Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Siemens - karta grafiki?

sp9xkx 10 Lip 2008 18:11 1964 7
  • #1 10 Lip 2008 18:11
    sp9xkx
    Poziom 13  

Od kilku dni obserwuję na moim laptopie Fujitsu Siemens E7010 niepokojące objawy. Na obrazie matrycy pojawiły się plamy - na fotografiach w ciemniejszych miejscach, na filmach różnie. Kojarzy mi się to z sytuacją kiedy ustawiona jest za mała liczba kolorów, albo wyświetlanie bez zainstalowanych sterowników. Dodam, że po uruchomieniu Linuksa jest to samo, więc chyba raczej sterowniki odpadają.
    Dziękuję za pomoc - Mariusz

Chodzi o te bordowe i niebieskie plamy
    na filmie

w rogu koło zegara

i inny fragment ekranu

0 7
  • SterControl
  • #2 10 Lip 2008 19:00
    sander
    Poziom 16  

A po wejściu do biosu wszystko jest wyświetlane poprawnie??

0
  • SterControl
  • #3 11 Lip 2008 10:00
    sp9xkx
    Poziom 13  

W BIOSie trudno to stwierdzić, gdyż grafika jest tam tak uboga, że wydaje się OK. Natomiast podłączyłem laptopa do zewnętrznego monitora i porównałem obraz, wyświetlając go na obu równocześnie. Wynik: na laptopie są plamy, a na zewnętrznym nie...

0
  • #4 22 Lip 2008 17:45
    yaass
    Poziom 10  

Mam to samo w v3505, jak pochylisz matryce powinno sie zrobic fioletowo-fluorescencyjne. Nie jest to na pewno karta grafiki, natomiast nikt nie umie powiedziec bez rozebrania czy to matryca czy podswietlenie czy zawinieta folia ochronna pod spodem ktora daje refleksy na spod..

bylem juz z tym w 2 serwisach.

nie ma ktos przypadkiem instrukcji jak zdjac matryce z tego laptopa, w sensie jak sie do niej dobrac ? ma takie smieszne gumki pod ktorymi sa srubki, ale odkrecenie ich nic nie daje. w sensie dalej trzyma jak glupie.

0
  • #5 22 Lip 2008 17:53
    sp9xkx
    Poziom 13  

Na pewno nie jest to żadna folia ani podświetlenie, gdyż objaw pojawił się nagle. Zauważyłem natomiast, że jak popukam matrycę z tyłu to się naprawia :) Miałem kiedyś problem z taśmą do matrycy w tym laptopie i tak mi coś chodzi po głowie, że to znowu ona jest winna.
    Po odkręceniu śrubek (przynajmniej u mnie) trzeba delikatnie podważać plastik, aż puszczą zatrzaski (podobne jak np. w pilocie TV) i wtedy wszystko jest na wierzchu.

0
  • #6 23 Lip 2008 09:55
    yaass
    Poziom 10  

A jest jakis okreslony sposob podwazania - w sensie kolejnosc ? z ktorej strony najlepiej zaczac ? chodzi mi o lokalizacje zatrzaskow.

masz moze jakies zdjecie ?

Pytam tak dokladnie bo nie chce popsuc, a mam chwilowo kawalek do domu.. wiec zeby jakies narzedzia albo cos to raczej slabo..

Jak pukasz z tylu to wlasnie moze byc folia, u mnie tez sie zrobilo nagle, natomiast jest na tyle smiesznie, ze w zaleznosci jak laptop spedzi noc, tj na ktorym boku (w plecaku albo w torbie) tak rano spoty pojawiaja sie w innych miejscach po czym splywaja na sam dol.

u mnie pomaga naciskanie, chociaz zauwazylem ze jak jest zimniejszy to plamy tak jakby znikaly - jak komputer pracuje dluzej i sie rozgrzeje, objawy zaczynaja sie nasilac.

pozdrawiam.

ps. Zdejmowales moze u siebie uklad chlodzenia z procesora ? wlasnie zamowilem na ebayu T7200, ktory podobno pasuje, i bede sie bawil. :D
    Mam nadzieje ze swap sie uda.

0
  • #7 23 Lip 2008 12:16
    sp9xkx
    Poziom 13  

No niestety nie pamiętam - po prostu delikatnie wkładałem cienki noż między plastiki i zatrzaski same się ujawniały :) Zdejmowałem u siebie układ chłodzenia, wymieniałem płytę i sam procesor. W zasadzie rozgrzebałem wszystko dokumentnie :D Nie ma w tym laptopie żadnych ukrytych śrubek, czy dziwnych sposobów dostania się do jakiegoś elementu - po prostu rozkręcałem po kolei jak leci i nic nie uszkodziłem.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia. Dzisiaj wyjeżdżam na wakacje :D Cześć.

0
  • #8 23 Lip 2008 17:37
    yaass
    Poziom 10  

bede probowal :D,

milych wakacji! pozdrawiam

0