Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój dwóch przewodów.

10 Lip 2008 22:46 837 5
  • Poziom 10  
    Nie bardzo wiem w jakim dziale się wpisać. Nie mam pojęcia o elektryce, mam natomiast problem.
    Czy dwa przewody 0,5 mm kw. w typowej izolacji i skręcone na końcach będą tym samym co jeden przewód 1 mm kw.
    Czy te że po drodze na całej długości są odizolowane od siebie a połaczone tylko na końcach nie robi różnicy.
    Potrzebny jest przewód dwu żyłowy o przekroju 1 mm a ja mam cztero żyłowy o przekroju 0,5 mm
  • Poziom 28  
    Cytat:
    Czy dwa przewody 0,5 mm kw. w typowej izolacji i skręcone na końcach będą tym samym co jeden przewód 1 mm kw
    Teoretycznie tak.

Cytat:
    Czy te że po drodze na całej długości są odizolowane od siebie a połaczone tylko na końcach nie robi różnicy.
    Nie ma różnicy.

Cytat:
    Potrzebny jest przewód dwu żyłowy o przekroju 1 mm a ja mam cztero żyłowy o przekroju 0,5 mm

Ale do czego to ma być ???
    jeśli jako przewód zasilający 230V z dużym obciążeniem prądowym, że może się nagrzać to nie jest dobry pomył, bo izolacja w czterożyłowym kablu jest cienka i bardzo łatwo o przebicie/zwarcie między parami przewodów -->> pożar.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie i wyjaśnienia.
    Przekroje są podane przypadkowo i tylko teoretycznie, w realu chodzi o instalację domofonu, mam do dyspozycji 8 żył a potrzebuje czterech 2x grubszych.
  • Poziom 12  
    Jeżeli do domofonu, to wystarczą jakiekolwiek.
  • Poziom 30  
    E.L.O. napisał:
    Cytat:
    to nie jest dobry pomył, bo izolacja w czterożyłowym kablu jest cienka i bardzo łatwo o przebicie/zwarcie między parami przewodów

Dlaczego wprowadzasz autora tego tematu w błąd i go straszysz? Od kiedy to grubość izolacji żył w kablach i przewodach zależy od ilości żył?

Pozdrawiam wszystkich

jjanek