Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia od trafo w radiu cb

mucha-62 09 Lip 2008 18:51 1645 7
  • #1 09 Lip 2008 18:51
    mucha-62
    Poziom 9  

Witam kolegów proszę o radę mieszkam blisko trafo i mam silne zakłócenia (szumy) w radiu dochodzące nawet do 9 - 10 S antena solarcon 99
    Na maszcie 8 m, razem z budynkiem wychodzi 15m od ziemi, radio IC 751a
    Co mi doradzicie, co zrobić? Jak zlikwidować?
    73!

0 7
  • #2 10 Lip 2008 11:45
    LED's
    Poziom 13  

A może tak filtr selektywny

0
  • #3 10 Lip 2008 12:52
    sp5wcx
    Poziom 33  

Zobacz czy to trafo zakłóca także inne odbiorniki radiowe i telewizyjne. Jeżeli tak, to możesz zgłosić temat do UKE. Przyjadą, pomierzą i napiszą oficjalne pismo do RE żeby usunęli usterkę. U mnie zakłócała linia SN przechodząca niedaleko już od długiego czasu. Temat zgłosiłem oficjalnie, przyjechali swoim wozem pomiarowym, poprosili o asystę panów z pogotowia z lokalnego RE, wykonali pomiary, sporządzili protokół w którym jasno napisali co i jak. RE dostał 14 dni na usunięcie usterki.
    Jeżeli zakłócenia występują tylko na CB to zapomnij. CB jest pasmem niechronionym.
    A tak na marginesie. Skąd wiesz że to trafo zakłóca? Czym i jak to pomierzyłeś? No i ten IC-751 na CB. Lepiej się przed UKE nie przyznawaj że na takim radiu pracujesz.

0
  • #4 10 Lip 2008 18:13
    mucha-62
    Poziom 9  

sp5wcx, Dzięki za odpowiedz i za rade, pytasz się jak stwierdziłem ze te trafo zakłóca, gdy podjadę samochodem pod trafo to na radiu w samochodzie szumy są nie do zniesienia odjeżdżając jakieś 40 m zanikają i tak się dzieje nie tylko u mnie ale u kolegi to samo jak do mnie podjedzie samochodem nie mówię już w domu na radiu IC dla czego mam się ukrywać z tym radiem przed UKE, świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej klasy " B" posiadam
    73 !!

0
  • #5 10 Lip 2008 18:19
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

mucha-62 napisał:
    dlaczego mam sie ukrywać z tym radiem przed UKE, świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej klasy " B" posiadam
    73 !!

Bo wcześniej nie pochwaliłeś się ;)
    Sprawdzałeś czy trafo zakłóca inne odbiorniki domowe ?

0
  • #6 10 Lip 2008 20:18
    mucha-62
    Poziom 9  

Szczerze nie sprawdzałem, ale w TV nie zakłóca mam odbiór satelitarny, ale radio samochodowe tak są zakłócenia, myślałem o zakupie takiego filtra JBCNR400, co wy na to?.

0
  • #7 10 Lip 2008 20:36
    ZGG
    Poziom 27  

To nie trafo ci zakłuca. Ale iskrzenia ,lub jak wolisz uloty z wyspokiego napiecia .Może też być żle domknięty włącznik wysokiego napięcia.W tej trafostacji.Na którego stykach iskrzy. I właśnie to powoduje powstawanie wielu harmonicznych.Sam nic nie zrobisz. Możesz jak ci radzą powyżej, zgłosić zakłucenia. Tam gdzie trzeba.Nie koniecznie CB. Ale w radioodbiorniku.To przecierz ci wolno. CB też wolno mieć. Tylko powinnoo no posiadać homologację.A teraz znikam. Bo czuć tu alkoholem etylowym. A jego smakoszem nie jestem.Pozatym niemam ochoty trafić do kosza.

Popraw błędy ! Nie olewaj czytających.

0
  • #8 11 Lip 2008 11:07
    pietach
    Poziom 22  

Cytat:
    Nie koniecznie CB

Skoro ma licencje "B" to wystarczy, że napisze o zakłóceniach na paśmie 28MHz.

0