Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie zasięgu pilota 27MHz

Zuliczek 09 Jul 2008 23:05 4642 11
    Zuliczek
    Level 17  
    Mam problem, otóż robię jeden samochodzik z 2. Dokładniej rzecz ujmując układ zdalnego sterowania mam tylko że pilot wydala do ok 25m. Autko to będzie jeździć ok 27Km/h więc nie uśmiecha mi się za nim biegać. Kiedyś autko działało... lecz się zepsuło i wujek pożyczył pilot który później nie wrócił. Zamierzam przełożyć układ sterowania z mniejszego (4-bateryjnego) autka, do jego większego brata (8-bateryjnego). Zaprojektowałem mostek typu H (h-bridge) na N-MOS BUZ71 (bo tani) ale jak się później okazało tylko w tym sklepie gdzie akurat mają wakacje. Wracając do prośby, czy ktoś ma pomysł jak zwiększyć zasięg układu (albo w pilocie, albo w samochodziku)?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    jatzek j
    Level 21  
    Witam. [Siemanko. ?]

Na sam początek radzę dostroić zarówno pilot jak i odbiornik w modelu .

[]
    Zuliczek
    Level 17  
    Nie no, układ jest firmowo zestrojony... bo odbiornik i nadajnik jest z małego (z dawcy). Tylko chciałbym zwiększyć jego zasięg bo mi sie nie uśmiecha za nim biegać :D
    wieswas
    Level 33  
    Wydłużyć anteny nadajnika i odbiornika, lub wykonać je według jakiegoś
    opisu anteny dla CB (ta sama częstotliwość pracy) i dostroić je dla optymalnego dopasowania. Dopiero po tych czynnościach można nieco zwiększyć moc nadajnika podwyższając napięcie zasilające pilota.
    Zuliczek
    Level 17  
    Yhym... czyli przedłużenie anten lub wykonanie dłuższych jak dla CB? Wielkie dzięki :D pobawię sie i napisze wyniki działań.
    Mam nadzieję że nie zabije nadajnika większe napięcie ;) bo jak tak to jestem w "krzokach".
    mkpl
    Level 37  
    Mozesz dodać jeszcze jeden stopień mocy ;) i nadajnik zasilić przez stabilizator a stopien mocy wyższym napieciem tylko warunek jest taki że musisz mieć odpowiednią antenę na to pasmo bo w innym wypadku nie wypromieniujesz tej mocy oraz spalisz pilot lub dopałke. Zmienił bym też częstotliwość nadawania bo drobowcy bedą Cię zakłucać a ty ich (pasmo CB)
    Zuliczek
    Level 17  
    dobrze dobrze... tylko teraz powiedz jak dodać ten jeden stopień mocy? ;)
    A z częstotliwością gorzej bo będzie wiązać się z Tym sporo zamieszania...

Poproszę takie porady jak chłop krowie na rowie ;)
    mkpl
    Level 37  
    Wszystko zalezy od tego jaką masz moc wyjściową pilota ewentualnie jaki masz tam tranzystor. Co do dodatkowego stopnia mocy wystarczy ze zrobisz kopie pierwszego lepszego CB. Choc po zaztosowaniu odpowiedniej anteny na to pasmo zasięg moze wzrosnać kilkukrotnie bez potrzeby bydowania dopałki
    Zuliczek
    Level 17  
    Pilocik jest na jednym scalaczku którego PDF-a znaleźć się nie da.
  • Helpful post
    mkpl
    Level 37  
    Hmm w takim wypadku podnosząc napięcie zasilania tego scalaka uśmiercił byś go :| na wyjściu masz jakieś 20mW.
    Jest taki fajny tranzystorek 2sc2314 który powinien Ci dać około 0.5W do 0.75W.
    Zuliczek
    Level 17  
    Wielkie podziękowania :D
    Jak to wykonam to napiszę co z rezultatami.

P.S: duża antena (z Radia ;) ) pomogła na około +15m
    Mariuszbrzydal
    Level 12  
    jak nie bedziesz mial tego 2sc mozesz zastosowac zwykly bd145 do 9 tez dziala