Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o rezystor w obwodzie.

surfer11 09 Lip 2008 15:53 1474 10
  • #1 09 Lip 2008 15:53
    surfer11
    Poziom 9  

Witam. Potrzebuje wstawić rezystor 0,5oma w obwod elektryczny (obwód dmuchawy samochodowej ale to chyba nie istotne). Chodzi o to zeby ten rezystor wytrzymal okolo 20W i nie nagrzewal sie za bardzo (efektywnie odprowadzal cieplo). Czy da sie cos takiego kupic?? W tym momencie sklecilem sobie to 0,5oma z rezystorów 1-omowych, 2Watowych. I troche ich jest i wszystko sie cholernie grzeje...Czy istnieje mozliwosc zmniejszenia tego grzania?? A moze jakies inne rozwiązanie proponujecie?? Dodam ze zadaniem tego rezystora jest ograniczenie prądu na dmuchawie.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam.

0 10
  • #2 09 Lip 2008 16:00
    bartek_j
    Poziom 35  

Wstaw regulator PWM.

0
  • #3 09 Lip 2008 16:07
    surfer11
    Poziom 9  

No wlasnie to jest sposob. Tylko pytanie czy dostane taki gotowy regulator o zadawalajacych mnie parametrach, czy musze sobie sam zlutowac:):) bo z praktycznej elektroniki jestem poczatkujacy:):) I jaka cena ewentualnie??

0
  • #4 09 Lip 2008 16:13
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

szybciej i prościej wyrwać na szrocie rezystor z jakiegoś auta

0
  • #5 09 Lip 2008 16:16
    surfer11
    Poziom 9  

NIe za bardzo bo akurat fabrycznie tam nie bylo tego rezystora. Sam sobie go wymyslilem, bo silnik dmuchawy pobieral za duzy prad (pewnie ze wzgledu na zuzycie) i jakos chce ten prad ograniczyc. wstawilem rezystor, tylko to sie grzeje za bardzo (musi wytrzymac ok 20W)....

0
  • #6 09 Lip 2008 16:19
    goldwinger

No to podstawić, od np. VW albo opla

0
  • #7 09 Lip 2008 16:24
    surfer11
    Poziom 9  

Co podstawic od VW??rezystor?? nie mam pojecia czy w oplu albo VW akurat jest taki jaki mi potrzebny.. (0,5 oma, 20W tak wyszlo z obliczen i pomiarow). I jeszcze zeby nie grzal sie na tyle ze pali wszystkie plastiki w poblizu:) PWM to chyba dobra sprawa. Ustawie sobie wartosc srednia na wyjsciu taka jaka mi pasuje. A z grzaniem chyba tez nie bedzie tak zle. Tylko taka plytka troche miejsca zajmuje a ja nie mam gdzie jej wcisnac..Rezystor zawsze wejdzie.

0
  • #8 09 Lip 2008 16:24
    bartek_j
    Poziom 35  

Regulator PWM można wypruć np z wkrętarki akumulatorowej. Tylko kwestia prądu / napięcia ewentualnie, ale to też można rozwiązać.

A rezystor wstaw za dmuchawę, do kanału w którym dmuchawa dmucha, będzie miał chłodzenie. Tak to zwykle jest zrobione w fabrycznych rozwiązaniach

0
  • #9 09 Lip 2008 17:08
    Elektron1234
    Poziom 20  

Witam Jedz na jakis szrot i poszukaj LADY W niej w nagrzewnicy na samymdole jest zamontowany przy silniku potrzebny ci rezystor Jest naprawde konkretny Pozdrawiam

0
  • #10 09 Lip 2008 18:56
    surfer11
    Poziom 9  

A mam jeszcze takie pytanie. Znalazlem rezystor mocy PEW o wytrzymalosci 25W. (rezystancja 2 om wiec potrzebuje 4 sztuki aby sobie zrobic 0.5 oma) Są to spore rezystory rurkowe. Orientuje się może ktoś jak mocno to sie grzeje??

0
  • #11 09 Lip 2008 19:06
    Pawel wawa

dosyć sporo, ale tutaj temperatura rozłoży się na te 4 sztuki

0