Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OKI 14ex komunikat CZU.TONR

10 Lip 2008 13:41 4436 13
  • Poziom 2  
    Witam!!!
    Przy jednej kasecie na drukarce wyświetla mi się napis
    CZU.TONR - wnioskuję że jest to jakiś błąd związany z czujnikiem toneru.
    Drukarka po wymianie bębna drukuje OK ale komunikat pozostał.
    Może ktoś się już spotkał z czymś takim?
  • Poziom 19  
    abix napisał:
    Witam!!!
    Przy jednej kasecie na drukarce wyświetla mi się napis
    CZU.TONR - wnioskuję że jest to jakiś błąd związany z czujnikiem toneru.
    Drukarka po wymianie bębna drukuje OK ale komunikat pozostał.
    Może ktoś się już spotkał z czymś takim?

Pytanie podstawowe: wymieniłeś bęben, ale czy założyłeś nowy toner?
    W tych drukarkach bęben to nie to co kartridż w HP. Wymieniając bęben m u s i s z założyć nową, pełną tubę z tonerem. Jeśli masz nowy bęben z nowym tonerem, to albo flaga czujnika jest bez magnesu albo element optyczny czujnika jest brudny (lub wadliwy) albo masz wadliwy bęben. Najprościej będzie założyć bęben od innej drukarki (takiej na której ten komunikat nie występuje).
  • Poziom 2  
    Uściślę może co rozumiem przez bęben. Dla mnie jest to rura, która przenosi wydruk na papier. :D Znajduje się ona w kasecie (obudowie) do której mogę założyć toner.
    Wymieniłem bęben, wyczyściłem i założyłem napełniony toner. Ładnie drukuje ale cały czas na wyświetlaczu, miga napis "CZU.TONR"
    Po założeniu innej kasety z bębnem wszystko jest OK. Komunikat wyświetla się niezależnie od drukarki, więc przypuszczam że wina leży w samej kasecie z bębnem. Tylko co tam może być nie tak? w środku nie ma żadnej elektroniki, przynajmniej jej nie widać. Już nie wiem o co może chodzić.
  • Poziom 16  
    jak już Agatorn pisał na czujniku tonera w drukarce jest magnes. Więc w bębnie jest metalowy pręt(w plastikowej ramce) stanowiący mieszadełko tonera ;). Gdy to mieszadełko się rozwali,to się nie kręci.Więc nie przyciąga magnesu flagi czujnika tonera w drukarce,ten nie impulsuje i drukarka zgłasza "Czujnik tonera" :)
    Teraz toneru dobrze ci nie rozprowadza w kaseccie bębna,więc albo rozbierz ją i posklejaj/poskładaj mieszadełko,albo samemu co parędziesiąt kartek trząchaj całym bębnem :D
  • Poziom 10  
    Wymieniajac beben w OKI potrzeba dwoch proszków. Jeden od razu zsypie się do bebna i wtedy drukarka upomina sie o drugi. Zainstaluj nowy pojemnik z proszkiem i powinno byc OK.
    Pozdrawiam
    MM
  • Poziom 19  
    michalm74 napisał:
    Wymieniajac beben w OKI potrzeba dwoch proszków.

Kolego co to za absurd?

Cytat:
    Jeden od razu zsypie się do bebna i wtedy drukarka upomina sie o drugi. Zainstaluj nowy pojemnik z proszkiem i powinno byc OK.

N i e m a "dwóch proszków". Kupujesz toner znajdujący się w plastikowym podłużnym pojemniku z dźwignią. Wkładasz go do bębna, przekręcasz dźwignię, i (w zależności od wielkości wkładu i ilości proszku w bębnie) albo cały toner zsypuje sie do komory bębna od razu, albo część zostaje w pojemniku i zsypuje się w miarę ubywania toneru podczas drukowania. I to wszystko!
    Uprzejmie proszę o nie wprowadzanie w błąd!

Pozdrawiam, Tomek
  • Poziom 14  
    Witam
    Skoro temat nie zamknięty to go odświeżę
    Mam ten sam problem co kolega opisał w temacie czyli komunikat "CZU.TONR" Stało się to pewnego dnia nagle, drukarka zaczęła ni z tego ni z owego brudzić i słabo drukować. Rozebrałem, wyczyściłem wszystkie wałki, wymieniłem toner ( proszek ) na nowy gdyż stary wydawał sie podejrzany ( jakby się lekko lepił/brylił) Nowy jest idealnym sypkim pyłem. Niestety nic to nie dało, dalej jest ów nieszczęsny komunikat a drukarka jeszcze bardziej brudzi. Miejscami drukuje idealnie ale większość kartki jest rozmazana. Ma ktoś może jeszcze jakiś pomysł ?
  • Poziom 9  
    Przeanalizuj dokładnie to co wyżej zostało w tym temacie powiedziane. Miałem ten problem u siebie i wykonywałem właśnie te kroki, które tu koledzy opisują. U mnie był po prostu zasyfiony element optyczny no i wystarczyło żeby przestała normalnie drukować. Mam na co dzień do czynienia z 5 takimi drukareczkami i raczej zastosowanie powyższych kroków a dokładniej gruntowne czyszczenie w środku delikutaśniutkim pędzelkiem powinno pomóc. Jak nie pomoże to radziłbym zasięgnąć porady fachowca.
  • Poziom 14  
    Mieszadełko wewnątrz tonera uszkodzone nie jest. Wszystkie zębatki też całe.Wykorzystałem wszystkie podane tu porady jednak na nic to wszystko. A może mnie ktoś nakieruje w którym miejscu mam szukać ten element optyczny czujnika tonera ?
  • Poziom 22  
    witam chciałbym odświeżyć temat - moja oki 14ex ostatnio słabo drukowała - wyglądało to jakby się beben OPC zużył. Już miałem zamawiać nowy a tutaj mi drukareczka sygnalizuje CZU.TONR drukarka wyczyszczona, bęben wstępnie wyczyściłem, mieszadełko całe. I dalej nie wiem czego się czepić gdyż drukarka dalej zgłasza czu.tonr
  • Poziom 16  
    czy drukarkę czyściłeś odkręcając mechanikę od dolnej podstawy na której są płyty elektroniki z umieszczonymi fotoelementami czujników? Które też dokładnie przedmuchałeś w szczelinkach?
  • Poziom 22  
    Drukarkę czyściłem jedynie wstępnie odkurzaczem i pędzelkiem gdyż wieczorem miałem sprawdzić moduł bębna w innej sztuce. W tej chwili już wiem ze problem leży w 100% w moim module (po włożeniu innego bębna drukareczka nie wywala błędu). Jeśli ktoś ma jakieś pomysły co to może być byłbym wdzięczny. Na naprawie drukarek nie znam się za bardzo ale czasem warto się czegoś nauczyć nowego.
  • Poziom 22  
    Brak czasu powoduje, że dopiero wczoraj ponownie rozebrałem bęben. W moim przypadku winowajcą jest zębatka w której ułamał się ząbek. Reszta mechanizmu sprawna. Jeśli ktoś posiada bęben do tej drukarki byłbym zainteresowany zakupem (działającego bądź zepsutego z innego powodu). Poniżej zamieszczam zdj tej zębatki.
    OKI 14ex komunikat CZU.TONR
  • Poziom 23  
    Ten sam problem, peknieta biala zebatka ... ze zdjecia.
    Wczesniej przez jakis czas przy drukowaniu slychac bylo zgrzytania i trzaski ktore oczywiscie zostal zbagatelizowane ;))
    W tym stanie pracowala jeszcze ponad 1/2 roku, do ostatecznego wyrobienia sie otworu.