Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Forum Komputerowe - Opinie, spostrzeżenia wnioski

LEM 26 Mar 2016 19:34 223671 349
  • #301 26 Mar 2016 19:34
    310artur
    Poziom 42  

Nie do końca zgadzam się z opinią o tematach niezamkniętych. Po pierwsze zamknięty to powinien być temat wyczerpany czyli taki w którym konkretny problem został rozwiązany. Nie raz temat tu kończy się stwierdzeniem (ostatnio mój faworyt) "wymiana komputera rozwiązała problem". Nie ma co - problem rozwiązany ale czy temat też? Taki temat można zamknąć ale nie usunąć! Nieraz szukając tu rozwiązania czytam podpowiedzi z wielu nie zamkniętych i nie rozwiązanych tematów. Nawet jeśli podane tam sugestie nie pomogą to zawsze lepsze jakieś tropy niż żadne. Mało tego - informacja że coś nie może pomóc też ma swoją wartość. Każdy zły trop wyeliminowany oszczędza czas.

• #302 26 Mar 2016 19:41
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Jak już wspomniałem, robimy co możemy z porzuconymi tematami. Oczywiście w zależności od wartości tematu.

• #303 09 Kwi 2016 17:16
    Matuzalem
    Poziom 43  

Czy to poluzowanie poziomu - coraz częściej pojawiające się i pozostające w części serwisowej wątki, bez ich przenosin do "Użytkowych" - to tak już na stałe, czy może to tylko delikatna sugestia ze strony funkcyjnych, że czekają na raporty?

W pierwszym wypadku sugerowałbym nieśmiało powrót do przeszłości (i likwidację tych, w praktyce, zduplikowanych działów), a w drugim... Nie, jednak sobie daruję (ale i tak swoje wiem).

Tak czy inaczej do niektórych wątków "serwisowych" strach wchodzić takie w nich ciekawostki - poradnicze również - wyczytać można.

• #304 13 Kwi 2016 13:56
    amator2000
    Poziom 17  

Ja mam taką opinię, że jak moder czy admin przenoszą wątek do innego działu, to powinni poinformować autora, z jakiego powodu.

Np. założyłem niedawno wątek o naprawie zasilacza PC w dziale Komputery-Serwis-Zasilacze a wylądował w dziale Komputery-Użytkowy-Początkujący. I do dziś nie wiem, dlaczego.

• #305 13 Kwi 2016 14:25
    RADU23

amator2000 napisał:
    Ja mam taką opinię, że jak moder czy admin przenoszą wątek do innego działu, to powinni poinformować autora, z jakiego powodu.

Zazwyczaj z powodu założenia tematu w nieodpowiednim dziale, (wnioskując z opisu problemu zawartego w wątku).
    Nie ma potrzeby/wymogu informowania o tym użytkownika.
    Użytkownik zakładając temat jest zobowiązany do zapoznania się z zasadami i regulaminem danego działu.
    Bardzo często użytkownicy zakładają temat w dziale niezgodnym z jego problemem (nie mówię akurat o twoim przypadku a ogólnie).

Ingerencja moderatora odbywa się na podstawie pkt. regulaminu
    3.1.14. Publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego działu forum lub wątku dyskusji.
    3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Oraz regulamin ogólny:
    moderatorzy mogą:
    4.1.4. Dostosować treść Forum, aby była zgodna z zasadami określonymi w Regulaminach Usługodawcy poprzez: edycję wpisów, ich usuwanie oraz przenoszenie do innego Forum w ramach portalu Elektroda.

amator2000 napisał:
    Np. założyłem niedawno wątek o naprawie zasilacza PC w dziale Komputery-Serwis-Zasilacze a wylądował w dziale Komputery-Użytkowy-Początkujący. I do dziś nie wiem, dlaczego.

Zapoznał się kolega z zasadami działu?
    To pytanie nie na forum ogólnym. Możesz zwrócić się z prywatnym pytaniem do moderatora który przeniósł twój temat.

• #306 17 Maj 2016 23:38
    jurek.adam
    Poziom 43  

Czy nie da się przenieść się działu Linux gdzieś tutaj? Mam wrażenie, że koło chłodzenia i overclockingu/moddingu jest słabo widoczny i jakoś mało tam pasuje.

Pytanie w sumie skierowane jest do admina sekcji, dyskusja tam, aby tu nie zaśmiecać zbytnio:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15681758#15681758

• #307 18 Maj 2016 01:07
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Wątek był już analizowany. Dział Linux w obecnej formie nie nadaję się do strefy serwisowej. Główne problemy z tym systemem mają właśnie początkujący, więc i miejsce gdzie dział się znajduje obecnie, nie będzie zmienione.
    Może w przyszłości, po zmianie image forum, wrócimy do tematu, by przebudować i dostosować forum do nowych potrzeb.

• #308 27 Sie 2016 16:36
    Matuzalem
    Poziom 43  

Po co istnieje dział Użytkowy z tymi wszystkim Początkującymi skoro tematy umieszczane w serwisie są na poziomie przedszkolnym i nikt na to nie reaguje?
    Jeżeli dodać do tego niechęć do korygowania umiejscowienia wątków w poszczególnych subforach sekcji, to i podział serwisu można też sobie darować.
    I ten "wniosek racjonalizatorski" niniejszym zgłaszam.

PS
    Pisanie "Proszę raportować" może spowodować nieprzewidziane skutki. Jak zawsze w wypadku gdy ktoś mający obowiązki namawia innych od korzystania z ich praw.

• #309 27 Sie 2016 22:36
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Matuzalem napisał:
    nikt na to nie reaguje?
    Reaguje, robimy co możem, by było poprawnie.
    Matuzalem napisał:
    I ten "wniosek racjonalizatorski" niniejszym zgłaszam.
    Wniosek odebrałem. Rozpatrzymy go.

• #310 26 Sty 2017 19:56
    310artur
    Poziom 42  

Do regulaminu działu komputery dodałbym frazes typu:

Cytat:
    Nim zadasz pytanie upewnij się że odpowiedzi na nie nie można odnaleźć w instrukcji obsługi sprzętu lub podzespołu (płyty głównej czy karty graficznej). Jeśli nie posiadasz papierowej wersji instrukcji producenci podzespołów i zestawów komputerowych udostępniają takie instrukcje w formie elektronicznej na swoich stronach.

Nie chodzi tu nawet o naiwną wiarę że ludzie zaczną czytać instrukcje - chodzi o to że teraz w zasadzie często ci co pomagają cytują instrukcje obsługi tym co pytają. A wszelkie uwagi typu "sam nie mogłeś sprawdzić" odbierane są jako uszczypliwość/złośliwość. I w zasadzie czego prawo nie zabrania to jest dozwolone więc bez takiego zapisu trzeba cierpliwie i grzecznie wklejać screeny z manuali leniom. I nie raz nawet nie podziękują... Można też ignorować takie pytania. Jedno i drugie w żaden sposób elektrodzie nie wyjdzie na dobre.

• #311 12 Lut 2017 21:09
    Robert B
    Poziom 43  

W nawiązaniu do tematów z dziedziny archeologii, czy nie można zamykać ich automatycznie po przekroczeniu ustalonego czasu braku jakiegokolwiek postu?
    Tu facet zadaje pytanie po 14 latach :lol:

• #312 12 Lut 2017 21:46
    RADU23

@Robert B była dyskusja na ten temat swego czasu.
    Ustalono, że tematy nie będą z automatu zamykane, ponieważ nawet w tematach archiwalnych czasem pojawiają się cenne/pomocne wypowiedzi.
    Po to są osoby funkcyjne by każdą z wypowiedzi zweryfikować czy wnosi coś cennego do dyskusji archiwalnej, czy nadaje się w kosz.

Temat może zostać zamknięty przez moderatora.

• #313 14 Mar 2017 19:54
    czasnaczok
    Poziom 19  

Mam już ostrzeżenie, jednak czasami nie mogę się powstrzymać przed drobniutkimi złośliwościami. Posty typu "oznaczenie płyty?", "co z pomiarami?", "skąd taki wniosek?" itp., owszem są konkretne i być może nawet [zdobyte w ten sposób informacje] ważne, ale tak, to ja mógłbym odpisać (jakbym zdążył przed innymi...) praktycznie w każdym temacie (gdybym miał na to czas) i za miesiąc mieć 15000 postów. Tylko czy od tego stanę się bardziej pomocny? Wiem, że to forum dla szerokiego wachlarza użytkowników i proszenie w regulaminie od razu o pomiary i oznaczenia nie przejdzie, ale... No właśnie nie mam pojęcia jak to rozwiązać. Takie moje spostrzeżenie całkowicie zgodne z założeniami tego wątku. (Tylko bez linczu proszę ;) ) Pozdrawiam.

• #314 14 Mar 2017 21:18
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Jeśli widzisz, że autor zamieścił niewystarczającą ilość danych by problem rozwiązać, a nie masz ochoty dopytywać o detale, to zgłaszasz taki temat do moderacji - w takim wypadku: pkt 3.1.15 regulaminu.
    Nic więcej nie da się zrobić.
    Nie zmusimy użytkowników do czytania podwieszonych tematów (zasady działów, "regulamin wewnętrzny" itp).
    Poza tym... Ktoś, kto zechce poświęcić swój czas na pomoc, dopyta o detale w miarę potrzeby.
    Należy pamiętać, że osoba szukająca pomocy może nie wiedzieć nawet, że jest coś takiego jak oznaczenie płyty, a nawet jeśli wie, to nie wie lub zapomina, że taką informację należy podać.
    Tak jest w większości przypadków i chyba w każdym z działów forum.

• #315 25 Kwi 2017 04:55
    Matuzalem
    Poziom 43  

Ad.: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3334019.html
    Prosiłbym o definicję :wink: "naprawy oprogramowania", bo mam nieodparte wrażenie, że albo dział będzie pusty, albo dominować w nim będą odpowiedzi typu "wyłącz UAC" i "zainstaluj ponownie" lub też "wyczyść rejestr" czy "sprawdź RAM" (błąd wypakowania archiwum, błąd CRC itp.). Takie odpowiedzi zaś albo trudno uznać za "serwisowe", albo wskażą, iż wątek jest w nieodpowiednim miejscu utworzony.
    BTW - skoro OS-y to też "oprogramowanie", a jeżeli tak to czy Linux ma być tu, czy pytania jego "naprawy" dotyczące mają pozostać w https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum422.html ?
    Oczywiście, jak widać po "pierwszej stronie serwisu, to właśnie systemy stanowią większość "popsutego" oprogramowania. Tylko czy na pewno tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3334032.html można pisać o popsutym oprogramowaniu? To samo dotyczy tego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3333672.html lub tego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2940511.html wątku.
    Bardziej to wygląda na tematy pasujące do działu PEBKaC. Tyle iż ten jeszcze nie powstał choć mógłby być pełnoprawnym elementem sekcji komputerowej i generować ruch porównywalny z jej pozostałymi składowymi.

Pobieżny przegląd wątków zakwalifikowanych do omawianego działu wskazuje, że część z nich winna trafić do Początkujących(3.1.15, 3.1.16, 3.1.17)*, część do innych sekcji (3.1.14), a część do Kosza (3.1.16, 3.1.17)*. Na teraz jest to tylko jeszcze jedno miejsce do którego czort wie co i wg jakich kryteriów ma trafiać (i - częściowo - już trafiło).

* Powtórzenia pkt Regulaminu są zamierzone (kwestia akcentów w treści postów decyduje o ich "docelowym" umieszczeniu).

• #316 25 Kwi 2017 08:03
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Zrezygnowano z podziałów Software na laptopy i PC, bo software i tak bywa wspólne.
    Zmiana nazwy celowa, bo piszący zakładają tematy w dziale Software nawet, jak nie potrafią obsłużyć Excela - z działem serwisowym (z naprawą) ma to mało wspólnego.

Trwają przenosiny i tematy będą sortowane. W chwili obecnej jest jak widać - pracujemy nad tym. :)

Dział PEBKaC powinien powstać już lata temu jako "czyściec" i filtr do kolejnych działów. :D

• #317 25 Kwi 2017 13:35
    Matuzalem
    Poziom 43  

Nie mam "pretensji" do scalenia Software'u. Natomiast cały czas mam obiekcje do "naprawy" i podtrzymuję to com napisał poprzednio - zdanie z "prośbą o definicję". Pewnie bym nawet nie pisnął gdyby to powstało w Użytkowym, ale w serwisie...? - Wiem, powtarzam się.

• #318 25 Kwi 2017 13:42
    Robert B
    Poziom 43  

Matuzalem napisał:
    Prosiłbym o definicję "naprawy oprogramowania"

Przyłączam się, bo to określenie jest kompletnie bezsensowne. W dodatku wprowadza w błąd użytkowników chcących po prostu zmienić funkcje, opcje czy zapytać jak rozwiązać swój problem a nie naprawiać owo oprogramowanie.
    Po co tak wydziwiać? Wystarczy Oprogramowanie jako nazwa działu.
    Oprogramowanie i koniec.

Pierwszy z brzegu przykład:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3333440.html
    Co ma wspólnego z naprawą?

• #319 25 Kwi 2017 13:59
    RADU23

Robert B napisał:
    W dodatku wprowadza w błąd użytkowników chcących po prostu zmienić funkcje, opcje czy zapytać jak rozwiązać swój problem a nie naprawiać owo oprogramowanie.

To w takim celu powstał dział "Obsługa oprogramowania" w dziale użytkowym =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum456.html

• #320 25 Kwi 2017 14:07
    Robert B
    Poziom 43  

A jednak przytaczany przeze mnie temat dalej figuruje w dziale Naprawa.
    Jak również i ten:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3332015.html
    Przecież nie możemy wymagać od użytkowników wiedzy czy program jest "zepsuty" :lol: czy po prostu nie potrafią znaleźć w nim opcji czy funkcji.
    Dlatego tym bardziej bezsensowny jest podział na Naprawę i Obsługę.
    Co ma wspólnego pytanie:

prokopcio napisał:
    poszukuję programiku, w którym można zdefiniować sobie teksty

z naprawą lub obsługą? Człowiek prosi o pomoc w znalezieniu programu.
    Czy naprawdę nie można logicznie zrobić jednego działu Oprogramowanie do którego będą trafiać pytania o software?

• #321 25 Kwi 2017 14:12
    RADU23

Robert, wszystko na spokojnie będzie segregowane w miarę możliwości.
    Niestety nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego na raz.

A co ma wspólnego "potrzebuję zrobić tabelkę w Excel'u" lub "jak napisać bazę w Acces'ie" z dawnym działem Serwisowym "Komputery software"?
    I po to powstał właśnie dział użytkowy "Obsługa oprogramowania".

• #322 25 Kwi 2017 14:15
    Robert B
    Poziom 43  

Zatem właśnie proponuję uproszczenie :) I dla Was i dla użytkowników.

RADU23 napisał:
    "potrzebuję zrobić tabelkę w Excel'u"

Zatem gdzie mogę zadać owo pytanie? :)
    Lista jest następująca:

• #323 25 Kwi 2017 14:55
    RADU23

Robert B napisał:
    Zatem gdzie mogę zadać owo pytanie?

Napisałem przecież =>
    RADU23 napisał:
    I po to powstał właśnie dział użytkowy "Obsługa oprogramowania".

• #324 25 Kwi 2017 15:26
    Robert B
    Poziom 43  

U mnie jak widać, takiej opcji nie ma :)
    Wiem, że pytanie zadane w dziale Serwis, ale nie wymagajmy od użytkowników, zwłaszcza tych początkujących wiedzy czy to serwis czy nie. Jeśli ktoś zanosi sprzęt do serwisu na cokolwiek, to nie zastanawia się czy będą mu naprawiać sprzęt, oprogramowanie czy tylko poradzą.
    Zatem jestem za działem ogólnym dotyczącym oprogramowania, ale co zrobi dowództwo, nie mam na to wpływu :)
    Przewiduję jednak, że posty w obu niby oddzielnych działach, będą totalnie wymieszane.

• #325 25 Kwi 2017 16:06
    Kolobos
    Spec od komputerów

Nie wystarczy jeden dzial? Komputery Oprogramowanie lub samo Oprogramowanie (albo tak jak bylo Komputery Software), po co wymyslac jakies dziwne nazwy utrudniajace jedynie wybranie stosownego dzialu?
    Pisalem juz na roznych forach i jeszcze nie widzialem zeby gdzes byly dzialy typu:
    "Obsługa oprogramowania" albo "Naprawa oprogramowania".

Nie mowiac juz o calkowicie zbednych dzialach jak:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum270.html <- Baza programów

https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum426.html <- Komputery Początkujący, dlaczego nie mozna zostawic tych watkow w dzialach w ktorych zostaly napisane? Trafia tam wszystko jak leci, mozna porownac ten dzial z koszem.

Nie ma sensu tworzyc nowych dzialow tylko po to zeby pozniej przenosic polowe watkow i wprowadzac dodatkowe zamieszanie.

• #326 25 Kwi 2017 18:58
    310artur
    Poziom 42  

Najbardziej absurdalne jest to że w ogóle istnieją działy Użytkowe i serwisowe w całkowicie innych miejscach na forum. Ja widziałbym to jako dział komputery i ewentualnie poddziały użytkowanie - naprawa ale to w jednym drzewku.
    Wiem że ten podział to odpowiedź na mentalność ludzi ale takie forum nie musi odpowiadać na głupotę tym samym. Komputer to narzędzie. Kto używa narzędzia ten jakieś podstawowe naprawy powinien robić sam. No ludzie jak by to był młotek (też narzędzie) to też szukalibyście osobnego fachowca od naprawy młotka i osobnego fachowca od instruowania jak to działa? Chyba nie...
    I tak jak ktoś tu pisał - komputer nie działa do idziesz do serwisu. A tu mamy osobno serwis i osobno jakieś kursy eksternistyczne. Rzecz w tym że w służbie obu ci sami ludzie i to samo forum tylko rozwalone to jest tak że sam czasem nie wiem gdzie czego szukać a ponad rok tu siedzę co dzień niemal.

Na teraz np. overclocking to "użytkowanie" modding PC to "użytkowanie" ale już obsługa exela to naprawa oprogramowania czyli "serwis" Pomiar napięć zasilacza jest opisany we FAQ komputery a gdzie to FAQ? W użytkowym... Gdzie jest więc granica użytkowania komputera i jego naprawy się pytam?
    Może ja jestem dziwny albo po prostu stary i biedny więc od zawsze żeby komputer "użytkować" to najpierw musiałem go "uruchomić" i tak oto dla mnie podstawowy serwis to element nierozłączny normalnego użytkowania.

Konkluzja? Serwis i obsługa komputerów - a w środku poddziały mogą być po prostu liczniejsze (te co są) i wtedy jest realna szansa że ludzie napiszą tam gdzie trzeba...
    Ile jest takich tematów że po 3 stronach nadają się do najmniej 5 działów? Bo coś nie działało więc serwis, dodajemy soft diagnostyczny mamy software - okazuje się że chłodzenie uszkodzone i robimy modding a na sam koniec dopieszczamy sprzęt poprzez małe OC... Po drodze linkujemy manual i BIOS. Robi się tak kompleksowo że pasuje wszędzie.

• #327 25 Kwi 2017 19:09
    Kolobos
    Spec od komputerów

Rowniez popieram polaczenie Komputery Serwis i Komputery użytkowy, zastanawialem sie nawet czy o tym nie napisac w poprzednim poscie.

Warto rowniez wspomniec o tym, ze trzeba miec otwarte dwie karty zamiast jednej zeby widziec posty z obu galezi ;)

• #328 25 Kwi 2017 20:17
    Robert B
    Poziom 43  

A myślałem, że tylko ja taki marudny :lol:
    Jak najbardziej zgadzam się z przedmówcami, bo takie rozbijanie wprowadzi jeszcze większy chaos, niż jest w tej chwili. Piszę głównie w dziale Komputery i też muszę przełączać się pomiędzy Komputery Użytkowy a Komputery Serwis. Bez sensu.
    Czy nie może być jednego drzewka dotyczącego komputerów?

Ponadto:
    Masło maślane :lol:

• #329 25 Kwi 2017 20:31
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Kolobos napisał:
    Rowniez popieram polaczenie Komputery Serwis i Komputery użytkowy, zastanawialem sie nawet czy o tym nie napisac w poprzednim poscie.

Warto rowniez wspomniec o tym, ze trzeba miec otwarte dwie karty zamiast jednej zeby widziec posty z obu galezi

To tylko 2 dwie karty.

Mamy tego więcej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum66.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum323.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum26.html

Każdy z działów jest ze sobą powiązany tematycznie. Podział jest, bo zbyt wiele tego, by w jednym worku trzymać.

Jeśli macie lepsze pomysły na usprawnienie forum, to czekam na propozycje, bo na razie to widzę tylko typowe polskie narzekanie.

• #330 25 Kwi 2017 20:37
    Robert B
    Poziom 43  

DriverMSG napisał:
    na razie to widzę tylko typowe polskie narzekanie.

Dajemy bardzo konkretne propozycje, ale widzę zasadę "jednego słusznego zdania".
    Zatem kończę w tym temacie, skoro i tak będą decyzje odgórne. Z racji wieku, pamiętam, że centralne sterowanie niezbyt się sprawdziło :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME