Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Unitra T8010

RZezniol 08 Paź 2002 02:09 2434 9
  • #1 08 Paź 2002 02:09
    RZezniol
    Poziom 17  

Witam !

Mam tuner T8010 jest to wersja exportowa mo w oryginale skale 87,5 - 108 ale byl nastrojony na stare pasmo ( ktos kiedys go zestroil na niższe bo było "kopane 8) ) Wiec go przestroiłem spowrotem na wysokie pasmo :).
    Ale tu se pojawia ale w sumie gra ... ale wydaje mi się że słabo cosik odbiera mam sprawdzoną antenę na której inne tunery odbieraja nawet najsłabsze stacje czy to jest p prostu taki typ ze slabo "ciągnie" ??

No i drugasprawa ARCz mi przyciaga do silniejszej stacji :( w sumie pierwszy raz mam taki problem i nie wiem co z tym począć. A denerwuje mnie to bo nawet jak odbieram mocną stacje to i tak mi przyciagnie do mocniejszej "zaraz obok" na skali :(.

Macie na to jakieś pomysły ?

Bede wdzięczny za wszelka pomoc.

Pozdro RZezniol
    Macie na to jakiś pomysł ?

0 9
  • #2 08 Paź 2002 08:44
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mimo Twoich starań może w dalszym ciagu być źle zestrojony(obwód antenowy i w.w.cz) Jeżeli przeciaga ARCZ to należy zmniejszyć wartość kondensatora C350(fabr. 5p6).

0
  • #3 08 Paź 2002 12:25
    RZezniol
    Poziom 17  

Witam

Dzieki za zainteresowanie ...

Ale do rzeczy ...

Zmniejszylem ten 5,6p dopiero przy 2,2p zgubil sie efekt "przeciagania" ARCz.

Co do zestrojenia obwodu w.cz. i antenowego ... to w sumie nie wiem co mam wiecej zestrajac bo minimalne zmiany polozenia rdzenia cewei badź rymera powoduja pogorszenie odbioru.

Dzieki za pomoc...

Pozdrawiam RZezniol

0
  • #4 08 Paź 2002 13:47
    oldboy

Czy możesz opisać jaki był stan przed Twoim przestrojeniem tzn. jakie elementy wymieniałeś, bądź usuwałeś. Przed laty kiedy odbiorniki z pasmem CCIR były przestrajane na pasmo OIRT to wystarczyło dopiąć równolegle do obwodów rezonansowych kondensatory o pojemności ok.27-33pF i lekko skorygować cewką bądź trymerem. Powrót do pierwotnego pasma jest banalnie prosty,wystarczy usunąć te kondensatory i powtórnie dostroić. Jeżeli dokładnie tak to wykonałeś to może zachodzić przypuszczenie,że jest jakaś usterka w głowicy lub dalej (np. w torze p.cz). W przypadku innych zastosowanych przez Ciebie zabiegów głowica może być źle zestrojona. Chcę zwrócić uwagę,że strojenie głowicy bez użycia generatora(a tak najczęściej jest w rzeczywistości) może spowodować ,że pośrednia 10,7MHz powstaje w wyniku mieszania częstotliwości fs-fh a nie (jak powinna) fh-fs. Efektem jest właśnie mała czułość przy dość silnych sygnałach.

0
  • #5 08 Paź 2002 13:50
    fachman

A tranzystorek wzmacniacza wejściowego próbowałeś podstawić?

0
  • #6 08 Paź 2002 20:09
    RZezniol
    Poziom 17  

Powiem to tak w sumie jestem amatorem ale mam male pojecia o temacie ... ale z natury jestem ciekawski i dociekliwy wiec pytam ludzi bardziej doswiadczonych :)

oldboy przy przestrajaniu kierowalem sie standardową procedurą we wszystich układach rezonansowych pozostały tylko warikapy i trymery no i standardowo stroiłem "na słuch" bo nie mam odpowiedniego sprzętu :( dół zakresu cewkami a górę trymerami .

Piszesz że:

" strojenie głowicy bez użycia generatora(a tak najczęściej jest w rzeczywistości) może spowodować ,że pośrednia 10,7MHz powstaje w wyniku mieszania częstotliwości fs-fh a nie (jak powinna) fh-fs. Efektem jest właśnie mała czułość przy dość silnych sygnałach"

Domyslam sie że fs to czestotliwosć sygnału a fh heterodyny ...

Tylko nie mam pjecia jak to zmienić albo sprawdzić na "słuch" aby było OK :).

Dziś jeszcze sprawdze tranzystor na wejściu tak jak sugeruje fachman bo może akurat to on.

Pozdrawiam RZezniol

0
  • #7 08 Paź 2002 21:51
    oldboy

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, a to też nie jest bez znaczenia dla wyciągnięcia odpowiednich wniosków.
    Fh i fs rozszyfrowałeś bezbłędnie. Przyjmijmy,że w Twojej miejscowości na dole pasma(87,5MHz) nadaje stacja X a w górze(108MHz) stacja Y. Jeżeli za stacją Y w górę nie ma stacji X, a przed stacją X w dół jest stacja Y to masz poprawnie zestrojene pasmo(fp=fh-fs=10,7MHz).A tranzystor spróbuj wymienić.

0
  • #8 09 Paź 2002 18:03
    RZezniol
    Poziom 17  

oldboy napisał:
    Czy możesz opisać jaki był stan przed Twoim przestrojeniem tzn. jakie elementy wymieniałeś, bądź usuwałeś.

Tak jak pisałem standardowo wywaliłem kondensatory stałe równolegle z trymerem i warikapem byly to 3 kondensatory tak jak piszesz mialy 27 i 33 pF. zauważyłem jeszcze jeden niepokojujący objaw nie potrafie odebrać bądz co bądź mocnego sygnału PR I które u mnie znajduje sie prawie idealnuie na środku pasma. :((

Podmieniłem tranzystor wejściowy i nić się nie zmianiło byed teraz kombinował z tym mieszaniem częstotliwości :)) . Sprawdze czy jest jak być powinno :)

O efektach poinformuję :)

Pozdro Rzezniol

0
  • #9 09 Paź 2002 19:05
    Autorol
    Poziom 16  

Jezeli to tosamo co T8015, to masz do zestrojenia 3 obwody+heterodyna, jak ją zestroisz na 88-108 to jeden obwód z głowy, słaby sygnał to zapewne złe zestrojenie , między anteną a cheterodyną są 3 obwody przestrajane warikapami, potwierdz mi ze 8015 to to samo co8010 to postaram się jakoś poradzić 0X

0
  • #10 09 Paź 2002 22:09
    RZezniol
    Poziom 17  

Niestety T8010 to nie to samo co T8015 są różnice układowe .
    T8015 to bliżniacza konstrukcja z T3015 i T8045.

Ale mniesza z tym ...

Juz jest wszystko OK nastroiłem jeszcze raz heterodyne ale tym razem postarałem sie najpierw złapac PR I ( 97,9 MHz) środek pasma wypada na 97.75 MHz jak złapałem środek pasma ustawiłem max pozim sygnału ( układ wejściowy i wzmacniacz w.cz.) potem sprawdziłem tylko czy reszta stacji jest w dobrym miejscu :)

Dzięki za Pomoc w sumie zmusiliście mnie do działania a przez praktyke najlepiej się człowiek uczy.

W nowym temacie rozpoczne inny problemik tym razem z tynerem DIORA AS 254 zapraszam do dyskusji :)

Pozdrawiam RZezniol

0