Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyc 3fazy pod bezpiecznik tak zawana Fke

cygan18 10 Lip 2008 22:33 7001 10
  • #1 10 Lip 2008 22:33
    cygan18
    Poziom 12  

witam mam pytanko potzrebuje podłączyc w restauracjiu 3 urządzenia które potrzebuja 3 fazy mam juz pociagniete kable tylko zamontowac bezpieczniki jak je podłaczyc i czy cos trzeba mostkowac chodzi mi tylko o podłączenie bezpieczników że w razie czego zeby wystrzeliły. czy ja potrzebuje w sumie 9 bezpieczników czy to jakos zmostkowac.chodzi o to zeby było dobrze.
    z góry dziekuje za pomoc

1 10
  • #2 10 Lip 2008 22:38
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.Trzy bezpieczniki trzy fazowe które trzeba zmostkować.Tylko dobierz odpowiedni amperaż bezpieczników do tych urządzeń.

0
  • #3 10 Lip 2008 22:39
    kortyleski
    Poziom 41  

Zaproś do pomocy wykwalifikowanego elektryka z uprawnieniami - sam nie zrobisz tego dobrze.....

0
  • #5 10 Lip 2008 23:22
    cygan18
    Poziom 12  

witam właśnie mam te eski potrójne ,a czy muszę do zera tez zamontowac bezpiecznik ?
    jeszcze jedno pytanko czy z 380v jak wychodzi moge to zamontowac i zastosować na listwie i z tej listwy osobno puscic te 3 fazy na jedno urządzenie? czy nic sie nie stanie? dzieki wielkie za pomoc właśnie ja potrzebuje porady a nie szukania fachowców jestem daleko od Polski i jest problem z fachowcami a ja jestrem elektronikiem ale nie elektrylkiem i dlatego szukam porady.Dziekuje za pomoc koledzy

0
  • #6 10 Lip 2008 23:51
    filip.s
    Poziom 23  

To mam nadzieje ze od nikogo porady nie uzyskasz... Chyba nie masz pojecia o czym piszesz, nie wiesz jak podłącza sie wyłącznik nadmiarowo prądowy? A co z dokumentacją? Gdzie pomiary ochronne, pętla zwarcia? Kolego, daj sobie spokoj bo mozesz skonczyć 2 metry pod ziemią a to i tak bedzie dobrze bo gozej jak ktoś niewinny skonczy 2 metry pod ziemią, wtedy prokurator zajmie sie bardzo szybko osobą która wykonała to partactwo.

TEMAT UWAŻAM ZA ZAMKNIETY!

Pozdrawiam!

1
  • #7 10 Lip 2008 23:54
    piorun0
    Poziom 20  

"0" nie puszczasz przez bezpiecznik,jeżeli chcesz zabezpieczyć 3 urządzenia 3 fazowe to zastosuj 3 takie potrójne "S" oczywiście muszą mieć odpowiednie prądy i każde urządzenie będzie miało oddzielne zabezpieczenie

0
  • #8 11 Lip 2008 20:23
    michcio
    Specjalista elektryk

A co przyszło ci do głowy z tym sumowaniem faz?

Skoro pytasz się o takie rzeczy to faktycznie niech zrobi to jakiś wykwalifikowany elektryk.

0
  • #9 11 Lip 2008 22:20
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

cygan18 napisał:
    jestem daleko od Polski i jest problem z fachowcami a ja jestrem elektronikiem ale nie elektrylkiem i dlatego szukam porady.

Panowie spokojnie, kolega przebywa w ponurych i tropikalnych lasach na pograniczu Konga i Dahomeju i potrzebuje porady, a Wy go tak ostro traktujecie, a elektrylkiem to zawsze chciałem zostać ale niestety nie dane mi było. P.S. Nic mnie tak nie bawi jak forum elektroda. Pozdrawiam.

0
  • #10 12 Lip 2008 03:24
    kleki
    Poziom 28  

Tak po krótce to dajesz na szynę TH-35 trzy sztuki S303 lub odpowiedniki takie jakie możesz zdobyć w tropikach ;-). Wjeżdżasz od strony zacisków oznaczonych jako nieparzyste (1, 3, 5) zasilaniem - trzeba pospinać pomiędzy nimi zaciski w ten sposób : 1-1-1, 3-3-3, 5-5-5 (każda faza jest doprowadzona do trzech aparatów, ale faz nie łączysz razem). Odejścia dajesz na parzystych zaciskach i po zawodach. Do spięcia razem aparatów od strony zasilania najwygodniej będzie użyć tzw. "grzebienia" - jest takie specjalne "cóś" do łączenia aparatów. Są wersje do łączenia co jeden aparat, co dwa i trójfazowe. Powinieneś dostać takie trzy grzebyczki z odejściami co trzeci aparat. Chlastasz to piłką na wymiar, szyjesz momentalnie dziewięć zacisków i podpinasz tylko zasilanie - naprawdę wygodne. Ostatecznie można również użyć przewodu o większym przekroju. ;-)

Jak nie zdobędziesz potrójnych esów (nie wiem jak u Ciebie wygląda zaopatrzenie w te rzeczy) to zdobądź esa i obejżyj z boku - daje się łączyć do kupy jednofazowe aparaty przy użyciu takiego malutkiego metalowego kołeczka - choćby styki pomocnicze do zabezpieczeń, żeby zasygnalizować zadziałanie zabezpieczenia, widziałem też dodatkowy elektromagnes specjalnie do wyzwolenia zabezpieczenia - w każdym razie daje sie to sprzęgnąć do kupy. Ważne jest też to, że żeby powtórnie zazbroić taką żeźbę potrzebujesz podnieść wszystkie trzy dźwignie naraz - inaczej nie da rady załączyć powtórnie. Jeszcze istotniejsze jest to, żeby zabezpieczyć to zakończeniem sekcji lub łączówką rzędową z kontaktem do szyny - żeby się nie przesuwało.

Zdecydowanie - zdobądź S303 i grzebień trójfazowy.

Jak pospinasz nie zapomnij sprawdzić, czy silniki (jeśli występują) zakręcą się w dobrą stronę - tu trzeba uważać, żeby czegoś przypadkowo nie popsuć.

Dobry zwyczaj to posznurowanie gniazd w całym obiekcie (tu - restauracja) w ten sam sposób, czyli że silnik niezależnie gdzie wsadzisz wtyczkę zakręci się w dobrą stronę. Jak jakieś urządzenie potrzebuje odwrotnego kierunku wirowania pola to zamienia się fazy we wtyczce.

Uff... Alem się napocił. ;-)

0
  • #11 11 Gru 2008 01:01
    cygan18
    Poziom 12  

Dzięki Kolego za pomoc już to wszystko podłączyłem i działa idealnie jeszcze raz wielkie dzieki

0