znacznie mniejszy jak z baterii

0
  • #12 11 Lip 2008 18:04
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jesli tylko urządzenie potrafi skorzystać z takiego zasilania. W każdym razie sprawność przetwarzania w tą stronę byłaby trochę lepsza niż step-down.
    Tylko, żeby to wszystko poprawnie policzyć i zaprojektować, trzeba znać rzeczywisty pobór prądu.

0
  • #14 14 Lip 2008 11:04
    LifeMaster
    Poziom 9  

Dzięki megano za linki a czy będzie mi jeszcze coś potrzebne oprócz tej przetwornicy? Jeśli tak to co i jak to wszystko zmontować gdzie jaki przewód przylutować bo niezbyt znam się na oznaczeniach z tego pdfa

0
  • #15 14 Lip 2008 23:54
    Fyszo
    Spec od GSM

Zasadnicze pytanie: czy ten mp3 player ma ładowanie, czy się wymienia baterie?
    PS nie widzę najmniejszego sensu dorabiać takiego cuda. Bateria większa od całości urządzenia, pewnie stara i jak ma ponad 50% pojemności to cud. Liniowe stabilizatory zbiją 2V na baterii która ma 900mAh (nówka) podczas gdy zwykły AAA akumulatorek ma tyle samo. Cena przetwornicy wyniesie więcej co ten akumulatorek. Wewnątrz mp3 i tak jest jednostka PMU co podbija do 2,8/3,3/5V.

0