Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 350W -Pytania

Overclocker 14 Lip 2008 12:32 6620 46
  • #31 14 Lip 2008 12:32
    Overclocker
    Poziom 13  

Ja tej przetwornicy nie robię dla siebie, tylko dla kumpla, ma to byc jak najniższym kosztem zrobione. Dlatego druty dostałem z tej dużej cewki od TV (dookoła kineskopy) w jednej jest ponad 100m drutu 0,5 mm dał mi takie 2 ;) Rdzeń też od TV (trzeba ciąć koszta ;))

Następną przetwornice będę robił dla siebie mostek TDA7294 i 2 kanały też TDA. to już jest sporo mocy, dlatego tam się postaram o dobry rdzeń, a taśmy nie użyje, bo pewno toroida sobie kupię

• Sklep HeluKabel
  • #32 14 Lip 2008 23:21
    Qwet
    Poziom 33  

Hej, chyba nie chodzi o nawijanie kluczy na przeciwległych połówkach rdzenia? Uzwojenie pierwotne w zasilaczach tego typu trzeba nawijać bifilarnie, jednym ciągiem uzwojenia obok siebie, jedynie wyprowadzenia odpowiednio połączyć.

• #33 14 Lip 2008 23:28
    kortyleski
    Poziom 41  

Nie nie Qwet, chodzi o nawinięcie dwóch pierwotnych koło siebie co zapewnia taką sama długość nawojów - więc symetrię. Jednocześnie sprytnie operując paskiem blachy miedzianej można to uzwojenie zbudować z jednego kawałka metalu - mniej złącz - mniej strat.

• Sklep HeluKabel
  • #34 14 Lip 2008 23:39
    lechoo
    Poziom 39  

Dwa pierwotne obok siebie przy nawijaniu taśmą to też nie jest idealne rozwiązanie - spora ind. rozproszenia. Ja mam inny lepszy pomysł, ale trzebaby to narysować, bo trudno opisać słowami...

• #35 14 Lip 2008 23:44
    Qwet
    Poziom 33  

kortyleski napisał:
    Nie nie Qwet, chodzi o nawinięcie dwóch pierwotnych koło siebie co zapewnia taką sama długość nawojów - więc symetrię.

Chodzi tu o nawinięcie bifilarne, nie wystarczy taka sama ilość zwojów. Uzwojenia nawinięte twoim sposobem będą magnesować połówki rdzenia naprzemian co spowoduje powstawanie dość sporych indukcji rozproszenia. Tak się nie robi.

kortyleski napisał:
    Jednocześnie sprytnie operując paskiem blachy miedzianej można to uzwojenie zbudować z jednego kawałka metalu - mniej złącz - mniej strat.

A jakie straty powstają na zlutowanych drutach? No, chyba że robisz "na zwijkę" :) wtedy straty są duże.

• #36 15 Lip 2008 08:22
    kortyleski
    Poziom 41  

Zgoda - nie ma rozwiązania idealnego - w zasadzie najlepsze - jeśli pierwotne nie jest przykryte wtórnym to nawijanie "kanapką" dwóch taśm - trochę roboty jest z odpowiednim ukształtowaniem wyprowadzeń.
    Natomiast czy to taśma czy lica - praktyka pokazuje że nie warto iść w kosmiczne częstotliwości bo zysk z podniesienia częstotliwości równoważony jest stratami w nieprecyzyjnie wykonanym transformatorze.

• #37 15 Lip 2008 10:02
    Overclocker
    Poziom 13  

Wczoraj uruchomiłem przetwornice, tranzystory 1 x 1 IRFZ44N i jako wtórnik BD139/140 x 2. Przetwornica ruszyła na transformatorku 3,5A zwarciowego, jednak chodziła prawie na zwarciu :/ 1,4 A ale po godzinie kombinacji z ilością zwoi okazało się, że źle nawinąłem :). Nawinąłem po prostu 2 kabelki naraz końce połączyłem ze sobą i do + a drugie końce do IRFów. Transformator się darł, bo spadała częstotliwość do 25kHz. Później już
    dobrze podłączyłem zwoje, i prąd spoczynkowy to 400mA trochę dużo jak dla mnie, ale poza 2 rezystorami z układu RC nic się nie grzeje. IRFy są lekutko ciepłe, tak samo jak rdzeń. Najlepiej się sprawowała przy 2x6 i 2x7 pierwotnego. nie było widać różnicy.

Oczywiście układ zmontowany na pająka, i to może dlatego prądy spoczynkowe są tak duże.

2 IRFZ44N na gałąź dla 300W powinno wystarczy prawda ? Można by nawet po jednym dać, i też powinno być, one mają 49A przy 25 st. i 35A przy 100st. a przy 300 W prąd to 25A, oczywiście są jakieś straty, dlatego lepiej mieć jakiś zapas :)
    Jest jeszcze tam napisane, że one mają 94w szt. ale to wtedy się nie zgadza z tym co wyżej jest, tak przynajmniej na mój gust.

• #38 15 Lip 2008 11:03
    kortyleski
    Poziom 41  

Istotną wartością jest moc tracona w tranzystorze - to ona decyduje o podgrzewaniu jego struktury - maksymalna moc jaką struktura tranzystora potrafi odprowadzić do radiatora poprzez sumę rezystancji termicznych struktura=>wkładka metalowa=> radiator to właśnie 94W. W Twojej konfiguracji mosfet jest albo całkowicie otwarty - wtedy moc wyniesie I^2 *Rdson, przy zamkniętym prąd nie płynie więc i strat nie ma.
    Dla IRFZ44 Rds on wynosi 17,5 mohm więc z prostego wyliczenia w idealnym układzie straty mocy wyniosły by koło 11W przy 25A. W rzeczywistym są wielokrotnie większe - wynika to z przebiegu na drenie - nie jest to idealny prostokąt, czas narastania i opadania zbocza jest różny od zera. Jeśli wyłapiesz moment w połowie wysokości zbocza narastającego moc wydzielona na tranzystorze wyniesie ca 150W, oczywiście jest to krótki moment, ale podgrzewa tranzystor.
    W tym zastosowaniu po dwa tranzystory na gałąź nie będzie za dużo..

• #39 15 Lip 2008 15:47
    Overclocker
    Poziom 13  

Czyli radzicie 2 czy 3 ? bo w sumie 2 x TDA7294 weźmie ok. 260 W a tych tranzystorów mam 8 szt. ale nie chce dać ich wszystkich na 260 W, bo to o wiele za dużo. a czy ten wzór jest prawidłowy na ilość zwoi ?

n = (U * 10^ 8 )/(4.44*f*Bm*Qr) gdzie:
    n - liczba zwojów
    U - napięcie [V]
    f - częstotliwość [Hz]
    Bm - maksymalna indukcja [Gs]
    Qr - przekrój rdzenia

I jeszcze jedno: jak policzyć max indukcyjność ?

• #40 15 Lip 2008 16:02
    -RoMan-
    Poziom 42  

Wzór jest poprawny dla przetwornic ale z niewielkimi zmianami:

1. Dla sygnału prostokątnego współczynnik 4.44 z mianownika należy zmienić na 4.
    2. Bmax to wartość szczytowa indukcji a przy rdzeniach ferrytowych używa się raczej amplitudy p-p. Czyli powyższy współczynnik zmienia się na 2.
    3. Indukcja a nie indukcyjność. Indukcyjność Cię nie obchodzi w zdecydowanej większości przypadków.
    4. Indukcję się nie liczy tylko zakłada.

Warto też poprawić jednostki - po zmianach wzór wyjdzie nam taki:

n = (U*10^4)/(2*f*B*Qr)

n - liczba zwojów
    U - napięcie [V]
    f - częstotliwość [kHz]
    Bm - amplituda p-p indukcji [mT]
    Qr - przekrój rdzenia [cm^2]

Przy częstotliwości rzędu 50 kHz i dla typowych materiałów przyjmuje się indukcję 200 mT.

• #41 16 Lip 2008 13:04
    Overclocker
    Poziom 13  

Zrobiłem wczoraj trafo, i uruchomiłem na nim przetwornice. zasiliłem ją z prostownika (samochodowego) , pobór mocy 600mA. obciążyłem lekko przetwornice i trach poszedł sterownik. Okazało się, że prostownik mam z*****y i mi daje prawie zmienne napięcie na wyjście :( ale nie sprawdzałem tego wcześniej, i poszło 6 zeta :( A ten SG był chyba ostatni w sklepie :(

A co do tych tranzystorów, to dam 2 na gałąź na początek, i zobaczę co się będzie działo, jak będzie mało, to dołożę jeszcze 1

• #42 16 Lip 2008 20:46
    trol.six
    Poziom 31  

Ja staram się mieć w miarę potrzebne rzeczy do przetwornic i zasilaczy (link w moim podpisie) na allegro, jakby co.

A sam też mam czasem przygody, ostatnio poszedł mi tranzystor za 11 zł bo sobie diodę zapomniałem wymienić i testowałem 600V diodę w miejscu gdzie powinno być 1200. Działała ok 1 minute. I poszły oba elementy. Dioda za 3 zł. :(

A co do mocy, to po prostu nie wiem czy te 260W to jest RMS, czy może maksymalna chwilowa. Dla 11V zasilania 260W mocy wychodzi 25A (tam jeszcze mnożyłem przez wypełnienie tl494 0.95).

No to sobie teraz określ jak bardzo chcesz żeby ci się to grzało na pełnej mocy.
    Dla 2 tranzystorów irfz44 na gałąź:
    12,5*12,5*0.48*0.022 = mamy minimum 1,65W na jeden tranzystor.

A jeżeli 260W jest RMS to będzie znacznie łagodniej, nie wiem czy dobrze licze, ale prąd skuteczny wyjdzie 12,5*0.707 = 8.8A czyli moc 0,8W na jeden tranzystor. Dojdą oczywiście jeszcze straty na przełączanie. Liczyłem wszystko pomijając sprawność przetwornicy.

Więc dwa powinny spokojnie wystarczyć.

• #43 16 Lip 2008 20:57
    -RoMan-
    Poziom 42  

A fakturki wystawiasz? Bo masz tanie kontrolery...

• #45 16 Lip 2008 21:29
    -RoMan-
    Poziom 42  

Taż przecież kolega trol.six ma w swojej ofercie 3525.

• #46 16 Lip 2008 21:44
    Overclocker
    Poziom 13  

Widziałem, ale narazie będę brał w sklepie, bo mi na czasie teraz zależy. W tym tygodniu mam się wyrobić, najwyżej na początku przyszłego tygodnia

P.S. troche nam sie Off Top zrobił :)

Mam kolejne pytanie: przy jakiej częstotliwości max. może pracować rdzeń od TV? chodzi mi o to, żeby go nie zagotować, pytam tak z ciekawości

• #47 17 Lip 2008 18:06
    trol.six
    Poziom 31  

TL494 ma dwa wzmacniacze błędu, UC3525 jeden, natomiast TL494 ma jeden tranzystor na wyjściu, a 3525 dwa wtórniki. Dlatego UC3525 może sterować bezpośrednio średnio wymagającymi tranzystorami.

To tyle na szybko bo różnic jest więcej, zapraszam na porównanie obu not katalogowych.

Co do częstotliwości to sobie musisz przetestować bo nie wiadomo co tam jest. Ale znając zdolności do oszczędzania na zasilaczach to nic o jakiś dobrych parametrach. Oczywiście mowa o typowych mosówkach.