Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Forum Komputerowe - Opinie, spostrzeżenia wnioski

LEM 25 Kwi 2017 20:50 239973 350
  • #331 25 Kwi 2017 20:50
    Kolobos
    Spec od komputerów

> Każdy z działów jest ze sobą powiązany tematycznie. Podział jest, bo zbyt wiele tego, by w jednym worku trzymać.

Co w tym zlego? Przeciez pytajacy i tak zaglada tylko do swojego watku, a dla osob piszacych odpowiedzi wygodniej jest miec wszystko w jednym worku.
    Zreszta zawsze mozna otworzyc tylko jeden interesujacy dzial. Nie ma to zwiazku z tym czy wszystko jest w jednej galezi czy nie.

> Jeśli macie lepsze pomysły na usprawnienie forum

Proste i logiczne nazwy sa lepsze od: "Obsługa oprogramowania" i "Naprawa oprogramowania".

Zmiany maja byc korzystne dla uzytkownikow, a nie po to zeby tworzyc kolejne dzialy i dodatkowe zadania dla moderatorow.

• #332 25 Kwi 2017 20:50
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Robert B napisał:
    Dajemy bardzo konkretne propozycje

Masz na myśli jeden dział Software bez względu na to, czy autor szuka formuły excela, czy też rozwiązania problemu z BSOD?

• #333 25 Kwi 2017 21:00
    Robert B
    Poziom 43  

Jednak odpowiem.
    Czy uważasz, że BSOD jest wyłącznie powodowany przez błędy software? Bo ja nie :)

• #334 25 Kwi 2017 21:08
    310artur
    Poziom 43  

Dlaczego tak bardzo nie chcecie dostrzec o co nam chodzi?

Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Forum Komputerowe - Opinie, spostrzeżenia wnioski

Tu jesteśmy

Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery -> Forum Komputerowe - Opinie, spostrzeżenia wnioski

Chcemy być tu

W tym miejsu mają być poddziały z serwisu i użytkowania obok siebie. Reszta podforów komputerowych może zostać tak jak jest.

Mało konkretne? Narzekamy? No proszę was. Albo robicie te zmiany dla nas i pytacie nas o opinie albo robicie te zmiany i czekacie na oklaski. Wygląda że to drugie tylko problem w tym że nie ma owacji na hasło "naprawiamy oprogramowanie".
    No proszę was - nikt żadnego oprogramowania nie naprawi tu... Pomijam fakt że w przypadku 90% programów "naprawianie ich" łamie prawo. Ewentualnie można naprawiać tylko wolne oprogramowanie... Niewolne można co najwyżej konfigurować.

• #336 25 Kwi 2017 21:38
    Robert B
    Poziom 43  

Zagłosowałem na TAK :)

• #337 26 Kwi 2017 05:19
    Matuzalem

Poziom 43  

Zacznę od przywołania cytatu "z siebie" (w wątku z ankietą):
    Ponieważ zaraz wyjdzie na to, że mam sklerozę, bo nie pamiętam... jaka była idea utworzenia Użytkowego?
    Może ktoś mi zechce to przypomnieć (żebym nie został przy wrażeniu, że właśnie odbywa się bieg za własnym ogonem).

Pan Kolobos w kontekście "ergonomii":

Kolobos napisał:
    Co w tym zlego? Przeciez pytajacy i tak zaglada tylko do swojego watku, a dla osob piszacych odpowiedzi wygodniej jest miec wszystko w jednym worku.

Na moje to w tym złego, że musiałbym na to wszystko - chcąc nie chcąc - patrzeć, a teraz mogę omijać. Jak zaś powszechnie wiadomo "co z oczu, to z serca".
    To oczywiście tylko przepychanka na bardziej mojszy punkt widzenia, ale pozostająca w związku z tu trwającą wymianą zdań.

Niezależnie od tego czy coś z czymś będzie połączone, czy nie przypominam, że nadal nie została wyjaśniona sprawa tego czym jest lub ma być "naprawa oprogramowania".
    Jeżeli w wyniku infekcji program przestanie działać (będzie działał nieprawidłowo), to działanie polegające na usunięciu przyczyny z użyciem jakiegoś AV czy innego kombajnu czyszczącego będzie w Naprawie czy Pogotowiu? To nie jest takie głupie pytanie (choć na takie wygląda), bo przecież program jest "zepsuty', a tym samym wymaga "naprawy" - tylko metoda jest inna niż DISM, SFC, reinstalacja, dogranie "z palca" brakujących bibliotek itp.

Proszę: najpierw ustalcie w swoim - lub i naszym gronie - cele, a środki do ich realizacji potem będzie można dobrać. To i łatwiejszy, i bardziej efektywny tok postępowania.

PS
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3333873 - jakie oprogramowanie jest popsute w tym wątku?

• #338 26 Kwi 2017 09:57
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Matuzalem napisał:
    nadal nie została wyjaśniona sprawa tego czym jest lub ma być "naprawa oprogramowania".
    Ma być nazwą działu - połączenie Komputery Software z Laptopy Software.
    Działu napraw - tak jak w poprzedniej formie, ale wykluczając tematy dotyczące "stricte" obsługi samych programów (te przykładowe formuły ecxela, ale nie tylko).

Jeśli sama nazwa działów aż tak oczy kole, to można nazwać go inaczej np:
    Software Serwis.
    Software użytkowe.

Matuzalem napisał:
    Jeżeli w wyniku infekcji program przestanie działać (będzie działał nieprawidłowo), to działanie polegające na usunięciu przyczyny z użyciem jakiegoś AV czy innego kombajnu czyszczącego będzie w Naprawie czy Pogotowiu? To nie jest takie głupie pytanie (choć na takie wygląda), bo przecież program jest "zepsuty', a tym samym wymaga "naprawy" - tylko metoda jest inna niż DISM, SFC, reinstalacja, dogranie "z palca" brakujących bibliotek itp.
    W poprzedniej formie układu działów nikt nie miał obiekcji co do lokalizacji takich tematów, teraz "burza" z powodu samej nazwy.

Nie zamierzam utrudniać poruszania się po forum, pewne zmiany są potrzebne i należy je wprowadzać po czym dopracować. Dobrze, że jest jakaś dyskusja w tej materii, szkoda tylko, że tak mało osób bierze w niej udział.

• #339 26 Kwi 2017 11:13
    Matuzalem

Poziom 43  

DriverMSG napisał:
    Software użytkowe.

Gdyby nie to, że to - co do istoty - powielenie "Obsługi oprogramowania", a w dodatku jeszcze a priori przesądza o wyniku ankiety :wink:, to mogłoby być.
    Propozycje nazw padły spod palców kilku osób - pewnie można spośród nich - propozycji nie osób - coś wybrać.
    Co do burzy z powodu nazwy - nie do końca jest prawdą, że dla wszystkich tu zaglądających róża będzie pachnieć tak samo nawet jak się ją rzepą nazwie (do rzepy nie podejdą, do róży owszem, a wtedy i zapach poczują... i rozpoznają). Dlatego też ta dyskusja wcale nie jest przejawem czepialstwa.

Co do braku obiekcji przy poprzednim układzie - czyżby nikt nie raportował 3.1.14, a funkcyjni sami porządku w tym zakresie też nie musieli strzec? Poza tym niezależnie od wszystkiego wystarczy zestawić naprawę oprogramowania z wątkiem z PS mego poprzedniego postu, by wyszła HP zamiast Serwisu czy Użytkowego.

Tak czy inaczej zrobicie jak zechcecie lub Wam zostanie wskazane, ale co my pogadamy, to nasze.

• #340 26 Kwi 2017 13:03
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

DriverMSG napisał:
    W poprzedniej formie układu działów nikt nie miał obiekcji co do lokalizacji takich tematów, teraz "burza" z powodu samej nazwy.

Dokładnie. Nie rozumiem w czym widzicie problem że nazywa się "naprawa oprogramowania".
    To ma być intuicyjne (głównie dla nowych użytkowników), dla starych wyjadaczy (jak wy, czy my), to nie powinno mieć żadnego znaczenia.

Jakoś użytkownicy nie widzą w nowej nazwie działu żadnego problemu.

• #341 26 Kwi 2017 13:26
    Robert B
    Poziom 43  

Skoro ten temat nazywa się

LEM napisał:
    Forum Komputerowe - Opinie, spostrzeżenia wnioski

to chyba możemy wyrazić swoje opinie, spostrzeżenia wnioski, chyba, że idea tematu zmieniła się lub coś mi umknęło? :)

• #342 26 Kwi 2017 13:30
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Robert B napisał:
    to chyba możemy wyrazić swoje opinie, spostrzeżenia wnioski

Jak najbardziej, dziękujemy że wyraziliście swoją opinię.

• #343 26 Kwi 2017 14:56
    Matuzalem

Poziom 43  

RADU23 napisał:
    Nie rozumiem w czym widzicie problem że nazywa się "naprawa oprogramowania".

Skoro Pan nie rozumie, to może trzeba - zamiast mieć do nas pretensje - sięgnąć po... słownik i sprawdzić co znaczy słowo "naprawa", a potem zastanowić się jakie tematy mogłyby pasować do nazwy "Naprawa oprogramowania". Jakie, to oprogramowanie musiałoby spełniać kryteria, by uznać je za zepsute lub uszkodzone.
    Od rana usiłuję się dowiedzieć jakie oprogramowanie i w jaki sposób jest zepsute/uszkodzone oraz w jaki sposób ma przebiegać naprawa niesprawności z tego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3333873 wątku.
    Na teraz bowiem nazwa działu i temat to jest czysta kpina z użytkowników i to właśnie tych nowych, od których potem wymaga się "precyzji wypowiedzi, bo to forum techniczne".

Poniższy passus zaś rozbawił mnie do łez (Zresztą może to nie łzy, a skutek rozluźnienia zwieraczy spowodowany lekturą ):
    RADU23 napisał:
    To ma być intuicyjne (głównie dla nowych użytkowników), dla starych wyjadaczy (jak wy, czy my), to nie powinno mieć żadnego znaczenia.

Intuicyjność polegająca na niezborności znaczenia z zawartością. Gratuluję.
    Dalsza część cytowanego wyżej zdania jest jeszcze lepsza - Pan RADU23 łaskawie ogłosił co dla mnie "nie powinno mieć znaczenia". Siąść i płakać.

PS
    Ktoś coś rzucił, kto inny - albo i nie - to wdrożył, a potem się boczą, że zamiast wdzięczności za "usprawnienie" jakieś uwagi niektórzy - malkontenci i krytykanci (niemal totalna opozycja, prawie puczyści) - ośmielają się mieć.

• #344 26 Kwi 2017 18:48
    310artur
    Poziom 43  

Skoro było laptopy software i PC software to logicznym byłoby scalać to w komputery software. Jeśli zaś nastąpiłoby jednak połączenie działu użytkowego z serwisowym co ja popieram to faktycznie należałoby to nazwać jakoś odróżniająco od użytkowego.

Widzę że połączenie tych działów jest problemem. Niemniej ich podział w formie obecnej też sensu nie ma.
    Wspomniany choćby dział OC i modding w części użytkowej. No litości - jedno i drugie jest zadaniem serwisowym.
    A pogotowie antywirusowe już niezbyt. Instalacja OS i sterowników czyli połowa serwisu software to jeszcze serwis czy już użytkowanie? A może po prostu coś na wzór "systemy operacyjne i sterowniki" jako serwis a resztę jako użytkowanie. I też będzie jasne.
    A jak już tak koniecznie ma być porządek to na końcu działu serwisowego dajcie "niezidentyfikowane problemy" albo "inne problemy" jak ktoś nie wie co dolega jego sprzętowi to tam pewnie napisze. Jak problem się zidentyfikuje to temat przeniesiecie gdzie pasuje.

Więc może podzielcie działy inaczej - logiczniej. Jeden dział Komputery software. I tam i pogotowie AV i "naprawa oprogramowania" obleci, obleci też Linuks Windows i cokolwiek więcej.
    I drugi dział Komputery hardware - a tu naprawy PC laptopów modding OC, co kupić itp. Nieco nielogicznie można tu dołożyć sterowniki BIOSy a nawet instalacje OS jako pogranicze HW i SW bardziej "serwisowe".
    Koniec końców wtedy najgorsze będą tematy "mam tylko 67FPS w CS:GO na mocnym sprzęcie" - takie to są co chwilę i wszędzie a pasują na forum CS:GO a nie elektrode...

Chyba faktycznie Matuzalem ma racje i zamiast kruszyć kopie o nazwy i położenie trzeba po prostu najpierw wymyślić strukturę działów (coś intuicyjnego właśnie) i to mając nazwać i podzielić podfora po prostu zgodnie z ich funkcją.

BTW czepiacie się wszyscy tego exela worda itp. To może w dziale software zrobić poddział pakiety biurowe. Koniec końców Multimedia i grafika ma całe podforum a pakiet biurowy to chyba jednak powszechniejszy "program" i swojego miejsca za bardzo nie ma...

• #345 26 Kwi 2017 19:13
    Matuzalem

Poziom 43  

A było to tak:
    Część komputerów zwana Użytkowy - wraz z tym co w niej, z jednym wyjątkiem (o nim za chwilę), się znalazło powstała po to by w jakiś sposób odseparować laików od reszty, a tym samym pośrednio choćby mieć wpływ na poziom Serwisu.
    Jak widać z doświadczenia wcale nie takie wydumane założenia poszły się bujać, bo i w Serwisie rozluźniono - nie wnikam czy z braku mocy przerobowych, czy nakazu z góry, czy "uwarunkowań charakterologicznych" - podejście do tego co w regulaminie zapisano. W ten sposób rzeczywiście doszło do swego rodzaju zdublowania podziału, bo takie same badziewia były w np. Software jak w Początkujących. Z tego punktu widzenia jest faktem, iż nie ma sensu tego dualizmu utrzymywać, ale nie jest to wina podziału jako takiego, a tego że cała sprawa się wymknęła spod kontroli. To zaś już nie da się zrzucić na strukturę i założenia, z których ona wynikała.
    To tyle jako nie tylko "rys historyczny", ale i swoista przestroga na przyszłość, że i tak wszystko będzie zależało od "strażników".
    Co do tego wyjątku, o którym wspomniałem na wstępie, to jest nim Linux w Użytkowych umieszczony - nigdy nie mogłem pojąć dlaczego.

Gdyby głębiej zajrzeć w posty otwierające wątki w OC, to dałoby się zauważyć, że znaczna część ich Autorów posiadła wiedzę o tym iż "podkręcanie" jest możliwe i na tym ta ich wiedza się kończy. Stąd i dopisek w nazwie tej części forum i przypisanie jej tam gdzie się znalazła.

PS
    Te Excele i inne Office'owe tematy to w ogóle powinny, IMHO, być w jednej - osobnej - kupie.

• #346 03 Maj 2017 15:08
    Matuzalem

Poziom 43  

Floodnę sobie - w końcu to jest "Naprawa oprogramowania" czy "Software serwis"? Teraz w zależności od tego na co spojrzeć występują dwie nazwy. Jedna na liście subforów tak w pionie, jak i w poziomie, druga w ścieżce do tematu nad tematem" Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Software serwis ->Nie mogę zainstalować Windows z płyty i pendriva".

• #348 04 Maj 2017 10:30
    Matuzalem

Poziom 43  

Kolobos napisał:
    Ankieta zakonczyla sie miazdzaca przewaga glosow za polaczeniem ;)

Kruca, rzeczywiście. Suweren, w demokratycznym głosowaniu, wykazał całkowite, by nie rzec jednogłośne, poparcie dla programu, który Zarząd szczebla komputerowego - pod światłym przywództwem ... - przedstawił pod osąd. Tym samym Zarząd szczebla komputerowego uzyskał mandat do wszelkich zmian, których teraz i w przyszłości zechce dokonać dla dobra Suwerena i w Jego imieniu.

• #349 06 Maj 2017 11:29
    gulson
    Administrator Systemowy

Dopiero teraz zerknąłem na temat. Przepraszam za opóźnienie. Widzę, że aż 21 osób oddało głos :) Naprawdę chcecie połączyć gierki z profesjonalną naprawą?
    Przecież to będzie jeden wielki nieporządek, wszystko się będzie mieszać.
    Planuję połączenie wszystkiego i nazwanie działu "Forum komputerowe", a samo przypisywanie tematu do działu będzie się odbywać za pomocą tagów #laptop #asus
    Każdy tag będzie miał też trzy poziomy określające poziom zaawansowania tematu. Wtedy użytkownik będzie mógł sobie wyfiltrować rzeczy, które nie chce widzieć. I to bardzo skrupulatnie - w zależności od tagu i poziomu. Do tego czasu prosiłbym nie łączyć z sobą gierek, bazaru, co kupić i serwisu razem. Po prostu obecnie użytkownicy nie są w stanie sensownie wyfiltrować pożądanych przez nich treści i jedyną możliwością filtracji jest właśnie ten istniejący podział. Zdaję sobie sprawę, że jest to przestarzałe.

• #350 06 Maj 2017 12:53
    Matuzalem

Poziom 43  

gulson napisał:
    Zdaję sobie sprawę, że jest to przestarzałe.

Być może przestarzałe, ale za to jakże wygodne.
    Taki podział stanowi pierwszą tamę przed przypadkowym włażeniem tam gdzie ani mi po drodze, ani mam ochotę. Z grubsza 80% śmieci* mam z głowy, a to - przy przerobie komputerów jest już znacząca ulga dla wzroku, zwieraczy i nerwów.
    Tedy jednak wolałbym by zostało - chodzi o szkielet, a nie szczegóły typu podział na software dla desktopów i laptopów - po staremu. Tyle tylko, że z większa dbałością o segregację w zakresie poziomu wątków i miejsca ich osadzenia ( Użytkowy v. Serwis, że się na tym przykładzie oprę).

* śmieci w znaczeniu zagadnień, które są mi zbędne do przeglądania.

• #351 18 Cze 2018 12:44
    Matuzalem

Poziom 43  

Znowu se floodnę (może po ponad roku nikt nie zauważy, że to flood :wink:).
    A może by tak dołożyć jeden kawałek, tj. "Windows 10 Insider Preview"?
    Za takim rozwiązaniem, wg. mnie, przemawia nie tylko trwałość istnienia tej "ścieżki rozwoju" (albo i nie rozwoju) systemu, ale również - dająca się odczuć szczególnie w sytuacji wyboru Skip ahead", choć i "Szybkiego kręgu", że się starej nazwy uczepię, też to dotyczy - swoista "hermetyczność" niektórych problemów jako występujących wyłącznie w związku z opcjami czy funkcjami, które nie są jeszcze publicznie dostępne. Do tego dochodzi jeszcze i sprawa "jakości" wątków - "szlachectwo zobowiązuje" (a Kosz czeka). Oczywiście, można sobie wyobrazić i taki rozwój wydarzeń - dla Insiderów grupa prywatna, a temu kto się nie załapie zostanie "śmiecenie" między Serwisem a Użytkowym z liczeniem na fuksa, ale już sam dobór kryteriów doboru do takiej grupy jest mocno problematyczny i obarczony ryzykiem. Z tego względu uważam, iż wersja "otwartej sekcji" jest lepsza.
    To tyle mego pomysła, którego miałem i Wam objawiłem, a co z nim dalej zrobić, to już się same męczta.