Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[problem] Stary ruski tv

shadow_no 17 Lut 2004 15:38 1162 10
  • #1 17 Lut 2004 15:38
    shadow_no
    Poziom 11  

Witam,
    posiadam stary telewizor z którym od dłuższego czasu mam problemy... Pierw nawalił potencjometr to wymieniłem, później przepalił mi się rezystor to również wymieniłem, ale teraz po włączeniu go, pojawia mi się tylko "tęcza", i tylko na samym dole jest bardzo słaby obraz... Po znalezieniu jakiejś stacji, jest tylko dźwięk lecz nic pozatym, od czego to może być ? Lampa ?

Jeżeli chodzi o elektronikę to nie znam się na niej za dobrze dlatego liczę na Waszą pomoc...

Pozdrawiam.

0 10
  • #2 17 Lut 2004 16:29
    rtv.service
    Poziom 28  

Lubie takie stare, pachno one dobrymi czasami, niestety pomoc pszez odlegloszcz jest utrudniona. Myszle, w tym tv cosz z odchylaniem pionu, ale jezeli to jest tv lampovy, to raczej jurz zabytek a nie televizor, i vart tez niezaduzo, jeszcze, morze za 10-20 lat bendze wart wiencej...

0
  • #3 17 Lut 2004 17:50
    Fazii
    Poziom 32  

Ostrość, sprawdź iskrownik, ewentualnie powielacz.

0
  • #4 17 Lut 2004 18:10
    shadow_no
    Poziom 11  

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi ale jak już mówiłem jestem "zielony" jeżeli chodzi o elektronikę i mam takie pytanie do Faziiego... Jak mogę sprawdzić iskrownik lub powielacz ?

0
  • #5 17 Lut 2004 18:21
    Piotr W.
    Poziom 19  

z sentymentem do zabytków pytam: jaki to jest model ?

0
  • #6 17 Lut 2004 18:26
    Fazii
    Poziom 32  

Iskrownik jest (prawdo podobnie, bo nie podałeś modelu) w podstawce kineskopu, bardzo często śniedziały i przebijały. Powielacz raczej ciężko sprawdzić, najlepiej podstawić. Ja sprawdzam tak: Odpinam przewód ostrości i po mału (na włączonym odbiorniku) zbliżam do masy, jak jest sychy "strzał" WN (stałe) to zakładam, że jest dobry, a jak sypnie łukiem (zmienne) to do luftu :)

0
  • #7 17 Lut 2004 19:35
    zbych m
    Poziom 17  

Po pierwsze: czy ekran świeci i czy daje się rozjaśniać, bo jeżeli tak to możesz sobie darować rady Faziego. Jeżeli nie to trzeba sprawdzić najpierw układ odchylania poziomego aby uzyskać na ekranie przynajmniej poziomą kreske, a następnie pionowego i do tych czynności radziłbym nie zabierać sie samemu jeżeli Ci życie miłe.
    Po drugie: jeżeli ekran świeci to zaczynamy szukać sygnału. najlepiej jest mieć jakiś generator sygnału i zaczynając od wzmacniacza wizji podążać w kierunku anteny lokalizując uszkodzony zespół.
    Po trzecie: dopiero jak mamy obraz zabieramy się za szukanie i naprawianie toru fonii.
    A tak na wszelki wypadek to zawsze powinna być przy tym druga osoba która w razie czego wyrwie wtyczkę z gniazdka gdyby cię prąd popieścił.

0
  • #8 17 Lut 2004 19:53
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

A końcu o jaki to telewizor, chodzi o nażwę, bo tych soviet union było co najmniej kilkanaście typów.

0
  • #9 17 Lut 2004 22:19
    shadow_no
    Poziom 11  

A więc jak już wspominałem na obudowie piszę coś Rosyjskimi znakami, ale oprócz tego znalazłem "U-4310".

Cytat:

Po pierwsze: czy ekran świeci i czy daje się rozjaśniać, bo jeżeli tak to możesz sobie darować rady Faziego

Tak, świeci i daje się rozjaśnić & przyciemnić (wymieniałem potencjometr bo niedawno mi się spalił).
    Cytat:

jeżeli ekran świeci to zaczynamy szukać sygnału.

Niestety nie mam czym :-( . Ale widzę że będę musiał zakupić, bo zapewne do nie jednej rzeczy mi się przyda.

I jeszcze raz dzięki za odpowiedzi...
    btw: ile może kosztować taki generator ?

0
  • #10 17 Lut 2004 22:47
    Piotr W.
    Poziom 19  

ot problem

siegodnia rebiata nie gawari pa ruski
    kurcze :-( a ja wyszedłem ze wprawy w pisaniu

to oczywiście mały żart

0
  • #11 17 Lut 2004 23:11
    zbych m
    Poziom 17  

Do sprawdzenia wizji po niskiej częstotliwosci wystarczy zwykłu multiwibrator na około 400 Hz zrobiony na dwóch bramkach który da na ekranie 8 biało-czarnych pasów, natomiast do pcz potrzebny jest multiwibrator na częstotliwość 16-19MHz którego druga harmoniczna wchodzi w pasmo pcz kluczowany sygnałem 400Hz co również daje te same pasy. Miałem kiedyś taki zrobiony na układzie 7400 zasilany z płaskiej baterii i bardzo dobrze się sprawował.

0