Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica 350W -Pytania

Overclocker 10 Jul 2008 00:21 7325 46
    Overclocker
    Level 13  
    Witam, na początku powiem, że ma to być pierwsza moja przetwornica, i chciałbym, aby osoby, które się na tym o wiele lepiej znają odrobinę mi pomogły :)

Chciałem zrobić przetwornice typu Push-Pull,
    jej moc to ok 350 W, myślę, że wystarczy to na zasilenie 2xTDA7294, zasilanie 12V
    sterownik UC3846 (zaczerpnięte z schematu :arrow: Dar.El ) oczywiście, jestem otwarty na inne propozycje

Moim głównym problemem jest transformator, ponieważ nie mam pojęcia jak policzyć ilość zwojów na nim, aby uzyskać odpowiednia moc, jednak po przeczytaniu postu pewnego użytkownika dowiedziałem się, że przekładnię oblicza się także z grubości drutu (lica).

Więc chciałem się zapyta bardziej doświadczonych i zaparzonych w wiedzę użytkowników, ile trzeba nawinąć zwoi (drutem 0,5, mam go dużo, dlatego lico może być nawet z 30 drutów) na transformatorze z zasilacza ATX z prawdopodobnie 400W zasilacza, aby napięcie na wyjściu wynosiło +-37v przy ok 300 W na zasilenie kostek TDA7294

A częstotliwość jest mi obojętna :D, ważne żeby działało :)

Byłbym także wdzięczny za podanie linków do jakiejś wiedzy na temat przetwornic tego typu (dobrych źródeł) nie pogardzę także wzorami :D

z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam!
    -RoMan-
    Level 42  
    Typowy rdzeń z zasilacza ATX przeniesie moc ciągłą rzędu 250W przy 50 kHz i na tym koniec. Cokolwiek więcej wymaga wymuszonego chłodzenia.
    Overclocker
    Level 13  
    czyli nie wyciagne na nim więcej ::cry: a czy na rdzeniu HV ze starego TV można przenieś 350W ?
    -RoMan-
    Level 42  
    Teoretycznie tak, ale rdzenie transformatorów w.n. w telewizorach są wykonane z materiału, który bardziej nadaje się na dławiki lub transformatory flyback pracujące na niższej częstotliwości niż na transformatory przetwornic push-pull.

Przy tej mocy wystarczy mały rdzeń toroidalny, np. TN32-3F3 lub TX36-3F3.
    Qwet
    Level 33  
    Rdzeń od ATX EI-33. Ciągnąłem z niego 250W przy 30kHz i indukcji 220mT. Drut troszkę się grzał, ale spadków dużych na wyjściu nie było. Przy 50kHz byłoby jeszcze więcej. Poza tym TDA7294 jednorazowo nie siorbnie więcej niż 130W. Więc 260W powinno w zupełności wystarczyć.

Co do rdzenia od telewizora.. Jest tam dużo miejsca, możesz nawijać dużo zwojów i pakować dużo drutu. Teoretyczna moc bardzo duża, nawet ponad 400W. Ale częstotliwość poniżej 30kHz bo rdzeń będzie powodował straty. Robiłem próby na trafku od telewizora przy f=22kHz i indukcji 180mT - prąd spoczynkowy to 100mA czyli bardzo dobry wynik. Jeśli nie zależy ci na profesjonalnym wykonaniu a jedynie na tym żeby to działało to możesz śmiało nawijać na rdzeniu od telewizora ;)
    Overclocker
    Level 13  
    I jeszcze jedno, czy jeśli dam lico 20 drutów 0,5mm na pierwotne 2x4 a wtórne 2x11 lico 4 druty 0,5mm. Czy na tej przekładni wyciągnę ok 2x34 V przy 13 na wejściu. I przy jak częstotliwości wystarczy tyle zwoi na pierwotnym ? Widziałem jakiś program, do liczenia częstotliwości i chyba do liczenia zwoi, ale nie pamiętam stronki. Głównie to chodzi mi o transformator, ile mam mu tej miedzi nawinąć, żeby wyciągnąć te 250 - 300 W.

Jednak będę robił na tym rdzeniu z zasilacza. Jaki sterownik byście mi polecili ? (w miarę przystępna cena i dostępność).

Czy IRF3205 wystarczą ?
    Qwet
    Level 33  
    Podaj przekrój kolumny środkowej rdzenia (szerokość x grubość). Jeśli chcesz sam policzyć to masz tu artykuł RoMan'a:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492683.html

drucik 0,5mm puści 1A, to jest bezpieczna granica przy którym drut nie będzie się grzał. Powyżej tego trzeba liczyć się ze stratami.

Sterownik standardowo TL494, chociaż SG3525 ma trochę lepsze wypełnienie.

IRF3205 wystarczy, ale postaraj się o dobre tranzystory do przeładowania bramek. Ja bym zastosował dwie pary IRFZ44N, ta sama cena a mniejszy opór doprowadzeń, ponieważ tranzystory są dwa na stronę ;)
    trol.six
    Level 31  
    Sterownik standardowo oprócz UC3846, np TL494, UC3525. Też jest kilka schematów.

Przy IRF3205 trzeba liczyć około 4W straty na przewodzenie na jeden tranzystor przy pełnej mocy 350W RMS sinusa, plus straty na kluczowanie.
    Jak nie lubisz nadmiaru ciepła to daj dwa. Jak wystarczy ci te 250W to wystarczy para IRF3205 na przetworke.

Driwer myśle poradziłby sobie TC427 przy niezbyt dużej częstotliwości, to nie jest mocny sterownik na 3nF bramki, ale raz że wolniejsze przełączanie nie będzie tak siać, a dwa jest podwójny więc można dać jeden na tranzystor. No i częstotliwość kluczowania nie będzie duża. Tudzież sterować wtórnikami emiterowymi.

Trzeba pamiętać o obsadzaniu dobrej jakości kondensatorami ceramicznymi i dobrym PCB, czyli dbać by sie na masie przełączającej nie odkładało napięcie z przewodzenia zasilania.

Co do trafa, to trudno mi coś doradzić, nawiń sobie tak ze 4 zwoje, pierwotnego i tak podłącz trafo na luzie. I zobacz jak sie będzie zachowywał rdzeń, i prąd spoczynkowy.
    Jak będzie sie grzał rdzeń albo prąd będzie zbyt duży to dowiń jeszcze z 1 zwój, i zobacz. I tyle będziesz miał na pierwotnym. Reszte oszacujesz na tej podstawie.

No i pozostaje pytanie czy będziesz robił stabilizacje z dławikiem wyjściowym, czy najprostsza bez dławika. Przekładnia to tylko przekładnia. Szacunkowo z tego co ludzie piszą, czasem napięcie podczas obciążenia potrafi spaść te 5V a nawet więcej w relacji do nie obciążonej przetwornicy bez stabilizacji.
    Qwet
    Level 33  
    Przy kostkach TDA7294 raczej powinna być stabilizacja. Przy napięciu wejściowym 14,5V (silnik włączony) napięcie nie powinno przekraczać 40V, a bez stabilizacji po spadku do 11V na wyjściu będzie już tylko 30V i to bez obciążenia! Stabilizacja całkowicie rozwiąże ten problem. U mnie jest +/-42V całkowicie niezależnie od obciążenia, waha się o ułamki wolta. Z tym ze zasilam TDA7250.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Zrobienie przetwornicy ze stabilizacją napięcia jest o wiele trudniejsze i powstaje problem z poborem prądu z akumulatora. Czym niższe napięcie tym większy prąd pobierany przez przetwornicę ze stabilizacją a przy wyłączonym silniku rozładowanie akumulatora może nastąpić szybko.
    Zabezpieczenie zwarciowe w TDA7294 powyżej 35V nie działa.
    trol.six
    Level 31  
    Jak ktoś bardzo się martwi o akumulator, to może sobie zrobić napięcie odcięcia o innej wartości. Poza tym akumulator to można rozładować i samym radiem. No i większy pobór pądu szybciej ci zasygnalizuje słabszą jakość akumulatora, niż powolne rozładowywanie takim radyjkiem, albo światłami.

Poza tym po co robić przetwornice większej mocy, skoro przy słuchaniu tejże mocy napięcie i tak siądzie że będą brzydkie zniekształcenia? No i prawda jest taka że taka przetwornica przy większym napięciu bez stabilizacji przy mniejszym obciążeniu będzie pobierać znacznie więcej prądu niż stabilizowana. Bo zamiast stabilizowanego +34 dostaniemy +38.
    A prąd ze wzmaka do głośnika ten sam, a więc i moc pobierana większa.

To już lepiej zrobić mniejszej mocy. Bo i tak skoro przy pikach napięcie ma siąść do 30V to zrobienie stabilizowanej na 30 V da nam całą mase zalet.
    Overclocker
    Level 13  
    Dar.El wrote:
    Czym niższe napięcie tym większy prąd pobierany przez przetwornicę ze stabilizacją a przy wyłączonym silniku rozładowanie akumulatora może nastąpić szybko.

To pierwsze to rozumiem, ale przecież przy włączonym silniku napięcie wzrośnie, więc natężeni spadnie i moc będzie ta sama (tak myślę)

"Dar.El wrote:
    Zrobienie przetwornicy ze stabilizacją napięcia jest o wiele trudniejsze i powstaje problem z poborem prądu z akumulatora

Na tym schemacie nie wydaje mi się, że jest strasznie trudne, chyba, że jes to jakieś badziewne rozwiązanie. (Wydaje mi się, że dobrze zaznaczyłem :D )

trol.six wrote:
    No i pozostaje pytanie czy będziesz robił stabilizacje z dławikiem wyjściowym, czy najprostsza bez dławika

Czytałem trochę postów, i większość pisze, ze dławik jest bardzo potrzebny

Jeśli się w czymś mylę, to proszę mnie uświadomić :D jak pisałem jest to moja pierwsza przetwornica, i dlatego zdaję się na wasze porady ;)

Jako sterownik kupiłem SG3525, a tranzystory dopiero jutro powinny być, dlatego mogę jeszcze zmienić zdanie i zamiast IRF3205 użyć IRFZ44N

Edit:\\ na tym schemacie zaznaczyłem regulacje napięciową, a wam chodzi o prądową tak ?

czy mogę zacząć robić Driver z tego schematu powyżej, czy jest on do kitu, bo słyszałem, że nie posiada on żadnych zabezpieczeń

czy można regulować częstotliwość tego SG ?
    -RoMan-
    Level 42  
    Ograniczenie/stabilizacja napięcia wyjściowego bez dławika sprzężonego na wyjściu to koszmarne nieporozumienie.
    trol.six
    Level 31  
    Częstotliwość UC3525 regulujesz za pomocą pojemności na nodze Ct.

Co do tego co napisałem, to czy będziesz robił, miałem na myśli nie stabilizacje (w takiej czy innej postaci), ale przetwornice ze stabilizacją z dławikiem, albo bez dławika (w domyśle bez stabilizacji).

Oczywiście do stabilizacji potrzebujesz dławika, to że bez dławika to oznacza że bez stabilizacji.

To co masz na schemacie można tylko stosować przeciw nadmiernemu wzrostowi napięcia na luzie, jako do pracy się nie nadaje.
    lechoo
    Level 39  
    Należy też rozdzielić masy strony pierwotnej i wtórnej przetwornicy, w przeciwnym razie przez przewody sygnałowe będą płynęły niemałe prądy wyrównawcze, wywołujące słyszalne zakłócenia.
    Overclocker
    Level 13  
    Qwet wrote:
    Podaj przekrój kolumny środkowej rdzenia (szerokość x grubość). Jeśli chcesz sam policzyć to masz tu artykuł RoMan'a:

to jednak nie jest rdzeń od zasilacza ATX bo one są małe, a ten musi być z przetwornicy w Comodore 128 :D

nie mam czym zrobi zdjęcia dlatego w paincie namalowałem :)

mam nadzieje ze coś widać :)
    na rdzeniu pisze 1,00.N27.

lechoo wrote:
    Należy też rozdzielić masy strony pierwotnej i wtórnej przetwornicy, w przeciwnym razie przez przewody sygnałowe będą płynęły niemałe prądy wyrównawcze, wywołujące słyszalne zakłócenia.

O tym wiem.
    A co do tego dławika, to czy nie wystarczy on sam ? mi naprawdę nie zależy, żeby ta przetwornica posiadała wszystkie możliwe zabezpieczenia, jednak jeśli bez tego np napięcie będzie skakało o 20 V to ja wole to zrobić i mieć spokój :)
    Jednym słowem tylko to co potrzebne :)

z w tym wzorze z tego linku od :arrow: Qwet w którym jest artykuł Romana, przekrój okna to który wymiar ?

a jeśli ktoś miałby wolny czas, to mógłby mi to policzyc :?:
    -RoMan-
    Level 42  
    To jest rdzeń ETD44 ze szczeliną - nadaje się na dławik wyjściowy ale nie na transformator.
    Overclocker
    Level 13  
    :/ Peszek. mam jeszcze jeden mały rdzeń w środku 1x1,3 cm. ten prawdopodobnie jest z zasilacza. ale nie jest opisany :(

a co do schematu moze byc ?

Połączenie pomarańczowe, czy zielone ? Bedzie to działac ?
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Raczej szczęście - rdzeń na dławik, to cenna rzecz. Rdzeń na transformator można kupić bez problemów, problemy są ze średnimi dławikami. Na małe są toroidy ze szczeliną, na duże (do spawarek) - też bez problemu. A w środku wielka dziura. Utrzymywanie w małym sklepiku detalicznym kilku rodzajów rdzeni na średnie dławiki, to sporo obciążenie dla kieszeni.
    Overclocker
    Level 13  
    Więc jaki rdzeń mi radzisz kupić? Toroida jakiegoś ? na symbolach się nie znam, chyba że zrobię na rdzeniu z trafa w.n. bo mam kilka, a jak pisał ktoś wcześniej można wyciągnąć 400 W (mi potrzebne jest tylko >260)

Edit:
    Więc jednak zrobię to na rdzeniu od tv, tylko mam problem z tym wzorem, coś mi nie wychodzi :(
    :arrow: Qwet jaką częstotliwość i ile zwoi dałeś na ten rdzeń z tv ?

Ja najwyżej dam 2x6 zw pierwotne lico 30 szt 0,5 mm i częstotliwość będę zmieniać, a na wtórnym będę eksperymentował :D
    Qwet
    Level 33  
    Jeśli będziesz robił na rdzeniu od TV to już RoMan ci nie pomoże. W takim razie lepiej kupić od niego jakiś toroid, np TN32.

Ja bym bez wahania robił na rdzeniu od TV, mam przetworkę na tym rdzeniu i hula bez żadnych problemów. Ale to zależy od ciebie co zrobisz.
    Overclocker
    Level 13  
    Uruchomiłem właśnie Driver na SG3525 i działa, częstotliwość 50 kHz. to najprostsze już za mną.

Teraz moje kolejne pytanie:
    czy stosując tego SG mogę użyć jako wtórnik tranzystorów BD139 / 140 na ich emitery 6R8 a przed każdą bramką 4R7, a jako końcowe IRF3205 :?:

Następne pytanie :) : ile zwoi i jakim licem trzeba nawinąć przy tej częstotliwości ? czy 2x6 30 drutów lico wystarczy do wyciągnięcia z tego rdzenia z TV >260 W (260 musi być :) )
    Qwet
    Level 33  
    Rdzeń od TV ma bardzo dużo miejsca w oknie, można nawijać dużą ilością drutów. Ilość zwojów trzeba albo doświadczalnie dobrać, albo policzyć z przekroju kolumny rdzenia w najchudszym miejscu. Ja dałem 2x10 zwojów przy 22kHz i przekroju 1,1cm2. Ilość drutów trzeba dobrać tak aby nie przekraczać 5A na każdy 1mm2 przekroju drutu, ale jeśli masz dużo miejsca w oknie to dobrze byłoby zejść do 4, nawet 3A na 1mm2 przekroju drutu. Licz tak żeby otrzymać na pierwotnym i na wtórnym taką samą moc 260W. Co do licy - musisz znać dokładny przekrój poprzeczny licy bo nie każda lica jest taka sama. Poza tym przy takiej częstotliwości nie trzeba nawijać licą, możesz bez obaw użyć drutu 0,6mm.

Z tym że moc i tak będzie większa, możesz obciążać przetwornicę większą mocą przekraczając w ten sposób 5A/mm2. Ja policzyłem transformator na 150W i obciążałem go nawet 250W na dłużej, co daje 8A/mm2. Z tym że sprawność spadała wtedy do 80% :) Grzało się trafo, doprowadzenia, a najbardzej mosfety. Jednak całość wytrzymywała, do momentu kiedy pociągnąłem 350W po wstawieniu nowego głośnika, wtedy poszły mosfety :P
    Overclocker
    Level 13  
    Ja właśnie chciałbym uniknąć tego, dlatego chce, żeby wystarczyło tylko na 2 kostki tda ok 260 W. Więcej nie będę z niej wyciągał (no chyba że w fazie testów ;) )

Więc będę dobierał ilośc zwojów doświadczalnie, tak jak jest opisane w http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2732.pdf. jednak wczoraj nawinąłem pierwotne na takiej formie, (pusta rolka z cyny do lutowania C.O.) i jeszcze miejsca zostało, ale jest 2x6zw 2x30szt 0,5 i nie chce juz przedłużac, bo nowe druty trzeba będzie ciąć :/

A co do tego pierwszego pytania, wystarcza te IRF3205 i BD139 / 140 ??

A co do tej licy, to nie jest kupowana, tylko po prostu 30 drucików uciętych na równą długość :D
  • Helpful post
    Qwet
    Level 33  
    2x6zw po 30 drutów da ci w najgorszym wypadku 300W przy 5A/mm2.

Jeśli już nawijasz na rdzeniu od TV to dobrze będzie owinąć pierwotne na całej długości rdzenia.

Ja steruję 3 x IRFZ44N przy pomocy jednego wtórnika emiterowego na BD135/136, a to prawie tak jakbym sterowal wtórnikiem BD139/140. Częstotliwość 45kHz i prąd spoczynkowy 130mA (bez stabilizacji). Nie mam oscyloskopu ale prąd spoczynkowy świadczy o dobrym przełączaniu ;) Gdyby coś się nie domykało to od razu miałbym niebezpiecznie duże prądy i niską sprawność, a jak na razie wszystkie straty na ciepło zgadzają się z notami katalogowymi mosfetów :)
    Zobacz teraz jaki jest ładunek bramek IRF3205 i porównaj z 3 sztukami IRFZ44N. Jeśli jest mniejszy to przeładują ;)
  • Helpful post
    trol.six
    Level 31  
    Prąd spoczynkowy przede wszystkim świadczy o dobrym trafie w relacji do częstotliwości, natomiast o przełączaniu nie bardzo, gdyż jest coś takiego jak czas martwy. O jakości przełączania przed wszystkim decyduje końcowa moc strat w tranzystorach.

Dla 45kHz ten czas jest aż około 6% czasu otwarcia. A 3xIRFZ44 naprawdę nie mają dużej pojemności przeładowania. Do tego dochodzi kwestia, że wydłużając czas zamknięcia tranzystora słabym driwerem jednocześnie wydłużamy czas otwarcia.

Co do tego jakich użyć tranzystorów, to zależy od wielu rzeczy. Od konfiguracji LM7294 a skończywszy na przekładni i kwestii czy będzie stabilizacja oraz czy lubisz jak sie grzeją tranzystory czy nie.
    Overclocker
    Level 13  
    Więc kupie te IRF3205 i będę testował, później będę mógł porównać je z 4 IRFZ44N na przetworke. Ale to dopiero jutro bo dzisiaj sklepy zamknięte :/ a wczoraj nie zdążyłem :(
    Qwet
    Level 33  
    Hm. Mi wychodzi taniej kupić dwie pary IRFZ44N niż parkę IRF3205.
    Jeśli zależy ci na czasie to spróbuj w TME - można kupić wszystko co potrzeba do przetwornicy, a przesyłka przyjdzie jutro, czasem pojutrze ;)
    Overclocker
    Level 13  
    para IRFZ44 równolegle ? zobaczę, w sklepie miały już dla mnie być te IRF3205. A zamawiam przeważnie elementy, które potrzebuje w większej ilości, albo się po prostu bardziej opłaca :)
    kortyleski
    Level 43  
    Jeśli chodzi o rdzeń TV to może pokusiłbyś się o nawinięcie taśmą? Ja za piwo wykołowałem pas 2m x 3 cm taśmy miedzianej 0,5mm, oba pierwotne nawinąłem jednym elementem - izolacja to taśma teflonowa stosowana do uszczelniania rur, ta najcieńsza. Na trafie TV to sie udaje besz problemu a parametru bardzo dobre - i wyszły dwa piękne symetryczne uzwojenia koło siebie.