Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa kabla aux do monitorów Jack-XLR Męski

Dziub-Dziub 09 Jul 2008 08:41 7828 20
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    Witam :)
    Pytanie banalne ale nie daje mi spokoju.

Jak jest zbudowany kabel aux do monitorów?? Czy jack jest stereo czy mono?? I ile żył ma taki kabel?? jeśli trzy a jack jest mono to jak to podłączyć??

Pozdro :)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    fullsound
    Level 15  
    Cześć,
    Kabel jest tak prosty jak twoje pytanie ;-)
    Jack powinien byc MONO, kabel dwużyłowy. We wtyczce XLR zwierasz po prostu dwa styki (1 i 3) jako masę/ekran, a sygnał właściwy idzie stykiem nr2. Podłączenie Jacka MONO chyba jest już jasne ;-)
    W razie czego rysunek XLRa chyba znajdziesz ;-)

pozdrawiam,
    Jarek
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    dzięki bo gdzieś tu wyczytałem, że gniazda aux w mikserach są symetryczne i myślałem, że może potrzeba jack stereo :)
    fullsound
    Level 15  
    Być może ktoś ma AUXy symetryczne - ja u siebie (Konsola H&K Target16+4) używam takich właśnie kabelków i wszystko działa. Nawet nie zastanawiałem się jakie są te wyjścia ;-) Wpinam to w powroty Pyty i wszystko śmiga.
  • Helpful post
    William Bonawentura
    Level 33  
    Dziub-Dziub wrote:
    dzięki bo gdzieś tu wyczytałem, że gniazda aux w mikserach są symetryczne i myślałem, że może potrzeba jack stereo :)

Zdecydowanie lepszy będzie kabel symetryczny. Czyli XLR, kabel dwie żyły + ekran, JACK trójstykowy. W zasadzie każdy współczesny mikser ma wyjście JACK przynajmniej o symetrycznej impedancji (styk R połączony z masą przez rezystor). Okablowanie "jack mono" stosuje się w zasadzie tylko do instrumentów.
  • Helpful post
    Farad1985
    Level 21  
    Ja bym nie wysyłał sygnału niesymetrycznego na pytę, może nieźle brumić. Pozatym prawie wszystkie konsole maja symetryczne auxy.
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    znaczy ja to myslałem, ze zawsze mogę przez di-box na monitory polecieć :D
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Po co diboxa, szkoda tracić na jakości sygnału. Każde dodatkowe urządzenie to zniekształcenia, fazowe, harmoniczne, częstotliwościowe itd. Nawet najtańsze behringery mają chyba wszystkie wyjścia symetryczne. Najlepiej zrobić sobie krótkie przejściówki Jack TRS (dla niektórych stereo) - XLR połączyć pin 1 masa, pin 2 końcówka pin 3 pierścień, i używać te przejściówki i dalej tylko XLR. To najwygodniejsze rozwiązanie. Trzeba tylko zwrócić uwagę że nie wszystkie wejścia wzmacniaczy zwłaszcza tych tanich i DIY posiadają wejścia symetryczne jack i tam trzeba zastosować jack TS (mono)
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    dobra już wszystko jest dla mnie jasne :D:D:D

Dziękuje :)

Temat można zamknąć

Dodano po 22 [minuty]:

Albo jeszcze nie :/
    Bo dowiedziałem się ze mikser który chce kupić Allen&heath gl2400-16 ma niesymetryczne auxy :/ i Co w takim wypadku zrobić??
    malutki000
    Level 17  
    lutujesz tak jak w drugim poście ci kolega wytłumaczył
    Farad1985
    Level 21  
    A kto Ci tak powiedział, niemożliwe żeby miał niesymetryczne Auxy.

Dodano po 5 [minuty]:

Chyba jakiś imbecyl to wymyslił, że są niesymetryczne, musza być, i ti jeszcze w konsoli takiego producenta, to ja w Soudcrafcie MPM 12/2 mam symetryczne Auxy.
    miszkoo
    Level 28  
    Allen&heath gl2400-16 i niesymetryczne AUX'y to się gryzie ze sobą. Kolego ten stolik ma na 99% symetryczne AUX'y. Ta firma by sobie na to nie pozwoliła.

Poza tym zastosowanie symetrycznego kabla w niesymetrycznych sprzętach nic nie zmienia po zazwyczaj mają już mostek zrobiony w wtykach. A poza tym co to jest za problem w razie czego kawałeczek drucika miedzianego i lutownica a jak lutownicy nie ma to nawet na skrętkę w wtyczce.
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    tak mi napisał pracownik fabryki dźwięku i nawet podał mi inne rozwiązanie symetryczne przez subgrupy. Musze się dokładnie upewnić. Ma ktoś specyfikacje tego stołu??

Dodano po 3 [minuty]:

i sorry, że takie pytanie na boku wpadłem przez przypadek na taką stronę i cena tego modelu 32In mnie rozwaliła wow.

http://www.sweetwater.com/store/detail/GL2400-32/

Jakie dodatkowe opłaty trzeba zrobić przy kupowaniu ze stanów, ze może się to zrobić nieopłacalne??
    Farad1985
    Level 21  
    On ma na 99% symetryczne wyjścia. A pracowników sklepów muzycznych sam sprawdzałem, i opowiadali czasem takie głupstwa, że hej... np. dzisija dzwonię do sklepu muzycznego Gamma i pytam właśnie o te wyjścia symetryczne. A koleś po drugie stronie telefonu mówi tak:

"a co to znaczy wyjścia symertyczne...??" odpowiedział na moje pytanie, pytaniem. Więc o czym mowa.... Więc drodzy koledzy uważajcie na kompetencje sprzedawców w sklepach muzycznych bo czasem mają znikomą wiedzę i nie odróżniają Jacka od XLR-a... Tacy szpece jak z koziej d**** trąba.

Dodano po 4 [minuty]:

A specyfikacja jest na stronie producenta, i jest też schemat blokowy tej konsoli.

Pod adresem: http://www.allen-heath.com/DL/gl2400_blockdiagram.pdf
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    "Stereo channels shall be provided with 6 post-EQ auxiliary sends on rotary controls, with each auxiliary fed in mono; internal jumpers to enable auxes 1, 3 and 5 to be fed from the left channel and auxes 2, 4 and 6 from the right; pre/post fade switch for aux 1-4 and another for aux 5-6; balance control to adjust between left(odd) and right(even) signals; mute switch for all aux sends and post fade"

z tego mi chyba wynika, że jednak sa niesymetryczne :/
    Farad1985
    Level 21  
    Zobacz na schemat blokowy! Nie umiesz go czytać?
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Na schemacie blokowym wyraźnie widać że wyjścia z takiego miksera są symetryczne, tak jest chyba że ktoś coś przerabiał.
    Niesymetria tych wyjść deklasyfikowała by mikser na starcie, jeżeli chodzi o większe imprezy. Skoro najtańsze miksery posiadają wyjścia symetryczne (1-2 kanałowe!), znaczy to że taki jest standard i poniżej niego się nie schodzi.

Dlatego piszę żeby uważać z tanimi wzmacniaczami i DIY, bo czasami nie zwierają pierścienia jacka do masy i kolumna albo nie gra, albo gra słabo, albo w ogóle jakieś jaja się robią ciężkie do przewidzenia. Ale większość wzmacniaczy posiada wejścia symetryczne.

I jeszcze fragment ze specyfikacji:
    Quote:
    Aux 1-6 output

TRS impedance balanced <75 ohm, -2dBu, +20dBu max
    Electronic balance option <75 ohm, +4dBu, +26dBu max

I tylko wyjście słuchawkowe nie jest wyjściem symetrycznym.

No i widać że dla niektórych jack = niesymetria. No cóż tak samo można sprzedawać nagłośnienie ogórki czy ciuchy. Wielu mamy "specjalistów".
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    znaczy jak dwie linie dochodzą do output to symetryczny? Czyli jest nadzieja :D
    Farad1985
    Level 21  
    Na 1000000% ma symetryczne wyjścia Aux! Dalej nie umiesz czytać schematu blokowego???
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    goń się spytałem się tylko czy go dobrze interpretuję ok?? Nie każdy jest taki super jak ty :/

Dodano po 24 [sekundy]:

temat do zamknięcia :0 Dzięki co niektórym :)
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Tak stosuje się dwa symbole. Albo taki jak tym schemacie czyli dwa złączone trójkąty z jednym wejściem i 2 wyjściami, lub jeden trójkąt z jednym wejściem i dwoma wyjściami.
    To nie nadzieja tylko pewnik.
    Balanced - symetrycznie. Zacytowałem fragment instrukcji.
    TRS - jack Tip Ring Sleve czyli 'stereo'

Mikser ten ma 2 rodzaje symetrii, przełączaną w środku miksera. elektroniczną (napięciową) i impedancyjną. Dla osób które tego nie rozumieją nie ma potrzeby zaglądać do środka.

Zrobienie symetrii to kwestia jednego scalaka (za 50gr w detalu, lepszy za 1zł) i kilku rezystorów (5gr detal). Czyli koszt znikomy w porównaniu z ceną całego miksera a jakość o półkę wyżej.